[RIOS ERROR] [Re:] Embernek lenni - LOGOUT.hu Hozzászólások [RIOS ERROR]

üzenetek

[RIOS ERROR] [RIOS ERROR]

hozzászólások

[RIOS ERROR]

Lajkó
(őstag)
[RIOS ERROR]

Szép gondolatok! A szó amit "keresel" a Remény! :R


vipnolf
(aktív tag)
[RIOS ERROR]

huh, hát nemtom... elég zavaros írás, de annyi biztos hogy a világban minden folyamat racionális.
kétféle egyén létezik, az egyik hisz és reménykedik, a másik tudja és cselekszik.
az első esetben az eseményeket hajlamosak vagyunk külső hatásnak tekinteni (szerencse, remény, pech, a sors keze stb.) míg a második esetben felmérjük képességeinket, a helyzetet és annak megfelelően döntünk, irányítjuk a minket körülvevő eseményeket.
az első eset pszichológiailag gyenge, a második eset erős ... lehet reménykedni, hinni, de az ilyen folyamatok hosszabb távon zavart okoznak az egyén fejlődésében. különösen ilyen korban. (gondoljuk csak meg: reménykedem - hiszek benne - nem bízom magamban, külső behatásól várom a változást =nem motiválom magam a változás elérésére...) ez elég végzetes tud lenni önértékelési téren egy idő után..


Polllen
(nagyúr)
Blog
[RIOS ERROR]

Irigylem kicsit a hited. Én az emberiségben nem hiszek. Tudom, h van sok jó ember, de kétlem, h a többség valaha is figyelni fog rájuk. A potenciál meg lenne, de mégsem.

Inkább abban hiszek, h a kritikus pillanatokban mindig lesz legalább egy ember, akinek helyén van a szive & megteszi azt, amit a többség nem. Az emberben hiszek, de az emberiségben nem.

vipnolf

Egyik sarkalatos véglet sem egészséges hosszú távon. Az igazság a kettő között van sztem.

[ Szerkesztve ]


olcsii
(aktív tag)
[RIOS ERROR]

Szerintem kifejthetned hogy. Milyen elvarasaid vannak az emberiseg es az atlag ember reszerol.


UnA
(Korrektor)
Blog
[RIOS ERROR]

Megpróbálom egy kicsit feloldani az ellentmondást, amit a hit és a racionalitás közé állítottál. A hiba a gondolatmenetben ott van, hogy a valóságról való megfigyelést abszolútnak tekinted, pedig ez csak egy gondolati minta benned, egy hit a tudományos gondolkodás felsőbbrendűségében. De ha végignézed a filozófusok gondolatait, még Descartes-nak is szüksége volt egy kapaszkodóra, ha lebontotta az összes, látszólag csak hittételeken alapuló magyarázatot.

Azt is tudnod kell, hogy az őrültek világszemlélete is racionális a saját gondolati struktúráin és észlelésein belül - és mi több / más ennél egy másik emberben?


Lolka Bolka
(aktív tag)
[RIOS ERROR]

Én is inkább ebben hiszek:"Inkább abban hiszek, h a kritikus pillanatokban mindig lesz legalább egy ember, akinek helyén van a szive & megteszi azt, amit a többség nem. Az emberben hiszek, de az emberiségben nem."
jól mondtad. :R


HuMarc
(addikt)
Blog
[RIOS ERROR]

"a másik tudja és cselekszik"

Ilyen nem létezik. Mármint aki tudja. Gondolj csak bele: Akár Istenben (vagy akármilyen felsőbb akaratban), akár az evolúcióban hisz az ember, mindkettőben csak hihet, egyikről sem tudhatja, hogy igaz-e. Mert a legtöbb ember nem csillagász + fizikus. És ezért valaki legfeljebb tudni vél, és cselekszik.

"a világban minden folyamat racionális."

Ha ez így is van, én azt gondolom, hogy az Univerzumban lezajló folyamatok 99,999...%-a az emberi aggyal még csak nem is felfogható. Nemes egyszerűséggel azért, mert az Univerzum olyan nagy, hogy még a méreteit is csak fogalmilag tanulhatjuk meg, pl. amikor a Föld koráról van szó, (4,5 milliárd év) sem hiszem, hogy bárki belegondolna, hogy mennyi idő is az. De akár a méretekről is beszélhetünk: Hogy vannak olyan csillagok, amelyekhez képest a Nap is csak egy porszem.

Emellett egyetlen irracionális dolgot ismerek: Az emberek (érzelmi alapú) döntéseit. És mégis, sok esetben egyetlen (nem racionális) döntés nagyobb hatással lehet az emberiségre, mint egy szupernóva.

szvsz


UnA
(Korrektor)
Blog
[RIOS ERROR]

"...de annyi biztos hogy a világban minden folyamat racionális."

Ezt azért gondold át még egyszer. Maradjunk abban, hogy talán kauzális ... ;)


Cifu
(félisten)
Blog
[RIOS ERROR]

Ehhez még azt tenném hozzá, hogy átlagemberi szemléletnél nincs kihatással a mindennapokra az, hogy miben hiszel.

Teljesen mindegy, hogy melyik teremtés és/vagy fejlődés elméletben hiszel, az nem befolyásolja a mindennapjaidat. Az sem, hogy hiszel-e a túlvilágban vagy a reinkarnációban, avagy sem. Minden vallás lényege az, hogy egy elfogadható keretet adjon az alapvető kérdéseknek (honnan jövünk, hová lészünk), és támaszt adjon a lelki kihívások leküzdésére. A legtöbb vallás ezt megszórja még szociális kapcsolatokkal, így fonva össze az embereket, és épitve ki emberi kapcsolatokat.

Logikára, természettudományokra építkezve, tudatos életvitellel is el lehet ugyanezt érni, de sok esetben jóval egyszerűbb a vallási utat követni...

[ Szerkesztve ]


Andris05
(tag)
[RIOS ERROR]

Én hiszek az emberiségben, és az emberekben is. A média nagyrészt lélek-, és szellemromboló tevékenysége ellenére is az a tapasztalatom, hogy folyamatos a szellemi fejlődés. Egy kritikus szint elérése után már nem képzelhető el háború, éhezés, nyomor, stb. Ez csak idő kérdése.

[ Szerkesztve ]


Polllen
(nagyúr)
Blog
[RIOS ERROR]

Így. Ha pedig a mérleg a másik oldalra billen el...


Lolka Bolka
(aktív tag)
[RIOS ERROR]

"Egy kritikus szint elérése után már nem képzelhető el háború, éhezés, nyomor, stb. Ez csak idő kérdése." Na ebben egyáltalán nem hiszek. Nem hiszem, hogy ilyen szintre el fog jutni vha is ez az állatfaj...előbb fogunk egymás torkának esni abban a versenyben, ahol egymás ellen dolgozunk és nem egymásért.


Geri Bátyó
(őstag)
Blog
[RIOS ERROR]

Én is azt a nézetet vallom, hogy az egyénben hiszek, de az emberiségben nem.
Kisebb csoportok még tudnak hatékonyan működni, de minél nagyobb tömeget szemlélünk, annál valószínűbb a széthúzás és az, hogy egy személy, vagy egy kisebb csoport a saját érdekei szerint manipulálja az egészet.

Az egyénnek sincs könnyű dolga, de képes rá, hogy jobbá tegye a saját életét és a közvetlen környezetét. Persze a lehetőségein belül. Nem lehetetlen kitörni a korlátok közül, de nagyon nehéz.
Nagyobb volumenben nézve azt látjuk, hogy üzletemberek, pénzemberek és politikusok kicsinyes és önös érdekei irányítják a világot és ez ellen semmit sem tudunk tenni.

Hogyha az átlagembereket nézzük, azt látjuk, hogy (szinte) mindenki elítéli a háborút, a környezetszennyezést, tenni akarna az éhinség és a munkanélküliség ellen, de mégsem oldódik meg semmi. Amíg a pénz és a hatalom irányítja a világot, addig az "emberiség" csak egy utópia, ami egyre nagyobb sebességgel robog a saját végzete felé.

(Hát ez elég lehangoló lett)


attak79
(tag)
[RIOS ERROR]

Nem értek veled egyet.
Azt írod : "Teljesen mindegy, hogy melyik teremtés és/vagy fejlődés elméletben hiszel, az nem befolyásolja a mindennapjaidat. Az sem, hogy hiszel-e a túlvilágban vagy a reinkarnációban, avagy sem."
Sajnos -vagy hál'istennek- nagyon is van hatása.Nem véletlenül tartunk ott,ahol tartunk.
Akkor ezek szerint,ha csak egyszer élsz,és aztán örökre vége, akkor teljesen lényegtelen,hogy mit-hogy csinálsz az életben,rabolhatsz,gyilkolhatsz,vagy lehetsz Ph!addikt, a kukacok a végén leszarják,milyen agyat esznek... :D vagy azt is mondhatnám,hogy az élettel egyetemben egy véletlenszerű robbanás következménye vagy...Én ekkora baromságot nem tudok se felfogni,se elfogadni... :W akkor inkább nem kérek ebből az egészből,mert hát minek? :(
De viszont,ha mégis mindennek van egy sokkal mélyebb értelme,amit esetleg a racionális elmével nem biztos,hogy fel tudunk fogni-hiszen vannak korlátai- akkor nagyon is érdemes elgondolkodni azon,hogy hogyan is élek.:K

[ Szerkesztve ]


attak79
(tag)
[RIOS ERROR]

Mit nevezel kritikus szintnek?


DanielLong
(senior tag)
Blog
[RIOS ERROR]

Írásodról az alábbi idézet jutott eszembe: "Minden szélhámos az emberiséget szereti. Aki önző, aki a testvérének se ad egy falat kenyeret, aki alattomos, annak az emberiség az ideálja. Bepiszkolják családi szentélyeiket, kirúgják feleségeiket, nem törődnek apjukkal, anyjukkal, gyermekeikkel, de szeretik az emberiséget. Nincs is ennél kényelmesebb valami. Végre semmire se kötelez. Soha senki se jön elém, aki úgy mutatkozik be, hogy én az emberiség vagyok. Az emberiség nem kér enni, ruhát se kér, hanem tisztes távolban marad, a háttérben, dicsfénnyel fennkölt homlokán. Csak Péter és Pál van. Emberek vannak. Nincs emberiség." Kosztolányi Dezső
Bár itt szeretetről van szó, de reflektál a kérdésed egy másik részére.


attak79
(tag)
[RIOS ERROR]

Szintúgy.
Ne a világot váltsd meg,mert azt nem tudod. Váltsd meg magad- és a világ változik. ( nem én találtam ki :) )

[ Szerkesztve ]


katona84
(tag)
Blog
[RIOS ERROR]

Szerintem érdemes lenne elolvasnod egy Madách Imre könyvet, Az ember tragédiáját.
A tragédia a hitedben ott van, hogy észre sem vetted de te már a Falanszter-be születtél. A Falanszter ültette el benned a hitedet aláaknázó gondolataidat.

Hinni pedig az életben kell...mert ugyebár ha nem kaptál volna lehetőséget az életre, akkor hinni sem tudnál semmiben.

Ráadásul a te elméleted szerint egy Busman, vagy egy Zulu származású ember a sor végén kullog, mert nem tudja a Pi-t négyzetre emelni. Viszont 2 perc alatt keres neked a pusztaságban olyan gyógynövényeket, amitől a Falanszter szülöttei egyik ámulatból a másikba esnek.

Egyébként az írás jó! Gondolatébresztőnek.

[ Szerkesztve ]


Cifu
(félisten)
Blog
[RIOS ERROR]

Sajnos -vagy hál'istennek- nagyon is van hatása.Nem véletlenül tartunk ott,ahol tartunk.

Szerintem az értelmezéssel gondjaid vannak.
Nem az átlagemberek miatt tartunk ott, ahol tartunk, hanem a kivételes tehetségeknek köszönhetően.

Egy átlagember életének szempontjából teljesen mindegy, hogy abban hisz, hogy a Big Bang hozta létre a világot, vagy abban, hogy egy általa csak istennek nevezett hatalom teremtette hét nap alatt. Ugyanúgy él, ugyanúgy dolgozik, családot alapít, gyereket nevel, és így tovább...

Akkor ezek szerint,ha csak egyszer élsz,és aztán örökre vége, akkor teljesen lényegtelen,hogy mit-hogy csinálsz az életben,rabolhatsz,gyilkolhatsz,vagy lehetsz Ph!addikt, a kukacok a végén leszarják,milyen agyat esznek... :D vagy azt is mondhatnám,hogy az élettel egyetemben egy véletlenszerű robbanás következménye vagy...Én ekkora baromságot nem tudok se felfogni,se elfogadni..

Őszintén szólva akkora "baromságot", mint amitt itt leírtál, én sem tudok elfogadni, igaz azt sem tudom, hogy ezt hogy hoztad össze abból, amit én írtam (az ugyanis messze nem erre mutatot)...


attak79
(tag)
[RIOS ERROR]

"Nem az átlagemberek miatt tartunk ott, ahol tartunk, hanem a kivételes tehetségeknek köszönhetően."
Egyrészt ez így ebben a formában nem igaz: ebben az életnek nevezett gépezetben mindenkinek megvan a szerepe,feladata,és nehogy azt hidd,hogy egy kivételes tehetségnek született ember az ezáltal több,mint egy másvalaki. Másrészt arra gondoltam,hiába a mi csodálatos csili-vili civilizációnk,ha ezerrel dübörög a szakadék felé.

"Egy átlagember életének szempontjából teljesen mindegy, hogy abban hisz, hogy a Big Bang hozta létre a világot, vagy abban, hogy egy általa csak istennek nevezett hatalom teremtette hét nap alatt. Ugyanúgy él, ugyanúgy dolgozik, családot alapít, gyereket nevel, és így tovább..."
Tudod, elég nagy baj az,hogy létezhet akár egy istennek nevezett hatalom is, manapság mi akkor is csak úgy élünk,mintha csak a Big Bang véletlenül berobbant volna...

A "baromságomat" erre reflektáltam: "Teljesen mindegy, hogy melyik teremtés és/vagy fejlődés elméletben hiszel, az nem befolyásolja a mindennapjaidat. Az sem, hogy hiszel-e a túlvilágban vagy a reinkarnációban, avagy sem." ( még mindig fenntartom,hogy inkább ez a bullshit,de lelked rajta. )

Aztán igyekszek korrigálni: "Minden vallás lényege az, hogy egy elfogadható keretet adjon az alapvető kérdéseknek (honnan jövünk, hová lészünk), és támaszt adjon a lelki kihívások leküzdésére. A legtöbb vallás ezt megszórja még szociális kapcsolatokkal, így fonva össze az embereket, és épitve ki emberi kapcsolatokat. "
Igen, papíron ennek így kéne kinéznie,de valamiért nekem nem úgy tűnik,mintha...a vallás olyan flottul megoldaná ezeket a dolgokat.

[ Szerkesztve ]

üzenetek

[RIOS ERROR] [RIOS ERROR] [RIOS ERROR] [RIOS ERROR] [RIOS ERROR]