üzenetek

hozzászólások


lev258
(veterán)
Blog

Egy apró javítás. Az említett összeg a váltásra szánt pénz (beleértve az új gépek beszerzését is).


dajkopali
(addikt)
Blog

:R
javítom


hunluki
(senior tag)

"Arról ugyanakkor még nincs hír, hogy milyen disztribúciót választanának, és az átállás ütemezéséről sem adtak ki információt"

Na ez a para rész, limux vagy mi a szösz is ezen bukott el, remélem tanulnak belőle és nem saját disztrót akarnak fejleszteni hanem ráfekszenek valami rendesen támogatottra (RH, Ubuntu, akármi).

Amúgy hajrá, remélem összejön nekik.


lev258
(veterán)
Blog

Csak a pontosság miatt. A müncheni LiMux, bár voltak fejlesztésbeli hiányosságok is, inkább a városvezetésen belüli politikai harcoknak lett az áldozata.


floatr
(veterán)
Blog

Különösen érdekes fejlemény ez a Huawei-hírek fényében, amikor megtapasztalhatja a világ, hogy egy tollvonással el lehet intézni ekkora cégóriásokat is csupán a függőségei miatt.

[ Szerkesztve ]


Sleed
(aktív tag)

Az online bankolast is megreformalhatnak..
Ahhoz, hogy online fizetni lehessen egy bankkartyaval minimum 2-3, de inkabb tobb alkalmazast, activex plugint meg istentudja mit kell letolteni.
Tiszta idoutazas a 2000-es evek elejere.


Cathfaern
(nagyúr)
Blog

Ezt hol? Én nagyon régen láttam utoljára ilyet, pedig nem keveset fizetek online bankkártyával.


Apollyon
(Korrektor)

Vagy egyáltalán nem fognak linuxra váltani, csak be akarják triggerelni ms-t, hátha a hírek hallatán ad nekik némi kedvezményt win10-re. ;]


vicze
(félisten)

Amennyiben támogatott disztrót választanak, egyből drágábbra jön ki mind bármilyen MS infrastruktúra.
Valamit az átállás ára nem egy fix összeg, hanem egy becslés, ami elég nagy eséllyel jóval magasabb lesz.


Sleed
(aktív tag)

Ez nem elfogado hely fuggo, hanem a koreai bankok bankkartyai erintettek.
Kulfoldikent eselytelen hogy egy kint kiallitott bankkartyat hasznalj online.

https://www.forbes.com/sites/elaineramirez/2016/11/30/south-koreas-online-banking-system-is-stuck-in-1996/


hunluki
(senior tag)

Gondolom hosszú távon éri majd meg nekik. Tudnak függetlenedni az MS-től, nyilt forrás miatt saját embereik tudnak fejleszteni a rendszeren, stb.

Egészen biztos hogy az elején brutál pénzek mennek majd el bele, ha erre még rájön a politikai/gazdasági ellenszél is akkor meg főleg szívás lesz.

Nem fűzök hozzá sok reményt hogy sikerül nekik, de igazából örülnék neki ha összejönne.


cami][us
(senior tag)
Blog

Amennyiben támogatott disztrót választanak, egyből drágábbra jön ki mind bármilyen MS infrastruktúra.

Fake news


vicze
(félisten)

A Linux-ra váltás, nem azt jelenti, hogy open source és ingyen lesz minden hirtelen. :)
Amit spórolni lehet, az a Office licence, és kb. ez az egyetlen egy dolog. (Ezt megtehetnék ugyan úgy Linuxra váltás nélkül is gond nélkül.)
Az OS support pénzbe kerül, egyéb Enterprise SW-k, aki sokszor benne vannak a Windows Server-ben, szintén pénzbe kerülnek. Ezt nem tudod megspórolni se rövid se hosszútávon.
Bármilyen alkalmazást most is fejleszthettek, nem kell hozzá nyílt forráskód semmilyen formában.

Sőt a legnagyobb költséget mindig és minden esetben a saját fejlesztések viszik fel, maga az SW licence igazából elenyésző végső soron.

Az "álljunk át Linuxra!" nagy ötletek akkor születnek többnyire mikor, egy elavult már nem támogatott Widnows/Office-ról kell átállni egy újra, amire migrálni kell az alkaszámokat. Ebben az esetben első körben teljesen jó ötletnek tűnik a Linuxra váltás, hiszt a váltás költségei közel azonosak elméletben.
A probléma a gyakorlattal kezdődik, amikor elkezd elszállni a Linux átállás és támogatás költsége nem várt mértékben.

Még egy próbálkozást se láttam realisztikusan eltervezve. Pl. léptelenek elszakadni a tervezők a desktoptól és hogy helyileg fusson bármi, nem képesek web alkalmazásba ültetni MINDEN folyamukat, hogy SOHA többet ne kelljen azon gondolkodni, hogy milyen rendszert használnak, hanem OS független legyen 100%-osan minden, és azt választod ami épp a legolcsóbb legyen az RH, MS vagy Google.

(#12) cami][us: Ha ennyire "fake news", akkor linkeld már végig, hogy mennyibe kerülnek a Linux distrók support szerződései. Amikor legutóbb végignyálaztam őket akkor választottam azt, hogy maradunk support nélküli Ubuntunál, és szopok a frissítésekkel.

[ Szerkesztve ]


Gargouille
(őstag)

Ha saját maguk fejlesztenek akkor etetniük kell egy elég komoly saját fejlesztő, tesztelő és üzemeltető gárdát, ráadásul mivel egyedi fejlesztés így nem is fogják tudni pótolni egyszerűen a munkaerőt mert a képzéssel is nekik kell majd foglalkozni. És lehetne még folytatni ezt a sort elég hosszan. Azt hiszem amit megspórolnak a licenc költségen azt lehet többszörösen fogják másban megfizetni.


Slack
(tag)

A cikkben benne van, hogy nem a spórolás a cél.


vicze
(félisten)

Ez van a cikkben:

"A döntés indoklásában egyaránt szerepel a költségtakarékosság (nem kívánják megfizetni az extra költséget a további támogatásért), illetve az, hogy lazítani akarják az egy, zárt platformtól való függőséget."

[ Szerkesztve ]


hunluki
(senior tag)

Persze, nyilván millió egy buktatója van és nem mint foteltudós fogom itt megmondani a tutit ha már kormány szinten belebuktak páran.

Amúgy ha ügyesen tervezik nem kivitelezhetetlen, én pl állítottám át tizenpár fős irodát linux alapokra, igaz ott XP-ről migrálódtunk ubuntura, első körben OO, később libre, aztán thunderbird, mindezek XP-n még. Amik jöttek hibák szépen korrigálva lettek, doksikhoz született új template, csomó munkafolyamat automatizálva lett és a szerveren megy.

Azóta is működik, szóval nem lehetetlen, de így is volt csomó coexistence, fokozatosan lettek átállítva a gépek, és be lettek húzva egy VM image-be ami szintén szerverről elérhető volt RDP-n fallbacknek, eleinte használva is volt sokat, később egyre kevesebbet, aztán egy idő után le lehetett kapcsolni azt is.

Ez a móka is amúgy kb 2 év volt, rengeteg tervezéssel, rengeteg folyamat átfaragásával és akkor itt egy pici irodáról beszéltünk.

Amúgy pont mostanában körvonalazódik egy hasonló projekt, igaz itt már nagyobb cégről beszélünk és nem csak irodáról hanem különböző gépek/kütyük is vannak, a levelezés domino/notes alapon megy, a gépek pedig W7-ek. Itt is első a rendes tervezés, párhuzamos futás, ha para van legyen fallback.

#14: Viszont függetlenednek az MS-től és saját fejlesztőket tudnak kinevelni, országon belül marad a szakember és a tudás is. A jelek szerint ők úgy érzik hogy ez a jó irány, aztán majd meglátjuk mit dob a valóság.

[ Szerkesztve ]


vicze
(félisten)

Hát igen ilyet nem csinál senki nagyban. :(

Sajnos a probléma az indíttatás, hogy jaj lejár a support és valamire váltani kell. És itt jön az amit leírtál, hogy nincs átgondolva, nincs elég idő hagyva és mindenekelőtt nem fokozatos az egész. :(


kilua
(senior tag)

"és saját fejlesztőket tudnak kinevelni, országon belül marad a szakember és a tudás is"

Szerintem Dél Koreán belül van szakember os fejlesztésre lásd Samsung Bada-Tizen, LG webOS. Persze a piaci igények (pl kevés app) miatt telefonon nem tudnak terjedni de pl az okos TV már más kategória. A németekkel ellentétben én kinézem koreából hogy tudnak függetlenedni az MStől.


Lacc
(aktív tag)

Én .Net fejlesztőként kívánom nekik, hogy sikerüljön. München elbukott, Barcelonáról nem tudom, hogy ott hogy halad a linux projekt. De Dél-Koreában nagy IT potenciál van.

lev258, én úgy olvastam anno, hogy a magas egyedi fejlesztési költségek miatt bukott el a projekt. De simán lehet, hogy rosszul emlékszem (bár olyat olvastam, hogy az MS fúrta meg). Talán anno az SG-n.

Bár én személy szerint ezt a függetlenedést az MS-től dumát nem értem. Windowsra is ugyanúgy feltehetsz LibreOffice-t (MS Office helyett), Java-t, (.NET helyett), Nginx-ot (IIS helyett), PostgreSQL-t (MSSQL helyett). Bár én tényleg nem vagyok otthon az EE szintű infrastruktúrában. Lehet, hogy a support szerződés taralmaz megszorításokat?
Az MS a .NET Core-val egész jó utona halad a cross-platform felé, szerintem. (.NET Core 5-el pedig teljesen cross-platform akar lenni)

[ Szerkesztve ]

üzenetek