üzenetek

hozzászólások


molnarpeter
(nagyúr)
Blog

Igényes, korrekt, de kellemesen rövid lett, nincs is ezzel semmi baj. Jó cikk, gratulálok :) A következő rész talán még érdekesebb lesz számomra, mivel van egy jó öreg videoton tv-nk, és ugyebár színes. Szeretek a régi dolgokról olvasni :))

[ Szerkesztve ]


frescho
(addikt)
Blog

Eleg jo cikk. Egy-ket helyen mondjuk elbonyolitottad, ahogy en szoktam :) Eleg lett volna annyit irni itt pl, hogy analog atvitelt alkalmaztak:

"A válasz napjainkban már egyszerűnek tűnik, változtassuk 1-esre és 0-ra, azaz digitalizáljuk. De akkoriban az élet digitális oldala, még nagyon is analóg volt, így elektromos úton való továbbítást, feszültség értékekhez rendelték – és így nem csak diszkrét 1 vagy 0, hanem köztes értékek is átvihetők voltak, ezek adták a szürke árnyalatokat."


joecontra
(addikt)
Blog

Hali!

Érdekes cikk, várom a továbbiakat. :R

Üdv,
J


^Clown
(veterán)
Blog

A színes TV működési elvére mindig is kíváncsi voltam, úgyhogy várom :) :R

Furier-sor és hasonló nyalánkságok felbukkanása a Logouton pedig igazi kuriózum :)


dabadab
(titán)
Blog

Annyit szeretnek hozzafuzni, hogy analog tevezesnel azert hagyomanyosan nem szokas oszlopokrol beszelni, csak sorokrol. A sorokat nem bontjak fel pixelekre, hanem egy egysegkent kezelik - ennek egyik kovetkezmenye az, hogy mig az analog jel fuggoleges felbontasa fix, addig az effektiv vizszintes felbontasa nagyban fug attol, hogy a jel mennyire torzul tovabbitasnal ill. hogy milyen elektronika dolgozza fel.
szerk: ill. az interlace-re a CRT-k foszforanak a villozasa miatt volt szukseg, ha mondjuk valami LCD-szeruseget hasznalnak mar a huszas evekben, akkor egyaltalan nem kellett volna ezzel vacakolni - tulajdonkeppen a cikk is ezt mondja, csak nem nagyon fejti ki a dolgot.

[ Szerkesztve ]


frescho
(addikt)
Blog

Igazad van, a savszelessegbol szamithato egy virtualis vizszintes felbontas. Szines tevenel mar fizikailag is megvan, hogy hany keppont van vizszintesen.


Lenry
(félisten)
Blog

a szakkifejezések miatt a felét nem értettem, de a másik fele érdekes volt :R


dabadab
(titán)
Blog

"Szines tevenel mar fizikailag is megvan, hogy hany keppont van vizszintesen."

:F Hogy lenne? Pont ugyanaz a cucc, mint a fekete-feher, csak meg pluszban belekodoljak a szininformaciot (raadasul a szines jelnel meg ott van az is, hogy a chroma jel vizszintes felbontasa kisebb, mint a luma).


dave666
(aktív tag)

Köszönjük az írást :R
Szerintem az analóg televíziózásról ennyi írás bőven elég :)


crey
(MODERÁTOR)
Blog

Teljesen igazad van, meg is említettem a cikkben, hogy igazából sor szintjén van a dolog kezelve.

A CRT-kre valóban nem nagyon tértem ki, mert arról meg végképp ódákat lehet róla írni, akár a terelőlapok működéséről, a foszfor rétegről, a színes technológia esetén a színrács szerkezetekről, stb.

A visszajelzéseket köszönöm, igyekszem úgy fogalmazni, hogy olyan is értse, aki nem villamosmérnök (bár én sem vagyok az), köszönöm a kommenteket! :)


joecontra
(addikt)
Blog

az interlace-re a CRT-k foszforanak a villozasa miatt volt szukseg
A CRT PC monitorok mégis képesek progressive jelet fogadni és megjeleníteni. Mi a különbség egy CRT TV és egy CRT PC monitor között?

Üdv,
J


dabadab
(titán)
Blog

"Mi a különbség egy CRT TV és egy CRT PC monitor között?"

A fo kulonbseg nem a megjelenitoben, hanem a kep savszelessegeben van: a monitor azert hasznalhato progressziv modban, mert minden kulonosebb problema nelkul ra lehet kuldeni a 75 Hz-es progressziv kepjelet, a VGA kabel meg a modern vezerloelektronika elbirja. Ha viszont 25 Hz-es progressziv jelet kuldenel a monitorra (marpedig, ahogy a cikk is irja, az akkori technologia ennyit engedett), akkor hasznalhatatlan lenne a rettenetes villogastol (kiprobalni valoszinuleg nem tudod, mert legjobb emlekeim szerint nem nagyon engedik magukat 50 Hz-nel alacsonyabb jellel etetni).

[ Szerkesztve ]


eziskamu
(addikt)

És ha a monitor olyan, mint egyes régebbi tipusok, hogy viszonylag hosszabb ideig világít még a katódsugár becsapódása után a fluoreszkáló réteg?
A Hercules (meg talán az MDA) moncsik 50Hz-n mentek, de nem volt annyira szemrontó mint egy VGA monitoron.

[ Szerkesztve ]


lumpen_stex
(aktív tag)

/*
de ez inkább egy általános összefoglalónak készült, nem pedig mélyenszántó szakmai cikknek, amihez már a tudásom is kevés :D
*/

aha, akkor a fourier transzformációt minek rajtad bele? mert jól néz ki?


lumpen_stex
(aktív tag)

25hz-es progressziv videójel nincs.. max a 30-es években volt nipkov tárcsával...


crey
(MODERÁTOR)
Blog

Igaz a képlet kissé felesleges volt....

Elég lett volna a fourier transzformációt megemlíteni, amúgy a következő cikkhez kell, a színinformáció elhelyezéséhez, hogy oldották meg - de ezt gondolom te úgy is tudod, stb.

De a kritika jogos.


frescho
(addikt)
Blog

Van ugye a szinesnel is a savszelessegbol szamithato elmeleti felbontas, ami kb. fele a feketefehernek. A fizikai felbontast erosen limitalja a mask finomsaga. Meg a 14 colos CRT monitorok vilagaban volt vicces, amikor az elektronika ugyan kepes volt 1024x768, vagy magasabb felbontasra, de a mask finomsaga miatt a 800x600 is nehezen jott ossze.

eziskamu: A rajzolat finomsaganak rovasara megy a nagy utanvilagitasi ido. Erdekes, hogy elen jao kutatasokat folytattak a Tungsram laborjaban (egy idoben KTI lett a neve) a nagy utanhuzasu anyagok iranyaba radar kepernyokhoz.

[ Szerkesztve ]


Tutu7030
(veterán)

A cikk jó :C csak egy kis (nem technikai jellegű) korrigálni valót találtam.
Az az álmokfutó inkább ámokfutó lenne helyesen.

[ Szerkesztve ]


dabadab
(titán)
Blog

Ha olyan sokáig világít, hogy ne legyen zavaró villódzás, akkor annak rettenetes utánhúzás lesz a vége (emlékeim szerint azokon a monó monitorokon is szép lassan halványult el a kurzor :) ).


rolkaDb
(aktív tag)
Blog

Jól összeszedett cikk lett, köszi! :R

üzenetek