[Re:] [Carlytoo:] A mars története - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


llax
(senior tag)

Választási lehetőség:
Mindenek előtt azt kellene eldönteni, hogy más szekerét tolod, vagy a sajátodat.
A valóságban kizárólag saját szekér max. remete módon élve létezik, mindig függ az ember másoktól. Nem kizárólag a nagyobb jövedelemért érdemes gondolkodni ezen... Jó lehet akár szerényebb jövedelem is, ha mondjuk van idő mellette ÉLNI is... Vagy senki nem tekint rád úgy, mint egy gépezet cserélhető alkatrésze...


t72killer
(titán)
Blog

Ilyesmire gondoltam. Kérdés: létezik-e ez ma, illetve mennyire nehéz a mainstreamtől (napi 10+órát güriző biorobot) eltérni? Nem 1xerű szvsz...


Vladi
(nagyúr)
Blog

Te tudod mit jelent ez:

- megyfagy a 400 liter reggelre.

Összevontam.

Te is ebbe a hibába esel. Van azért átmenet a dolgok között. Van választási lehetőség, lehet csinálni másként. Nem csak a napi 20 órában nyomod a karriert és eteted a lovakat a lehetőség, van közte azért sok átmenet.


t72killer
(titán)
Blog

Ezt próbálom mostanában feltérképezni. Valóban akadnak opciók, de a skála messze nem lineáris. Ha pl azt mondom, hogy én csak 80%-ban szeretnék dolgozni, akkor jó, ha találok olyan helyet, ahol a korábbi fizu 60%-át megadják. De persze vadászok, és nem adtam még fel.

[ Szerkesztve ]


Carlytoo
(aktív tag)
Blog

Nagyon jó a téma, amit megvitattok és látom, hogy hogy jutottatok ide, de picit elkanyarodtunk. :R


t72killer
(titán)
Blog

Bocsi, abbahagytam az offot:R


Vladi
(nagyúr)
Blog

Írjál blogot, és akkor megszakértjük a lehetőségeidet. :P

(#45) Carlytoo

Én azt hiszem, hogy ez a téma folymatosan napirenden van, néha rácuppanunk egy új bejegyzésre. Elég ha a zöld szó említésre kerül. :DDD


UnA
(Korrektor)
Blog

Én vagyok a bűnös, az első hozzászólásom elvitte a témát ebbe az irányba. ;) De nem hiszem, hogy ne lenne releváns.


Vladi
(nagyúr)
Blog

"Én vagyok a bűnös"
Igen. ;]


llax
(senior tag)

"A mars az "emberiség jövője" írják sokan.
Valóban így van?"

A eredeti kérdés továbbra is erősen sci-fi. Ha már a kutatási célú látogatásig eljutottunk volna, kevésbé lenne az... Ennek értelme viszont megkérdőjelezhető, a technika fejlődésével a robotizált kutatásban egyre több a lehetőség, de még azt sem viszik túlzásba. Azokkal az energia (+$) befektetésekkel, amikkel akár csak zárt épületeken belüli élet lehetőségét megoldanák a Marson, itt a Földön sokszorosan több a lehetőség...

"Azon a bolygón vajon lehetett-e élet korábban?"

Valamilyen élet kezdemény lehetett korábban, az eddigi kutatások még nem zárták ki. Ennek, vagy ellenkezőjének bizonyítása a földi élet kialakulásának jobb megismerése szempontjából is fontos. Ha mellette a korábbi, élet kialakulására feltételezetten alkalmasabb körülmények bizonyítást nyernek, azzal legalább egy minta is lesz az élet (akárhol) kialakulását fejtegető elméletek mellé.

"Lehetséges, hogy az a bolygó az emberiség múltja?"

Az élet (legalább alapjainak) földön kívüli eredete nincsen kizárva. Ezt a teóriát tovább erősítené, ha a Marson is találnának olyan nyomokat, ami azonos kémiájú (egykori) élet (kezdemény) jeleire utal. Az ilyen kutatást nagyban nehezíti a kezdeti nagyon alacsony biomassza tömeg. Mára a Marson az életnek csak többszörösen közvetett nyomait lehetne megtalálni.
Kicsit olyan, mint az emberiség múltjának kutatása: amikor az egyidejűleg élő össz egyedszám falunyi-kisvárosnyi, többfelé elszórva és még vándorol is, több tízezer-százezer év múlva alig marad valami nyomuk. A sokszor régebben élő őshüllőkből viszont volt akkora tömeg és voltak mindenfelé, hogy több tíz-százmillió év után is (az eltelt időhöz képest) sok nyomuk maradt.

"Mi történt a légkörével? Vajon mindig is ilyen volt?"

Kicsi tömeg -> alacsony gravitáció -> sűrű légkört nehezebben tud megtartani (az ismert hőmérsékletén, ha sokkal hidegebb lenne, akkor lenne rá nagyobb esély, de ahhoz túl közel van a Naphoz)
A gravitációja önmagában elegendő lenne egy sűrűbb légkör megtartásához, de:
Kicsi tömeg és árapály erők (nagyobb hold) hiánya -> gyors kihűlés, így saját mágneses mező vagy ki sem alakult, vagy nem volt sokáig (az alkalmasabb körülmények sem garantálják a kialakulást). Erős mágneses mező nélkül a napszél is "elfújja" a légkört. A meglévő körülmények mellett az is elég, ha egy valamikori nagy napkitörés rendesen telibe kapta.

Az eléggé biztos, hogy nem volt mindig ilyen, ha nagyrészt ugyanazokból az alapelemekből épült, mit a Föld, akkor garantáltan volt sűrűbb légköre (többségében CO2 - ahogy egykor a Földé is), nagyobb tömegű víz (halmazállapot részletkérdés), stb.

Elegendő ON? :)


llax
(senior tag)

"akkor jó, ha találok olyan helyet"

Hiba aláhúzva. Nem helyet, hanem jövedelmet biztosító tevékenységet kell keresni. Már persze akkor, ha a sorsodat és idődet jobban a saját kezedben akarod tartani. Erre nem lehet tippeket adni, mindig az adott (v. választott) helyen, a hely és a saját lehetőségeiből kell kihozni valamit.


Vladi
(nagyúr)
Blog

Én úgy gondolom, hogy a Mars tekinthető ez emberiség jövőjének, de nem a mi vagy akár unokáink életében. Az oké, hogy 10 évente megy valami kőpiszkáló robot expedíció, de 500-1000 éven belül nincs realitása.

Élet lehetett, erre nagy a sans. Ha valami egyértelmű bizonyítékét találnánk, akkor már ki lehet számolni, hogy hány élettelt rendelkező bolygó jöhet számításba a naprendszerben. Eddig erre 1 db.-ból kiindulva kellett saccolást adni, kettőnél már nagyságrenddel pontosabb a helyzet.


Carlytoo
(aktív tag)
Blog

Igen. Úgy vettem észre, hogyha valami hasonló felbukkan, akkor arra van kereslet. Majd kérdezgetek még ilyeneket, csak ha nem blogbejegyzés, akkor a kommentek sűrűjében elveszik a kérdés.


llax
(senior tag)

"Én úgy gondolom, hogy a Mars tekinthető ez emberiség jövőjének, de nem a mi vagy akár unokáink életében."

Én ezt nem merném így kijelenteni. De az ellenkezőjét sem.

"de 500-1000 éven belül nincs realitása."

A terraformálós téma akkor is min. évezredes lépték, ha a legtöbb szükséges (kezdeti) megoldás már holnap rendelkezésre állna és a rendelkezésre álló energiákhoz hozzáférés olyan ütemben nőne tovább, mint ahogy az ipari forradalom óta tart.

Kisebb telepek, építményeken belüli élet viszont sokkal hamarabb, akár 10-20 éven belül is kezdődhet. Ehhez első körben a közlekedést kell megoldani, nem állami űrügynökség által. Csak annyi a probléma, hogy különféle kutató expedíciók ritkán működnek kereskedelmi alapon...
Ezt akár jövő ilyenkor is sokkal nagyobb esélyekkel lehet tippelgetni. A Marsra/Marshoz nagy tömeggel és 9 hónapnál gyorsabban eljutni képes hardver néhány éven belül rendelkezésre állhat.


Hieronymus
(addikt)
Blog

A Földszerű terraformálásnak nem sok értelme lenne.
Mivel a Mars magja megszilárdult s nincs védőpajzs a külső sugárzások ellen. a napszél el fogja fújni a légkört.
A felszínen sem egészséges maradni a kozmikus sugárzástól védő felszerelés nélkül.

Viszont a Mars kőzeteibe, magyarul a mélybe sokkal biztonságosabban lehet terjeszkedni, mint a Földön. Marsrengéstől nem kell tartani.
A kőzet kitermelés ami lehetővé teszi az élhető terület növelését, egyben nyersanyag bányászat.
A ritka légkör kompenzálhatja a nagyobb Naptávolságot az energiatermelés esetében.

Van illetve lehet egy másik szempont, ami akér fontosabb is lehet magánál a kolonializálásnál.
Segíthet egységesebbé tenni a Föld lakosságát, összefogva egy közös cél érdekében. A nemzetközi űrállomás esetében már volt hasonló hatás.

Persze lehet Pató Pálosan mondogatni, ej ráérünk erre még.
De bármikor ütközőpályára kerülhet a Földdel, valami hatalmas méretű objektum. Persze lehet mondani, hogy elméletileg, ám gyakorlatilag nem számottevő az esély. Azért várjatok, az első ilyen ütközés tette életképessé a Földet, pályára állítva a Holdat. Nélküle esélytelen lenne a fejlettebb életformák kialakulása.
Amit az egyik hozott, a másik el is tünteheti.


UnA
(Korrektor)
Blog

Segíthet egységesebbé tenni a Föld lakosságát...

Ez azt jelenti, hogy csak feketéket küldünk, hogy azonnal egységes legyen? ;) – javasolt olvasmány: Bradbury: The Other Foot / A másik oldal


llax
(senior tag)

"Segíthet egységesebbé tenni a Föld lakosságát, összefogva egy közös cél érdekében. A nemzetközi űrállomás esetében már volt hasonló hatás."

Ez néhány, témában érdekelt céget, néhány ország űrügynökségét érinti. Valójában maga az ISS nem generált akkora mértékű összefogást nemzetközileg, mint az Apollo program egyetlen országon belül. No meg nem is kerül annyiba... Világpolitikai jelentősége ettől függetlenül nagy. (az ISS azonos időtávon alig nagyobb költség, mint Magyarország honvédelmi kiadásai a jelenlegi /év költséggel számolva - ezt csak úgy megjegyeztem...)
A Föld lakosságának a legnagyobb részét semennyire nem érinti. Attól, hogy az ilyen nagy összefogást néhányak megcsinálják, még gyártani fogják az iPhone135-öt, nem százmilliószám, hanem milliárdszám a tizen-huszonmilliárd ember számára, az afrikai törzsfőnök a lábai helyett terepjáróval akar vágtatni, villannyal akar világítani, a szomszédnak akkor is 20 lóerővel erősebb és 15 centivel hosszabb kocsi kell, az ablak a tetőre költözik, mert máshol a tévé kitakarja, a hawaii nyaralás csak akkor menő, ha legalább egy hónapos körút része stb... A Föld gyorsuló ütemben pusztul tovább...

Vagy...

Egy világméretű háború/népfelkelés vagy a történelem legnagyobb válsága, ami a világcégeket és oligarchákat térdre kényszeríti, ami után az átlagembernek alapjaiban kell újragondolni, mi fontos számára, hozhat valami pozitív változást (a hatásainak kezdeti kiheverése után)...


Vesa
(veterán)

Vladi

"Igaz, hogy a mai életünk hosszabb és kényelmesebb, viszont nem fenntartható."

Ezzel részben egyet tudok érteni, de ez egy másik jelentős táma tárgya lehetne. Azért csak részben értek egyet, mert itt sem fekete/fehér a kép. A jelenlegi helyzetünket elsősorben nem a modernitás és a technológia teszi fenntarthatatlanná, hanem a pénzvilág! Sajnos sokan keverik a kettőt. Példaként ott vannak a fosszílis erőművek, melyek a leginkább szennyezó faktorok jelenleg. A technológia, a tudomány képes a szennyezést miniálisra csökkenteni, léteznek rendkívül hatékony fizikai és kémiai szűrőrendszerek is, azonban jellemzően nem kerülnek beépítésre a költség-optimalizációs szempontok miatt!

Áppen a tudósok azok, akik már évtizedek óta dolgozzák ki a megoldásokat pl. a CO2 csökkentésre is, de nem ők azok, akik nem tartják be és nem csinálnak semmit, hanem a gazdaság vezetői és a politikusok. Mégis sokan a tudományt hibázatják (mivel nem értenek hozzá, egy mai tanulatlan átlagembernek fogalma nincs már a világ működéséről)

Másrészről, nem elhet ilyen egyszerűen szemlélni ezt a kérdést. Egy globális katasztrófa elhárítására az egyetlen esélyünk a tudomány (mondjuk egy meteorbecspódás kivédésére)! Egy ezer éve élt ember maximum végignézhetné ahogy megtörténik, egy fejlett társadalom tehet is ellene. Persze azon lehet vitázni, ha előbb kiirtjuk magunk alatt az ökoszisztémát akkor mire megyünk ezzel, de azt előre nem lehet megjósolni, melyik következik be előbb. A másik: az én dédikém még végigneézte két gyermeke halálát egy ma már egyszerűen gyógyítható tüdőgyulladás miatt, most pár évtizeddel később én is meghaltam volna, ha nincs orvostudomány ésnincsenek gyógyszerek. Annak idején éppen a gazdák örültek ligjobban, amikor ökrök helyett megjelentek az első traktorok, ezáltal sokkal könnyebb lett a munkájuk. Nehogy azt higgye bárki, hogy eleink szerettek gürizni, egész álló nap görnyedni a földeken. Nem! Gyűlölték ők is, de nem volt más választásuk ha életben akartak maradni! Nagyapám is kaszával kezdte a fűnyírást, de amint volt rá lehetősége, már vette is meg a gépet és napokig áradozott, mekkora segítség ez neki, mert gyűlölte és egyre nehezebben bírta már a kaszálást

A megoldás nem a múltba révedés! A fejlődéssel együtt járó problémákat meg kell oldani, és akkor fenntartható, mégis kényelmes élet lesz! A tudományos világ a technológián keresztül képes erre, de amíg sült marhák csücsülnek döntő pozícióban, addig legyenek szivesek őket hibáztatni, nem pedig a technológiát!

[ Szerkesztve ]


Vesa
(veterán)

"Viszont a Mars kőzeteibe, magyarul a mélybe sokkal biztonságosabban lehet terjeszkedni, mint a Földön. "

Pont így látom én is! A feltételek sokkal jobbak a mélyépítéshez a Marson, viszont a napfényt valahogy el kell tudni juttatni a létesítményekbe. Hosszabb távon a napfény hiányát a Földi létformák nem díjazzák.

[ Szerkesztve ]


Vladi
(nagyúr)
Blog

Most szólt ránk a szerző a sok off miatt. :P

Csak ezt emelem ki:
"Mégis sokan a tudományt hibázatják"
Szerintem nem hibáztatja senki. Azt tudjuk, hogy politikusok, gazdasági vezetők nyakig sárosak a dologban, de a lakosság is részt vett ebben az egészben. Mindhárom területen jelentős változás kell.

Én a tudományt csak eszköznek tekintem, de nem fog megoldás szállítani. Sokan meg vallásos áhítattal tekintenek a tudományra, hogy namajd egy csodatalélmány kihúz minket a szrból. nemfog.

MÉg erre is:

"A megoldás nem a múltba révedés!"
Nagyon is sok mindent kellene tanulnunk a múltból. egy példa: nemrég jött ki egy magyar dokumentum film, Mérgezett föld. Nagy bölcsen levonták a tanulságot, hogy trágyázni kell a földet, akkor felpörög az élővilág és a termőföld nagyobb hozamot hoz...
....
nagyapám most kapna sírógörcsöt, hogy a nagy fejődés közepén az emberek egyszerűen elfelejtettek egy ilyen triviális dolgot, amit 1500 éve tudunk. Trágyázni kell. Mert mindenki csak a csodaműtrágyát várta.
Gondolom most majd jön valaki, aki elmagyarázza, hogy műtrágya nélkül éhenhalnék. Nem halnék. Az élelmiszer 50%-a megy a kukába. Akkor meg minek zsigereljük ki a földet? :W Trágyázva meg nagyjából ugyan azt a hozamot hozná. Jó oké, akkor 80%-t a mosaninak. Nabumm...

"Nagyapám is kaszával kezdte a fűnyírást, de amint volt rá lehetősége, már vette is meg a gépet és napokig áradozott, mekkora segítség ez neki, mert gyűlölte és egyre nehezebben bírta már a kaszálást"

Én nagyapám meg szeretett dolgozni. Jah vannak ilyen elvetemült sötét tirpákok is az orzságban. :P 70 évesen agyvérzés után is kiment kaszálni, amikor már rég nem szorult rá. Mert így élt. Ennyi. jah ezt is meg kéne újra tanulnunk. HOgy a munka az élet természetes része, nem undorító nyűg amitől szabadulni kell. Olyan mértékben megszabadultunk minden fizikai aktivitástól, hogy az már évtizedek óta kimutatható népegészségügyi számokkal.

[ Szerkesztve ]


Vesa
(veterán)

"de nem fog megoldás szállítani."

Mi más, ha az nem? Az ima biztos nem? :D

"Jó oké, akkor 80%-t a mosaninak. "

Hátööö...Nem éppen. Jelenleg 1 Hektár területből 10-12-szer annyi terményt veszünk ki, mint hagyományos műveléssel! Ez ráadásul ON, mert a Marson is csak modern termesztési eljárások jöhetnek szóba. Hidrokultúrás termelés stb..

[ Szerkesztve ]


Vladi
(nagyúr)
Blog

A politikai szabályozás! Például: nem kell a tudománynak erőlködnie azon, hogy gyártsanak egy műanyag semlegesítő gépet, mert teleszórtuk a világot eldobható műanyaggal. Mert ha gyárt akkor a gép gyártása rengeteg co2 kibocsájtással jár, aztán rájönnek, hogy még rosszabb a helyzet.

Be kell tiltani az eldobható műanyagokat a picsába. 99940 évig elvoltunk nélküle. jó bocs, oké ilyen utált premodern visszarévedéseket nem szabad. :P


Vesa
(veterán)

"mert teleszórtuk a világot eldobható műanyaggal."

Azért szórtuk tele, mert különben a véges erőforrásokat kellett volna használni ami még nagyobb gond pl. fémek (ok, az olaj is véges amiből a műanyag készül, de amikor a műanyag robbant, ez még nem így volt). Jelentem, pár hónapos hír, hogy feltalálták a lebomló műanyagot! Meg kéne azt érteni, hogy a kudarc a fejlődés része! Az egyhelyben topogás nem megoldás! Vannak hibák, amiből tanulunk és javítjuk. Ez a fejlődés! A repülés kezdetén sorban potyogtak le a gépek, mert nem volt kiforrott a tech. Ma ez már igen ritka, akkor is jellemzően emberi hiba miatt.
Fejlődni nem lehet 1bites módon, ma mág 0%, holnap már 100%. Van egy átmenet, amit végig kell járni. Ahogy dédanyáid elődei sem ismerték a vetésforgót, az is technológia. Azon az elven amit vallasz, tulajdonképpen az ősembernél meg kellett volna rekedni és gyűjtögetni, halászni, vadászni. Annál természetközelibb módon sose élt az ember. Akkoz képes dédanyáink is romboltak már ezerrel.

[ Szerkesztve ]


Vladi
(nagyúr)
Blog

"Jelentem, pár hónapos hír, hogy feltalálták a lebomló műanyagot!"
Fantasztikus! Lehet tovább pocsékolni, hurrá.
A te mentalitásddal meg boldogan fogyasztjuk az egész élővilágot halálra.


Vesa
(veterán)

Ha recycled, akkor mit pocsékolunk? Az alapanyaga már nem olaj...Éppen ez a lényeg! Fejlődés!
Megjegyzem, furcsa látni azokat az embereket akik egyik oldalon "nagyon zöldek", másik oldalon meg interneteznek és feltehetően nem a folyóban mossák a ruháikat sem (tehát masszívan hozzájárulnak a szennyezéshez), de ha betegek, akkor sem a javasasszonyhoz rohannak, hanem az orvoshoz. Nem képmutatás ez?


UnA
(Korrektor)
Blog

"mert különben a véges erőforrásokat kellett volna használni ami még nagyobb gond"

Nem igaz. Volt pl. az üveg, akárhányszor kimosható és újratölthető. De a cégek nem akartak ezzel foglalkozni, hanem kihasználták az emberek lustaságát, mert ugye ezt a jó kis műanyag palackot már vissza se kell vinnem, ugye... És rengeteg hasonló dolog van, amit időben felismerve és szabályozva nem utólag kéne futni a szekér után, ami már elment.


Vesa
(veterán)

Ez csak részigazság, és nagyon erőteljes leszűkítése egy komplex kérdéskörnek. Ha a teljes egészet nézed -műanyagok globális felhasználási területei-, egészen más képet fogsz kapni.

"mert ugye ezt a jó kis műanyag palackot már vissza se kell vinnem, ugye..."

Az elvvel nincs is semmi baj, miért kéne szivatni magunkat, ha van más megoldás?? A probléma a felhasznált anyaggal van/volt! Az valós probléma. Most szempont lett az újrahasznosítás, jönnek az új anyagok melyek már kiküszöbölik ezt a problémát is. Ennyi.

A multi egyébként nem a lustaságot használta ki, hanem költséget csökkentett. Az üveget szállítani, begyűjteni, tisztítani kell, ehhez több munkaerő -mellesleg sokkal több energia, tehát szennyezést okoz csak máshol-, és egyéb erőforrás kell. Műanyag palackot meg fele annyiból legyártja.

[ Szerkesztve ]


t72killer
(titán)
Blog

"ehhez több munkaerő -mellesleg sokkal több energia, tehát szennyezést okoz csak máshol-, és egyéb erőforrás kell."

A malajziába szemétként exportált majd ott az óceánba kerülő német műanyagpalacknál nem tudom, mennyivel több az üvegpucolás lábnyoma. De mondjuk kezdhetné az ember ott, hogy nem iszik köbméterszámra feleslegesen mindenféle cukros löttyöt/olyan helyen palackos vizet, ahol a csapból is normális jön (ez sajna a Bp-i vízre se nagyon áll meg, nekem nem ízlik amikor arrafelé látogatunk rokonokat).

[ Szerkesztve ]


Vesa
(veterán)

A pazarlással egyetértek és azzal is, hogy az egyszer használatos műanyagokat be kell tiltani. A probléma egyébként itt sem techikai jellegű. Amíg a cégeknek jobban megéri szemetelni, addig csinálni fogják. Arról sem a tudósok tehetnek, hogy az általuk feltalált környezetkímélőbb anyagokat nem használják a gyártásban...Ez sem a fejlődés hatása.

Pedig a Marson csak ilyen technológiákkal lehet majd bármit is kezdeni. Már csak eézrt is fontos a fejlesztés...

[ Szerkesztve ]


t72killer
(titán)
Blog

Az biztos, hogy egy űrkolónia élete minen mozzanatát komoly tudományos tervezéssel kell megalapozni, szó se lehet óccókínai stílusú spórolgatásról, és humán pocséklásról se, az utolsó sz.ros WCpapírdarabkát is hasznosítani kell vmilyen formában.


Hieronymus
(addikt)
Blog

" Volt pl. az üveg, akárhányszor kimosható és újratölthető."

Akárhányszor nem. A német sörfőzdék szerint a legjobb esetben is kevesebb mint 50 kört tud teljesíteni egy üveg. A szállítási távolság növekedésével több mint egyenes arányosan csökken az újratölthetőség száma.
De ez nem gond az újrahasznosítás szempontjából. Az üvegeket szín szerint, szelektálva (zöld, barna és "fehér") gyűjtjük. Még akkor is ha sikerült összetörni. Egyedül a síküveg megy az általános szemétbe.
Az üveggyártás minősége javult az elmúlt évtizedekben. A vizes üvegpalackok esetében már elkezdődött a vékonyított falú palackok használata. Majdnem olyan könnyűek, mint a műanyag palackok és hozzák a a hagyományos üvegpalackok tartósságát. Az átállás viszont drága.
Ebből a szempontból nézve, csak (EU) kormányzati elhatározás kérdése a műanyagok használat megszüntetése. Nyilván nem lehet azonnal betiltani, de a határidő kimondható. A gyártóknak lesz idejük visszaállni az üveg használatára.


UnA
(Korrektor)
Blog

Ezt én is tudom, de esetleg kihagyható lett volna ez a kaland, ha valaki tervez is, és nem csak a pénzügyi mutatókat nézegeti.


t72killer
(titán)
Blog

A modern világ nem ismer mást, csak a pénzügyi mutatókat.


Vesa
(veterán)

Ennek ismét semmi köze a modernitáshoz...Nem nagyon volt olyan kor, amikor nem a pénz és hatalom dominált...Sokat emlegetett dédanyáink idejében földesurak és nemesek raboltak, más időkben királyok, de visszamehetünk a fáraókig, rabszolgatartókig is...Valójában a legfelső rétegekből kiszorult emberek tömegeinek élete magasan napjainkban a legjobb (fejlett világról beszélek).


UnA
(Korrektor)
Blog

De nagyon is köze van és jajj. :)

Ha beszélgetni akarunk valamiről, akkor fontos volna, hogy a szavak és kifejezések értelmezése ne legyen már csapongó. Tehát a "pénzügyi mutató" az nem ugyanaz, mint a "pénz és hatalom". Nagyon nem.

Emellett pedig akármilyen furcsa neked, a régi korok emberének sokkal fontosabb volt számos eszme, ami az életében központi szerepet játszott, mint ma. Ezen lehet vitatkozni, hogy ez most jó vagy rossz, de ettől függetlenül nagyon más volt. Nekem egyértelműen negatív kicsengésű egy olyan világ, amiben emberek az X százalékos negyedéves árfolyam növekedésért képesek megtenni bármit. A kapitalizmusnak ez a formája nem végződhet semmilyen jó eredménnyel, az biztos.


Vesa
(veterán)

Nem számviteli szempontból értelmeztem a kifejezést, hanem a nyilvánvalóan ide szánt jelentést, mely szerint a mai világban fontosabb a profit, mint bármi más. Továbbra is azt mondom, ez nem a modernitás és technológiai fejlődés _okán_ van így! Az elit szinte minden korban a profitért küzdött és indított háborúkat (még az egyházak is, csak akkoriban nem így hivták, vagy éppen elbújtatták a valódi okot egy ideológia/vallás mögé). Lényegét tekintve sok különbség nem volt. Maximum a kisember számára volt fontosabb az ideológia és a vallás a javak birtoklásánál (és ott is csak addig, amíg esélye sem volt javakat birtokolni). Mindkettő kiváló manipulációs eszköz és az emberiség szinte teljes történelemén átívelve velünk van. Függetlenül a technológiai fejlettségtől. Ez utóbbinak maximum a profit-maximalizálás és politikai manipulációk lehetőségeinek kiterjesztésében van szerepe, de nem okozója annak!

"a régi korok emberének sokkal fontosabb volt számos eszme,"

Eszme alatt feltételezem a vallást érted. Nos, azóta lefolyt pár adag víz a Dunán, "picivel" többet tudunk a világról hála a tudományos módszertannak, így ma már nem lehet eladni olyan könnyen mindazt a valótlanságot, amit a régi korok (jellemzően analfabéta és buta) emberének még igen. Gondolom ez lehet az oka annak, hogy kongnak a templomok az ürességtől. Hogy ez jó vagy rossz, valóban vita tárgya lehetne... valahol máshol. Ne OFF-oljuk szét ezt a topikot ezzel.

[ Szerkesztve ]


#90088192
(senior tag)
Blog

:R

Nem személyesen Neked szántam, csak a tendenciára értem :K

Különben meg vidéken olyan pénzeket lehet csinálni relatíve az ingatlan árakhoz, hogy csak lesel, sőt sok esetben(Pl szervizes) az abszolúte értek is igen csak vonzó meg a nagy faluban lakoknak is.

Csak ugye nem tudjak csinálni..... Szociológia kezdődne, nincs választási lehetősége, a legtöbbnek mert olyan szakmát tanult akart.....

A választás lehetősége nem éri el a tudatos szintet... de ez mar tényleg hosszú lenne :R

üzenetek