[Re:] [Hunmugli:] A média felelőssége a társadalom ízlésének alakításában [miniesszé] - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


Hunmugli
(aktív tag)
Blog

Majd később leírom, hogy ez így mire föl... Addig is lehet hozzászólni :)


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

Hát, nem igazán tudok mit hozzátenni, jól összefoglaltad.

Legfeljebb további témákat tudnék bevonni, pl a filmipar (Hollywood) mélyrepülése, ahol a tartalom helyébe a látványvilág, érzés lép (pl Stranger Things, képregényfilmek). Amit egyébként a gamer kultúra káros mellékhatásának tartok, amiről szintén sokat lehetni írni, de már nagyon elkanyarodtam. :D


total90
(veterán)
Blog

"muszáj valamit nézni, hallgatni"

Nem, nem muszáj. Én TV-t akkor kapcsolom be ha én filmet akarok nézni és azt nézem, amit akarok, vagy xboxon focizok, illetve ha foci meccs van.
Ezek viszont az én döntéseim, nem, mert muszáj, hanem, mert érdekel. Ez zenére és minden másra is érvényes.

Szerintem inkább azzal van a baj, hogy nagyon sokan szeméttel is beérik és nem adnak arra mit néznek/hallgatnak.
Pl. az általad említett műsorból 30 másodpercet most megnéztem a YT-on és tudom már most, hogy ezt nem nézném. Ilyen egyszerű.


Pala
(veterán)

"Szerintem inkább azzal van a baj, hogy nagyon sokan szeméttel is beérik és nem adnak arra mit néznek/hallgatnak."

Ez meg azért van, mert nem tudatosan nézik/hallgatják azt, amit, hanem mert eléjük tolják, "éppen az megy".


Snowy_owl
(őstag)
Blog

Huhh, nagyon jó téma nagyon. Ide lehet még sorolni szerintem a social médiát, ezzel együtt a chat elterjedését, valamint az ezzel járó élőbeszéd kiüresedését, és a való életben való beszélgetések jelentősségteljességének csorbulását.

És talán érdemes azt is boncolgatni hogy mi okozza a választékos beszéd butulását. Erre pedig a következő gondolatsorom van: az egyre gyorsuló vagy már nem gyorsuló de mindenképpen rengeteg ingert tartalmazó hétköznapokban az embert milliónyi információ éri, és ebben a rohanásban a beszéd is gyorsabbá kell váljon, ami egyszerűsítéssel sikerül csak.

[ Szerkesztve ]


Snowy_owl
(őstag)
Blog

Az mondjuk érdekelne nagyon hogy ennek a műsornak a megtekintése elemzés céljából történt(bízom benne) vagy pedig magyar óra helyett?


Snowy_owl
(őstag)
Blog

Az is érdekes dolog hogy kiben milyen igény jelentkezik, benned nem jelentkezik igény a szemét műsorokra csak az a gond hogy aki már lezüllött a szemét szintjére és vagy mindig ott is volt, abban hogyan lehet igényt ébreszteni másra, netán magasabb szintű élményre?

Mint ahogy a bejegyzésben is írva van: fölényelméletre -a munkából hazaérve a tv zökkenti ki a nézőt és egy kicsit kikapcsolja, sőt ha már a munka egész nap unalmas vagy rossz volt akkor kicsit jól érezheti magát hogy csaknem olyan hülye ő sem.

[ Szerkesztve ]


Kasya
(nagyúr)
Blog

Az Eszbontokban nem csak megjatszak a hulyeseget? Nekem mar-mar tulzo is, amit kinlodnak... Mar amennyi TV-t nezek, mert elo se fizetunk ra.

A TV szintjere is letud zuhanni egy YT csatorna, lsd. Dancso. Ugyanakkor YT-on talalni jol osszeszedett, valodi erteket kepviselo tartalmakat.

A magyar mediaban egyedul a Kossuth radio maradt meg szamomra abban a csoportban, amit te hiányolsz. Bar a reggeli 120 perc és a valasztasok elotti honap ott is kemenyen hozza a kormány politikát.


#77646080
(senior tag)

Bár csak pár perc előzetest láttam abból a műsorból (nem keltette fel az érdeklődésemet :N ), csendben azért imádkoztam, hogy legyen csak megrendezett az egész... :(

A magyar mediaban egyedul a Kossuth radio maradt meg szamomra abban a csoportban, amit te hiányolsz.

Ezzel teljesen egyet tudok érteni.


tomazin
(veterán)
Blog

már a felütések nem igazak szerintem:
Ezek tudnak ugyanis a leggyorsabban reagálni a világra, kommentálni egy eseményt, vagy éppen mindennapi szórakozásunkat is biztosíthatják.
hamis. a netes médiumok tudnak leggyorsabban reagálni.

A mai világban nem lehet szerzetesként elvonulni az események elől
hamis. se nem kell tévét nézni, se nem kell híroldalt látogatni.

gyakorlatilag muszáj valamit nézni,
istentelen nagy baromság. egyre szélesebb az a réteg akinek nincs tv előfizetése, mert fölösleges.

így a legtöbb média mindent megtesz a nagyobb nézőszámért
hamis, ugyanis az állami pénzen lévőknek a "megfelelő" tájékoztatás a céljuk.

a megoldás, mint független média pedig utópisztikus dolog. az információ hatalom, a kívánatos tájékoztatás pedig még inkább.


Ghoosty
(őstag)

"A mai világban nem lehet szerzetesként elvonulni az események elől,"

De lehet.

"gyakorlatilag muszáj valamit nézni, hallgatni. "

Nem, nem muszáj.

Erről az Észbontók sorozatról most hallottam először.

"Hosszútávon az ilyen műsorok terjedése a kultúra és a művészetek iránti érdeklődés csökkenését vonhatja maga után."

Nem, a kultúra csak változik. Jelen esetben az ilyen és ehhez hasonló műsorok szerves részét képezik a 21. századi kultúrának. Aki tévét néz az igenis érdeklődik a kultúra iránt, csak valamiért a kultúra szót sokan valami magasztos felsőbbrendű dolognak állítják be.

"Ezen túl befolyásolja a társadalom által használt nyelvi stílust is."

Ez igaz, de igaz minden egyéb médiára, igaz egy baráti körben 'megkövetelt' beszélgetésre is.

"Ha a média több latin kifejezést, és szebb, tagoltabb mondatokat használ, mint régen, akkor nincs mese, meg kell tanulni megérteni azokat."

Mi a fenéért kéne több latin kifejezést tudni használni?! Miért nem héber kifejezéseket? Esetleg sumer? Ha nincs magyar megfelelője, akkor OK, de amúgy semmi értelme, csak kevesebben értik meg. Ha nem értik, akkor nem fogják nézni.

"Észrevételem szerint az emberek csak munka közben erőltetik meg magukat annyira, hogy szaknyelvet használjanak "

Ennek nagyon egyszerű oka van. Ha nem vagy jártas az adott szakmában, akkor nem érted a szaknyelvet. Minden szakmában nem lehetsz járatos, ezért érdemes úgy kommunikálni, hogy a másik fél is értse.


total90
(veterán)
Blog

... de ha valami nem jó, nem tetszik, akkor nem nézem. Ha meg annak ellenére leül valaki egy műsor elé, hogy nem tetszik, de "nincs jobb", akkor meg is érdemli.

(#7) Snowy_owl

Szerintem az igény sokakban benne van, csak éppen nem tesznek ellene. Annyi más lehetőség van... pl. "ingyenes" megoldás lehet a YouTube is. Persze, egy halom marhaság van fent, de vannak jó videók is.
Ami viszont a lényeg, ott már el tudom dönteni, hogy mit akarok nézni, már az is egy szint lépés.


t72killer
(titán)
Blog

total90 kollégával egyetértve én úgy látom, hogy a társadalom ketté szakadt médiafogyasztás terén: az értelmesebbjének eszében sincs nézni a TV-ben letolt reklám és szeméthegyet, interneten szerzi be azt, ami konkrétan érdekli. Ezenkívül tájékozódik, hogy van-e valami kiemelten érdekes műsor/film a TV-ben.

30évvel ezelőtt egész más volt a kép, akkor egyrészt nem volt internet, másrészt a TV nem a Mónikashow-Valóvilág-TaláldkihogyhánytökevoltElvisPresleynek trió körül forgott, hanem jelentős blokkokat kaptak az ismeretterjesztő műsorok. Én mondjuk németajkú médiát fogyasztok (a kollégához hasonlóan:DDD), itt sztem jobban talál az ember érdekes tartalmat, de az ember ideje drága.

Magyarhonban meg ugye a kormánymédia 90%-ban kiesik a tömény (hazug) politika-nyomatás miatt.


Stanlee
(őstag)
Blog

Tegnap gondolkoztam rajta, hogy milyen is volt a TV nezes amikor gyerek voltam. A 80-as evekben volt ugye 2 foldi sugarzasu ado, egyik sem adott musort egesz nap. Ebbol kifolyolag mas osszetetele volt a musornak a maihoz kepest. Teljesen normalis volt, hogy este megneztuk a hiradot es abbol informalodtunk.

Aztan ugy 95 tajekan elkezdtek egyre tobb elo adast adni. Jottek a kereskedelmi adok 97 vegen, ujfajta musorstrukturaval, de a reggeli beszelgetos musorokon kivul meg nagyon keves sajat gyartasu termekkel, azok is inkabb a riportmusorok voltak, sajat "sorozat" a Jobaratokon kivul nagyon nem is volt.

Nekem az az erzesem, hogy a minosegi romlas valamikor a ketezres evek kozepen jelent meg nagyon masszivan, szerencsere 2004 ota en attertem az online hirolvasasra, es nem is nezek Tv-t kb. 2006 ota, csak keveset, es igy nem igazan latok olyan termekeket, mint amirol a posztolo irt.


t72killer
(titán)
Blog

A minőségi romlás sztem a brazil szappanoperákkal indult be, azzal kezdődött az ilyesmire fogékony néző agyatlanítása, majd folytatódott a BigBrother-ben és most a kormánysajtó learatta a babérokat amikor ezt az előkészített masszát átgyúrta szélsőséges-szenzációhajhász politizálással.

A helyzet komikuma, hogy pont a liberális sajtó fogyasztása vezetett széles tömegek elhülyüléséhez, ami kiváló táptalaja napjaink álhírekre alapozó populizmusának. Ugyanaz a Manyinénje retteg soros soha nem látott migránsaitól, aki a 90es évek végén Izaura és Belzemondo kalandjait nézte ahelyett, hogy az unokáival játszott volna.

[ Szerkesztve ]


updog
(senior tag)
Blog

"A csatornák anyagi függetlenségének biztosítására hozzunk létre egy független szervezetet, ami szükség esetén a dotációról döntene"

Először azt olvastam, valószínűleg nem véletlenül, hogy "a detonációról döntene" :DDD Szerintem sokkal hatékonyabb szabályozás lenne. ;]


D1Rect
(félisten)
Blog

"A mai világban nem lehet szerzetesként elvonulni az események elől"
Fogod kikötteted a TV-t, host fileból letiltod a híroldalakat, 'szt csumi.
FB-on úgyis jön, ha valami "történés" van, de a címétől tovább olvasni általában úgysem érdemes.

Nyereség:
- több idő
- nem nyom le, hogy mennyire "borzalmas világban élünk"


bambano
(titán)
Blog

"A csatornák anyagi függetlenségének biztosítására hozzunk létre egy független szervezetet, ami szükség esetén a dotációról döntene.": csak szólok, hogy a dotált csatornát közszolgálatinak hívják.
Kérdés, hogyha dotálni kell a csatornát, azt miből fedezik?

nem gondoltad ezt át rendesen.


bambano
(titán)
Blog

"a társadalom ketté szakadt médiafogyasztás terén: az értelmesebbjének eszében sincs nézni a TV-ben letolt reklám és szeméthegyet, interneten szerzi be azt, ami konkrétan érdekli.": ja, kettészakadt...
mert annyival értelmesebb a szemetet a netről beszerezni, mint a tv-ből?

ebből a szempontból nincs semmiféle kettészakadás.

"A helyzet komikuma, hogy pont a liberális sajtó fogyasztása vezetett széles tömegek elhülyüléséhez," most azt akarod írni, hogy a liberális sajtó fogyasztása vagy azt, hogy a sajtófogyasztás liberalizálása, mert nagyon nem mindegy.


t72killer
(titán)
Blog

"mert annyival értelmesebb a szemetet a netről beszerezni, mint a tv-ből?"

neten saját magadnak válogatod a tartalmat, TV-n meg max átkapcsolsz egy méghülyébb csatornára, ahol hupikék helyett narancssárga nyakkendő van a bemondón. Persze, korlátlan mennyiségű, sőt BTK-s kategóriájú mocskot lehet beszerezni a netről is, ha az embernek erre van célzott igénye.

"azt akarod írni, hogy a liberális sajtó fogyasztása vagy azt, hogy a sajtófogyasztás liberalizálása, mert nagyon nem mindegy." - nyilván az utóbbi előfeltétele az elsőnek, tehát mindkettőről szó van. Az utóbbi a médiahatóság sara, aki engedélyezi a pucér valóságshow-t és hasonlókat, előző pedig a Manyinénié, aki a TV-re ragadva szurkol a ValóVilág Fanninak, hogy végre megdugják a kamera előtt.

Nem volt a legszerencsésebb "liberális sajtónak" neveznem a jelenséget, de tény, hogy a rendszerváltással, a külföldi csatornákkal kerültek be ezek az agyzsibbasztó szerencsétlenségek a magyar médiába. "Természetesen" nem egy Natgeo/Spektrum vagy hasonló vált népTV-vé, hanem a TV2 és RTL. Minőségi adók, pl Deutsche Welle, BBC sokáig még eredeti nyelven se jutottak el a magyar nézőhöz, nemhogy szinkronnal.

üzenetek