üzenetek

hozzászólások


nuke7
(veterán)
Blog

okké, lehet, h igazad van :U

[ Szerkesztve ]


fi:zi'k
(nagyúr)
Blog

Mi ez a hirtelen beletörődés? :U


Andris05
(tag)

Remélem, hasznát fogod venni. Azért a fokozatosságra itt is figyelni kell, mert más izomcsoportokat mozgat meg a lábon! Az átállással kapcsolatban szívesen olvasnék tőled egy kisebb beszámolót... :)


nuke7
(veterán)
Blog

nincs értelme. én tanulok anatómiát is, meg sportélettant (ott is mondanak ám érdekességeket :U ) és azt raktam össze, hogy amíg a futásnak - cardio-vasculárisan - sok jó hatása van, addig a hosszútáv ezt nem sokszorozza…
úgy találtam, hogy az interval (ahogy igazából a maratont is futják, ha jól olvastam) meg a fartlek az, ami a legkomolyabb eredményeket hozza - de arra egyszerűen nincs szüksége annak, aki nem hivatásos sportoló.

És azt viszont mindenki tudja, hogy az élsport ma már egyáltalán nem az egészségről szól (sajnos)

a 60 fölötti makkegészséges hosszútáv futókról is hallottam legendákat - mindenki ismer 1-2 ilyen embert…
ezek valsz. szerencsések. de ez nagyon kicsi százalék az összes ember fényében...


Andris05
(tag)

Amit összeraksz, az nem biztos, hogy egyezik a valósággal. Én is tanultam anatómiát a betegségügyi főiskolán, ráadásul gyógymasszőr is vagyok, ezért aztán van némi rálátásom a tanításra, és az egészségügyre egyaránt. Annyira hiányosak az ismereteid a futással kapcsolatban, hogy nem is értem, miért van ilyen határozott elképzelésed a károsságáról. Aki intervallumosan futná a maratont, az a végéig biztosan nem jutna el, mert oda egy folyamatos, nem váltakozó tempó kell. A szerencse pedig, mint olyan, az én szótáramban nem létezik, mindennek oka van. Még sokat kell tanulnod (ahogy nekem is)...


nuke7
(veterán)
Blog

na
1) itt is írták, hogy volt benne séta.

2) tudom miről beszélek, és hidd el, többen végzik rosszabbul mint jobban az élsportolók közül - hacsak nem váltott időben és jött rá, hogy mással kell ellensúlyoznia; mert erre is van példa.

3) egy percig sem azt vontam kétsége, hogy tesz jót futás - azt vontam kétségbe, hogy a többség tudja-e, hogy mit csinál. (meg persze, hogy megéri-e)

4) a túlnyomó többségnek akik csak jó formába szeretnének jönni, nem akarnak fútóversenyen indulni, teljesen felesleges sok kilométert futniuk. ezt sokan elfelejtik.
(és ez általában csak nehezíti dolgokat nekik)

5) nyilván sarkítottan fogalmaztam, hogy erősebben jöjjön át egy ellenvélemény - különben nem igazán alakult volna ki eszmecsere. Így hátha átgondolják páran a dolgokat.

6) sokat kell még tanulnia mindenkinek, de azért vannak alapvető fogalmak, amikkel nem árt tisztában lenni.
többek között jó forma vagy wellness/fitness, egészség =/= állóképességi sportteljesítménnyel.
És ezt sokan elfelejtik.

+1) nem kell igazat adnia senkinek itt nekem - a rossz táplálkozás se 1-2év alatt mutatja meg a hátrányait, hanem inkább 30-40 :U ---- igen, igen! ez is sarkított példa :P


Andris05
(tag)

Persze, hogy volt benne séta, amikor nem megfelelő tempót választott. Örülhet, hogy egyáltalán végigért. Legközelebb majd okosabb lesz, és nem hagyja ki a húsz km-es edzéseket sem.

"a túlnyomó többségnek akik csak jó formába szeretnének jönni, nem akarnak fútóversenyen indulni, teljesen felesleges sok kilométert futniuk. ezt sokan elfelejtik."
Ezt honnan veszed? Akikről én írtam, azok javarészt nem is járnak versenyekre. A futás nekik egy életforma.
Persze, én sem mondtam sehol, hogy a futást nem lehet kiegészíteni más mozgásformákkal, sőt!

Az alapvető fogalmak is folyamatosan változnak, ilyen az élet. A sarkított fogalmazásban meg én is világbajnok vagyok, kár, hogy sokan nem vevők rá, és sokszor kénytelen vagyok beismerni, hogy finomabb fogalmazással többet érhettem volna el. :B


satz18
(őstag)
Blog

A kezdőtempót nem nagyon tudtam volna lejjebb venni, így is 4:30-asra lőttem be magam, ha még lassaban kezdek, tuti kiesek. A nagy hiba az az volt, hogy előtte kihagytam a nike félmaratont. Ezt aláírom. Jövőre majd jobban megtervezem az előkészületeket. :)


deicide
(veterán)
Blog

Abban nuke7-nek igaza van, hogy nem feltétlen a felkészüléssel van gond, hanem egy nagyon durva állóképességet kell szerezni inkább és akkor minden megoldható. Én is szinte csak gyaloglással/bringával edzettem tavaly egész évben, alig futottam. Mégis a maraton csak egy elhatározás kérdése volt, mindenféle edzésterv/felkészülés nélkül. Szombaton megígértem itt a topikban, vasárnap reggel lefutottam. De ebben iszonyatos munka van, igaz futás nem sok.


VS461
(tag)
Blog

Sajnos, nálam ez ilyen pszichológiai dolog, hogy terv nélkül nemigen tartok ki. Emellett, bizonyos problémák miatt a napról napra morzsolt edzésterv nagyon sokat segített a napi életnek keretet, ritmust, urambocsá' értelmet adni.


Andris05
(tag)

Az, hogy ennyire elfogytál, egyértelműen a gyorsaság számlájára írandó. Jóval a napi edzések sebessége alatt kell futni a maratont (pláne, ha az még az első is). Nálad mondjuk 4:30 helyett 5:30, és legfeljebb, ha nagyon jól megy, akkor 25-30km-nél lehet kicsit gyorsítani. :D


satz18
(őstag)
Blog

Nem vágod, hogy 5:30-nál a záróbusz megy, és kb ha nem futsz végig tök egyenletesen, akkor ki is estél? Mivel nem futottam hosszúkat, csak 7 km-eket, (még réges rég egy fél maraton volt). Ebből tudtam, hogy csak a feléig fogok bírni normálisan elmenni, és utána nagyon be fogok lassulni. Ha 5:30-al kezdek, akkor is elfogytam volna féltávon, aztán ki is esek. Így fél távnál volt plusz egy órán bevánszorogni. A 4:30 is egy nagyon lassú tempó, jóval az edzéstempóm alatt volt.

[ Szerkesztve ]


Andris05
(tag)

Tényleg nem vágom. A legtöbb ilyen versenyen nem 5:30-nál megy a záróbusz, hanem inkább 7-8 percnél, vagy még később. De hát nem mindegyik verseny egyforma, nem igaz? :)


deicide
(veterán)
Blog

De ha nem nagyon fut az ember, mint én sem, akkor azért nem egyszerű meghatározni a tempót. Bringán és gyaloglásban tudom, hogy mi az amit stabilan bírok, de futásnál nagy tapasztalatom nincs, csak a január eleji félmaratonom, ami 1:36:00 lett. Úgyhogy vasárnap beálltam kb a 3:30-as tervezett végidőre érzésből (ez még kényelmes volt) és csak a 36. kilométer után vettem vissza a 4:50/km-ből 5:05/km-re. Az egyénfüggő, hogy ki mennyire tudja már az első km-ben belőni a megfelelő tempót.


deicide
(veterán)
Blog

Az 5:30 az a végidő, az majd' 8 perc/km. :)


Andris05
(tag)

Ha, ha... Én a perc/km-nek gondoltam a 4:30-at... :DDD


deicide
(veterán)
Blog

Az egy 3:09:00-es maraton, azzal én is boldog lennék majd nyáron. :DDD


kaliber
(aktív tag)

Olvasgattam itt a hsz-eket.

nuke7:

Szerintem akkor lenne hiteles a véleményed ha te is futottál volna hosszabb-rövidebb ideig, de így :( egyébként csak elméletből összeszedett saját futás ellenességed belemagyarázása.

Itt szerintem senki sem beszélt élsportról, mert ugye a Maratonnál az 2.10 körüli idő, hanem saját idejének javításáról a cikkírónak is a 4óra körüli ideje lett (egyébként én csak szeretnék ennyit).
Véleményem szerint az élsport minden sportban káros.

[ Szerkesztve ]


nuke7
(veterán)
Blog

:N nem. pont az a lényeg, ha hosszabb-rövidebb ideig futsz nem kapsz átfogó képet a hosszútávú - szó szerinti - élettani hatásáról.
pont elég, hogy mások futnak, és tudjuk, hogy mi történik velük.

és előttem már leírták, hogy túrával és bringával milyen jó kondit lehet csinálni ;)

nem modtam soha, hogy ne fusson senki - dohányosok is csak akkor zavarnak, ha én szívom a füstöt.
az zavart, hogy ki lett jelentve, hogy milyen egészséges és hogy ez az egészség non-plus ultrája...

[ Szerkesztve ]


kaliber
(aktív tag)

" ha hosszabb-rövidebb ideig futsz nem kapsz átfogó képet a hosszútávú - szó szerinti - élettani hatásáról."

Ezt ugye nem gondolod komolyan? Ha nem csinálok valamit akkor tudok róla átfogó képet alkotni?


nuke7
(veterán)
Blog

ha minden információ a rendelkezésedre áll, miért lenne másképp? :F


Kube
(senior tag)
Blog

"az zavart, hogy ki lett jelentve, hogy milyen egészséges és hogy ez az egészség non-plus ultrája.."

Az rendben van hogy zavar, de nem kell mindjárt egészségtelennek nyilvánítani a hosszútávfutást. Én se vagyok kibékülve vele nem arról van szó, de ha ésszel csinálják nem egészségtelen.

Most akkor mi lesz hívjuk félig egészségesnek vagy félig egészségtelennek? Minden jóban van valami rossz és fordítva, de ettől független ez mozgás, ami egészségesebb mint ha nem sportolnánk semmit se. A fokozatai már más kérdés, ráadásul kinek mi a hosszútáv.

Szóval nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy egészséges vagy egészségtelen. (és persze azt sem hogy nekem van igazam, de ennek az ellentettjét sem)

[ Szerkesztve ]

üzenetek