[Re:] [BoB:] Linux: disztribúciók népszerűsége 2 - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


BoB
(veterán)
Blog

Nyitom már, nyitom :))


BoB
(veterán)
Blog

De, az Ubuntu az első, nézd meg mégegyszer :DDD


blade zte
(őstag)

Úgy vagyok vele hogy az Arch rettenetesen eltalálta az nehézségi aranyutat. Ha elsajátítod, akkor nehezen fogsz másra váltani. Ha kicsit is elmész a terminálok és a WM-ek világába, akkor nem hiszem hogy a többi disztrón szép idők várnak rád. Egyáltalán nem csodálom hogy ilyen robbanékonyan épülnek ki a közösségek a különböző médiafelületeken, ez tulajdonképpen a számítógépbe magukat jobban beleásó és annál feljebb elhelyezkedő egyének legója.


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

Az igazi power user Gentoo Linuxot használ. Az Arch ahhoz képest egy Ubuntu. :P

;]


blade zte
(őstag)

Bármennyire is megy a circlejerk, szerintem Gentoohoz képest hihetetlen alacsony időbefektetéssel lehet kezelni a setupodat. Nem is lehet a kettő disztrót egy pakkban kezelni.


Domonkos
(Ármester)
Blog

Ha tobb ido karbantartanod a gentoo telepidesedet, mint egy normal arch-ot, akkor valamit rosszul csinalsz.
Tobb ido frissen tartani? igen. Tobb interakciot igenyel? nem.


UnA
(Korrektor)
Blog

"Meglepett, hogy nem az Ubi az első..."

Tudom, hogy ez csak irónia akart lenni, de tényleg az Ubuntu az első - nem is értem, hogy a gagyi beszavazós Distrowatchot miért szokták egyáltalán hivatkozási alapnak tekinteni bármihez. :N


Rimuru
(veterán)
Blog

A varazslot mikor csereled ki gentoo nagykovetre? ;)


total90
(veterán)
Blog

Nekem a Mint jön be legjobban.


kovgab
(aktív tag)

A manjaro fut már nálam már egy ideje és jó látni a sorban :)
hajrá-hajrá :)

De persze abszolút elismerés a többinek is, hihetetlen közösség lakik ezek mögött ...


tghwinner
(csendes tag)
Blog

Tagja vagyok egy Linux közösségnek, ott mindenki az ArchMerge/ArcoLinux-ot isteníti. Miért nincs fent a Distrowatch listáján? :D


UnA
(Korrektor)
Blog

"ott mindenki az ArchMerge/ArcoLinux-ot isteníti."

Akkor menekülj. ;)


tghwinner
(csendes tag)
Blog

Ubuntu után Linux Mint-re mentek, majd az ArchMerge. A 18.04-et meg szarrá oltották :D


ncc1701
(veterán)

Lassú is, mint a dög.


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

Épp te nyomod itt a kukiverést az Arch-ra. :D Csak annyit hoztam fel, hogy ha igazán power user akarsz lenni, akkor a Gentoo-nál jobbat nem találsz. Persze egyszer telepíteni kell, s az viszonylag sok idő, de utána nincsenek különleges igényei, s végtelenül testreszabható, optimalizálható. Legalábbis ha megtanulod használni, de ez minden disztribre igaz. A Gentoo-nál persze elég hosszú a betanulási idő. Én azért használok Gentoo-t, mert szeretek mindent kontroll alatt tartani, és szénné optimalizálni, csak a szükséges dolgokat feltenni.

Ez nem jelenti azt, hogy az Arch rossz lenne, szerintem tök jó "kezdő" disztrib a power user vonalon való elinduláshoz.

[ Szerkesztve ]


dqdb
(nagyúr)

Az igazi power user Gentoo Linuxot használ.
És nem is működik neki rendesen az NTP ;]


BoB
(veterán)
Blog

Amikor felmerül ez a póverjúzerezés mindig eszembe jut hogy Torvalds Fedora-t használ :))


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

De nem az a lényege a póverjúzerkedésnek hogy az a legjobb meg énvagyokajani. Ez szubjektív, hogy ki mit preferál. Értelemszerűen nem lesz attól jobb a Fedora, hogy Linus Torvalds azt használ. :D


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

Elindítottam az ntpclient mellett az ntpserver daemont. Azóta mintha jó lenne, végre van drift fájl is. De akkor mire jó az ntpclient? :F Erről sehol nem találtam infót.


BoB
(veterán)
Blog

Én arra gondoltam hogy nem attól lesz valaki power user (vagy ily módon használ valamit) mert Gentoo-t használ, bármennyire is nem akarod érteni :P

[ Szerkesztve ]


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

Ja, hogy így. Hát persze, nem ettől lesz automatikusan power user. Én sem tartom magam expertnek linux terén, hiába használok 6-7 éve Gentoo-t. De ez alatt az idő alatt sokat tanultam, nem volt egyszerű az eleje, nem véletlenül hívják a Gentoo-t a a mazochisták linuxának. :D

Egyébként gentoozik itt valaki? A topikja tök halott.

[ Szerkesztve ]


Rimuru
(veterán)
Blog

Az az LFS. ;]

Ebben a topicban 3 ember is gentoozik valamilyen szinten.


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

Jó, de az nem disztribúció. :D

Akkor rajtam kívül van kettő. YAY, alapítsunk pártot! :DD


BoB
(veterán)
Blog

Remélem most magadat nem számoltad bele, mr. Macmester :P


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

Ki a többi amúgy? Vagy ebbe bele van számolva a PH is? Mert szervereken is ugye gentoo fut.


Apollyon
(Korrektor)

+1 former/ future user :))
Alapjáraton Debiant preferálom, de kezd elmenni néhány dolgával olyan irányba, hogy lassan váltanom kell. Arch nem jött be, pedig majdnem egy évig nyomtam, ellenben a Gentoo-ban nagyon tetszett, hogy szinte az utolsó kvarkokig lehet finomhangolni. :K


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

Hát az eléggé durva váltás. Mondjuk anno én is Debianról váltottam, igaz nálam a Debian nagyon rövid életű volt. Előtte Ubuntu volt, amit a Unity miatt dobtam ki. Gentoo értelemszerűen úgy jött, hogy a szerveren is az van, aztán valahogy meg kellett tanulni. Meg is szerettem, mert optimalizációmániám van. :)

[ Szerkesztve ]


Rimuru
(veterán)
Blog

Domonkos, te, és én, meg majd Apollyon is :P

BoB: azért van ott a valamilyen szinten. ;] Amúgy amin eddig gentoo volt azon most is gentoo van és félig home serverként működik.


UnA
(Korrektor)
Blog

Oké, akkor a sok heavy user után elmondom, hogy továbbra is Ubuntuval megyek, és minden rendben működik :P Arra meg nagyon nincs idő meg akarat, hogy mondjuk 10%-kal csökkentsem a laptop terhelését... ;)


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

Nekem nincs bajom a többi disztróval, nem vagyok disztrasszista. :D A gentoo-nál az esetleges teljesítménynövekedés számomra csak plusz, inkább a finomhangolhatóság miatt szeretem, szóval így értsd az optimalizációt. :) Egyébként inkább lassúnak mondanám, legalábbis a telepítés, frissítés elég sokáig tart. Főleg ha egy komplett WebKit motort fordítasz, ami még kurvasok memóriát is igényel, akármit bütykölök a CFLAG-eken.

[ Szerkesztve ]


Cifu
(nagyúr)
Blog

De ez az átlag felhasználó számára aligha téma, a szerverek világa pedig másik dimenzió, de legalábbis egy másik galaxis. :)

A felhasználó szereti a rövid és egyszerű telepítést, meg ha alapból tudja használni a gépét. Erre egy uborka (bármilyen ízesítésű) tökéletes, nemdebár?


dqdb
(nagyúr)

Az ntpclient nem tudom, hogy mit takar*, de az, hogy megjelent a drift fájl, határozott pozitívum, mert az azt jelenti, hogy a háttérben folyamatosan fut már az ntpd folyamata, és ebbe a fájlba rögzíti a szerver órájának csúszását a beállított NTP szerverekhez képest (talán egyértelműbb lenne jitternek nevezni), amely adatok alapján később magától is tud majd korrigálni.

A minél pontosabb idő kulcsa olyan NTP szerverek használata időszinkronizálásra, amelyeknél a stratum a lehető legalacsonyabb (stratum 2 az elvi minimum forrásra NTP-nél, hacsak nincsen kéznél egy atomóra), ennek érdekében érdemes forrásként több UTC(k) szervert beállítani, innen válassz ki pár európai szervert, ezek mindegyike egy folyamatosan monitorozott pontosságú hardveres forrásra (annál a párnál, amit megnéztem, ott éppen céziumos atomóra volt) épít.

* az ntp.org platformfüggetlen referenciaimplementációját ismerem csak működés közben (és azt is csak Windows alatt), ott ilyen nevű segédprogram nem létezik, ntpq, ntpdate és ntpdc ellenben igen idő helyi/távoli lekérdezésére/beállítására


sh4d0w
(nagyúr)
Blog

Te, a Gyula, meg az Ottó, a Tóth Ottó... :)


BoB
(veterán)
Blog

Erre mondjuk kíváncsi lennék százalékos arányban mit lehet nyerni vele, szerintem inkább közelít ez az érték az 1-3-hoz mint a 10-hez.


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

Gentoo-n van külön ntp-client és ntpd service. Már minden szart megnéztem, de ezek szerint az ntp-client elindítása nem elég, pedig ugye logika szerint ugye én csak kliensként akarom működtetni, nem kell a szerver funkció, hogy másokat kiszolgáljon. Drift fájl nekem is tök fura volt, hogy nincs.

Többi infót köszi.


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

Természetesen. Gentoo-t én max annak ajánlok, akin látható, hogy van hozzá perverziója. Átlagfelhasználónak az ott az Ubuntu és egyebek. :R


dqdb
(nagyúr)

Egy "alapos" NTP kliens és szerver között csak annyi a különbség, hogy az utóbbi figyel a 123-as TCP és UDP porton is, maga az időszinkronizálás megegyezik, ebbe olyasmi tartozik bele, mint
* több beállított NTP forrásszerverrel való rendszeres kommunikáció (pár másodpercenként)
* a hibásnak tűnő (többiektől nagy eltérést mutató) forrás átmeneti kizárása a pontos idő meghatározásából
* a belső óra pontosságának monitorozása, az óra frekvenciahibáinak rögzítése drift fájlba
* a fentiek (kapott idő, drift fájl) alapján a rendszeróra rendszeres tekergetése, vagy ha az OS lehetőséget ad rá megfelelő kernel API formájában (a Linux és Windows igen), akkor a rendszeróra ritkán történő tekergetése, mellette az API-n keresztül az óra pontosságáról rendszeresen információ szolgáltatása a kernel számára, ami az alkalmazások számára már az eltéréssel korrigált pontos időt adja vissza.

Ez egy eléggé egyszerű kliens, egyetlen forrásszervert támogat, az óra pontosságát nem ellenőrzi, időnként lekérdezi a szervert, és amit kap azt vakon elhiszi és beállítja (legalább támogatja a kernel API-s finomhangolást). Nem tudom, nézted-e a naplóit, hogy sikeres volt.-e a lekérdezés/óra beállítása (nem túl sok ellenőrzés van a kódban), milyen NTP forrásszervert használtál és milyen gyakorisággal ment a lekérdezés.

A másik csomag mögött az NTP referenciaimplementáció van, szóval bár a beállított NTP forrásokat még átnézném a helyedben, mostantól kezdve valószínűleg nem lesz probléma a PH órájával.

Ha van 1-2 óra elégetésre szánt időd, akkor itt van egy rövid leírás az NTP működéséről (bár tartalmaz elavult információt, mint például a Windows támogatottságról, ami ma már teljesnek nevezhető).


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

Nem azt a kis fos klienst használom, hanem a rendes ntp csomagot. :) Az idő azért mászik el, mert virtuálizálva vannak a gépek. Amúgy ismerem az ntp-t, tudom hogy működik. Csak a service név megtévesztő, mert kiderült az ntpclient csak egy kis semmiség ami egy ntp_date parancsot hív a konfigurációban megadott paraméterekkel, s ennyi. Rá kellett volna néznem erre korábban, nem bízni a "client" szóban. Vagy legalább próbálkozni, hátha az ntpd csodát művel-e. :)

[ Szerkesztve ]


dqdb
(nagyúr)

Az idő azért mászik el, mert virtuálizálva vannak a gépek.
És ahhoz mit szólsz, amikor ugyanazon a hoston az egyik guestnél elmászik az idő, míg a többinél pontos állandó időszinkronizálás mellett? :D

kiderült az ntpclient csak egy kis semmiség ami egy ntp_date parancsot hív a konfigurációban megadott paraméterekkel, s ennyi
Akkor sokkal korrektebb volt, mint az általam linkelt ntpclient, bár tényleg nem tökéletes.


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

Nálunk pontosan ez történik... :D


UnA
(Korrektor)
Blog

És mit mondanak az NTP logok?


Somatom
(veterán)
Blog

Milyen telepítést? Amelyiket telepíteni kell, az már túl van bonyolítva. Az emberek többnyire nem a számukra legjobbat használják, hanem a legismertebbet. Ha nem így lenne, akkor mindenki Puppylinuxot használna. :P


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

Nincs NTP log. Egyébként működik rendesen. Most épp átlagosan 0.1 ms offset van a többi NTP szerverhez képest most. Ez elég pontos, nem? :D


Rimuru
(veterán)
Blog

Ha nincs log akkor hogy latod ezt? ;]


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

ntpq -p

szerk @ #46: na, legalább figyelsz :D

[ Szerkesztve ]


Rimuru
(veterán)
Blog

ntpq lesz az szerintem, de lenyegtelen. :DDD


dqdb
(nagyúr)

A system logba mennek a bejegyzései alapértelmezetten. Ha külön naplót szeretnél használni, akkor ntpd -l logfile paraméterezéssel indítsd el a szolgáltatást.


ubyegon2
(nagyúr)
Blog

(csak hogy legyen laikus vélemény is)

Fura eredmények jönnek ki ebben a felmérésben. Már a FB-vel indítás.....az kiderült, hogy a Discordos közösség Archmerge-zik erősen, amikor én néztem még, a magyar FB közösség nemzeti fekete párduncos fölényben volt, no persze ha hivatalos oldalának számít a FB csoport egy disztrónak. ;)
(Face meg a Linux....érdekes mindenesetre)

Ami kicsit hihetetlen, hogy az eOS a Manjaro előtt van jóval.

Szóval minden kis csoport valami-zik, itt például erősen Gentoo felülreprezentálásnak vagyunk tanúi. :P

Lehetne még szűrögetni érdekesen, ki tartja már a DE-t is cikinek, 16/32GB-tal menőség a 25MB használat! :DD
No meg a konzolos böngésző......

Alapból erősen kettéválik amúgy a mezőny, nokedlikre meg gurukra.

[ Szerkesztve ]

üzenetek