[Re:] [buherton:] Római számok - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


Cucuska2
(őstag)
Blog

A római számozás egyszerűbb, természetközelibb, az arab számozás pedig egy fokkal bonyolultabb és hatékonyabb, nem értem, hogy miért butulás, hogyha arabot kezdünk el használni. Nemrég kellett a 18. kerületbe mennem, és sokkal lasabb volt az XVIII-t beütnöm, mint azt, hogy 18.
A konetxtusból kiragadásos bekezdésedre pedig egy példát szeretnék, mert nem értem, amit írsz.

Az ország pedig sokkal többet, jobbat, egészégesebbet változhatott volna az elmúlt 21 év alatt, az a baj, hogy kis változás történt csak.

[ Szerkesztve ]


lev258
(veterán)
Blog

A római számokat nyugodtan nevezhetjük régi európai hagyatéknak, ennél nem több. Az arab számok viszont sok dolgot egyszerűbbé tesznek, nemcsak az átlagembereknek, hanem a tudományokban is.
Lehet ragaszkodni hozzá, meg őrizni, de ettől nem lesz jelentősebb. Szegény ókori egyiptomiak számait bezzeg nem hiányoljuk. ;]


Silεncε
(őstag)

Azt akarod mondani, hogy a kormány készül bevezetni az arab számokat?????? :Y

;]


buherton
(őstag)
Blog

Hadd válaszoljak egyszerre a két gondolatodra.

Római szám sorszámot jelöl. Ha azt írom, hogy V, akkor mindenki tudja, hogy 5. akar lenni. Ugyanez arab számokkal már jelölni kellett, hogy sorszám, mert az arab szám nem sor szám.

Igen, ez a másik amivel ki lehet idegelni, az a kifogás, hogy "Me' így gyorsabb és rövidebb". Szerintem nem jó irány, hogy az embernek már helyesen és értelmesen sincs ideje írni. Hozzáteszem én sem tudok se helyesen, se értelmesen írni :( .


buherton
(őstag)
Blog

Természetesen az arab számokat egyszerűbb az adatbázisban tárolni és Mari néninek sem kell már ilyen idejét múlt dolgokat tanulnia.


lev258
(veterán)
Blog

Lehet én vagyok tanulatlan, de én római számokat is csak úgy láttam sorszámként, hogy "." volt mögötte.
Megjegyzés: Szerintem a szívecskék és Like-ok korszakában a magyar nyelv elbutulása nem a római számokon fog múlni.


YASKATIR
(aktív tag)
Blog

Mert soros betelepitette az arab migrans szamokat az oshonos romaiak helyere aze'

Egyebkent pedig azert, mert az egvilagon nincs semmi ertelme a romai szamoknak. Amugy meg akkor sorszam a romai szam ha ott van a pont mogotte kulonben csak egy sima szam. Ugyan ugy kell a pont a romai meg az arab moge is ha az sorszam.

(#8) Egon: En szemely szerint kotelezove tennem a nap/honap/ev formatumot az egesz vilagon, mert agyfaszt kapok attol, hogy mindenki maskepp irja. Ellenben en azt preferalom, ha a keresztneved van elol es nem a vezetekneved, mivel te nem a vezetekneved vagy, hanem a keresztneved. Pontosan ezert kapok agyfaszt akkor, amikor valami azt mondja "Hello, kovacs belane vagyok" Hat baszdmeg, a gazdad nem adott nevet neked?

[ Szerkesztve ]


Egon
(nagyúr)
Blog

A római számok esete talán nem a legjobb példa, de a bejegyzés végén levő példákat abszolút osztom. Agyf*szt kapok a "fordítva" írt lejárati dátumoktól (kabbe EU), és azt sem tartom normálisnak, hogy felcserélik a kereszt- és a vezetéknevet.


lev258
(veterán)
Blog

A nevekkel kapcsolatban emlékeim szerint egyedül nálunk és a japánoknál van ilyen sorrend a világban.
Az más kérdés, hogy már megszoktuk és ezért nem szívesen borítanánk meg. Én is szeretem a jelenlegi sorrendet, de talán csak a megszokás miatt.

[ Szerkesztve ]


buherton
(őstag)
Blog

Eszembe jutott még egy példa, amit angolul igen körülményes leírni. Ez a szó pedig: Ön. A magyarban nem kell magyarázni, de az angolban igen.


Cucuska2
(őstag)
Blog

Ha azt írod, hogy V, M, I, X, L, akkor esetleg ha pisztolyt fognának a fejemhez, akkor asszociálnék sorszámokra. Pont nélkül semmi nem sorszám.
A második gondolatodnak pedig még mindig nem sok köze van a kontextushoz.
A magázás sok nyelvből kikopott, nem véletlenül.

[ Szerkesztve ]


buherton
(őstag)
Blog

Egyébként valóban a királyoknál is van pont. Az emeletekre úgy emlékszem, hogy ott nincs.

Meg még Kínában is. A két felfogás között azt látom külömbségnek, hogy a nyugati sorrend a sokból megy a kevés felé, a keleti pedig a kevésből a sokba, ami már nem is sok.

Példa:
József Kovács - Melyik József ő? A Kovács.
Kovács József - Melyik Kovács ő? A József.

Az előbbi bármelyik József lehet. Az utóbbinál már csak a Kovácsok közül lehet József.

(Elnézést a Kovács Józsefektől. :) )

01.06.2018 - Melyik elseje? A júniusé. De a június melyik évben van? 2018-ban.
2018.06.01 - Melyik év? 2018. Na, de azon belül melyik hónap? Június. Melyik nap is? Elseje.


buherton
(őstag)
Blog

Pontosan ezért kopik ki a római szám.

A mágázásról még szó sem esett. Ez még csak az Önözés volt. Milyen nyelv az ahol magyarázni kell, hogy mit szeretnél?


Egon
(nagyúr)
Blog

Azt tudom, hogy te így tennél, már megmutattad a tutkó multikulti gondolkodásmódodat máshol is - azon csodálkozom csak, hogy a magyar nyelv használatát nem tiltanád be, még a családban is, Dunába lövés terhe mellett... :W Hálistennek a világ nagyon nem erre megy, kapálódzhatsz bárhogy.
A lejárati dátum, mint minden más dátum helyes formája Magyarországon az év/hó/nap. Pont lesz*rom, hogy külföldön hogy van: magyar terméket, hazai piacon, 90+ %-ban magyarok vesznek, és nekik ez a természetes. Az itt vásárló külföldiek meg esetleg tájékozódjanak, mielőtt idejönnek - ahogy én is teszem, ha külföldre megyek, és nem csodálkozom rajta, ha pl. rossz szemmel nézik, ha egy arabnak bal kézzel integetek vagy próbálok vele kezet fogni ballal.
Én pedig se nem a vezetéknevem nem vagyok, se nem a keresztnevem, hanem a vezeték- és a keresztnevem együttesen (szigorúan ebben a sorrendben).

[ Szerkesztve ]


lev258
(veterán)
Blog

"Milyen nyelv az ahol magyarázni kell, hogy mit szeretnél?"
Mindegyik. A gondolatok szavakkal való közlése már eleve szűkített kommunikációs csatorna, a tartalom, a háttér egy része kimarad/eltűnik. Persze amíg a gondolatolvasást meg nem oldjuk, addig nincs jobb.


buherton
(őstag)
Blog

Ez így van, de a fennálló lehetőségeket is tovább szűkítjük.


kovsol
(titán)

A magázás mondjuk szerintem a létező legfölöslegesebb dolog egy nyelvben.
Kiskoromban a 80 éves szomszéd néni megmondta, hogy őt nyugodtan tegezze bárki, mert a tiszteltet nem azzal adja meg az ember a másiknak ha magázza.


0xmilan
(addikt)

> Úgy érzem, hogy butul a nyelvhasználat. Csökken a színvonal.
> azt látom külömbségnek

Jol erzed. ;]

Amugy azt hittem, errol a videorol lesz szo.
Magyarorszagra magyar szamokat!!

A post meg csak siman virtue signalling. Igen, meg leforditani is lusta voltam.


DrBubo77
(veterán)
Blog

A dátumok sokféle sorrendje engem is kiborít. Szerintem az év-hónap-nap sorrendet kellene mindenhol bevezetni. Programozói szempontból is ez a legjobb, sorba rendezést nagyban megkönnyíti.


YASKATIR
(aktív tag)
Blog

"megmutattad a tutkó multikulti gondolkodásmódodat máshol is - azon csodálkozom csak, hogy a magyar nyelv használatát nem tiltanád be, még a családban is, Dunába lövés terhe mellett..

Te most megis mirol? Valamikor a multban megbantottam a turbomagyar lelked? Amugy de, pont a csunya, gonosz multikulti fele menetel a vilag. Az mas kerdes, hogy az illiberalis csodaorszagok ebbol szepen kimaradnak es megjobban lemaradnak. Persze tapsikolhatsz hozza, ha ugy gondolod, hogy eljen kadar.

"Én pedig se nem a vezetéknevem nem vagyok, se nem a keresztnevem, hanem a vezeték- és a keresztnevem együttesen (szigorúan ebben a sorrendben)"

Ez addig mukodik, amig mucsarocsogen elsz, amint rajossz arra, hogy a hataron tul is van elet, egybol nem ez lesz a helyes sorrend. Ha igy tunteted fel, akkor te konkretan egy bankszamlat sem fogsz nyitni sehol.

(#19) DrBubo77 : De miert ev honap es nap? A nap valtozik 24 orankent a honap pedig ~30 naponkent az ev pedig 365 naponkent, nem az lenne a logikus, hogy mindig a legtobbet valtozoval kezdjuk? Ha datumozol valamit, akkor valoszinuleg elsokent a napra kivancsi az aki elolvassa, majd a honapra aztan pedig az evre, nem az evre egybol

[ Szerkesztve ]

üzenetek