[Re:] [Dany007:] Pára pára... talán van megoldása? - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


rekid
(addikt)
Blog

Jól fogtad meg a problémát és jól is látod a helyzetet. Valamilyen módon nyomáskülönbséget kell kelts a lakás és a kültér közt, hogy meginduljon a levegőáramlás. Műanyag ablakokra szoktak vágni lyukat szellőztető gyanánt ami csak akkor működik venti nélkül ha van túloldal magyarul tudnál kereszthuzatot csinálni. Nálunk fenn vannak az ablakon de 0 levegő jön be rajta mert egy oldalra néz a lakás. Ezen segít ugye a plusz venti ahogy nálad is. Én most ezen gondolkodom a legnagyobb kivitelben mert a 40nm2-es lakásunkhoz pont jó lehet. Légszállítás alapján óránként lecserélné benn a teljes légtömeget.

A rekuperátorokat meg nem véletlenül alkalmazzák jellemzően passzív házban ahol szabvány szerint nem nyitható az ablak :)

[ Szerkesztve ]


rekid
(addikt)
Blog

Illetve sok mindent megmagyaráz a harmatponti hőmérséklet táblázat.

Ami megmondja, hogy hány fokos levegő mekkora relatív páratartalmánál hány fokon fog neked megjelenni a víz. Magyarul ha a benn lévő levegőd 22 fokos és 60%-os a páratartalma akkor 13,9 fokos ablak/fal felületen fog víz képződni.

Nyilván ha szellőztetsz változik a belső relatív páratartalom és hőmérséklet ennek megfelelően a harmatponti hőmérséklet is. (Relatív páratartalom: hidegebb levegő kevesebb vizet "tud tárolni" míg a melegebb többet lásd köd.)

[ Szerkesztve ]


saelin
(veterán)

Hasznos írás! :R
Náluk is parasodik az ablak és a körülötte lévő fal is. Penész jelenleg nincs (tavaj volt egy kis irtás...). Ezt a ventis dolgot követni fogom.


elektrotank
(tag)
Blog

Nálunk csak a fürdőben volt gond a párásodással. Szinte mindig penészes volt a fal, mert nem volt különösebb fűtés, meg tiszta pára volt minden. Nyílván a fűtés hiánya (van elektromos fűtőtest, van gázzal égő is és van egy saját készítésű is, de ezek hatásfoka nem épp a legnagyobb, én személy szerint csak az elektromosat szoktam használni, nekem bevált, és olyan közepes hőmérsékletű vízet eresztek, nem tapasztalok semmiféle párát, persze van olyan a családban aki a forróbb vízet kedveli) és a túl forró víz váltotta ki a párát. Szóval úgy gondoltuk, hogy kimeszelünk. Persze ez max a falakat óvja meg. Mi még gondolkozunk a megoldáson, mi hogy lehetne. Van beépítve egy ventilátor a két helység közé (nappali és fürdő) de úgy gondolom az oda felesleges. van viszont egy lyuk a plafonon, ami be lett tömve, gondolom szellőzés gyaránt volt ott amikor megvettük a házat. Megpróbálok azzal kezdeni valamit. Köszi, hogy mindezt leírtad, adtál egy két ötletet, plusz lehetőséget nekünk is a probléma megoldására :D :D


DeFranco
(nagyúr)
Blog

"megmutattam" a problémát ismerősnek, nála így lett megoldva:

x éve van 12cm swif2, a nagyobb légszállítású, de 6 volton a fürdőszobai elszívóként, napi 4-24 órában. ablak centire kinyit, bejárati ajtó jól leszigetel. a kinti hideg és a pára viszonyában valami megoldással pontosan állíthatóvá kell tenni az x centis (x értéke tapasztalat szerint) rést az ablakon.


nikilauda
(senior tag)

Hasonló a helyzet nálunk is. A házunk szellőztetését tervezgetem. Az egyedüli és korrekt megoldásnak azt látom én is, hogy a párás levegőt kiszivatom és egy hőcserélőn keresztül beengedem a friss levegőt.


anjani182
(őstag)
Blog

Én egy kis létszámú (8) 1 emeletes, zárt kapus társasházban lakom. Amikor ide költöztünk a szomszédok szidták, hogy mindenkinél pára van, már ha gőzzel vasalsz akkor is csorog az ablakról! :C Legalábbis ez így lett beadva nekem! Mivel a költözés nem volt sürgős és volt hol lakni gondoltam, hogy ennek elejét vesszük, ha már teljes felújítás volt amúgy is!

A lakás: Maga a ház 2005-ös átadású, tehát újnak mondható! A mi lakásunk (85nm2) 1. emeleti, az utca front felől 6 db fa Velux ablak van, 185cm-nél van egy törés a falban, ez indokolta a tetőablakokat. A lakás másik fele, tehát udvar frontja rendesen műanyag ajtós-ablakos. A tető ablakoknál azért a falon látszott folyás nyom, így nyilván való, hogy a fa ablakok ellenére, de volt pára, illetve a gyerek szobában egy fél tenyérnyi penész volt, továbbá a WC-ben a szellőző lyuk körül is penészes volt, illetve rohadt a gipszkarton!!!

Megoldás: A konyhában adott volt a páraelszívó (nyilán főzéskor használjuk), a Velux ablakok alapból rendelkeznek páraszellőző nyílással (2db van nyitva csak 6-ból, egyik a konyha, másik a nappali, bőven elég!). Ezt még kiegészítettem azzal, hogy a műanyag ablakokba vettem Aereco automata pára szellőzőket, illetve a WC-be, fürdőbe VENTS márkájú páraérzékelős-időkapcsolós ventilátorokat, bár csak a fürdőbe hasznos a páraérzékelő.

Eredmény: Ennek a megoldásnak az eredménye az, hogy 37-44% között van állandóan a páratartalom, télen nagy hidegben a műanyag ablakban zárom manuálisan a szellőzőket, a ruhák természetesen benn száradnak, ekkor nyitva vannak! Egyik ablakon sem láttam 1 csepp nedvességet sem eddig, SOHA, se a fürdőszoba tükrön, még akkor sem ha ki van engedve egy kád melegvíz és fél óráig fürdik benne valaki!!!! :R

[ Szerkesztve ]


Dany007
(veterán)
Blog

Üdv!

Igen ilyen szellőző nálunk is van két egymásra merőleges irányú ablakba is beépítve. Semmit nem ér. :) Olyan minimális a rés rajta... Ha csak egy centire nyitom ki bukóra az ablakokat már akkor sokszorosa az összrés mennyisége, mint a szellőzőké együtt.

Ja, hát igyekeztem valamit kitalálni, mert ez már tarthatatlan. Ahol párásodott a fal - meg penészesedett - ott szépen le is jött a festés, de még a glett is lehullott. Már egy ideje húzzuk az újrafestést, mert igazából így nincs értelme, hogy 2 évente festethetünk ki újra emiatt. De most tavasszal már muszáj lesz megcsinálni mert nagyon csúnya. Ha lesz megoldásunk a párásodás ellen, akkor lesz értelme kifestetni is.

Nemtom melyik ventit nézted a linkelt oldalról a 4 közül, de adatait tekintve egyik se jó!
Hangosak és ahhoz a hangerőhöz képest kevés a légszállítás. Az a Lim 60 pl 60m3/h és 37dBa 11W.
Amit a bejegyzésben linkeltem PC-s ventit, az közel 100m3/h 30dBA és kb 3-4W-os fogyasztás.

Ha kész cuccot akarsz, akkor esetleg érdemes itt: [link] vagy itt: [link] körbenézni. Persze ne a pár ezer forintos kategóriát nézd. : )

Ami az egyik "Kedvencem" illetve a "csúcs" amit találtam, az ez: [link]
30-40k között mozog az ára, de 17-30dBA hang mellett max. 133m3/h-t képes megmozgatni. Rengeteg funkció, páratartalom mérő stb... Be lehet kapcsolni állandóra min fokozaton ~40m3/h és kb 17dBA hangja van, mehet egész nap, észre se venni. Ez még talán a megfizethető kategória lehet.

Megmondom őszintén ez a harmatpont egy igen sarkalatos pont nálam. Az istennek se tudom megérteni... :U Pedig már többször olvastam róla, néztem táblázatokat stb...

@elektrotank:

Fürdőben annyira nem probléma. Nekünk ott van villanykapcsolóra szerelt elszívó venti. Egy tök alap, egyébként rohadt hangos... Ott nálunk nem gond a pára. Fürdés után mindig hagyjuk egy kicsit menni -20-30percet és kész. Meg mert alapvetően kis helység. Nálunk legalábbis egy mittomén 3x3 méter kb. Míg a nappali egybe nyitva a konyhával már közel 27m2 ami ~70m3...

@DeFranco:

Üdv! Rég beszéltünk!
Swif2-m nekem is van kettő. : ) A PC hűtéséhez épp elég. De tényleg nagyon gyengusz. Halknak halk, az tény! De szerintem nagyon kevés. Bár tény, jelenleg nem tudom még mi elég és mi nem. Ezért akarom a reálisan megfizethető maxot kihozni a dologból. Kötök rá egy fordulatszámszabályzós panelt (1700 forint) és ha úgy van akkor lejjebb veszem a fordulatot. Kikísérletezem majd, hogy mennyi elég.
Az ablak nyitását én nem preferálom. Rendes téli hidegben - na nem olyanban, mint ami most van - pillanatok alatt áthűl a lakás. Köszönhetően a kb nulla szigetelésnek. Méréseim alapján kb tényleg nulla szigetelés van a házon, sima B38-as phorotherm tégla + 2 oldalt 1-1 centi vakolat + nálunk van kívül ilyen dísztégla burkolat. Szal még nyáron méregettem, de nem láttam helyet szigetelésnek. Olyan 40-1-2 centisek a főfalak cakk-pakk. Oda a B38-as meg a kétoldali vakolat mellé már nem fér szigetelés. Legalább 5-10cm szokott lenni a külső szigetelés.

@nikilauda:

Igen, az a legjobb megoldás. Nemcsak a pára, hanem az állandó friss levegő szempontjából is. Persze, mint mondtam a legdrágább is. Bár egyszer valamelyik oldalon találtam 80k-ért is ilyet, de az csak egy pici félrendszer volt. Egy nagyobb családi háznál már megérné a befektetést.

@anjani182:

Ez szép! :) Akkor látom ezt jól kitaláltad előre... Nekem is feltűnhetett volna, mikor télen jöttünk megnézni a lakást, kb mindegyik ablak bukóra volt nyitva a mínuszban... Csodálkoztam is miért... Na mindegy.
Szal akkor nálatok is van elszívó venti a fürdőn / wc-n kívül is. Hát nálam is lesz. Plusz ahogy látom nálatok jóval komolyabban van megoldva az ablak szellőztetés is. Én abba már utólag nem nyúlnék bele.
De még egy fontos tényező. A természetes huzat. Van-e. Mert, mint mondtam, nálunk nulla.
Kinyithatom keresztbe az ablakokat totál bukóra, akkor sincs huzat, nincs légáramlás...

Hát nyáron pl volt, hogy este 11-kor már csak 24 fok volt kint az erkélyen (ott mérem) itt bent meg 32!
Akkor is fogtam egy ventit és az erkélyről fújattam be a "hideg levegőt a lakásba. :) Pedig akkor már - rég tárva nyitva volt minden ablak és erkélyajtó is órák óta... Na ennyire nincs légmozgás nálunk.

[ Szerkesztve ]


rekid
(addikt)
Blog

Nemtom melyik ventit nézted a linkelt oldalról a 4 közül, de adatait tekintve egyik se jó!
Hangosak és ahhoz a hangerőhöz képest kevés a légszállítás. Az a Lim 60 pl 60m3/h és 37dBa 11W.
Amit a bejegyzésben linkeltem PC-s ventit, az közel 100m3/h 30dBA és kb 3-4W-os fogyasztás.

A legnagyobbat nézd a LIM100/40-et. Az 2-es fordulaton tud 100 köbmétert óránként (26W, 40 dB), alapból meg 40-et ami a folyamatos üzem. 6W, 31 dB )

Tehát kb. ugyan azt tudja mint a corsair legnagyobbja igaz hangosabban de azt ne felejtsük el, hogy míg a corsair 12V DC addig pl LIM (illetve az ilyen típusú elszívók) 230V AC ami jellemzően pl. WC-ben a szellőzőnél megtalálható :)

Köszi a linket megnézem a Vents ventiket mert olcsóbbnak tűnnek.

A harmatponti hőmérséklet pedig egyáltalán nem bonyolult szerintem csak túldimenzionálod.
Tételezzük fel hogy van nálatok a lakásban 22 fok és főztetek tehát 80% páratartalom. Akkor megnézed a táblázatban a 22 fok (sor) és 70% (oszlop) páratartalom metszéspontját az 16,3. Tehát ha a külső hőmérséklet miatt az ablakod vagy a falad belső oldala eléri a 16,3 fokos hőmérsékletet akkor a szobában lévő pára ki fog csapódni annak felületén.

[ Szerkesztve ]


Rive
(veterán)
Blog

Az a penész elleni 'spéci' klóros izé jellemzően hipó, drágán, illatosítva.


anjani182
(őstag)
Blog

Nincs más elszívó, csak a konyhai pára elszívó, arra értettem, de ha erre gondolsz akkor igen van, rohadt sok gőz össze tud jönni főzésnél :)

Ezen felül van:
- 2 Aereco szellőző (időjárástól függően nyitom-csukom, ruha száradáskor nyitva!)
- 2 Velux ablakon nyitva van a páraszellőző télen-nyáron
- 2 VENTS ventillátor, ami 5 perc időzítőre van téve a villany lekapcsolása után, vagy 60% páratartalomnál nyit vagy tovább működik 5 percig, amíg le nem esik a páratartalom!
- A spejzbe van még egy szellőző cső, arra nem raktam ventit!
- a WC, spejz, fürdő ajtaján alul 3 luk van kivágva
- a lakásban olyan mint klasszikus küszöb nincs, alul megvan a légáramlás csukott ajtónál is!

A természetes légáramlás megvan, itt egy kezdetleges paint rajz a lakásról, a kék nyilaknál jön be a levegő, a piros rombuszokon távozik, barna az ajtó, kék az ablakok....

Ja, ha emlékszel említettem múltkor hasonló témájú topikban, hogy légcsatornás klímám van, minden szobába légbefúvók vannak...elvileg az is tud párátlanítani, de nincs rá szükség! Ez viszont párátlanítása nem alternatíva, baromi drága bár kétségtelen hogy rohadt halk, mivel nincs beltéri a lakótérben :K

[ Szerkesztve ]


elektrotank
(tag)
Blog

Nálunk kicsit nagyobb, vidéken élek egy faluban, családi házban. Ezen a megoldáson még gondolkozunk jelenleg. A spájzunkban volt még ehhez hasonló, bár ott nem szellőzőtt jól a fal se, szóval emiatt volt tiszta penész minden, de azt a problémát könnyen megoldottuk, szellősebbé tettük a helyet, gyakrabban van nyítva az ablak és azóta se történt ilyesmi.
Talán a fürdőnél még annyi nehezíti a dolgot, hogy az egyik fala külső fal, tehát hidegebb mint a többi, így érzékenyebb is lehetett a hőre... azon volt a legtöbb penész. Meg a festék is beszívta a gőzt, párát. Szóval emiatt is lehetett. Az a rossz ebben a párában, hogy megeszi a mosógépet is bizonyos idő után, pl előző mosógépünk oldala szétrohadt sajnos, bár tökmindegy volt már neki, így is úgy is újat kellett venni.


anjani182
(őstag)
Blog

Igaz! A Savo is például...1x vettem, megszagoltam mondom ez vmi vicc, csodaszerként hirdetik :C


Dany007
(veterán)
Blog

Ja értem már! Tehát akkor csupán passzív módon szellőzőkkel oldottad meg. Az úgy korrekt.
Nálam biztos nem menne a dolog. Ezért is próbáltam ki ablaknyitással, mielőtt még kivágatom a tokot. :)

Van egy ismerős egy emelettel feljebb, neki pl elrohadt a bejárati ajtója a pára miatt... Egy másik a folyosó túlsó felén, nekik a francia ágy rohadt el, ki kellett dobni...
Mondjuk ezt se értem. Mi nem vártuk meg ezt a szintet. Inkább vettünk egy párátlanítót. És azóta azért kordában lehet tartani a dolgot.

Majd most meglátom mit okoz ez a ventilátor. Kompletten mozgatja a levegőt ez is, az biztos. Pl a hálószoba ajtó nyitására-csukására változó hanggal reagál. Gondolom valami nyomáskülönbségből adódóan. Pedig vagy 6-7 méterre van tőle. És ez csak egy random 12-es venti. Semmi spéci cucc. Bízok benne.

@rekid:

Igen látom. Az már tényleg jobb hatásfokú. De igen, hangosabb elvileg. :) Mondjuk igen a 230AC-re nem gondoltam. Én megoldom DC-vel is ha arról van szó. Azon ne múljon.

A harmatpontot köszönöm. Kezd derengeni. :)

@Rive:

Lehet. Hypoval már nem találkoztam vagy 10 éve... Ellenben a klór szagát egyből felismertem.
Ja, de igazából nincs mit tenni. Nyilván a villanyszámla miatt nem akarjuk minden egyes nap nyomatni azt a szar párátlanítót, ugye 350W / h. Kb minden másnap. Így kb egy hónap alatt újra kijön a penész... Azt meg leginkább ezzel lehet leszedni.
Anno első körben naivan elkezdtem szivaccsal meg mosószerrel tisztítani... :D Nulla eredmény. Ezt meg ráspriccelem aztán 2 perc után már nincs semmi penész. Persze utána gondosan áttöröljük a felületet meg vagy fél napig nagy szellőztetés van meg ilyenek. Nekem se tetszik, de egyelőre nincs jobb.

@elektrotank:

Azért az nem gyenge akkor ott se! : o Venti lesz a megoldás nálatok is szvsz.


Dany007
(veterán)
Blog

Azon gondolkozom, hogy ilyen szellőzőt én is felrakhatok így utólag? Mert lehet a hálószobába kéne egy...
Ahogy néztem a mienket csak simán van egy kis rés vágva az ablakkeretbe majd elérakva egy ilyen kézzel zárható zsaluzat. Tehát megveszem a szellőzőt, kivágom a rést és felszerelem...
Gondolnám én.


rekid
(addikt)
Blog

Elvileg nem nagy mutatvány a bevágás, azt hiszem youtubeon van hozzá videó is itt és itt

Ajtónyitáskor a hangváltozás a nyomáskülönbségből adódik, hirtelen eltűnik egy ajtónyi tömítés a levegő útjából. Ahogy előttem írták ha nincs klasszikus küszöböd akkor az ajtó alatt áramlik a levegő ha van hagyományos küszöböd akkor az ajtón is illik vágni lyukat mint ahogy a régi panel házak ajtajain volt.


anjani182
(őstag)
Blog

Fel tudod rakni, bár nekem Gyöngyösön 15k-ért adtak egyet, ebben benne volt a szerelés is ami elmondásuk szerint 3k....tehát 12k+3k.

Ilyen ajtó nyitás-csukáskor a nyomás különbség nálam is megvan, amikor csukom be épp a WC ajtót és megy a ventillátor egy másodperc erejéig más hangja lesz a nyomás miatt :DDD

[ Szerkesztve ]


Rive
(veterán)
Blog

No.

Nálunk épp ellenkező oldalon van a probléma: a cserépkályha miatt minden télen szárazság van. Ha sikerül egy kiadós nagymosással feltolni 35-40% környékére, már jó... De igazán hideg napokon előfordul, hogy a 20-at alulról karistolja a páratartalom.

A hővisszanyerős szellőztetésről nem érdemes olyan gyorsan lemondani: ha van efféléhez vénája az embernek, akkor barkácsba' olcsón is lehet elfogadhatót csinálni. Kivitelezve láttam már kisebb teljesítményű megoldást sörös- és energiaitalos dobozokból, a tulaj épp a nagyobb teljesítményő verziót tervezte - grillfóliából......

[ Szerkesztve ]


Dany007
(veterán)
Blog

Hoppá, köszönöm! :)
Tehát csak egy sablon kell hozzá meg flex. Megoldható...

Igen igen, én is vágtam, hogy nyomáskülönbség, csak érdekes volt látni / hallani / tapasztalni, mert ez is azt bizonyítja, hogy akkor ér valamit az a kis venti.

Most akkor szépen ki kell választanom milyen ventivel akarom megcsinálni a mókát. Néztem tegnap 103db-os ventilátor tesztet. Elég megoszlóak az eredmények. Értelemszerűen a leghangosabb a legnagyobb légszállítású és a leghalkabb a legalacsonyabb. Mértek hatékonyságot is - légmozgás osztva hangerő - illetve adott fix hangerő mellett mekkora légszállítást produkált. És az általam kinézett Corsair benne van a top 5-ben.
Nyilván azt érdemes venni amelyik az adott hangerő mellett a legnagyobb légszállítást produkálja. De azért figyelembe kell venni, hogy maxon mit tud, mert éjszaka akár mehet maxon is, napközben meg halkan... És ha sikerül mondjuk nagyjából állandóra belőni, akkor nyilván egész napos szellőztetés mellett éjszaka se fog kelleni olyan nagy sebesség. Max veszek hozzá egy időzíthető konnektor csatlakozót meg egy potmétert.
Így költségben 15k alatt maradok és megközelítem a 30-40 ezres iFAN120 venti hatékonyságát (légszállítás és hangerőben is). Ráadásul lesz állíthatóságom és időzíthetőségem. Egyedül ami hiányozni fog az iFAN-hez képest az a párásodásmérés és ennek függvényében történő szellőztetés. De üsse kő, ennyit nem ér meg plusz 15-25 ezer forint.
Ellenben ha értenék hozzá egy rasberry pí-vel biztosan meglehetne oldani kb mindent egyszerre. Ahhoz kapható humidity szenzor is, időzíthető is stb... Simán elvezérelgetné nekem azt a ventit. De nem értek hozzá meg úgy már tényleg túllépném a költségeket.

Plusz még ki kell találnom a beépítést is. Nyilván nem akarom a nyitott ablak felső oldalára szalagozva hagyni. :D Viszont nálunk az ablakok felső része felett csak sima műanyag van. Az megy végig a födémig. Azon idióta okból kifolyólag, hogy van előkészített un. rejtett redőnyözésre hely kialakítva. Ellenben gondolom az a felső műanyag rész nem nagyon szigetelhet és eleve hőhidat képez.
Na mindegy, a lényeg, hogy ezt kivágva könnyedén beépíthetem oda a ventit és mivel függöny van előtte, látszani sem fog. Nem kell falat vágni hozzá. A gond csak a külső redőnytakaró lemez lehet, ami erősen belelóg majd a képbe. Amúgy nincs redőnyünk... Ezért is baromságnak tartom ezt a rejtett redőnytakaró marhaságot gyárilag beépítve a ház síkjába...
Plusz még valamilyen záró zsaluzatot is ki kell találnom, ami szintén szigetelt kell hogy legyen...

@anjani182:

Az mondjuk rohadt drága egy darab műanyagért.

@Rive:

Furcsa ezt hallani. Párásítani alapvetően könnyű. Fogsz egy adag vizet és ráteszed a radiátorra vagy a fűtőtestre... Jó nyilván összetettebb a dolog és a száraz levegő sem egészséges. De talán könnyebben megoldható.

A hőcserélés azért szvsz komolyabb technikát igényel. Ha más nem komolyabb kiépítést. Egy dupla csővel csinálnám, amit középen csak egy vékony rész választ el. Amolyan duplacsövű puska mintájára. Csak a középső elválasztó rész vékony lenne.
De problémás az egész. Ehhez már két motor / ventilátor kell. Nyilván erősebb, mint amiket itt tervezek. Azokat már lakáson kívül kéne elhelyezni (eleve egy 45m2-es lakásban nincs nagy hely). Kérdés milyen hosszan kell egymás mellett vezetni a csöveket hogy megtörténjen az ideális mértékű hőátadás. Azt végigvezetni valahol lakáson belül... különböző szűrők stb... Macerás. :) Nem lehetetlen, csak macerás és ha sima szellőztetővel meglehet oldani a problémát egy ilyen kis lakásban, akkor én nem vesződnék komolyabb dolgokkal.


Rive
(veterán)
Blog

Egy dupla csővel csinálnám...

Kívül sörösdoboz (csőszigetelő habbal), belül energiaitalos...

üzenetek