[Re:] [bkercso:] Tápszűrő építése kapcsolóüzemű adapterekhez (HiFi készülékekhez) - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


bkercso
(nagyúr)
Blog

utóbbi :K


bkercso
(nagyúr)
Blog

Mindentudásodban biztosan benne foglaltatik, hogy nincs az a Shottky, amin 5A mellett ne esne 1V. Nem 0,2V...

Évek óta használom és árulom ezt a szűrőt, okkal olyan, amilyen. Így is generál elég fölösleges, értetlenkedő kérdést a vásárlók részéról, noha faék egyszerű. Tegyek rá még csatit, hogy az elterjedt "belső pin a pozitív" adaptereket is be lehessen dugni fordítva?! :C A kondi ettől még ugyan úgy robbana. Vagy írjam, hogy Te cseréled?

[ Szerkesztve ]


bkercso
(nagyúr)
Blog

Kapcsolódó téma, egy hasonlóan jó szűrővel, csak nagy áramra hűteni kell a tranzisztort, mert kb. 1V esik rajta. Inkább az alján linkelt irodalmat érdemes átnézni, mert a cikk tartalma triviális: csak arról szól, hogy nagy tápzajra/ripplere nagyobb feszültségeséssel kell méretezni - ebben is előny a passzív LC-szűrőnél.
Capacitance multiplier

[ Szerkesztve ]


IO.sys
(őstag)
Blog

Figyelj, hozzászagolni se tudsz az audióhoz. Annyi se esik le, hogy a teljesítményelektronika a hangzás alapja. Alapvető kifejezésekkel nem vagy tisztában, de megmagyarázod, hogy az nem az. Durrogsz itt a leckéddel, de arra nem vagy kíváncsi, hogy érdekel-e valakit. Ügyes vagy, micsoda kincseket termel ki a magyar közoktatás!

Te csak önkielégítesz a nárcisztikus szociopátia oltárán.

Olvastam a Windows gyorsításos firkádat, 1 parancsos natív műveletekről írtál 30 sorokat. De még az is hülyeség volt. Annyira értesz hozzá, mint a hanghoz. Inkább ne taníts, senki se jár jól vele.


#90088192
(senior tag)
Blog

Hello

Egy kérdés, nem tanították, miért is szükséges szinuszos összetevőkre szetbontani az adott jelformát? Ha ezt megteszed egy DC áramforrás esetében akkor lesz egy DC komponens egy AC harmonikus ami 2utas egyeniranyitas után 100 Hz, es a felharmonikusok.

Vagyis mi a ripple, egy szinuszos összetevő az Alap DC feszültségen.
Mi az ha nem zaj?

És mit csinálunk a zajjal?

Az induktivitas mitől függ? Csak nem a fizikai tulajdonságain az induktivitásnak és az azon átfolyó áram erősségétol?
Akkumulátor töltő áramkör esetében 1-2% a megengedett AC tartalom RMS.
Ez is képes akár 5-10 ampert áthajtani egy akkumulátoron.
Nem érdemes akkor megszabadulni minél nagyobb %-ban az AC tartalomtól?


bkercso
(nagyúr)
Blog

ötszáz forint teljes alkatrész költség mellé
Soha semmit nem építettél még? Látom..


szaszlaci
(addikt)
Blog

"Soha semmit nem építettél még? Látom.."
Egy ideje tényleg nem, ez volt a legutóbbi, saját terv, elég kényes, 20+ kV-os dolog. De rá lehet keresni a nevemre a hangfalépítő topikban is, ott nem "szagolgatjuk az audiot", hanem vagy fél tucat igazi hangsugárzót publikáltam.
A többi hülyeségre nincs ingerenciám válaszolni.

Agyturbina, nyilvánvaló, hogy nem tudod, mit beszélsz, így a válaszom olyan hosszú lenne, amihez nincs kedvem ilyen fogadtatás mellett. A rövid válasz az, hogy egész más az okuk, így teljesítménybeli eltérés van, ezért az eltüntetésük is más módon történik.


#90088192
(senior tag)
Blog

Fussunk néki mégegyszer, azt mondod ez az áramkör nem segít egy kapcsoló üzemű tápegység kimenetek megjelenő AC ripple eltávolításában.

Amit szerény tudásom fel tud mutatni az egyszerű

A kapacitás alacsony impedancia AC áramkörben, és nagy ellenállást mutat DC áramköri elemként miután feltöltődött.

Az induktivitásnak pont az ellenkezője a karakterisztikája.

Vagyis ha egy LC szűrőt építünk aminek 0 felé konvergal a rezonancia frekvenciája azon a módon amit a kapcsolási rajzon látható(most tekintsünk el az RC tagtol), akkor az nem fog alul áteresztő szűrőként funkcionálni. Te ezt állítod, amit EN nem hiszek el mert az elmúlt evben több száz LC szűrő jóságát vizagaltam ugyan azzal a konkluzioval. Alul áteresztő szűrőként viselkedik.

Az igaz MHz tartomány nem érdekelt ezért is kérdeztem minek az elko mellé másik kapacitás. Láttam rengeteg inverterben a DC buszon ugyan ezt de sosem kérdeztem miért.

Akkor most mondd el mit értettem félre :R

[ Szerkesztve ]


hcl
(félisten)
Blog

"Agyturbina, nyilvánvaló, hogy nem tudod, mit beszélsz, így a válaszom olyan hosszú lenne, amihez nincs kedvem ilyen fogadtatás mellett."
Ö, megnézted már a saját belépőd ide? Mit vártál? :D


IO.sys
(őstag)
Blog

Én is épp ezen röhögök :))


bkercso
(nagyúr)
Blog

Azért érdekes a MHz is, mert a kapcsüzemű tápban a felfutóélek ilyen gyorsak, ezért a zajában is megjelenik. Ld. a linkelt cap-multis cikkem első hivatkozását alul.
Valamint a MHz-eket könnyű összeantennázni, pl. egy fénycső begyújtásakor stb.

[ Szerkesztve ]


CounterBoci
(senior tag)
Blog

Hasonló okok miatt van az is, hogy laptopot erősítőre kötve hallani a hdd motorját és a fejmozgásokat a hangszóróban? Jártam így egyszer, sok bosszúságot okozott.


bkercso
(nagyúr)
Blog

Nem, az földurok szokott lenni a laptop NXÁK-panelján. Azonos GND-vezetéken húznak több áramot (digit és analóg).


szaszlaci
(addikt)
Blog

Elnézést, hogy csak most válaszolok, azt gondoltam, ejtem ezt a témát. Meg a hossza miatt is, de ha végigrágod magad, akkor világossá válik, miért fogalmaztam úgy a belépőmet, ahogy.

"azt mondod ez az áramkör nem segít egy kapcsoló üzemű tápegység kimenetek megjelenő AC ripple eltávolításában"

Ilyet biztosan nem mondtam, valami félreértés történt. A soros induktivitás vagy párhuzamos kondenzátor, legyen akármilyen fajta, valamilyen mértékben időben el fogja nyújtani a feszültségváltozást. Tehát valamilyen mértékben szűr és valószínűleg csökkenti a feszültség hullámzást.
A gond az értelmetlenségével, tervezetlenségével, körítéssel és árazással van csupán.

Nézzünk egy egyszerű felüláteresztő RC szűrőt.

Úgy működik, hogy amint a bemeneten elkezd változni a feszültség, a kondenzátor azon fegyverzetén elkezdenek halmozódni a töltések. Emiatt ehhez képest a másik fegyverzetén potenciálkülönbség alakul ki. Ha csak szabadon lenne, akkor ideális esetben a végtelenül alacsony frekvenciát is átvinné. De mivel nem ideális, és ott van az ellenállás, ezért az le fogja vezetni a töltéseket az aktuális feszültségértéktől változóan. Majd amint a bemenő feszültség eléri a maximális értéket, és nem változik, akkor a másik oldalon nem lesz már feszültség, mert minden töltést levezetett az ellenállás. Vagyis egyenfeszültség szempontjából szakadásnak tekinthető.
Ha ez a feszültségváltozás gyors, vagyis magas frekvenciát kap, akkor a másik oldalon is "megjelenik", az ellenállás ezt már nem tudja mind levezetni. Ezért a magas frekvenciát jobban átengedi, ezért felüláteresztő szűrű. Kiszámolható az a (-3 dB) határfrekvencia, ami alatt 6 dB/oktáv meredekséggel csökken az átvitel.

Ha a kondenzátor kapacitását növeled, akkor több töltést tud tárolni, ezért alacsonyabb frekvenciát is jobban átereszt, kisebb csillapítással. Adott frekvencián a kondenzátor "ellenállása" (reaktanciája) kisebb lesz. Ha csökkented az ellenállás értékét, akkor megint szükséges az időben gyorsabb feszültségváltozás, tehát magasabb frekvenciát fog csak átengedni.
Meg lehet cserélni a két elemet, akkor alulátersztő szűrővé válik. Vagy kondi helyett tekercs, annak frekvenciafüggő viselkedése ellentétes. Vagy kombinálhatod őket. Vagy lehet LC, de ott is ugyan úgy lesz R tag, terhelőellenállásként, amit ugyan úgy bele kell számolni. Ha az változik illetve ismeretlen, akkor ugyan úgy borítja a kiszámolt értékeket.
Látható, hogy ismeretlen komponensek nélkül ez nem járható út. Épp olyan, mint az "univerzális hangváltó", ahol nem ismerjük a hangszórók impedanciamenetét, vagyis frekvenciától függő ellenállását. (Meg persze a megszólaltatott hangnyomás – frekvencia válaszukat sem, amihez az egészet igazítani kellene.)
Ez volt a sokadik halálos találata ennek az idióta áramkörnek. Innentől már nem is számolom.

Tápegység szűrőjénél alapvetően, főleg ha ismeretlen, eleve értelmetlen "frekvenciára hangolt" dolgokkal bohóckodni, mert ott végcél szempontjából nem adott frekvenciatartományokat kell kiszűrni vagy csillapítani, hanem mindet el kell tüntetni. Csak a sima egyenfeszültség kell.
Ezt kapcsolótápokban először soros fojtótekerccsel szokták megoldani, aminek az is a szerepe, hogy kímélje a trafó után rakott diódát és a primer meghajtást, mert időben elnyújtja az áram felfutását. És ellenben a hülye tanáccsal, hogy kis tekerccsel próbálkozzunk, valójában a nagyobb érték a jó. Persze a tekercs drága, főleg, hogy az alacsony DC ellenálláshoz vastag huzal kell, ami miatt megint még nagyobb kell legyen a vasmag is és a huzalhossz is. Ezért próbálják a szükséges minimumra venni. De ha még azon a ponton a kimenőfeszültségből elveszhet valamennyi, akkor ott még tényleg nincs értelme heroinárú tekercseket belepakolni. (Majd később, a kisebb tekercsek lehetnek jobbak.)

Utána jön egy párhuzamos kondi, ami pufferel elsősorban. Az elko olcsón tud nagy kapacitást, de nem a leggyorsabb, mert többek között van neki soros ellenállása (ESR). Ez akkor gond, ha a kondi nagyfrekit kap, mivel ez ott hővé fog alakulni. Helyettesítő rajzon ez így néz ki, azok az ellenállások "bele vannak építve" a kondiba.

Ebben az értelmetlen "tápszűrőben" az egyik kondi után meg még pluszban be van téve egy soros ellenállás, azzal "indokolva", hogy akkor majd az fogja elfűteni ezt az áramot. Hát hogyne. Persze részben igen, de minek? Főleg minek ezzel foglalkozni ott, ahol relatíve alig van AC összetevő?
Arról ne is beszéljünk, hogy az új elko értéke közel másfélszerese a névlegesnek, aztán meg öregszik és csökken, és ezen felül még 200 % alkatrészpontosság ajánlás van a cikkben. De azért ez egy nagyon precízen kiszámolt áramkörnek vallja magát, még ha azt se tudjuk, mi lesz előtte és mi lesz utána.

Visszatérve, a magas ESR értékű elko nagyobb frekvencián nem dolgozik a legjobban, ezért kell az egyszerű kerámiakondi, mert a kapacitásértéke ugyan alacsony, de arra a nagyfrekvenciás összetevőre elegendő.
Kérdezheted, hogy lehet a tekercs után nagyfrekvenciás összetevő? Úgy, hogy azoknak van parazitakapacitásuk, az egymás mellé tekercselt huzal miatt egy soros kapacitással kell számolni, ami szintén "be van építve" a tekercsbe. Helyettesítőképleten így néz ki.

Viszont a szükséges párhuzamos kerámiakondi sincs ebben a csodaáramkörben, hát minek is az. De közben szó van a 100+ kHz hangrontó hatásáról a tápágban. Ami persze eltűnik a szimulátor hozzá nem értő használatakor, mert hát az ideális alkatrészeket használ. Ha ez ilyen egyszerű lenne, minden tápba elég lenne egy tekercs és egy kondi, mehetne is vele az atomóra.

És akkor eddig ez volt így egy kör passzív szűrés: egy tekercs és egy – két kondi. Ez jöhet újra, kisebb értékekkel. Pl. láthattál olyat nyákon, hogy a rajzolat hullámzik, na az egy kis induktivitás. Vagy körköröset, az is arra való.

Ezen kívül van még rengeteg fajta szűrési megoldás, soros ellenállásokkal például, de azok értelemszerűen apró terheléshez valóak.
De az igazán jó megoldás, főleg a ripple eltüntetésére, az alapvetően aktív megoldások, erre tényleg nagyon sokfajta ötletes kapcsolás van. Nem ismerem őket, alig párról hallottam, meg tényleg nagyon hosszú lenne. De pl. egy sima disszipatív fesz stabilizátor csodákra lehet képes, kiegészítve egy kis fentebb vázolt simítással.

Egyébként látom, nem csak Bkercso van, hanem Mkercso is. Épp ilyen hozzá nem étéssel árulja/árulta, gondolom ugyan ennek a valaminek a költségcsökkentett változatát, még hihetetlenebb árakon. Saját bevallása szerint 1 amper terhelésnél 1 Volt esik rajta. Ez gyakorlatilag a harminc forintos induktivitás "tudása". A dobozban bizonyára légszerelve mind az öt alkatrész. De legalább megtudjuk, hogy jelentősen javul tőle a hangminőség, meg jobb lesz a hangszer szeparáció, stb. :D

Lehet, tervezek egy működő szűrődobozt, ha ezeket tényleg el lehet adni. :)) Mondjuk nem kétszáz forint alkatrészköltséggel, mint a linkelt, hanem ötezer forintból, épeszűen megtervezve. Úgy legalább valami normális dolgot kap a vevő.
Nem egy feszültségcsökkentő és alulméretezett soros induktivitást, egy elrontott jóságú puffer elko-t, meg egy rövidrezárós diódát egy rejtélyes dobozban. :D

Igen, tudom, jön a régi lemez: fingom sincs az egészről, csak okoskodok, mert nem tudok élni ellenségkép nélkül. :)

[ Szerkesztve ]


bkercso
(nagyúr)
Blog

Viszont a szükséges párhuzamos kerámiakondi sincs ebben a csodaáramkörben, hát minek is az. De közben szó van a 100+ kHz hangrontó hatásáról a tápágban. Ami persze eltűnik a szimulátor hozzá nem értő használatakor, mert hát az ideális alkatrészeket használ. Ha ez ilyen egyszerű lenne, minden tápba elég lenne egy tekercs és egy kondi, mehetne is vele az atomóra.
Nem ez a zavaró abban, amit művelsz, hanem hogy mindezt te látod bele. Doktori disszertációt vártál? Ez egy hifi áramkör építését bemutató rövid bejegyzés.
Kerámia kondi helyett fóliát használtam, 2,2uF-osat. Ez van a leírásban is. A sok MHz-eket úgyis a céleszköz áramköreinek hidegítése szűri ki.
És nem ostobán ideális alkatrészt használtam, csupán elhanyagoltam a fóliakondi elhanyagolható ESR-jét és ESL-jét, mert azt úgysem tudjuk kikerülni. Értelmetlen lett volna ezzel bonyolítani. Egy hobbistának amúgy is nehezen magyarázod el, ahogy az a 2 alkatrész valójában csak 1, meg az a 3 is csak egy.

Ez egy klasszikus, unatkozós, otromba beleugatás volt részedről, semmi több, de nem baj, nem kell megérteni a dolgot.


bkercso
(nagyúr)
Blog

elhanyagoltam a fóliakondi elhanyagolható ESR-jét és ESL-jét
Annyit azért megjegyeztem, hogy a kimeneti vezetéket a fóliakondi lábairtól illik elvinni. :)


bkercso
(nagyúr)
Blog

Minél hosszabb bejegyzést írsz, hogy hiteles legyél, annál többet rontasz a helyzeteden, ha lehet ilyet... :U :U

Egyébként látom, nem csak Bkercso van, hanem Mkercso is. Épp ilyen hozzá nem étéssel árulja/árulta, gondolom ugyan ennek a valaminek a költségcsökkentett változatát, még hihetetlenebb árakon. Saját bevallása szerint 1 amper terhelésnél 1 Volt esik rajta. Ez gyakorlatilag a harminc forintos induktivitás "tudása".
Ebben 6V / ?A-es trafó van, aminek a szekundere az induktivitás, és 6600uF-nyi kondi. Nem ejtenéd a lábadra. Ez kb. 10Hz-től szűrhet (nem mértem, mert nem érdekelt). Analóg (trafós) adapterekhez lett fejlesztve. Ennek a költségcsökkentett változata a TápszűrőMini5A a bruttó 2k-s induktivitással, össz. kb. 5k anyagköltséggel.

Teggy félre lsz. a többi agymenésedet, és kérlek, ne taníts engem! Több embertől is tanultam és tanulok, de megválogatom, ha megengeded. :R


#90088192
(senior tag)
Blog

Köszönöm

Amit leirtál a passzív szűrőkrol kb megvan fejben, hiszen a a kondenzátor sem tisztán kapacitív, főleg nem az elko ugye egy "tekercs" van benne. És ugyan ez igaz fordítva az induktivitásra. Az ellenállás meg szenved mindkettő parazita jelenség től. Ezeket bele kell kalkulálni.

Értem hogy a négy Pólus H11 és h22 fontos a h21 itt kisebb mint egy ha a rezgő kör hangolasa miatt a tekercs nem dönt úgy hogy rádió vevő ként üzemel. A h12 mint vissza hatás pedig igen érdekesen alakul.
A feszültség simitasa a kapacitás által két módon történik ha jól értelmezem, hiszen a parazita ellenállás miatt nem rövidzárlat csak közeli, így az AC komponens gyakorlatilag az induktivitáson keresztül haladva feszültség esést szenved el rajta miközben a kapacitáson visszatér az áram forrás felé ebből következik a ripple csökken a kimeneten. Az ellenállás/reaktancia viszonyok pedig a négy Pólusra kötött berendezések azonos viszonyaitol függnek. Ezt értem ismét. Ha jól s sejtem.

Ami viszont érdekes, az induktivitásra jellemző, hogy az egy adott áram értékre értendő az adott frekvencián.
Vagyis a szűrő áramkör jóságát dominánsan az induktivitáson áthaladó áram fogja meghatározni ha jól sejtem. Persze a kapacitásának tudni kell feltölteni a "völgyet" vagyis elegendő energiát kell tárolni.

Ha ez igaz és a határ frekvencia úgy van méretezve, hogy kielégítse amit fent a kolléga írt akkor gyakorlatilag max terhelésen a szűrő elég jó megközelítéssel tudja a leírtakat. Extrém esetekről nem beszélve gyakorlatilag függetlenül a táp/terhelés H11/h22 párostol.

Köszönöm az infót az elko problémájáról magas frekvencián.


bkercso
(nagyúr)
Blog

-40dB-ig mutatom egyltaln az átvitelt, azt a valóságban is tudhatja. Annyi ESR-je nincs egy fóliakondinak, hogy ezt is elrontsa. :)
Emellett a szűrő kapcsolásába bele kellene venni a céleszközben lévő kondikat is, ami ugye ismeretlen egy univerzális eszköznél.


szaszlaci
(addikt)
Blog

Mondjuk én (itt) a négypólus szemléletmódnak sok értelmét nem látom. Nézzük üres kimenettel, és tekintsünk rá frekvenciaszűrőként.
Ha a megadott értékekkel számolok f határ = 1/(2pi*(gyök(LC))), és a rontott kondit teljesnek számolom, akkor kijön 118 Hz határfrekvencia, ami fölött elkezd dolgozni, másodrendű lévén 12 dB / oktáv meredekséggel. Ebből következően 7.55 kHz-nél várható a 39 dB csillapítás.
Az ajánlásba belefér a dupla/fele érték, így számolva a határfrekvencia 235 Hz, a -39 dB pont pedig 15 kHz.
És ezek lennének a legjobb opciók. Ehhez hozzájön a rontott kondi, ami bizonyára a meredekségét csökkenti, vagyis még sokkal magasabb lesz az a mágikus -40 dB pont.
Plusz lehet, a trafós tápszűrő induktivitása lemezmagos, az meg 100 Hz-től fölfelé sokkal kisebb értékű, vagyis megint sokkal magasabb lesz a határfrekvencia. De legalább jó nehéz lesz tőle. :D
Viszont tápkör lévén kellene (az ismeretlen) terhelő ellenállással számolni, amihez az induktivitást is és a kapacitást is hasonló mértékben (!) kellene változtatni.

Ha a szűrő jósága alatt azt érted, hogy lényegében milyen meredekséggel dolgozik, akkor azt a tagok száma fogja meghatározni. Minél több L-C-L-stb. van, annál meredekebben vág.
A ripple tudomásom szerint csökken a sorosan bekötött ellenállás és párhuzamos kondi tagoktól, de értelemszerűen ez nem a terhelhető megoldás lesz. Hogy az itt párhuzamosan berakott R csökkenti-e érdemben, azt nem tudom. Igazábol ebben az esetben a terhelés irányából is, és a bemenet irányából is, a kondival soros ellenállásként látszik, vagyis mint puffer, erősen csökken a hatékonysága.

Hát hogy a kondin keresztül a feszültségforrás irányába visszatérő áram és az induktivitáson eső feszültség mennyire csökkenti a feszültség hullámzást, az egy elég erős kérdés, lássuk be. :) Valószínűnek tartom, hogy azt kellene figyelembe venni, hogy az L és C tagon késő illetve siető feszültség az áramhoz képest, mennyire közelíti meg a 90 fokot, vagyis meddő teljesítménnyel kellene számolni. Szólj, ha találsz egy mazochisátát. :) Viszont akárhogy is van, a fázistolás már egy darab L vagy C tagon is +-45 fokban változik, szóval megintcsak méretezni kellene, valószínű ismerve az előtte lévő táp ripple frekvenciáját. Meg az utána lévő terhelést, mert az megint bizonyára el kéne, hogy tolja.

üzenetek