Fű, kertitó és minden ami a kertes házhoz tartozik... - Technika, hobbi, otthon fórum

üzenetek

hozzászólások


runner 125
(nagyúr)

Szia,

Kicsit ugyan én is később, de reagálok rá.
(Ezt a hsz.-t priviben írtam meg egy itteni user-nek, úgyhogy bemásolom neked is.)

Először is; keress rá Google-ben, van index fórumon kerti tavas topik, ott iszonyú sok hasznos infót találsz.

A pontos tófólia vastagságra már nem emlékszem, elég sok méretűt lehet venni, célszerűbb minél vastagabbat.

Ahogy én csináltam; először is érdemes fél árnyékos helyet keresni a tónak, h ne tűzze mindig a Nap, mert akkor könnyen oxigén hiányos lesz a víz, ami sem a halaknak, sem a növényeknek nem jó.

Amint megvan a tónak szánt terület, ki kell jelölni a méretét. Ezt teheted karókkal leszúrva, végigmadzagolva, vagy ahogy akarod. Én már kicsit bánom, h nem csináltam nagyabb tavat, úgyhogy ha a terület engedi és lehetőségeid adottak, csinálj minél nagyobbat - nem fogod megbánni, ráadásul a nagyobb mennyiségű tóvíz természetes biológiája előbb feláll.

Kezdődhet az ásás. A legfontosabb, h szinteket kell kialakítani a tavon belül, de ezt szerintem leírja minden tóépítős cikk. Itt arra kell figyelni, h ne csináljon az ember túl meredek partszakaszokat, mert azon semmiféle kavics/kő nem fog megállni, szépen legurul minden és ott fog virítani a mű, fekete fólia, ami felettébb nem esztétikus látvány. Úgyhogy mindenképpen minél laposabb szögben, minél sekélyebb lejtése legyen egy egy lépcsőfoknak.
Nyilván ahogy haladsz befelé, egyre mélyülsz. Célszerű a legmélyebb pontot minimum 90cm - de inkább több - mélyre kiásni. Így át tudnak telelni a halak, nem fog befagyni az egész.
Ahogy az enyémen is láttad, a kitermelt földet nem vittem el, hanem mellé csináltam egy kis dombot, amire készült a csobogó, és került bele csomó növény. De, ha gondolod, el is talicskázhatod a földet, ízlés kérdése.

Amint kiástad a tavat, a következő lépés a partvonalak _vízszintbe_ hozása. Nagyon fontos ez is, mivel ha feltöltöd majd vízzel, nagyon bután fog kinézni, ha valahol már majdnem kiönt, valahol meg épp h csak eléri az egyik lépcsőszintet a víz.
Így mind a partvonalat, s mind a lépcsőfokokat vízszintig kell tölteni / le kell szedni belőle földet. Ehhez egy nagy vízmértékre és egy minél hosszabb, egyenes lécre lesz szükséged - lehetőleg akkorára, ami átéri az egész tavat minden irányba.

Ha, megvolt a szintezés, mehet az egész mederbe a geotextília. Ez meggátolja a gyökerek, vakondok feljövetelét, ez által a föld felől nem fogja átszúrni semmi a fóliát.
Következő lépésként mehet bele a tófólia. Amit előtte nap - ha nem akkora méretben vetted - tólfóliaragasztóval össze kell ragasztani. Átfedésnek 20-25cm-t minimum hagyj rá.
Szépen rá lehet húzni a tófóliát, majd óvatosan - lehetőleg ne koszos bakancsban (kövek miatt, nehogy megsérüljön a fólia) bele kell menni, és le kell súlyozni mindenhol, h szépen felfeküdjön a mederre. Ezek után már mehet bele a víz. Legjobb megoldás ha kútvízzel töltöd föl, ugyanis az természetesebb, mint a klórozott csapvíz - noh és olcsóbb (már, ha van kút.) Ha, nincs, marad a csípvíz. Az is jó, viszont itt is egy fontos lépés: lehetőleg minél előbb _ be kell oltani_ a csapvízzel töltött kerti tavat. Ezt nagyon egyszerűen meg tudod oldani. Kimész egy közeli tóra és egy vödör vizet mersz belőle, majd az otthoni beleöntöd. Ezzel a lépéssel nagyon sokat teszel h a természetes víztisztaság, jó biológia felálljon.
Ha, belekerült a tófólia és a víz is a széleit érdemes leásni - az az egy 20-25cm-rel nagyobb ívekben vágd le a szélét. A módi egyszerű; széles ásólapáttal egy valaki beleás, majd "megtágítja" kicsit, s bele lehet tuszkolni kézzel a fóliát, utána csak meg kell jól taposni a földet, és már nem is fog felállni a szélén lévő fólia.

Apropó, ha csobogót is akarsz építeni mellé, akkor magát a tófóliát is úgy kell tervezni, h a _csobogó alá_ is kerüljön belőle. Így ha járatod a szivattyút, ami forgatja a vized, nem fog elfolyni olyan mértékű víz, ha esetleg a csobogó kövei alá kerül - a fólián visszafolyik a tóba. Építés előtt a tó legmélyebb pontjától a csobogó tervezett tetejéig egy 3/4"-os sima öntözőslagot húzz fel, majd arra rá építsd a csobogót. Nyilván úgy, h ne terheld le, hisz akkor nem tud folyni bent a víz - majd arra tudod rákötni a szivattyúdat, noh és így nem fog látszni a slag.
A csobogó köveihez én flexibilis csemperagasztót használtam. Idén talán már 4 éves lesz, és meg sem moccant az azóta összeragasztott csobogó.

Szivattyút tekintve olyat kell venni, ami a tó méretéhez ajánlott. Az enyém egy kb 3-4m3-es tó lehet, nem nagy, így egy kicsike - talán 20 wattos - szivattyú dolgozik benne néha.
Egyébként zárt körforgásos , nem is értem h jön ide a nyitott? Ezt hol olvastad? Elfolyatni a tóból a vizet? Nem látom értelmét.

Egyébként nagy melegekben inkább még utána kell tölteni, mert a maradarak is oda fognak szokni, s folyamatosan leszállnak inni, illetve eleve párolog el belőle. Úgyhogy, ha eddig nem volt kutad, célszerű furatni. :)

Visszakanyarodva még kicsit a tóra; amint belekerült a víz és be lett oltva, minél több növényt érdemes rakni bele. Hála ég nekem volt egy tavas barátom, akitől úgy kaptam őket, de kimész a helyi tavakhoz, nádat, ezt azt onnan is tudsz hozni vödörbe.
A partszakaszoknak ezért is van szerepük, így a cserépbe (műanyag, nekem abban vannak) bele tudsz ültetni mindent, s csak egy minimálisan kell körberakni kövekkel, meg fog már maradni.
A növényeknek nem csak esztétikai szerepük van, hanem a már párszor említett természetes víztisztasághoz, természetes biológiához is hozzájárulnak, így nem fog bezöldülni, algásodni a vized.

Mindez forintosítva;
Azt tudni kell rólam, h amit tudok mindent magam csinálok meg, így elve az ásásra egyéb munkálatokra nem számolok semmit, viszont ahogy írtam már, idén lesz 4 éves, fejből már mindenre pontosan nem emlékszem, de megpróbálom összeszedni.

- Tófóliából azt hiszem 5x6 méter ment bele, ami úgy 20-23.000ft volt akkor.
- Geotextília olcsóbb holmi, talán 5-6k-t fizettem érte.
- Szivattyúból mint említett kis teljesítményűm van, 5k-ért vettem
- A dombban látható növényekért (azokat nem kaptam, csak vízi növényeket) fizettem 18.000-et kertészetnél.
- A mészkövekért megint 15.000-et (jó pár száz kg-t hoztam, akkor volt vagy 4-5k 1 mázsa)
- Kavicsot azt úgy szedtük egyik barátommal - viszont ezeket a nagyokat le akarom cserélni majd, kicsi, apróbb kaviccsal sokkal esztétikusabb, úgyhogy - nyilván ez is tó méretfüggő - azt hozatni kell majd. De egy átlag 5-6-7m3-es tóhoz 2 m3 kavics elég a partra. Erre fuvarral együtt 15.000-et leeht számolni.
- Vízfeltöltés ára, - ki tudod számolni ha csapról csinálod
- Halakat megintcsak kaptam.

Nagy vonalakban az akkori árakon kb. 85.000ft-ban lehetett, munkadíj nélkül. (Talán beleszámoltam mindent.)
Azt azért hozzá tenném, h nem egy hétvége alatt lehet megcsinálni precízen egy tavat. Sajnos én is elkapkodtam kissé, így a partvonal nem mindenhol lett egyforma, s most már a csobogót is máshogy csinálnám.
Noh meg az is idő, mire minden növény elburjánzik, kikel.

Hajrá!

üzenetek