üzenetek

hozzászólások


Dr. Akula
(nagyúr)

De csak _kezd_ kikopni, nálatok meg már teljesen kikopott. :)


Sinesol
(veterán)

Max a Zen2 refresh megy bele, a Zen3 valószínűleg DDR5-ös lesz, ott meg tuti a foglalatváltás. Egyébként én is így látom, semmivel sem jövőállóbb ez, mint egy x470 vagy b450.

[ Szerkesztve ]


mobal
(MODERÁTOR)

Ezzel csak arra akartam utalni, hogy a véleményeddel és szerintem lenne helye a dx11-es teszteknek továbbra is.

A példával pedig arra akartam utalni, hogy a "megfelelő korhoz" illő hardvert használjak - értem ez alatt, hogy dx11 érából való VGA-t (nyilván szarkazmus volt :)).

A tesztet Te írod, továbbra is te döntöd el mi lesz benne. :) :R

Szerk.: Azt viszont ne felejtsük el, hogy egy engine nem csak grafikai renderből áll - tehát a dx verzió az csak kb. a "fele".

[ Szerkesztve ]


Synthwave
(HÁZIGAZDA)
Blog

Nem én döntöm el. :N


dkess
(őstag)

Igen, ilyenkor gondolkozni szoktam, hogy az emberek úgy általánosságban értik-e a "jövőállósság" fogalmát. Általában azzal szokták keverni, hogy évente komplett konfigot cserélünk avagy amennyiben valakinek a Windows telepítés a "hobbija". Namost például aki évente kukázza a teljes konfigot annak a "jövőállósság" egyáltalán nem fontos. Ismerek ilyen embereket - hidd el, Nekik már az sem számít mi lesz 2 év múlva. Azoknak adott esetben AMD platformon tényleg felesleges X470 fölé menni ...

Vegyünk másik példát - pl. engem, aki szívesen elkeccsolna egy platformon 6-7 évet és ebbe mondjuk belefér:

- egy CPU váltás mondjuk 3 év múlva,
- 1 vagy 2 VGA váltás,
- esetleg új SSD stb. stb.

Pl. én egy 7 éves Z77/3770K (kis tuninggal)/16 GB RAM/RTX 2070 (ugye ez utóbbi kakukktojás - ez csak tavalyi vétel volt) vígan BfV -ztem 4K és High/Ultra -n ... Úgy egyébként minden másra is elég volt ...

Namost terv szerint kb. 3 év múlva lesz majd a mostani konfigba (X570/3700X/32 GB RAM/RTX 2070/PCIe gen4 SSD) egy Zen2 refresh 12/16 magos CPU. Amennyiben lesz a Zen2 refresh után is még kompatibilis AM4 CPU generáció akkor persze az. Amit most nem mondunk meg, hogy lesz-e olyan explicit API ami mondjuk "zabálni" fogja a VGA -k terén a PCIe sávszélt? Akár az új generációs RTX eljárások, új DirectX vagy egyebek. Akkor egy X470/B450 -el meg leszel lőve.

Azaz a kérdést úgy is fel lehet tenni, hogy milyen konfiggal lennél szívesebben mondjuk 5-6-7 év múlva?

- egy X570/Zen2 refresh 12/16 magos CPU/PCIe gen4 SSD/akkori új VGA ,
- vagy a mostani X470 konfigoddal?

Ezt jelenti a "jövőállósság". Ez persze nem indokolja önmagában a 200 KHUF -os alaplapokat (nekem sem) ...


RM1
(aktív tag)

Thunderbolt 3 ezen sincs. :))


Piszmaty76
(aktív tag)

Valami hasonló ok miatt nem is volt kérdéses számomra az X570 a 3800X mellé. Ha sok év (3-5?) múlva valamiért mégis kevésnek érezném a 8 magot, akkor jöhet a leguccsó AM4-es Zen 12/16 maggal. Most már lehet gyűjtögetni egy combos 2020-as videókártyára... :)


Sinesol
(veterán)

Ugyanazt kapod az X470-el is, mivel a refresh abba is belemegy, a pci ex 4 meg gyakorlatilag túl sokat nem jelent egy átlagfelhasználónak, igazából a jelenlegio generáció is főleg a kis méret miatt előnyös, sata-hoz képest kb. nulla előny rendszersebességben, a vga-k meg visszafelé is kompatibilisak, plusz a pciex3 még félig sincs kihasználva.

Szal a kérdésre a válasz: Nagyjából tökmindegy, nemigen nyersz semmi kézzelfoghatót azzal, hogy kétszer annyit költesz a deszkára, pont annyira jövőálló az egyik, mint a másik. Itt az lesz a következő lépcső a jövőállóságban, ahol uj foglalat+ddr5 támogatás lesz.

[ Szerkesztve ]


Sinesol
(veterán)

Ja a sávszél dologhoz annyit még, hogy ha valami radikálisan nagyobb sávszélt kérő vga lenne, valószínűleg akkor a ddr5-öt is kérné a rendszer, mivel el is kéne azért látni adattal azt a cuccot, nem véletlen, hogy pl. komolyabb több vga-s munkaállomásokban 6-8 sávos memóriavezérlővel rendelkező cpu-k vannak. Szóval megintcsak oda jutunk el, hogy mire asztaliban akkora teljesitmény lesz, akkorra a többi komponensnek is fel kell nőnie a feladathoz, az X570 viszont csak DDR4-es.

[ Szerkesztve ]


dkess
(őstag)

Amennyiben csak egy új a jelenlegivel kompatibilis Ryzen AM4 generáció lesz, akkor az X470 persze még elmegy. Azt is elfogadom, hogy az X570 a PCIe gen4 -el egyetemben gyakorlatilag túl sokat nem jelent egy átlagfelhasználónak jelenleg . Pl. a B350 -re már most hivatalos támogatás van a Zen2 -re (nincs) ?

Azonban jövőállóságról meg 5-6-7 év távlatáról beszéltünk(/tem). Persze kompromisszummentes nem lesz, meg lehet akár évente is cserélni a cuccot - de ez már nem a jövőállóságról szól.

Amennyiben a komolyabb több vga-s munkaállomások alatt alapvetően a HEDT platformokat értjük, akkor ott azért még a 4 sávos memóriavezérlővel rendelkező cpu-k a "divat". Már ez is speciális igény nagyon és ár vonatkozásában is más kategória a rendszer, mint akár egy X570 alapú. A szerver alapú rendszerek meg már minden vonatkozásban teljesen más kávéház.

Asztali - és sok esetben még HEDT vonalon is - rendszereknél a memóriasávszél jócskán elég és sokáig elég is lesz. Ahogy írtam is - én is elvoltam DDR3 -on idáig vígan és kompromisszummentesen. Az RTX meg egyéb megjelenítéssel kapcsolatos modern API -k meg jelenleg is a VGA RAM sávszél igényesek és nem annyira a rendszer RAM -ra támaszkodnak. Szerintem most a DDR5 asztali fronton igazából annyira nem hiány.

A X570 kérdéshez általánosságban (nem ehhez a laphoz) - a jobb VRM -ek (ismétlem - általánosságban), jobb hang, gyorsabb Ethernet/Wi-Fi, PCIe gen4, rahedli USB3.x meg gen2 -es csatik stb. stb. illetve a várhatóan hosszabb támogatás (a régebbi chipset -ekhez képest) megérhet némileg többet. A kérdés az, hogy kinek-mit. Amennyiben nekem is lett volna X470, akkor én sem vettem volna X570 -et. Totál új rendszerként véve már más a leányzó fekvése. Persze 200 KHUF -ot már nálam sem ...


nexplo
(őstag)

Nagyon finom kis lap. Duzzogva elfogadnám de építenem kéne köré egy komplett gépet :)
A fogyasztás emelkedés tényleg furcsa de ha valaki anyagi szempontból nézi az emelkedést azt nem tudom értelmezni. Pár watt szerintem semmit nem számít egy komplett gamer rendszer esetén.. :)


Dragon3000
(veterán)

A fogyasztás jelen esetben a legtöbb embert a hurka ventilátor alkalmazása miatt probléma, ha passzívan oldották volna meg kB senki nem foglalkozna vele.


nexplo
(őstag)

A gari időt kibírja. Utána az elvetemült játékosok amúgy is cserélik. Nem félek hogy 4-5évet pihen ez a lap a gamerek házában. :)


GRaul
(őstag)

Helyes. Brutális lap egyébként. :DD


jokeph
(nagyúr)

Tényleg brutál, tegnap összedobtam asztalon egy R3 2200 G-vel. :D
Aztán szembesültem, hogy bizony a csúcs lapokon nincs igazán az IGP-hez kimenet, mint ahogy ezen sincsen. :U
Szerencsére mindig kéznél van a jó kis low-performance RX 550. ;]
Indult is első rugásra.
Érdekesség, hogy a BIOS-t nem tudtam lefrissíteni a BIOS-ban lévő segédprogival.... :U Ugyanis indítás után nemes egyszerűséggel kifagyott a kép... :F
El is kezdett verni a halál vize... :U
így ha már adott a lehetőség, éltem a BIOS FLASHBACK-el (nem volt még ilyen lapom ami ezt tudta volna), a leírás alapos tanulmányozása után nekiugrottam és ezzel szépen fel is ment a legújabb BIOS. :K

Érdekes, vagy csak nekem nem bökte ki a szemem - az X470-es Giga és a B450-es Asrock lap BIOS-ában jó pár beállítás duplán is megvan más-más almenüben - itt nem találtam ilyen duplikálásokat.

Mindig is vágytam egy ilyen überbrutál lapra, de a közel 100k miatt.... :(
58k-ért viszont ajándék, remélem sokáig szolgál és nem szivat meg. ;]


Dragon3000
(veterán)

Régen, amikor még divat volt, nálam félévente megadta magát, garanciában cserélték, de meguntam és kapott egy nagy bordát.


nexplo
(őstag)

Én jó sok lapot láttam ahol megállt és észre sem vették. Működött ugyanúgy tovább a lap csak gondolom melegebb lehetett a chipset. A passzív a tuti az biztos, ott nincs hibalehetőség :)


jokeph
(nagyúr)

(#96) Dragon3000: +1. :K

Egy jól átszellőztetett ház ezeket a problémákat megszünteti legtöbb esetben. :) utoljára ami extrém esetnek számított számomra, az az nForce4 chipset, na azon voltak ilyen kis sikító ventik, törpe bordával, reptettem őket, kaptak egy szép nagy bordát (persze, nem volt helyhiány, kiadta), a többit megoldotta a ház szellőzése. :D
Hasonlóképpen jártak anno az s478-as Abit lapjaim is, csak ott a chipset északi hídja lett ugyanígy műtve.
Nem is döglött meg egy sem.


FlashLed
(senior tag)
Blog

Lehet már kapni PCI-E 4.0 vga karikat? Ssd-t már láttam , vga karit még nem.


Piftuka
(veterán)

"Mondjuk aki ilyen csúcsdeszkát vesz, annak van pénze, mire kijön valami a PCIE 4.0-ba, addigra már megvette a mégújabb deszkát, tehát pont nem érdekli a jövőállóság. "

Egyetértek veled. Ez nem az a kategória, ahol a vásárlók több évig használják az adott hardvereket.

A célpiac vásárlói úgyis hamar fejlesztenek majd, egy hasonlóan drága eszközre.

Mindenki másnak balgaság lenne spórolni, és gyűjteni a pénzt egy ilyen alapra épülő drága szettre.


Dr. Akula
(nagyúr)

5700XT, pl. Mondjuk értelme sok nincs, a játékok évtiezedek óta úgy vannak megírva hogy ne nagyon használják a PCIE-t, mert lassú, inkább az elején betöltenek mindent VRAMba, aztán hadd szóljon. Ha most raknak ez alá egy gyorsabb átviteli cstornát, akkor az max gyorsabban nem csinál semmit. Ehhez a játékokat is át kell írni, szóval idő mire valami kihasználja. Viszont ha nem gyártanák bele így a vakvilágba a PCIE 4.0 kártyákat, akkor sose írnának rá azt kihasználó játékot, mert minek, kinek? Mint a 64 bit anno: sokáig csak üres featureként futott, mire azt mondták hogy na mostmár megvan a szükséges piac a 64 bites oprendszer / programok bevezetésére, ha most adjuk ki, már egész sokan meg fogják venni. Ez is ilyen. Egy darabig kihasználatlanul fog futni (aztán mire berobanna, jön a PCIE 5.0 :D ).


jokeph
(nagyúr)

+1. :)

Pontosan ezért vettem meg a CH6 Extreme-t. nincs szükségem a PCI-e 4.0-ra, a rengeteg egyéb cuccra annál inkább.
Ha jó áron lenne pl. Gigabyte X570 Aorus Master (125k helyett pl.80 k), akkor ezt is csak a bőséges csati és egyéb arzenál miatt vettem volna meg, de ilyen téren ez sem tud többet egy csúcs X370/X470-es lapnál. :U


nexplo
(őstag)

Én volt hogy cpu hűtésből esztergáltattam ki egy hatalmas északi-déli híd hűtést. A lap hízott vagy fél kilót de még venti nélkül is megette a lapkák hőjét :)
Hűtés miatt sosem gariztattam lapot. Tudtam hogy úgyis megáll benne a friss venti is.
(régi szép Fatality lapok hmm... :) kis nosztalgia tört fel bennem ahogy rájuk gondolok)


interwarez
(újonc)

Sziasztok!

Fontos kérdésem volna felétek!

A leírásban szerepel, hogy X16/X8/X8 PCIE (Crosshair VIII Formula)

Ha az első X16 -os PCIE foglalatba teszek egy harapós VGA -t, a második X16-os foglalatba pedig egy ASUS HYPER M2 X16-os kártyát 4db xy GB/TB méretű 1.3-as NVMe SSD-t, akkor a VGA és a HYPER is X16-os sávszélességgel fog működni?

(itt most nem a PCIE 3.0 vagy 4.0 a kérdés)
(azt most hagyjuk ki a témából, h az alaplapon is van M.2 kártyahely)

Ha csak X8/X8 -as sávszélességet tud biztosítani az eszközöknek, akkor erre azt tudnám így hirtelenjében mondani, h akkor ennyi pénzért vegye meg az akinek két anyja van és 3 apja....

Ha viszont X16/X16 sávon működnek akkor viszont ultrakirály alaplap!

Üdv:


jokeph
(nagyúr)

Üdv !
X8/X8 ez esetben a leírás szerint. :U
Ha ennyi pci-e sáv kell, akkor nem jó helyen keresel, desktop lapoknál ez régóta nincs már meg. Ez áll a csúcs Z390-es Intel lapokra is.
Ennyi sávval a HEDT platform lapjai (és CPU-i) gazdálkodnak mind a mai napig. :(


interwarez
(újonc)

Le egyszerűsítem a kérdést!

A 2 eszköz tud menni X16-on vagy sem? (ez olyan, mintha a VGA-t kettévágnám és a HYPER kártyát kettéfűrészelném......)

Vagy másként értelmezve: Vesz az ember 2 db brutal videókarit abba a közel 200.000 ft-os lapba és csak fele akkora teljesítményt kapok? (akkor inkább kenjék a hajukra)

[ Szerkesztve ]


interwarez
(újonc)

Összehasonlításképpen csak ezt a részt, a többi fullos!

Crosshair V Formula 3xPCIe 2.0 x16 (dual x16 or x16/x8/x8)
Crosshair VIII Formula
3rd Gen AMD Ryzen™ Processors 2 db PCIe 4.0 x16 (x16 vagy két x8)
2nd Gen AMD Ryzen™ Processors 2 db PCIe 3.0 x16 (x16 vagy két x8)

Ha csak VGA-ra vonatkozik a két x8 (SLI vagy CrossFire), akkor inkább kapáljanak azzal az alaplappal...

A PCIE verziószámot most hagyja figyelmen kívül!

Amikor vesz az ember egy ilyent, akkor az nehogy már csak félgőzzel menjen!

Ha valaki megnézi az adatlapomat, akkor látja, h nem szarral gurigázok, inkább elsőnek kérdezek, még mielőtt egy rakás lóvét kiadnák azért az alaplapért!


jokeph
(nagyúr)

Ismerem az AMD FX 970/990 AM3+ platformot. Itt még nem a CPU vezérelte a pci-e sávokat, hanem a chipset és nem is sajnálták ki belőle. Egyébként ez igaz az Asus M4A79T Deluxe-ra is (amúgy ez dual x16, triple x16 / x8 / x8, vagy quad x8-at is tud, sőt s775-ből is van lapom, Asus P53E Deluxe/P5N32-SLI, ezek is 2*x16 (2.0) full.
Láthatod az aláírásomban, hogy én se belépőszinttel haladok. :D
Mégis, amit Te keresel, az HEDT platformon érhető el jó ideje.
A-lá X299 (intel) vagy X399 (AMD). A szükséges plussz pci-e sávokat a CPU tartalmazza jó ideje már.
Tehát tömören: nem fog menni az x16/x16 X570/Z390-es lapokban. :(

Amúgy a VGA-nak bőven elég az x8 sáv 3.0-ból, mert nem korlátozó tényező, de neked ugye a 4 db NVMe M2 SSD lenne a lényeg, x16 sávval...


interwarez
(újonc)

Köszönöm szépen az infót! :R


Vannak akik nem cserélgetik a PC alkatrészeket, mint mások az alsónadrágot...


Az előző konfigomat 10 évig használtam, amíg az alaplap azt nem mondta egyik napról a másikra, h köszönöm szépen, nincs tovább.....

Elsőnek egy M2N-SLI Deluxet használtam és az csak 2* X8 -at tudott vagy 1* X16-ot.
Ekkor jött a csere egy M2N32-SLI Deluxe -re (dual x16), 10 évig használtam.

AMD Phenom I X4 HD9850 Black Edition
Corsair Dominator DDR2-1066 (4x2GB)
2db ASUS Geforce 9600GT -t SLI-be kötve (2x1GB, dual x16 sebességen)

Akkor gondolom abban a lapban is a chipset vezérelte a PCIE sávokat és nem a CPU.


arabus
(addikt)
Blog

Kicsit bekeverted magad.
Z390-ben nemfog menni mert alapbol 3.0
X570-ben pedig ugyan az a sávszél jön ki mindkét slotban
tehát egyenlö 3.0 x16-al mindkét csatiban.
15760 egyikben is 15760 a másikban is pont
duplája mint ami a régi lapjában van.


jokeph
(nagyúr)

Nem keveredtem bele. A kérdés arról szólt, hogy az M2-es Hyper bővítő fullos kihasználtsága (4*4 sáv) és dVGA együttes használata esetén lesz e elég pci-e sáv (a verzió ez esetben lényegtelen). Erre írtam, hogy nem lesz elégséges sáv mennyiség, mert a 16 sáv megoszlik (ezt a CPU adja) a 2 x16-os (fizikai formátum!) slot között. :(


arabus
(addikt)
Blog

megoszlik és mindkettö pcie 3.0 x16 full sebbességet fog kapni.
olvass utána.


jokeph
(nagyúr)

nincs igazad. az 2*8 sávra fog oszlani. ;)
A kérdéses X570-es az a ROG Crosshair VIII Formula.
Ez a gyári leírás pontos másolata:

"3rd Gen AMD Ryzen™ Processors
2 db PCIe 4.0 x16 (x16 vagy két x8)
2nd Gen AMD Ryzen™ Processors
2 db PCIe 3.0 x16 (x16 vagy két x8)
2nd and 1st Gen AMD Ryzen™ with Radeon™ Vega Graphics Processors
1 db PCIe 3.0 x16 (x8 mód)
AMD X570 chipset
1 db PCIe 4.0 x16 (x4 mód)
1 db PCIe 4.0 x1"
Ennyi a rendelkezésre álló pci-e sáv, ebből hogy csinálsz többet ? :D
Az engem is érdekelne. ;)
Mint látod, az se mindegy, hogy melyik féle CPU van benne, mert pl. APU-val max. 8 sávot kapsz az első vagy második x16-os slotra, és ennyi. Azaz a berakott dVGA is csak 8 sávot kap.
A CPU-k differenciája miatt nem volt érdekes a pci-e gen. variánsa, evidens hogy vagy 3.0 vagy 4.0.


arabus
(addikt)
Blog

Azt meg tudod érteni hogy a 2db pcie 4.0 x8 az EGYENLÖ 2db pcie 3.0 x16
sebességével?
Majd jövöre.
B.U.É.K.!


jokeph
(nagyúr)

Még mindig nem ez volt a kérdés.... :D
Ismerem a pci-e sávok átviteli sebességét, de a kérdezőnek sanszosan 3.0-ás az M2 Hyper kártyán lévő 4 db M2 NVMe SSD, tehát már nem is nyert a cucc... csak ezért lecserélni 4 M2-es SSD-t azért nagy pazarlás. Persze, lehet őket félsebességen is használni, igazából úgy is elég gyorsak, de ez nem mindenkinek felel meg. Mondjuk, azért ilyen helyzetben, nekem is bántaná a szemem meg stb. :U
És ez is csak akkor helytálló, ha RyZen 3rd. gen Matisse a CPU, megelőző variánsoknál max 3.0 van - ez csak eszmefuttatás, valószínűtlen hogy valaki egy 160k-s lapba nem dob be legalább egy R5 3600-at, vagy nagyobbat. :D
VGA szinten eddig se számított fityfenét se, hogy 3.0 x8 vagy 3.0 x16, kb. tökmindegy még egy RTX 2080Ti-nél is.
És ezt meg tudod érteni ? ;)
Má idén van. :D
B.U.É.K.!


jokeph
(nagyúr)

Végül is, mindkettőnknek megvan az igaza. :) :C
Peace. :))


arabus
(addikt)
Blog

most föleg neked :((( a régi 3.0 csatolos eszközöknek nem adja ki.
csak ami ismeri a 4.0-át.
kiprobáltam. :O


Chrys_
(addikt)

Nekem ez a lap (vagyis nem a Formula, hanem a HERO Wi-Fi változat ugyanúgy X570-nel) Win10 Pro OS-sel néha a windows power options alatti fast boot alapértelmezett beállítás miatt a lapon lévő kijelzőn 40-s Q-code -dal indul el (ezt talán S4 vagy S5 állapotból való visszatérést jelent).
Viszont ilyenkor eltűnik az alaplapi hangkártya.
Másnak is előfordult már ez?
Egy ilyen lapot már visszaküldtem vásárláskor, hasonló hiba miatt (onboard audio megszűnt létezni).

Kikapcsoltam a win-ben és a BIOS-ban is a fast boot-t, most AA kóddal indul a gép, van onboard audio.

[ Szerkesztve ]

üzenetek