üzenetek

hozzászólások


Pikari
(őstag)

gondolom a szüleid is ilyen 10 giga ramot tápláló aaa gamekkel tolják


Dönc
(tag)

Nem igazán gáz ha esetleg tönkremenne, bár ha gond lenne, hogy rajta van a lapozofájl, akkor ezt már régen megtette volna. Kb 10 éves Dell oem Lite On SSD-ről van szó (120-as), gyakorlatilag semmit nem tud róla a HD Sentinel. :)


Pikari
(őstag)

Ismerősömet elütötte az autó, és semmi baja sem lett. Teljesen biztonságos kiugrálni elé :P


PuMbA
(titán)

Nekem az a problémám, hogy honnan szedted ezt az infót. Mi a forrása? Mert én megbízható szakértők szájából sosem hallottam azt, hogy kinyírja az SSD-t a lapozófájl. Szívesen elfogadom amit írsz, de alátámasztva. A szakértők szerint nem biztonságos kiugrani az autó elé, így ez elfogadható állítás :)

Pikari: Én ezekben nem látom a lapozófájlt említve, pedig rákerestem, hogy swap és, hogy swap file.

[ Szerkesztve ]


Pikari
(őstag)

Komoly szakértőkkel beszélgethettél akkor
[link]
[link]


PuMbA
(titán)

Egyikben sincs említve, hogy a lapozófájl okozná, tehát szakértő még mindig nem mondott ilyet. Én ezzel lezártam a témát, mert nem látok rá bizonyítékokat :)

Értem, hogy mi az a swap fájl, oda rakja a PC a memória egy szeletét, de ez semmiben se különbözik attól, hogy a böngésző is az SSD-re pakolja a weblapok egyes részeit, hogy ne kelljen újra leszednie netről vagy a Windows is az SSD-re írja a naplófájlokat. Ezer más program szinte folyamatosan írja az SSD-t a lapozófájlon kívül (például a Lightroom-om több GB-os bélyegképeket generál), mégsem nyíródik ki az SSD.

[ Szerkesztve ]


Pikari
(őstag)

Nyugtass meg, hogy érted, mi az a swap fájl.


Pikari
(őstag)

Minden órában, oké. A ramba bele nem férő videójátékod meg mondjuk esetleg akkor beleír pár gigát, ha épp hátrafordulsz benne egérrel.


PuMbA
(titán)

"A ramba bele nem férő videójátékod meg mondjuk esetleg akkor beleír pár gigát, ha épp hátrafordulsz benne egérrel."

Ezt megint egy olyan állítás, ami nincs bizonyítva, mert én nem olvastam sose ilyet a 25 éves PC-s pályafutásom alatt, szóval mondtam, hagyjuk :) Ilyen képlékeny érvelésekkel én nem lennék annyira biztos abban a dologban, amit írsz.

Szerk: A vinyó kerregése nincs összefüggésben semmivel :)

[ Szerkesztve ]


Pikari
(őstag)

Szerinted Dönc fiának a gépében miért kerregett a vinyó, amíg át nem rakta a swap fájlt az ssd-re?


PuMbA
(titán)

Nekem kerregett anno azért vinyó, mert utána pár hónappal később elromlott, szóval ezt megint nem tudhatod :) Na tényleg megyek bicajozni, mert a végtelenségig sorolod az olyan dolgokat, amiknek ezer féle oka lehet.

[ Szerkesztve ]


Gave
(addikt)

i3 9100-9350KF lenne talán érdekes kimérve, csak a generációs diff már túl nagy szerintem ha a 4.gent nézzük 12-vel összevetve. 9350KF esetén már csak a sokkal magasabb turbó órajel + felépítés miatt is, mondjuk szerintem itt már a gyári hűtés helyett kellene valami jobb rá. Ha megkapta volna a 9400F RAM kezelését, szerintem még mindig viszonylag jó proci lenne ilyen Fortnite szintű dolgokhoz.

Youtube random keresés :DDD

[ Szerkesztve ]


Viktor77
(titán)

10 évből lesz 7?
Kibírjuk.


Dönc
(tag)

Igazándiból a vinyóra csak régebbi, kissebb játékokat rakok neki, a Fortnite SSD-n van, ezért volt gyanús az hogy folyamatosan teker a vinyó + a feladatkezelőben is látszott, hogy 100%-on pörög, ez vezett rá hogy a swap file kerülhetett át oda. Egyébként ez elég volt ahhoz, hogy játszhatatlanná váljon a játék: masszívan droppolt az FPS és pár másopdperces lagok jelentkeztek. Először csak vakartam a fejem, hogy mi történhetett, mert manuálisan semmi sem lett állítva. :)

Mióta ismét 16Gb 24Gb (nem akartam szarakodni a 8-as kit eladásával) ram került a gépébe szerintem hozzá se nyúl a lapozófájlhoz a windows, mert nincs rá szükség. Maximum közepes grafikai beállítások mellett nem fogyaszt annyit, Fortnite. 1080p-n epic beállításokon nagyon max 18Gb-t kajál be.

Maga az SSD egy használtan vásárolt talán 3. generációs Intel alapú Dell gépből került hozzám, így vélhetően megvan már 10 éves. A lapozófájl biztosan rajta volt, amikor laposban volt. Nálam is ment évekig rendszermeghajtóként, szintén rajta volt a lapozófájl és ez most is így van fiamnál. Egyelőre semmi jelét nem mutatja annak, hogy el szeretne halálozni, ha esetleg mégis, akkor gombokért lehet ma már kapni ennél nagyobb kapacitást. Ha megpusztul, akkor magamnak veszek egy terrásat, neki meg megy a gépébe a jelenlegi 512-esem. :U


Pikari
(őstag)

Ha nem értékes az adat, amit a meghajtón van, vagy nem baj az, ha pár napig áll a gép, akkor végülis teljesen mindegy. A 24gb egy ideig biztosan elég lesz.


PuMbA
(titán)

Ez a 10 év sem igaz már, csak a kezdeti SSD-k esetén volt :) Az én SSD-m például 600TB írásra van tervezve, ami azt jelenti, hogy minden nap 82GB-ot írhatsz rá és így is 20 évig bírja. Most járok 8.6TB-nál úgy, hogy nincs HDD a gépemben, tehát ezen tárolok filmeket, ezen van a lapozófájl meg minden. Ezek alapján 50 évig még jó lesz.... a mai SSD-k korában semmitől sem kell félni, tovább fogják ezek bírni, mint bármelyik HDD.

[ Szerkesztve ]


looser
(addikt)

Én most elsősorban MasterDeeJay-hez fordulnék, illetve azokhoz, akik hasonló architektúrá(ka)t használnak, mint ő. Szeretnék alaplapcsere nélkül upgrade-elni; de a meglévő DDR4 2400-as ECC ramokat sem szeretném kidobni/lecserélni. Melyik cpu lenne az a Broadwell csapatból, amely játékhoz (a hamarosan megjelenő Cyberpunk 2077 dlc kapcsán merült fel bennem a csere) megfelelőbb lenne a jelenlegi E5-2640 V4 helyett? A deszka egy Asrock X99 Taichi. A vga-t is cserélném idővel, illetve tápra is szükségem lesz, de ezeket nem itt szeretném kitárgyalni, csak a cpu érdekelne most.

Üdv :R


domos
(senior tag)
Blog

Core i7-6950X


looser
(addikt)

Nem szeretnék memóriát cserélni :)


domos
(senior tag)
Blog

Bocsi, azt a részt elbambultam. :DDD én E5-2679v4-et használtam, az játszani is egész kellemes volt (2018-2019 eleje). De az ilyen régi procik egyszálas teljesítménye nagyon gyenge már a mai játékoknak.


MasterDeeJay
(veterán)
Blog

Cyberpunk szereti a sok magot. Én nem vagyok híve a v4-es prociknak, v3-akhoz van all core turbo hack. Egyedüli limitáció csak a TDP és a max turbo szorzó.
Ha nem akarsz sokat költeni rá akkor:
2699v3 már kapsz 20eft körül ebay, letiltod a HT-t, all core hack biost felrakod aztán 18 mag 3.6ghz, a nagy cache valamelyest ellensúllyozza az alacsony órajelet.
Ha olcsóbban szeretnéd akkor ki lehet fogni kissebb procikat is jó áron. Én most vettem 9eft/db áron 2697v3-asokat, 14 mag 3.6ghz all core simán hozható 140w-ból kényelmesen.
Szóval ha barátja vagy az ebaynek akkor olyan procit kell keresni ami ilyen 10-20eft körül van és 3.5- fölfelé van órajele és hackelhető (kiadott és QS v3 procik, 46xx szériát nem tudom szerintem az nem hackelhető)
Jó lehet még 2687wv3 ha találsz ilyen 10eft körül (10 mag 3.5ghz, ennél HT maradhat)
6 magosat már nem vennék. Talán 8 magosból valamit ami nagy órajelű 1660v3/1660v4.
Minden attól függ mennyit szánsz rá.
A csúcs abban a socketben az a 2696v3, HT off -50mv/-50mv vcore/imc feszcsökkentés és kész a 18 mag 3.8ghz procid aminél igazából nincs erősebb ilyen árkategóriában. (20-30eft között mennek)
Amúgy nem vagyok benne biztos hogy az i7 6950x ne működne ECC REG ramokkal, nekem az utód i9 7980XE is megy ECC REG-el. Csak nyilván ECC-t nem számol szerintem alaplapja válogatja. Ha van lehetőséged kölcsönkérni egy ilyen i7-et 69xx szériából akkor próbáld ki mert játékra az lenne a legjobb széthúzva akár vizezve.
HT letiltása csak azért szükséges hogy a TDP limitet kijátszuk vele (kevesebbet eszik HT nélkül), amúgy a turbo hack miatt régi a mikrokód nem okoz lassulást HT bekapcsolva mint az újabb mikrokódos biosok amik patcheltek meltdown és spectre-re.

Amiket ne:
TDP limites sok magosokat, rohadt nehéz húzni őket, sok alulfesz kell nekik.
Alacsony max turbó órajelűeket
korai ES procikat.
v4-eket mivel nincs rájuk turbo hack

Amiket keress:
legalább 8 mag
nagy TDP (130w felettieket)
nagy max turbo (3.5-felettieket)
v3 (turbo hack miatt)
vagy ha megy az ecc reg akkor inkább i7-eseket ott nem kell figyelni a TDP-t és lehet jobban húzni őket.

Pár proci eredménye, egy limitált hűtésű és gyenge vrm-es lapban (all core hack és -50/-50mv uv). Azaz nálad egy asztali erős vrm-es x99-ben ennél jobban fognak menni.
2698v3 egyértelműen látszik hogy TDP limites, nem futja ki rendesen de a 2687wv3 meg szágult, a 2696v3-ban meg van tartalék azaz ennél jobban kell mennie de agresszívebb alulfesz szükséges.


Érkezik amúgy hozzám most kettő darab ilyen speckó proci is. (20eft alatt volt valamivel)

Ez kissé furcsa nevű Amazonnak készült amúgy amcsiknál 2676v4 vagy kínában 2681v4 néven is ismert. De igazán ez is csak 2.8ghz all core tud turbót, játékra nem optimális. (kínai lapban DDR3-at is támogat, nem sok v4 broadwell támogatja ezt)

[ Szerkesztve ]


looser
(addikt)

Köszönöm a kimerítő válaszodat!! :R
Őszintén szólva semmiféleképp sem gondolkozom sem szoftveres, sem hardveres módosításban, gyári értékekkel használom a gépem és így már 10+ éve nem volt semmi gondom. Nem merek megkockáztatni egy ilyen módosítást. Azt hiszem, ha működik az i7-6950X az ecc ramokkal, akkor arrafelé megyek el, ha nem, akkor valami ekvivalens server cpu felé. A mostani 10c/2,4GHz, viszont csak 90W TDP, ez volt az egyik oka a váltásnak (E5-2618L V3-ról :-)


MasterDeeJay
(veterán)
Blog

Alacsony TDP az pont ellentétes azzal ami a játékoknak kell.
Ezek jók egy szálon ha v4 xeont akarnál.
1660-1680v4
2667v4 (ez szokott lenni 20eft alatt 8 mag de nagy órajel)
2687wv4 (talán ez a legjobb v4 xeonból játékra de az ára...)
Én nem ajánlanék alacsony TDP-set ilyen célra.

[ Szerkesztve ]


ughhh
(senior tag)

https://technical.city/en/cpu/Core-i9-7980XE-vs-Core-i7-10700
Tekintélyes gyűjtői darab, ahogy írtad nem észszerű főleg újkori ár alapján :D bár a maga idejében csúcs volt.


ughhh
(senior tag)

Én most azon sakkoztam, hogy mi legyen a 10400F-el :F
1. 13400f + új mobo, gyorsabb a régi i7-nél
2. 10700F és nem kell 40k-ért mobot venni
A 2. nyert, sajnos megmaradt a 2x 8Gb ddr2666, kicsit többet tudna gyorsabb ramokkal a cpu de lesz@rom :D


Kronos3000
(senior tag)

Egy mai négy magos, ízzé-porrá zúzza azt a tízmagost, az egyszálas teljesítménye konkrétan a duplája. Megnézném ugyanezekkel a játékokkal tesztelve. [link]


ughhh
(senior tag)

2023 "egy szálas teljesítmény" :))
Oszt hogyan bootolsz dost? :DD


MasterDeeJay
(veterán)
Blog

Furcsa helyzet mert az utódjai nem hoztak nagy újdonságot. Volt egy 9980XE ami skylake refresh és után a 10980Xe ami Cascade lake, mind egyszámjegyű IPC növekedéssel és igazából csak optimalizáltak valamit de a Cascade lake az 99%-ban Skylake.
Aztán Intel megdöglesztette ezt a vonalat. Azaz LGA2066 után nem jött ki igazi HEDT, talán LGA3647 workstation xeonjai W-3175X 28 mag unlocked tekinthető utódnak. De a 3647 nem lett olyan elterjedt asztaliban mint a 2066.
És persze a 2066 volt az utolsó amely i7-i9 procinál támogatott ECC REG ramokat, pontosabban a 7xxx széria mert a 9xxx mikrokódját már úgy adták ki hogy hozzá se szagoljon az olcsó szerverramokhoz. Na meg persze Xeon sem megy (a koraikaon kívül) x299-es lapokban.
Magyarán az Intel saját magát lőtte tökön a sokt tiltásával.
Most meg nem is látok ilyesmit, azaz sok pcie sáv, sok csatorna és workstation/nagy asztali.
AMD-nél meg az EPYC-ekből szintén nincs normális asztali lap, a TR meg nem kompatiblilis így az olcsó szerverprocikról le lehet mondani.
A legjobb platform az x99-2011v3 volt:

4 magtól 22 magig, skylake-broadwell van vagy 30-40 féle proci, most még olcsóbbak.
ECC-REG támogatás, akár 32-64gb modulok load reduced verzióban, olcsó mint a szemét.
Hűtés 1366-2011-2011v3-2066 kompatibilis (kínai lapokhoz amd hűtő átalakító is van)
DDR3 is támogatott igen sok xeon procinál (kínai lapokon)
All core turbo hack. (kivéve némely brandnél)
Aránylag jó workstationok
VRM egy része a prociban így hulladék kínai lap is simán kezel húzott 18 magos procit.
sok pcie

[ Szerkesztve ]


ughhh
(senior tag)

Meg volt az érzés mikor tekintélyes gépet használok. Kb 10+ éve volt egy RS 6000 ppc workstationom rengeteg rammal sas lemezekkel, redundáns táppal, de a decibel elviselhetetlen volt.

[ Szerkesztve ]


MasterDeeJay
(veterán)
Blog

Megtöröm a csendet.
Budget x99 sokmagos vs modern 12 gen i3. Abban amire nem jó a xeon, játékokra.

20 games comparison – E5-2697 V3 vs i3-12100 | RX 7900 XT
(itt nincs vga limit, és nem prociéhes nvidia kártyával van, HT off)

https://www.cpu-world.com/Compare/461/Intel_Core_i3_i3-12100_vs_Intel_Xeon_E5-2697_v3.html

Azért a xeon tartja magát de látszik hogy órajelben le van maradva meg hát ugye az a közel 10 év is látszik rajta. :D

Xeon előnyei:
olcsó (legutóbb 7eft-ért fogtam ki 2697v3-ast)
olcsó alaplapok viszonyag nagy tudással (rebar és turbo meg minden x99-re moddolható kivéve speckó workstationok)
sok pcie sáv (nyilván nem a legdzsunkább kínai lapban)
olcsó ramok (viszont 4db-al illik használni)
olcsó workstationök
feeling, lelke van
sok magot igénylő folyamatoknál erősebb
két procis erőművek is vannak

hátrányai:
fogyasztás valamivel magasabb
nagyobb hűtés kell rá (bár ez filléres dolog, workstationoknál megoldott)
tudást igényel turbo hack és rebar beállítása
Win11 gyárilag nem kompatibilis (bár ez érdekel valakit?)
játékoknál kompromisszumos lehet
Pcie 3.0 bár ez csak kevés kártyánál okoz gondot. (inkább 8x-es kártyánál)

Szóval ha lenne egy mostani x99 konfigom én nem szaladnék lecserélni 12gen i3-asra, ddr5-re meg pláne hogy nem. És bár vicces de 10 éves platformról beszélünk.

[ Szerkesztve ]


PuMbA
(titán)

Szép teszt. Jól mutatja, hogy nem a magszám számít, hanem az egy szálas teljesítmény, mert egy modern 4 magos cucc simán megelőzi a régi 14 magost fele akkora fogyasztásból :) A CPU zabáló játékokban a legnagyobb a különbség, például COD:MW2.

[ Szerkesztve ]


MasterDeeJay
(veterán)
Blog

Ideális az lenne ha végre kihasználják a sok magot a játékok is.
Most talán a cyberpunk, BF széria multiban szereti a sok magot a nagyobb címek közül.
Nagy átlagot nézve 5-10% azaz egy nagyobb órajelű nagyobb cache-s 2696v3 valamennyit be is hoz ebből, sőt esélyes hogy 5% alá szorítja az i3-as előnyét.

[ Szerkesztve ]


PuMbA
(titán)

MasterDeeJay: "Ideális az lenne ha végre kihasználják a sok magot a játékok is."

Igen, de a főként konzolos fejlesztések miatt ez nem várható. Most azért vagyunk még mindig 6 és 8 mag között, mert a konzolokban 8 mag van, amiből 1 a rendszeré és 7-et használhatnak a játékok. A fejlesztőknek ennél több magra felesleges fejleszteniük. Az AMD is megcsinálta a 12-16 magos asztali procikat már, de egyáltalán nem hozta az áttörtést. Játékokra ők is 8 magot ajánlanak maximum, de ugye az Intel is pont ugyanezt csinálja. Van 8 erős mag a procijaikban, a többi meg kis energiatakarékos magok.

[ Szerkesztve ]


Atom_Anti
(senior tag)
Blog

Jó bizony ilyen tesztet olvasni, főleg a mestertől :R . Nem régiben engem is foglalkoztatott egy külföldi fórumba írt tesztben, hogy van e értelme 6ról 8 magra váltani, de nekem egyenlőre az jött le hogy nincs,

Persze lehet 4070ti-vel 2K felbontásban, nem voltam olyan jó CPU limitben mint a mester.


MasterDeeJay
(veterán)
Blog

Gyorsulnak most már egyre inkább a játékok, fullhd-nál a minimum fps-hez számít mindent extra mag akár 12 magig is. De arányaiban igen keveset, azaz kevesebbet mint kellene az igaz.

[link]

Az még extra hogy több mag esetén a cache is nagyobb, viszont valamivel alacsonyabb szokott lenni az órajel. (ryzeneknél meg a több chiplet miatti limitáció) Szóval van elég sok tényező.
Egy 12+, 5+ genes Intel/ryzennél kevésbé számít a több mag mint a korábbi alacsonyabb egyszálú szériákná.
Haswellnél meg minden extra számít annyira öreg szegény.
Skylake és közvetlen rokonainál (casade, kaby, comet, coffee meg isten tudja hány kiadása volt neki) is már számít. Az új 12,13gennél már kevésbé.

üzenetek