üzenetek

hozzászólások


arabus
(addikt)
Blog

Nem hinném.
Itt az ajánlott budget konfig amihez hozzáteszem 20 másodpercenként tolja fel a processzorhasználatot 100%-ra.Egy 3tb-os plot hoz kell min. a temp fájlokhoz 2.3 tb ssd+a farmfájlokhoz 3 tb hdd.Plusz ezek mellé még 30gb szabad rendszermemória.Amikor ezt összehoztad akkor mivel még kereskedés nincs tehát ára sincs 20dollár/Chia indúlóval számolnak kereshetsz havonta 40 dolárt se.
Azt csak zárójelben jegyzem meg hogy végtelenül instabil a program hozzá talán linux alatt nem.



kzkz
(őstag)

A 100GB final plot file-hoz elég kb. 300GB SSD, ha nem párhuzamosan csinálsz final fileokat.

Próbából létrehoztam egy 100GB-os plot 5,5 óra alatt jött létre egy nvme ssd-n, 16GB RAM-ot és 14 proci szálat adtam neki.

A 100Gb-ra azt írja, hogy kb. 3 év alatt lehet szerencsém, de a kis kérdőjelre kijön egy újabb infó, hogy ez általában 2-3x több időbe szokott telni...


arabus
(addikt)
Blog

Na ez is olyan hogyha megvan hozzá mindened is többe kerül a villanyszámla.
Amugy én is próbáltam 100-s plotokkal de akkor meg egy ssd egy plot mert próbáltam ugy is hogy egy hdd-re több temp plotot tettem de ugy meg összeomlik.Nagyon fake az egész.
És érdekes tényleg felvásárolnak érte mindent. :(
Megint mi lesz ebből is?


Precorus
(tag)
Blog

Jól hangzik de matematikailag és logikailag hibás, az 1x+1x=48y lenne, mert x=24.
Szóval egy szamrendszeren belül azért konzisztens kéne maradjon :P


#90088192
(senior tag)
Blog

Várjál, a sörnek pl téridő gorbito hatása van, ez nem fér bele? :DDD
Különben 1 óra meg 1 óra az 120 perc. :C


tasiadam
(veterán)

550? 700at fizettunk a telen, 2 fo, elektromos futes, 2 laptop es egy 2700X meg 1660S.
Most mar 250, de en a 550en rohognek.


tasiadam
(veterán)

En nekem az albiban elektromos futotest van. Gondoltam ra hogy egy 2-3 kartyas riget epitek passzivkent es felfurom a falra. Az egyik telen fut es legalabb 0bahozza ki a futest, a jelenlegi meg durvan minuszba ver.
Es mondjuk egy 35w tdps proci elmegy egy pohar vizzel, de mondjuk 3 darab 5700XT 750w impozans futoertekkel mar jo. Sot. Legyen blower style, es a konvektor helyere rakom, aztan fujja felfele a meleget. Igaz a fulem verezne de jo a megoldas.


mohow
(tag)

:DD :DD Papucs nagyon adja. Iszonyat feelingje van a képnek. Nagyon jól visszadaja a bacsis tesztek esszenciáját. Legalábbis nekem... :DDD


sb
(veterán)

Persze. Ez több szinte is gond egymástól függetlenül.
- Teljesen egyenetlen az elosztás lassú leeresztés esetén is mivel a felívelő szakasz brutál differeciált. Elég megnézni a szalagcímeket a leggazdagabb rétegnek mennyire bejött az utóbbi 1 év is, a szegényeknek mennyire nem.
- De 2008-tól nézve még durvább a kép. Bár volt béremelkedés pl. itt is, de a tőzsdei ATH-t a minimumokról, ingatlan árnövekedés, stb... itt 2-5x szorzókkal kel számolni. Az átlagember portfóliójában meg ritka az ingatlan+rv nagyobb mennyiségben. :)
- Pukkanásnál meg nyilván még egyenetlenebb lenne.
- És emellett egy tök különálló probléma, hogy hova jut el a pénz és mennyire tolja a reálgazdaságot. Ez még a felfutó szakasz kérdése és látjuk, hogy nem igazán sikerült megoldani. Most az utolsó pénzszórás pl. az USA-ban már direktben ment a kisembereknek, nem a cégeknek de abból is csak Gamestop-ra meg kripto-ra futotta. :)

Lassan bezárul a kör.


sb
(veterán)

Ha jól emlékszem nemrég az ezüstöt is megrángatták a redditesek.
Szvsz ezekhez a kapitalizációkhoz mérten is sok a pénz a rendszerben és brutálisan széles a piac-/információ elérés.


Petykemano
(veterán)

Nem tudok elvonatkoztatni az MMT egyik legalapvetőbb gondolkodásformáló tézisétől, ami a mainstream közgazdaságtan állami pénzköltésről alkotott "tax for revenue, then spend" gondolkodása helyett a "spend, then tax the surplus" sorrendet vezeti be.


Tüzi
(veterán)
Blog

Ahogy én látom, ez a miner vs notminer vita egy dolgon alapszik.
A minerek fő érve az, hogy egy csomó emberi tevékenység szennyezi a környezetet.
Ez tény, sok ilyen van.
A lényegi meg-nem értés alapja, hogy amíg a (bár nem ilyen formában, de) a mezőgazdaságra szükség van, hogy legyen mit zabálni, a cementiparra szükség van, hogy legyen miből házat építeni, a pc-re szükség van, hogy legyen min netezni és játszani, ruhára is szükség van (bár ezt sem így kellene), sőt, belsőégésű motorra is szükség van, hogy legyen ami a boltba elviszi a kaját, meg a házhoz az építőanyagot... de ezek úgymond szükséges dolgok, még akkor is, ha nagyon sok minden lényegi átszervezést igényelne, mert fenntarthatatlan. Sok ember ezekben dolgozik, ebből él meg.
Amit nagyon sok ember nem ért meg, az az, hogy véges a bolygó energiaforrása, tűrőképessége. És minél többet veszünk ki, annál kisebb mértékű lesz a(z energia) regenerációs képessége is.
Minél többet veszünk ki most, annál kevesebb marad a következőknek, és annál rosszabb körülmények között fognak élni.
Kívülről nézve ezt az egész agyrémet én azt látom, hogy itt ismét az emberi kapzsiság, birtoklási vágy, és agyi alulfejlettség mutatkozik meg. Ráadásul valahol a fizikai is... gyorsan, minél gyorsabban, minél többet, csak nekem, a többi le van szarva. Nem tudom, hogy ez morálisan miként fér bele emberek lelki világába, de lehet, hogy fel sem fogják.
A spekulatív, munka nélkül elérni kívánt reménybeli pénzszerzésen kívül semmi haszna nincs.
Gondolom boinc-et egyik sem futtat...


Petykemano
(veterán)

Szerintem ezt nehéz ökológiai megközelítésből dűlőre vinni. Aki bányászik, az üzembe állít egy gépet és eteti amit az enni kér. Ez törtémetesen villamos áram. És van valami haszna a dolgon, miközben a tevékenységnek számára különösebb haszna nincsen azon kívül, amit kap érte, és amiből megél, de van carbonlábnyoma.
Ha én holnap tehenet kezdek tenyészteni az udvarban, ki tudom számolni, mennyi fűvel kell etessem és mennyi tejet és húst ad, amiből meg tudok élni. Eközben a tehén kérődzésének környezetre gyakoroló metán terhelését ugyanúgy figyelmen kívül hagyom.

Szerintem nem a bányászattal van alapvetően a gond, hanem a kriptovalutákba injektált spekulatív tőkével.

Ha a spekulatív tőke nem hajtaná és tartaná.fenn az árfolyamokat, akkor a rendszer használói hamar átszoknának azokra a megoldásokra, azokra a hákózatokra, amelyek kíméletesebbek az erőforrással és emiatt olcsóbb tranzakciós díjat tesznek lehetővé.

Egyébként tanult kollégák már nekem is mondták, a rák ellenszerének kutatásáert járó kriptovalutarendszer létezik. Pl Curecoin.


Tüzi
(veterán)
Blog

Csak a tehenet es mellektermekei egy reszet meg tudod enni, masik resze taplalja a talajt, kozben nyirja a fuvet, es ugyan a metan nagy problema, de az is, hogy az elektromos aram nagy resze meg mindig fosszilis alapanyag, ami mondjuk 30-35szazalekos hatasfoku, a szallitasa is sok energia, plusz a halozati, es transzformalasi veszteseg, plusz a videokartyak se szazasak...
Nem tudom erted-e.
Es egy kilo szenbol cirka 3.5kg co2 lesz.
Lehet szamolgatni

[ Szerkesztve ]


sb
(veterán)

Erre mondják, hogy egyél szöcskét. Viccen kívül ezt tényleg nehéz belőni minek milyen a lábnyoma/hasznossága. Erre is mondhatják, hogy egy tehénnek se kéne léteznie mert ez is baromi nagy költséggel jár.

És fordítva: van olyan ami kevésbé hasznos már mai szemmel nézve is mégis szennyez.
Határesetben pedig a kettővel fentebb említett rákkutatás is ide sorolható akár. Amíg mondjuk csak füstölik a co2-t rá és nincs eredménye arra is ráfogható, hogy tök felesleges. Máshogy kéne megközelíteni.
...ami nyilván nem igaz, de sarkítva látszik, hogy miért nehéz meghúzni a határt. Mondom ezt úgy, hogy a coinnál nem nehéz látni, hogy f*sság. A vélhető előnyeit el nem vitatva a blockchainnek...

@Petykemano
spend, then tax the surplus
Ez szerintem nagyon kevés régóta. Szabályozás is hiányzik, ez látszott a 2008-as válságban (meg előtte is). Ma is igaz, konyhapénzek mennek tőkeáttétellel származtatott, nem direkt termékekbe tonnaszámra. Széles az elérés, sok a pénz. Ezt viszont visszatömködni nem lehet a kalapba. Szabályozni kellene mindenképpen, aztán amellett meg valahogy máshogy becsatornázni a pénzt is. Nem utolsó sorban meg nem pénznyomtatással megoldani az egészet mert itt kezdődik a fő gond. A saját hajunknál fogva akarjuk kirángatni magunkat mindig a sz*rból ami soha nem sikerül érthető okokból.

[ Szerkesztve ]


Petykemano
(veterán)

"Ez szerintem nagyon kevés régóta."

Az 1970-es évek közepe óta vette át a közgazdaságtan felett az uralmat a Milton Friedman nevével fémjelzett neoliberális eszme. Ennek része a "tricke-down economy" és az a hozzáállás, hogy csökkentsük a gazdagok adóját, mert ők a befektetők, beruházók és ezáltal a munkahelyteremtők. Ez abban az időszakban egyébként valószínűleg egy értelmes érvelés volt. A cél az infláció letörése volt. De annyira jól sikerült a művelet (a munkabérek letörése), hogy ma már azért nem történik nagymértékű beruházás, kapacitásbővítés (az emberi munkaerő kiváltásán kívül persze), mert a kisemberek úgyse fogják tudni miből megvenni.
Az infláció letörésének másik eszköze az állami (jegybanki) pénzteremtés ellehetetlenítése volt. Az, hogy a jegybank közvetlenül vásárolhasson céges vagy államkötvényeket, az tiltott volt. (Ezek a gátak dőltek le először 2008-ban, majd méginkább 2020-ban) Ennek az lett a következménye, hogy az államok nem tudták magukat finanszírozni, hanem kénytelenek voltak piaci alapon, bankok vagy egyéb befektetőktől kamatra kölcsön kérni.
Abból, hogy a gazdagok adóit csökkentettél és az állam a gazdagoknál hagyott pénzből való kötvényfinanszírozásra szorult - az elképesztő céges vagy személyes - vagyonok felépülése mellett természetesen azt is okozta, hogy vagy a közszolgáltatásokat kezdték megnyírbálni, vagy az adókat ráterhelték a középosztályra. (Ez nálunk ugye gyakran azt jelentette, hogy akinek a minimálbér feletti jövedelme van, az már fizet, mint a katonatiszt.)

Tehát az elmúlt 30-40 évben nem onnan történt adóztatás, ahol a többlet felhalmozódott, hanem épp ellenkezőleg. Ennek fényében kérdezem, hogy hogy érted, hogy "ez nagyon kevés"?

"Szabályozás is hiányzik, ez látszott a 2008-as válságban (meg előtte is). Ma is igaz, konyhapénzek mennek tőkeáttétellel származtatott, nem direkt termékekbe tonnaszámra. Széles az elérés, sok a pénz. Ezt viszont visszatömködni nem lehet a kalapba."

Azzal egyetértek, hogy szabályozni kellene. (minimum)
De azt hogy érted, hogy "konyhapénzek mennek..." Azt mondod, hogy nem arról van szó, hogy néhány tíz vagy százezer dollármilliomos hatalmas vagyona okozza a pénzügyi bajokat, hanem az átlagemberek ahelyett, hogy élelmiszert vennének, vagy kocsmába mennének, milliószámra párszáz, esetleg ezer dolláros tételekben spekulálnak?

ez egy újfajta megközelítés.
Amit én eddig hallottam a 2008-as és a 2020-as pénznyomtatásról az volt, hogy ezeket az új pénzeket elsősorban/elsőkörben bankok kapták. Akik nem is nagyon tudtak mit kezdeni vele, mert körbenéztek és látták, hogy válság van, főleg abban nem bíztak, hogy kisemberek vissza fogják tudni fizetni. Ezért nagy cégeknek adták szinte ingyen, akik az ingyenpénzből saját részvényt kezdtek visszavásárolni, ez pedig hajtotta fel a részvényárfolyamokat és persze a cégvezetői bónuszokat. Magyarul a stimulus nagy része oda ment, ahol nem különösebben volt rá szükség (persze az ingyenpénz bárhol elfér) Eközben pedig az államok nagy része 2008-tól megszorításokkal próbálta kezelni a válságot.
Ezt becézik úgy, hogy "socialism for the rich, austerity for the poor"
És csak 2020 utolsó csomagjai voltak olyanok - az USA-ban, amik közvetlenül a lakosság kezébe juttattak.

Én a pénznyomtatásnak látnám értelmét, de csak úgy és akkor, ha azzal a gazdaság fölös kapacitásait (ide értve termelőkapacitásokat és a munkanélküliséget egyaránt) lehet kihasználni, meghajtani. 2008 és 2020 világosan bebizonyította, hogy ha a bankoknak adsz pénzt, hogy hitelezzenek, nem fogják megoldani a válságot, mert bizalmatlanok azzal kapcsolatban, hogy vissza fogják fizetni. És ugyanígy az is kiderült, hogy ha felpénzeled a cégeket, hogy foglalkoztassanak embereket, az se fog megtörténni, mert szétnéznek és azt látják, ugyan már, minek bővítsek kapacitást, ki fogja majd megvenni?


wattafaka
(senior tag)

Aha, szóval akkor nemcsak videókártyát, de SSD-t se lehet majd kapni (Y).


cyber86
(őstag)

Sziasztok. Valaki elkezdte aktívan tesztelni?


hepol
(csendes tag)

Egy két nagyobb hdd-nek már majdnem két és félszeres lett az ára nálunk is. :Y


radi8tor
(MODERÁTOR)

Az emberiség megérett a pusztulásra. Minden szir-szar miatt felnyomják az árakat. Emlékszem anno az árvízre, ami elmosta az egyik HDD gyárat, akkor mentek fel a HDD árak a duplájára. Aztán fél évvel később se ment vissza. Majd később megjelentek az eladások számai és az látszódott, hogy semennyivel nem csökkentek a darabszámok, tehát indokolatlan volt az áremelés. :U


arn
(félisten)

Igen, kezdodik :(

[ Szerkesztve ]


cspguy
(csendes tag)

Nézzük:

Van egy mini itx epyc configom (128GB ram), 10 sata ssd és 2 nvme megy rá.
Van 3x1.92 s4510-em, 2x3.84Tb s4510-em, 1x 4TB P4510-em, 1x280GB optane900P, 3x800GB s3700/s3710.

B verzsön, 4x5 TB WD red használt fentibe.

Ebből mit lehet kihozni?

Újak, 0 kilométeresek.

[ Szerkesztve ]


hepol
(csendes tag)

Egyenlőre nem 20 usd, hanem 600 dollárra csökkent le ezerről. Nem tudom mennyire fog beállni, de úgy néz ki azért nem húszra fog lemenni.

[ Szerkesztve ]

üzenetek