üzenetek

hozzászólások


envagyok
(veterán)

Ezt nem is tudtam...
12 majom is hasonló témájú film volt, ami szintén felveti az alábbi kérdést:
A múltba visszautazva etikus lenne-e a későbbi népirtókat, tömeggyilkosokat likvidálni, még ha akkor is, ha akkor még ártatlanok.


Jarod1
(addikt)
Blog

igen elgondolkoztató, visszamenni a múltba likvidálni Hitlert, de lehet helyette még rosszabb lett volna, sok katonai fejlesztés nem jött volna létre, pl, lehet ma internet se lenne...


Vesa
(veterán)

Semmi szükség tömeggyilkosokra a tudományos fejlődéshez!


MrDerekas
(addikt)
Blog

Talán azért nem, mert ez csupán egy fikció, vagy tézis. :)
Elmélkedésnek jó alap a népírtós múlt megváltoztatása, csak ez feltételezne egy meg nem jósolható jelent.


MrDerekas
(addikt)
Blog

Egyetértek a feltevéssel. Porszívó sem lenne, meg a repülőgép technológiánk se itt tartana.


MrDerekas
(addikt)
Blog

Nyilván nem szükséges, de sajna bizonyíthatóan hozzájárulnak a technikai fejlődéshez. Nem is maga a tömegpusztítás, hanem maga a háborúk és az arra fejlesztett technika motiválja a fejlődést. Nagyon sok olyan technikai fejlesztést alkalmazunk mindennapjainkban, amiket bizony haditechnikából, fegyverkezésből és a köréjük épülő infrastruktúrából emeltek át. (porszívó, teflon, tépőzár, meteorológiai előrejelző eszközök, felszívódó sebészeti "cérna", stb...)


Jarod1
(addikt)
Blog

Bár valahol egyetértek...akkor nem lett volna 2. Világháború...sok fejlesztés katonai okokból született.. Pl lehet nem lennének rakéták műholdak stb..


envagyok
(veterán)

Szerintem minden lenne.
Mert akkor nem pusztítottak volna el kelet európában tucatnyi zsidó, egyéb professzort, mérnököt. Féltek a ruszkik is az okos emberektől.
És az a 6 év ameddig pl a 2. világháború tartott, hidd el elég lett volna az értelmes fejlődéshez is, hiszen az emberek energiáit 95%-ban a pusztításra termelés, és az öldöklés vitte el.
Ha nem lett volna háború, akkor meg nagyrészt a fejlődés.
Sugárhajtómű is volt már a 30-as években. Rádió is volt. Fényképezőgép is volt.
Akkor milyen korszakalkotó találmány született a 2. világháborúban és utána a ciángázon, az atombombán, hidrogénbombán kívül?
A curie házaspár is már az 1900as évek elején foglalkozott az uránnal.


Padree
(senior tag)
Blog

Valószínűleg nem tartanánk itt techológiailag - de az rossz lenne nekünk?


MrDerekas
(addikt)
Blog

Ez már jobb kérdés. Jelenleg - ahogy én látom - nem jó irányba halad a technokrata társadalom. Vagyis nem jól formáljuk azt, az elérhető funkciók használatával és ez egy veszélyes útszakasz. Lehet ez is csak egy gyerekbetegség a fejlődés útján és egyszer felnövünk belőle...


Joci10
(őstag)

A tények mást mondanak. A katonai fejlesztések háborúban mindig felgyorsulnak (ami utána átkerül a mindennapi életbe; feljebb írtak is párat) - békeidőben meg lelassulnak. Persze ez nem jelenti azt, hogy ne jutnánk előre, de hogy még nem lennénk a mai szinten, az biztos.

Bár nem tudom, mert ha onnan nézzük, akkor ha nincsenek háborúk, akkor már lehet, hogy sokkal előrébb tartanánk más dolgokban (amiket (egy példaként felvetve) a túlnépesedés indukál (hiszen ha nem hal meg ennyi ember, akkor sokkal több ember élne), és amiket ez az indukálás miatti változások tovább indukáltak (a sok ember miatt előrébb tarthat a föld felmelegedése; és ezzel előrébb tarthatnánk az ezzel kapcsolatos tudományos kutatásokban, esetleg már olyan lépéseket is megtehettünk volna, amikkel ezt megpróbáljuk visszafordítani), és ....). Vagyis biztosan máshol, másban és másként élnénk. Ha élnénk, mert lehet, hogy meg sem születtünk volna (hiszen nem kizárható, hogy egy korábban, háborúban meghalt illető lesz az édesanyám párja és nem édesapám, így nem is születek meg).

Vagyis én amondó vagyok, hogy a múltat megváltoztatni nem szerencsés. A múlt megtörtént, és úgy, ahogy. Ha változtatunk valamin, lehet, hogy teljesen más lesz tőle a jövő. Egy rosszabb jövő. Amiben lehet, hogy én nem is élek. Vagy már nem élek.
Viszont jó lenne, ha mindenki tudna tanulni a múlt hibáiból, és nem követné el újra ugyanazt, ugyanúgy, ugyanazért. Ezért jó a múltat tanulmányozni, tanulni, vizsgálni, vagy csak nézni. De nem megváltoztatni. :)
Szerintem... :)

[ Szerkesztve ]


t72killer
(titán)
Blog

Nem feltétlen kell likvidálnod. Ha belenyúlsz az időfolyamba, egy gyilkosságnál sokkal kisebb tétel is radikálisan megváltoztathatja a végkifejletet: pl törlöd az I.vh-s behívóját, így totál másképp alakul az egész élete. Bár a legjobb lenne a komplett I.vh-t megakadályozni, akkor nem lenne II. sem, az oroszoknál nem jött volna létre a kommunizmus - totál másképp nézne ki ma a világ. Az I.vh-t mondjuk elég macerás ügy lenne megakadályozni, uis a korabeli európai hatalmak mindegyike háborúzni akart: ott már bizony az uralkodókat ostorral kellett volna egy moziszobába hajtani, és levetíteni nekik, mihez vezet a baromságuk.

Más kérdés, hogyan alakul a túlnépesedés és a tudomány-technika: a világháborúk nagyban hozzájárultak a technika fejlődéséhez - de egyúttal ki is merítették az erőforrásokat, ahogy a #8-ban írtad.

[ Szerkesztve ]


envagyok
(veterán)

A túlnépesedést nem akadályozták a háborúk. Azt a hatalom szabályozza. Lásd kína vsgy a Ratkó korszak magyarországon.


Mahrenburg
(senior tag)

Mi lett a kutyával, az öreg barátjával?


MrDerekas
(addikt)
Blog

A műhold, az pont Arthur C. Clark nevéhez köthető. Egyik scifi történetéből vette az ötletet a meg nem mondom melyik cég és kapott érte a szerző valami pár centes cég részvényt. Már ha jól rémlik még a fejemben. :B


#33253120
(addikt)

Oda el kellett jutni.
Ha Napóleon nem ment volna az oroszok ellen, akkor kb nem lenne konzerv.

De kifejezetten a 2. vh nélkül nem lenne ilyen fejlett az rakétatechnológia, ami kb az egész világon a német V2-ben kifejlesztett technológia alapján lett továbbgondolva. Ide kapcsolódik még a radar is, ami ma már nem csak a repülésben, de az egyszerű folyosói mozgásérzékelőkben is benne van.
Ja, és nem lenne instant kávé sem a 2. vh nélkül.


Jeanne d'Arc
(addikt)

Da Vinci pl öldöklés nélkül volt polihisztor és még mennyi ember rajta kívül. Sajnos viszont háborúra szerintem is “ szükség” van néha.


Degeczi
(nagyúr)

Clarke-nak egy szakmai írása jelent meg a 1945-ben, amiben fölvázolta, műholdakkal hogyan lehetne lefedni a Földet kommunikációs célokból.

De ez nem szabadalom volt, és még csak nem is újdonság: egy szlovén író már a 20-as években, Ciolkovszkij pedig még korábban fölvetette a geostacionárius műholdak ötletét.


Degeczi
(nagyúr)

A konkrét találmányokat, fejlesztéseket (amik bőven akadtak) kihagyva pl. a Holdon sem jártunk volna, mert az a hidegháború amerikai-szovjet versengésének köszönhető - és ha nincs II. vh, akkor keleti blokk sem jön létre, a Szovjetúnió pedig egyedül hamar fölbomlott volna.


MrDerekas
(addikt)
Blog

:R Nekem csak "rémlett". Köszi az infót :)

[ Szerkesztve ]

üzenetek