[Re:] [buherton:] Római számok - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


vhw
(addikt)

"A két felfogás között azt látom külömbségnek, hogy a nyugati sorrend a sokból megy a kevés felé, a keleti pedig a kevésből a sokba, ami már nem is sok."

A nyugati indul az egyéntől (személy/nap) a több/nagyobb felé (család/ hónap, év).
Érdekes, hogy a kisebb időegységnél miért nem a másodpercet veszi elsőnek, az óra helyett :))

[ Szerkesztve ]


DrBubo77
(veterán)
Blog

Szerinted a másodperc:perc:óra nap/hónap/év formátumot kellene használnod?

Szerinted melyik esetben könnyebb eldönteni a sorrendet?
2017-12-06
2018-05-11

vagy

06-12-2017
11-05-2018


DrBubo77
(veterán)
Blog

A magázás egy dolog, még ma is élő dolog. De a tetszikelés, az már szinte őskövület.


YASKATIR
(aktív tag)
Blog

Az ora egy teljesen mas kerdes, mivel baromi gyorsan valtozik es sokkal relevansabb, hogy epp milyen ora van, mint az, hogy hany perc vagy masodperc.

Egyikben sem, amig nem tudom, hogy milyen nemzetisegu vagy es hol elsz, plusz 12 alatt marad a honap es a nap. Egyebkent pedig az ultimate nap / honap / ev-ben. Mondjuk en legjobban azt szeretem amikor ki van irva roviditve a honap, azt nem lehet felreolvasni

[ Szerkesztve ]


Cathfaern
(nagyúr)
Blog

Embernek szemre? Nagyjából mindegy, csak megszokás kérdése. Gépnek ha nem stringként akarod összehasonlítani? Teljesen mindegy. ha lusta programozó vagy és ráengeded a stringekre a dátum összehasonlítást (ami más okokból se javasolt), akkor az év-hónap-nap kényelmesebb, ez tény :) Igazából szerintem kb. mindegy mi a sorrend, csak legyen egységes. És akkor egy 03/02/01 dátumon nem kell gondolkozni, hogy 2003 február 1, 2001 február 3 vagy 2001 március 2 :)

[ Szerkesztve ]


yerico
(senior tag)

Értelmesen, amikor leírunk valamit, akkor a nagyobbtól megyünk a kisebb felé, tehát folyamatosan pontosítunk. Ezért az egyetlen logikus dátumformátum az év, hónap, nap, ahol mindig egy fix intervallumot veszünk kisebbre, azt pontosítjuk, és nem végtelen számú intervallumot kisebbítünk.


cami][us
(senior tag)
Blog

római számozás egyszerűbb, természetközelibb

Olyan egyszerű és természetközeli, hogy még nulla sincs benne. ;]


Mister_X
(nagyúr)
Blog

Továbbá: Kína, Korea (mindkettő), tudtommal Vietnám és Mongólia is. Tehát szép ázsiai szokás.


YASKATIR
(aktív tag)
Blog

Kinaban nem "csak" a mandarin meg a kantoni nyelvjarast beszelok irjak igy? Amugy ezt a kerdest szerintem izlandon oldottak meg a legmenobben, megkapod a faterod / muterod nevet + dottir vagy son aztan kesz, nincs csaladnev

[ Szerkesztve ]


Ringman
(nagyúr)
Blog

eu-ban nem az iso szerinti dátumozás a standard? - ISO 8601

az meg 2018-06-01 én is ezt preferálom, a nullákat meg ki kell írni (ill. ugyanezt pontokkal - 2018.06.01


Domonkos
(Ármester)
Blog

Amugy negativ szamok, es 5k-nal nagyobbak vannak benne?
Ma mar szerintem sem indokolja semmi a romai szamok letezeset. Nem lenne nagy szivfajdalmam ha holnaptol nem leteznenek. Ugyanugy az idozonakat is ki kellene mar vegre dobni.


#78693120
(aktív tag)

A multiknál azért van a (nekünk) fordított név, hogy a külföldi munkatárs is a keresztnevemet eltalálja. Kb. ugyanaz, hogy angolul tudok beszélni bárkivel a cégnél, de magyarul értelemszerűen nem ért az angol/német/akármilyen. Sokszor még egymás közt is angolul írjuk meg a mailt, mert előbb-utóbb rá kell CC-ni egy nem magyar kollégát is és neki is meg kell értenie, hogy miről van szó. Lehet ez ellen lázadozni, de szerintem felesleges.

Másik:
XVIII. kerület
18. kerület

Melyik egyszerűbb/átláthatóbb/logikusabb? A második.

Uralkodóknál meg jó a római szám. Majd egyszer talán ott is változik, de ma már az arab (vagy indiai, igazából mindegy) számokat használjuk.


Cucuska2
(őstag)
Blog

Mégis, többezer éven keresztül meg voltak nélküle a civilizációk.


YASKATIR
(aktív tag)
Blog

Mint ahogy aram, angol wc, oltas , iras, olvasas nelkul is. Szoval huzzunk csak szepen vissza a dzsungelbe aztan nyilazzunk majmot meg leguant. Ha szerencsenk van megerjuk a 20 eves kort.

[ Szerkesztve ]


Hieronymus
(addikt)
Blog

> > Úgy érzem, hogy butul a nyelvhasználat. Csökken a színvonal.
>> azt látom külömbségnek

> Jol erzed.

Csak nem attól, hogy a napi használatból kiszorul a magázás és az önözés.

A számolási képességek gyengesége sem a római számok hiányos használatára vetíthető vissza.

A kemény mag számára egy kis feladat.
Mennyi a következő számok összege? Csak úgy fejből és nem külső segítséggel.

ↂ + MCMLXXXVIII + MCMXLV

A színvonal attól csökken, ha csökken, mert általános iskolában nem sikerül készségszintre emelni az összeadás és kivonás, írás és olvasás valamit a szövegértelmezés és fogalmazás tudományát.


Mister_X
(nagyúr)
Blog

Mindenki beszéli a mandarint, mert az a standard, egységesített kínai nyelv (gyakorlatban mesterséges, mert a kínai nyelv a valóságban egy nyelvcsalád). Ebből eredően mindenhol egységes a névszerkezet. Kivétel talán Hong Kong, de nem vagyok benne biztos, de ott se azért, mert kantoni, hanem mert brit gyarmat volt.


Lenry
(félisten)
Blog

Ugyanugy az idozonakat is ki kellene mar vegre dobni.

miért?


0xmilan
(addikt)

Szerintem nem ertetted, hogy mire irtam. A szmajli nelkul ertelmet veszti a hivatkozott szoveg.


updog
(senior tag)
Blog

"A színvonal attól csökken, ha csökken..."

Nincs "ha". Apósomék tanítanak (lassan 40 éve). Nemrég volt valami felmérő második osztályban, feladat: jobb és bal oldalt voltak szimbólumok, kösd össze az azonosakat. Nem egy, nem két gyereknek el kellett magyarázni, hogy mit jelent, hogy "azonos". 8 évesek. Arra persze van eszük hogy óra közben is a facebookot nyomkodják (8 évesek!).

A dátumformátumoktól agyfenét kapok én is, bár inkább attól, hogy néhány magyar gyártó még erőlteti a yyyy-mm-dd formátumot, rosszabb esetben a mm-dd formátumot, amiről nem tudhatod, hogy nem-e EU-s dd-mm akar lenni....

Szerintem egyébként logikusabb a yyyy-mm-dd úgy általában, de csak azért, mert én rengeteg adattal dolgozom nap mint nap, így a szűréseknél rendszeresen az év az első.

Gondolom egy átlagembernek, ha azt mondják, június 2-án találkozunk, március 6-án volt az esemény, stb., a kontextusból kikövetkezteti az évet. Így hogy most felsoroltam ezeket, végülis azt erősítettem meg, hogy az USA formátum a legjobb (mm-dd-yyyy) :DDD

Római számokat általános iskola 4. óta nem használtam, szerencsére, bár a történelmi személyeknél tényleg hülyén nézne ki hogy 16. Lajos, 6. Lenin, Martíz...

[ Szerkesztve ]


YASKATIR
(aktív tag)
Blog

"According to the 2010 edition of the Nationalencyklopedin, 955 million out of China's then-population of 1.34 billion spoke some variety of Mandarin Chinese as their first language, accounting for 71% of the country's population"

Es meg ez is azt irja, hogy "some variety of Mandarin", amiben az is boven benne van, hogy nem ertik meg egymast azok sem, akik elmeletileg mandarint beszelnek (lasd anglia. A del angol nem fogja megerteni az igazi yorkshire-i embert, pedig elmeletben angolul beszel mindketto. Na ezt kepzeld el kinaban sokkal tobb emberrel egy sokkal nagyobb orszagban) . Plusz ez melle meg az is jon, hogy kinaban van 5 autonom terulet, ahol ez siman valtozhat

[ Szerkesztve ]

üzenetek