[Re:] [Carlytoo:] A mars története - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


UnA
(Korrektor)
Blog

A mars az "emberiség jövője" írják sokan.

Ez egy kamu, egy menekülési útvonal, hogy ne kelljen végiggondolni, hogy mit tesz a kizsákmányolás a Földdel.


Carlytoo
(aktív tag)
Blog

Márpedig ezen az állapoton nem nagyon akarunk változtatni úgy tűnik.


t72killer
(titán)
Blog

Állítólag volt légköre+sok víz rajta, viszont a gravitáció jóval gyengébb a földinél, úgyhogy meglépett a víz nagyrésze.

Menekülési útvonal a naprendszerben nincs, pláne nem 8+Mrd embernek és kitudja mennyi egyéb élőlénynek, amiket még nem irtott ki az emberiség.


Turbokecske
(újonc)

mars, kis m-el, aha. Na, nézzük, mit ír ez a tudós. ;]

[ Szerkesztve ]


Pete55555
(addikt)

"...és kitudja mennyi egyéb élőlénynek, amiket még nem irtott ki az emberiség."

De dolgozunk rajta... :(


t72killer
(titán)
Blog

A Mars-i élettel kapcsolatban pedig kérdőjeles a dolog, ott kezdődik a kérdés, hogy alakult ki a Földön? Ha meteorok/üstökösök hozták az első szerves molekulákat, akkor azokból jutott a többi bolygóra is - a korai, vizesebb Marson lehetett esélyük bacikká fejlődni. Letűnt civilizációkat mindenesetre nem keresnék...


Hieronymus
(addikt)
Blog

Önmagában a gyengébb gravitáció nem elegendő ok a Mars légkörének majdnem teljes elvesztésére.
Ehhez jelentősen járult hozzá a napszél, ami a földihez hasonló mágneses pajzs hiányában egyszerűen elfújta a gázokat.
Ez egyben azt is jelenti, hogy a felszínen ki sem alakulhatott fejlettebb élet vagy gyorsan pusztult ki a magforgás leállása után.

Ez gondot fog okozni a Mars kolónizálásakor is. Bár nem ez lesz az egyetlen gond.
Lehet, hogy cinikusan hangzik, de inkább egy "fejlődésben megrekedt" bolygót használjunk fel energia és termék előállításra, minthogy a Földet szennyezzük tovább.
A nagy méretű űrjárművek építésére ideális a Mars. Az alacsonyabb gravitáció és a ritka légkör könnyebbé teheti az építés.


e-newsee
(addikt)
Blog

Molekuláris élet lehetett rajta régen, de bizonyíték eddig nincs rá. Kisebb a gravitációja (0,38g), így nem tarja meg a légkört rendesen. Azért is CO2 a légkör nagy része, mert az nehezebb, azt még meg tudja tartani, viszont elég ritka (légnyomás kb 0,9 kPa, a Földön kb 100kPa).
Emellett ugye nincs épkézláb mágneses mezeje olvadt vasmag híján.
Szóval nem igazán alkalmas az általunk ismert életre.
Épp pár napja láttam egy műsort róla, ahol azt fejtegették, hogy valamikor olvadt lehetett a vasmagja, de a kis tömeg, és mindenféle okok miatt ez megszilárdult, így elvesztette mágneses mezejét, ezért a Naptól sincs annyira védve, mint a Föld. Igazából a Föld rohadt mákos, hogy van egy szem bazi nagy holdja egy stabil pályán, ami minden körben jól megrángatja a Föld magját, így életben tartva a bolygó belsejét, ezáltal az egész bolygót.

U.i.:
Attól viszont, hogy menekülőútnak tekintjük, még az emberiség jövője. Max nem olyan utópisztikus jövő, mint ahogy a kifejezés sugallja.


t72killer
(titán)
Blog

Igen természetesen vminek el is kellett vinnie a légkört/vízpárát:R

Nagy űrjárművek építéséhez a Hold is jó, és akkor közel van a földi alkatrészellátás.


llax
(senior tag)

"A nagy méretű űrjárművek építésére ideális a Mars. Az alacsonyabb gravitáció és a ritka légkör könnyebbé teheti az építés."

Miért akarnál ott űrjárművet építeni? Onnét hova tovább? Ha már építettél olyat, amivel el lehet menni a Marsra, azzal elvben a Naprendszerben akárhová eljuthatsz, csak idő kérdése... Bármely egyéb helyen, ahol még gyakorlatilag leszállhatsz, a marsinál is kisebb a gravitáció (gázbolygók és a Vénusz kilőve).

Nem annyira az építést, sokkal inkább a közlekedést könnyíti meg az alacsony gravitáció. A ritka légkör felszállásnál előny, viszont leszállásnál hátrány (vagy kerülni kell a direkt leszállást, vagy rengeteg üzemanyag kell a leszálláshoz - a kis tömegű űrszondák működő módszereit nagyobb tömegeknél el lehet felejteni).


Hieronymus
(addikt)
Blog

A Holddal több probléma van.

Én bízok a technológiában, de jobb ha nem a Föld légkörébe robbantjuk át egy baleset szennyeződését. Rosszabb esetben magát a Holdat. (Erre ma még nem vagyunk képesek, de fejlődő képesek vagyunk.)

Légkör nélkül a Holdon keletkező por nem kopik meg. Szilánkos marad. Belélegezve irritálja tüdőt és allergiás reakciót okoz. Ráadásul minden mozgó dolgot tönkre tesz.

A Földről kell sokmindent feljuttatni a Holdra az építkezéshez. Továbbra is a saját lakhelyünket szennyezzük.

Nem kellene széthordani a Holdat, mert az stabilizálja a Földet. Elég nagy a naprendszerünk ahhoz, hogy békén hagyjuk a Holdat.

Az elkészült eszközt a Föld gravitációjából ki kell emelni. Ez több energiát igényel, mint a Mars pályáról történő indítás.


Hieronymus
(addikt)
Blog

"Miért akarnál ott űrjárművet építeni? Onnét hova tovább?"

A Naprendszer tele van nyersanyaggal. Rajtunk kívül senki sem fogja elhasználni. Ha mégis, akkor nekünk annyi. A naprendszeren belüli közlekedéshez és szállításhoz nagyobb járművekre van szükségünk.

A naprendszer elhagyására két lehetőségünk van.
Utat találunk A fénysebesség problémájának megkerüléséhez. Például a Star Trek sorozatban látható térhajtómű jellegű megoldást. Nagy járművekre lesz szükségünk.

Ha nem lehetséges vagy nem találjuk meg, akkor alkalmazható a nomád módszer. Gigantikus méretű járművekkel lehet lassan haladni a kitűzött cél felé. Mindegy mennyi generáció élete alatt éri el az űrjármű a célt. Ha nem volt korrekt a cél meghatározás, lakhatatlan a bolygó, akkor tovább lehet utazni.
Ehhez nagyon nagy populációra van szükség. Ez egy vészforgatókönyv is lehet, ha nagy a baj a Földön.
Ha 10 kolónia indul útnak és csak egy ér optimális célhoz, már megérte a dolog. A Földön, a katasztrófa jellegétől függően akár az összes életforma is megsemmisülhet, illetve maga a Föld is.

Csak idő kérdése, hogy nagyon menni akarjunk a Földről. Lényegtelen mennyire vigyázunk rá, sokkal nagyobb erők működnek a világegyetemben annál, hogy egyetlen bolygón garantáltan túl tudjunk élni mindent.


t72killer
(titán)
Blog

Jogos gondolatok. A marson nem tudom, mennyire lenne meg minden nyersanyag, nehézfémek még talán, de olajalapú cuccok (műanyagok) biztos nem.


llax
(senior tag)

"A naprendszeren belüli közlekedéshez és szállításhoz nagyobb járművekre van szükségünk."

Különösen, ha valami értékelhető mennyiségű terhet is akarsz szállítani.
De azt továbbra sem kell a Marson megépíteni.

Jelenleg nincs olyan nyersanyag, amiért nemhogy a jelenlegi, de annak tizede vagy akár százada áron "űr közlekedve" megérné messzire menni...
A jövőben a hélium-3 az egyik ilyen jelölt, de annak igénye a feladatra alkalmas űreszköznél is sokkal távolabbi és bizonytalanabb jövő... De pont az akár még a Holdon is gyűjthető (lesz, ha egyszer lesz gazdaságosan termelő fúziós erőmű, abból is több, nagyobb).


Hieronymus
(addikt)
Blog

Gyűjthető lesz a holdon. Köbméterenként szinte mérhetetlenül csekély mennyiségben.
150 tonna tömegű anyagot kell feldolgozni 1 gramm hélium-3 kibányászásáért, a Holdon.


t72killer
(titán)
Blog

Ezt tolják majd az emberi társadalmat 200év múlva uraló multik.


llax
(senior tag)

Mire egyáltalán aktuálissá válna a probléma, fejleszthetik a bányászat módszereit is. Nem annyira kötötten van az ott, hogy mindenáron fel kelljen dolgozni (egyáltalán mozgatni) a regolitot. (Csak ugye az erről fantáziálók azonnal intenzív bányászatban gondolkodnak - nehogy véletlenül ott maradjon valami...)


Hieronymus
(addikt)
Blog

A bányászat módszerének fejlesztése nem változtat azon, hogy egyetlen gramm anyagot 15 földi tonnának megfelelő tömegű kőzetből lehet kinyerni, 100%-os hatékonyságú módszerrel.
Hacsak nem találnak fel egy Hélium-3 "porszívót" gazdaságtalan lesz a Hold feldolgozása.
Jobb lenne békén hagyni a Holdat. Már elég szemetet hagytunk ott, nem kellene tovább piszkálni.


t72killer
(titán)
Blog

A helyzet az, hogy nagyon sokmindent jobb lenne békénhagyni a saját házunk táján is (ld esőerdők), de a profitért a saját anyját-gyerekét is eladja az ember.


Vladi
(nagyúr)
Blog

Napi rendes zöld téma. Ez is ilyen önnyugtató dolog lehet, nincssemmibaj, max megyünk a Marsra. :DDD

Ugyna már gyerekek. A Földön a legzordabb körülmények is paradicsomaiak a Mars legjobb területeihez képest. Az értem, hogy jó lenne. Persze. Ha az itteni gondjaink meg lennének oldva és még mindig van tartalék a földi rendszerben ennek az expedíciónak a finanszírozásához. Akkor igen. Addig csak értelmetlen pocsékolás. Most ennek a pocsékolásnak kéne véget vetni sürgősen.

(#7) Hieronymus:

"minthogy a Földet szennyezzük tovább."
HÁtvagy megtanuljuk végre, hogy mi az elég, meg hány gyereket kell vállalni. Nagyon ideje lenne, hogy az emberiség szintet lépjen és ez elsősorban gondolkodási kérdés.

(#12) Hieronymus

Az emberiségnek nincs szüksége több nyersanyagra, mint ami a Földön is van.
"what you need is less"

üzenetek