Medence topik - Technika, hobbi, otthon fórum

üzenetek

hozzászólások


Dorian
(félisten)

A bubisfólia nekem nem lesz jó, mert fák vannak mellette, szóval olyan kell, amit a csőváz tetejére rögzítek és a teljes felületét fedi használaton kívül.

[ Szerkesztve ]


Vesa
(veterán)

Itt a felület mérete számít amin át lesz küldve a víz, illetve a víz sebessége. Értelemszerűen, ha van 1 méter csöved, akkor lesz egy Z méretű felületed ahol a hőcsere végbe tud menni. Ha 10 métered van, akkor ennyivel nagyobb felületen adódik át a hő, ráadásul a belépő oldalon még a hidegvizet kell fűteni, de ahogy halad előre, egyre meleebb lesz, miközben a napsütés egyenletesen melegíti a csövet mindenhol, tehát kvázi exponenciálisan nő a hatásfok, mert a kilépő oldal felé közeledve már eleve melegebb vizet kell tovább melegíteni.

Az a lényeg, hogy minél hosszabb a cső, tehát minél nagyobb felületed van, annál hatékonyabb lesz a rendszer. Persze ha a forgatód teljesítménye nagy, akkor a víz áramlási sebessége is nagy, tehát hamarabb végigszalad a rendszeren és nem lesz annyi ideje felmelegedni. Első körben meg kéne nézned a solar fóliát, mert elég hatékony. Eleve jól melegít, és gátolja a lehűlést is. Ha nem elég neked, akkor venni kell mondjuk 10 méter csövet és megnézni, hogy a forgatóddal párosítva mit csinál élesben. Ha kevés, akkor toldasz még hozzá amennyi kell, amíg jó nem lesz.


axioma
(veterán)

pont ezert a gyari melegitok parhuzamos kotesuek [egysegen belul], barkacsban is lehet csak az fittingekkel jar [igaz ugy raadasul jol meretezve az atmerot eloszto elott-utan, kevesbe is fojtja a keringetot].


Vesa
(veterán)

:K


wyzard
(tag)

Sziasztok,

Egy ilyesmi medencénk van már évek óta:
[link]

Az első évben a víz minőségét sikerült nagyjából kordában tartani, de utána mindig nagyon melós volt, volt, hogy nyálkás volt, bezöldült stb. (pedig ph, klór stb. figyelve volt mindig). Arra gondoltam, hogy idén ezt a papíros vackot lecserélném egy homokszűrős keringetőre.

Egyelőre egy ilyet néztem ki:
[link]

Az egyik fő probléma vele, hogy 38-as a csatlakozó a vízforgatóhoz, a medence csatlakozója pedig 32-es. Tudom, van átalakító, de nem tudom az mennyire 'fogja le' a forgatót. Ill. olvastam olyat is, hogy a gyárilag megerősített medencefalat a csatlakozóknál ki lehet vágni nagyobbra és oda berakni a 38-as csatlakozót. Ez utóbbitól tartok kicsit, ha félremegy ugye ...

Mit gondoltok erről, hogy lenne érdemes kezelni ezt a helyzetet? Nézzek másik vízforgatót, jó az átalakító, vagy a kivágás is működik?

Köszönöm előre is. :R

[ Szerkesztve ]


Janusz001
(őstag)

Én csináltam fémből gyűrűt, aminek a belső átmérője passzol a 38 -as szethez, ezt duck tape -el felragasztottam a medence oldalára a kívánt helyre és snicerrel szépen kivágtam a belső gyűrű mentén, igy még véletlenül sem ronthattam el.


Big_Boss
(aktív tag)

Én a 38 mm-es csatlakozóhoz kapott gumi tömítést használtam sablonnak, sniccerrel vágtam ki.


Harcipocok84
(junior tag)

Sziasztok!

Mikor érdemes megkezdeni a medence szezont?
Nekem egy 10m3-es épített zsaluköves medencém van egy Fairland 7kW-os inveteres hőszivattyúval keringtetve. Beröffenthetem egy 27-28 fokos vízhőmérsékletre állítva, vagy még leeszi a gatyámat?


wyzard
(tag)

Köszönöm szépen, akkor nem kivitelezhetetlen a vágás. :)


Vesa
(veterán)

Erre senki nem fog tudni válaszolni, mert nem látunk a jövőbe. Időjárás függő a költsége.


bigrob
(őstag)

Sziasztok!

Ti mikor tervezitek a merevfalú medencét kirakni? :)
Totál medence szűz vagyok, 2 éve áll a bontatlan fóliás csomagolásban amit vettem, de idén már kész a betonplacc ahova menni fog. :DDD

Olyan jó idő van mostanában, hogy hétvégére terveztem kirakni, de jövőhéten jön is az eső és a 13-15 fok...

Köszi! :)
Robi


Dorian
(félisten)

Május közepe előtt nem fogom kirakni.


Big_Boss
(aktív tag)

Valamikor június elején szerintem.
Jövőhéten éjszakára ide 5-6 fokot mondanak, szóval nem sietek :)


Vesa
(veterán)

Május vége, június eleje, d ez is időjárásfüggő. Most éppen téli időjárásunk lesz pár napig, ha minden igaz.


yoee74
(csendes újonc)

Sziasztok,
Uv-c lámpát használ valaki? Valójában az érdekel, hogy hogyan lehet vezerelni úgy, hogy a forgatoval együtt működjön.

Egy steinbach lámpát nézegetek, mivel azt bele lehet tekerni a Steinbach szűrőm házába, tehát nem kell külön csövezni.
Ami kérdésként felmerült, hogy ha szűrőt a saját automatikajaval használom, tehát be van dugva az aljaztba és a szűrő magát kapcsolja, akkor hogyan és mikor lehet kapcsolni az uv lámpát, akkor vilagitson, amikor a szűrő működik és keringet.
Jómagam csakis arra tudok gondolni, hogy mivel a lámpa külön aljaztba van dugva, azt egy külön idő kapcsolóval kell vezerelni.
Persze lehet manuálisan is, de azt kihagynam.

UVC lámpa használok, ezt ti hogyan oldjatok meg?


yoee74
(csendes újonc)

Nekünk ez lesz a harmadik szezon, de nem merevfalu, hanem csővázas van. Eddigi tapasztalatok szerint június 5-15 között lesz a felállítása.

A merev falu medence az nem "kinthagyós" ? Azt is be lehet normálisan szedni és osszetekerni a falat és a fóliát is?


bigrob
(őstag)

Olyan csővázas nekem is, lehet rosszul fogalmaztam.


Devil Smile
(őstag)

Sziasztok, olvastam pár hozzászólással korábban, a homemade kollektorról, ezzel kapcsolatban osztanák meg kevés tapasztalatom, (fbon van egy nagyon jó csoport a témában, akit érdekel elküldöm pmben, vagy ha lehet ide is linkekem. Szóval, tavaly vettünk egy nagyobb 5,5x 2,7 x1,3 as medencét, amihez építettem 2 tábla feketére festett osbre kollektort, ha ügyesen tekered a 20as lpe (nekem 6báros) csövet, akkor egy táblára ráfér ~100m (97-98m), körbe kapott tetőlécből egy keretet, mert fedni kell a jobb hatásfok érdekében (sajnos a fedésre tavaly már nem volt időm), ezt low budgetben lehet uv álló mg fóliával csinálni, vagy ha van rá lehetőség/keret, akkor polikarbonát, esetleg üveg.. egy fűtés keringető szivattyú van rákötve, ami egész nap forgatta a vizet, a paneleket párhuzamosan kell kötni, mert nagyon megfogja egyébként a szivattyút, a szívó oldalt a medence aljára tettem az egyik végébe, a visszatérő meg csak fel volt kötve a váz tetejére, kis csobogó jelleggel, amikor igazán tűzött a nap, akkor már mondhatni kellemetlenül meleg víz jött belőle.. Így, hogy a medence csak délután van napon nálunk, 30-32fokra is át tudta melegíteni a nap.. előtte egy kis kör alakú medencénk volt, 3x0,7m kollektor nélkül,(az intexes fekete kis hurkás fűtőakármikből volt 2, de pár hónap alatt tönkre mentek, 2x gariztattam aztán lábmosó alátét lett, xart sem ért) nem ment 26-27fok fölé soha.. az elkövetkezendő hetekben megpróbálom a 2 kollektort lefoliázni, kíváncsi leszek így mennyit javul a hatásfoka. Van aki októberig tudja így tartani a 30fokos a medencéjében, aztán átköti a háza fűtésrendszerére, így kb 2-3 hónapig fűt csak kazánnal, a többit megoldja a kollektor, igaz neki 5 tábla van, de még a bojlerre is rá dolgozik neki azt hiszem 2tábla.. Ha valakit érdekel teszek majd fel képeket, hogy néz ki az enyém..
Egyelőre ahogy nálam van 1 tábla (125*250)

100m 6báros 20as lpe (/tábla) ez 2
Ezt 2 T (20/25/20) idommal és csapokkal (a könnyebb légtelenítés miatt ajánlott a csap minden táblához)
Ezek 25ös csővel vannak bekötve a szivattyúba, annyi,hogy a szívó oldalra a szivattyú elé közvetlen raktam egy 100 mikronos előszűrőt, îgy nem tud bedarálni semmit a szivattyú..

Persze van még homokszűrőm külön, meg egy kis papíros szűrővel egy só bontó.. ezek tavaly a reggeli munkába indulás előtti rutin részét képezték, mindent egyesével inditani, ellenőrizni stb, de idén tervezek egy kis "vezérlőszekrényt" összeállítani az egésznek, hőmérőkkel, relékkel stb..

:R


YAS-dude
(őstag)

Nincs benne valami áramláskapcsoló, hogy csak akkor aktív a lámpa, ha folyik körülötte a víz?


j.bravo
(addikt)

Üdv rutinrókák,

aki régóta használ szolárfóliát, érzékelt jelentős különbséget az egyes anyagvastagságok között? Konkrétabban megfogalmazva, a 120 mikronos Intex/Bestway helyett 180, vagy 300-400 mikronos változatot választva többször annyiért, az valóban tartósabb-e, tehát egy, max két nyár helyett kibírja-e 4-5 évig?


_Yanou_
(csendes tag)

Sziasztok,

Segítséget szeretnék kérni.
Elkészült a betonalap a medence alá. A köv réteg 3cm XPS lenne. A vízszint megtartása miatt, a beton több helyen is a föld felett van(~5cm). Kérdésem, mivel érdemes az xps lapokat rögzíteni egymáshoz, hogy ne csússzon szét? A medence(15m3) még nem érkezett meg, de nem szeretnék plusz gondot:)
Érdemes estleg a medence és az xps lap közé alátétfólia?

Más - Tudnátok ajánlani valami kisebb, olcsóbb keringető szivattyút, amit rákötnék a rendszerre, ha csak a hőszivattyút szeretném használni?

Köszönöm

[ Szerkesztve ]

üzenetek