üzenetek

hozzászólások


Akybron
(aktív tag)

Még anno kicsit belemásztam a 6502 lelkivilágába, van egy delphiben íródott félkész C64 emulátor. SID formátum lejátszásához kreáltam. Meg van csinálva a CPU (nem dokumentált utasításokat nem tudja), a SID (szűrők hiányoznak), illetve a CIA és VIC időzítéssel kapcsolatos részei.


Syl
(nagyúr)
Blog

ezt Amigákba szerelték bele, meg Apple, Sega, Next masinákba

Egy kis kiegészítés.
Ezen Motorola 68000 processzor olcsóbb változatával, a 68008-zal (8 bites adatbusz, mint amilyen az Intel 8088 volt az IBM PC-ben) készült a Sinclair QL. Annyit mindenképpen érdemes tudni erről a masináról, hogy ez volt az első olyan személyi számítógép amelyiknek multitasking operációs rendszere volt. Nem rendelkezett grafikus felhasználói felülettel és floppy-k helyett microdrive-val (végtelenített magnószalag) operált ezért nem igazán terjedt el. Nekem nagy szerencsémre volt egy ilyenem. :)


Lord Dragon
(senior tag)

Hűha, hát érdekes volt nagyon a cikk. Sok mindent tudtam meg amiről eddig fogalmam sem volt. :)) Ezek közül még a legutolsó ami a végén van, a 386-os az sem volt nekem. :U Ezekről lemaradtam. Viszonylag későn lett számítógépem (kb 1997-ben, azaz 11 évesen kaptam meg az első gépemet), ami egy Pentium 1 -es volt 233 Mhz és 32MB RAM. 1 GB-os vinyóval meg egy 15"-os LG Studioworks CRT-vel. :) Aztán voltam neki 1024x768-ban 16 Bit-es színnel. :)
De ekkor még nem használtan olyan sűrűn és mire rákaptam a gépezésre mrá semmihez nem volt elég amivel játszani akartam és pár évvel később amikor lecseréltem az egészet kompletten, akkor rögtön egy 866 Mhz-es Pentium 3 jött, nah azzal már rengeteget nyomultam és azóta is. :))

Up a cikk-nek. Kíváncsian várom a folytatást, mert számomra érdekes megtudni, hogy honnan is erednek a dolgok, mert a P3-as korszaktól már én is foglalkoztam vele sokkal jobban. Onnantól én is nagyjából ismerem amik kijöttek, szóval pont az a rész érdekes nekem amiről fogalmam sincs :)

Az első játékom nekem a Quake 1 volt, az ment a 233 P1-esen is, meg a heroes III, naj azt még a mai napig is tolom alkalmanként :DDD


Hunork
(veterán)
Blog

Hibák kijavítva! Köszönöm az észrevételeket!
Atyavilág! Annyi minden történt utána, egy regény lesz... :) jó, nem, dolgozom rajta... :K


Hunork
(veterán)
Blog

Szia!

Köszi tapsot! :)
Hát sajnos minden régiség nem fért bele, így is megnyirbáltam a cikket. Képzelheted, hogy a folytatás milyen lesz, hatalmas fejlődés, és be kéne osztani azt is, hogy ne legyen regény.
(külön AMD cikk kellene majd mellé...)
És szerintem a felsorolt régi masinák voltak hazánkban inkább elterjedve, ezért is szóltam róluk. De lehet, hogy később nekiveselkedek egy újabb muzeális írásnak, csak ezekkel az a baj, hogy nem volt személyes kapcsolatom, míg a Sinclair és Commodore, majd a magyar készülékekkel igen.
Majd az idő és az olvasók eldöntik! :K

Üdv!


dave666
(aktív tag)

Wizard of War :R
Nagy kedvencem volt, főleg egymás ellen :)


Syl
(nagyúr)
Blog

Bár én Spectrumos voltam, de a Commodore-s barátomnál sokat játszottunk ezzel. És az biztos, hogy "Wizard of Wor" volt a játék neve.


ceia
(őstag)

Nagyon jó lett a cikk, a kisebb hibák ellenére is látszik, hogy nagy kutatómunka előzte meg! :C Én még C64-gyel kezdtem, aztán jött az Amiga 500. Akkoriban rendszeresen vásároltam az 576KByte és a Commodore Világ (CoV) újságokat - de szép idők is voltak! :R
A rajongás máig tart mindkét gép iránt, csak ma már emulátort használok. Beszereztem minden egykori kedvenc játékomat, és azokat is, amikre vágytam akkor, meg amiket még nem is ismertem. A net segítségével ma már tényleg egyszerű mindez, de azelőtt még postán rendeltük a játékokat lemezen. Ma már szürreális látvány lenne, de simán hirdethették akkor, hogy játékokat másolnak x forintért, mert ez nem volt tiltott dolog! Sőt, az évente megrendezett Computer Karácsonyon ez nagyüzemben ment, a látogatóknak még géphelyet is biztosítottak :P Ezekről a dolgokról sokáig tudnék írni, de most inkább abbahagyom.. :B
Visszatérve a cikkhez: a túl szép Spektrum játékok nekem is feltűntek, de jelentem, azok még csak nem is az Amiga változatról, hanem PC verzióról készültek! A Head Over Heels egy mai remake, ingyenesen letölthető minden platformra innen. A Jetset Willy is mai ingyenes remake, mégpedig a 2. rész, és sajnos csak PC-re, innen tölthető le. Nem csak ez a szebb, hanem a régi Spektrumossal megegyező grafikájú verzió is elérhető az oldalról. Az a Sinclair ZX81 nem is olyan csúnya, de a Night Driver bizony brutális látvány még nekem is, pedig milyen szép címe van.. :))

[ Szerkesztve ]


shteer
(titán)
Blog

VTC-m volt nekem is :))

mára pedig begyűjtöttem egy C64-et az utókor számára


E770
(senior tag)

Gratulálok, s köszönöm! :R

Könnycseppeket fakasztó nosztalgia, szinte mindegyik gép fiatalságom hétköznapjaimnak meghatározó része volt (Amiga kivételével)


plömplöm
(őstag)
Blog

Sir Clive Sinclair "A zsebszámológépek fejlesztése és gyártása után" először kitalálta 1978-ban az MK14 fedőnevű zsebszámítógépet: [link]. amíg nem mutat valaki ilyet commodore néven ebből a korból, addig fújfúj komodorosok és éljen a spektrum :P

a teljesebbség kedvéért...


TheSaurus62
(tag)

A PTA-4000 is megér egy misét, ez a legjobb link, amit találtam hozzá. Sokat dolgoztam rajta '90 körül.


dabadab
(titán)
Blog

A cikk azert a Sinclair gepek jelentoseget erosen tuldimenzionalja. Az USA-ban gyakorlatilag ismeretlenek voltak (viszont nagyon nepszeru volt az Apple II meg ott volt az Atari 400 es 800 is (ezek szinten MOS 6502 CPU volt)) az angoloknal a BBC Microbol is rengeteg volt. A Sinclair Mo-n azert voltak ennyire nepszeruk, mert ezek voltak a legolcsobb gepek, de ez teljesen helyi jelenseg volt. Nyugaton a "Sinclair vs Commodore" elet-halal csata inkabb egy hangya vs elefant kuzdelemnek latszott :P

[ Szerkesztve ]


hocico
(tag)

régi szép idők voltak
már 12 évesen ínhüvelygyulladásom volt a progik írásától


Syl
(nagyúr)
Blog

Angliában azért nagy név volt a Sinclair. A BBC volt a drága, a Sinclair az olcsó gép.
1983. júniusában a királynő az angol számítástechnika fejlesztéséért és világviszonylatú elismeréséért ütötte lovaggá az öreget.


hcl
(félisten)
Blog

Sőt. A TVC is angol licenc :)


dabadab
(titán)
Blog

Angliaban ismert volt, megis csak angol ceg, de messze nem volt jellemzo az a ketpolusu vilagkep, mint Mo-n, hogy van a Commodore meg a Sinclair. Meg hat tul nagy kuzdelem se volt: mindenkinek egyertelmu volt, hogy a Sinclair az olcsogep, ami emiatt rendesen le van butitva (az persze igaz, hogy a jo lovag zsenijenek koszonhetoen sokkal olcsobb volt, mint buta).

[ Szerkesztve ]


Zoz
(őstag)

Jó kis nosztalgia cikk!

Pár kiegészítés: a ZX80/81 azért hogy minél olcsóbb és egyszerűbb lehessen, a CPU végzi szoftveresen (megszakítási rutinból) a kép megjelenítést. Ennek az ára az, hogy a CPU teljesítményének jelentős részét felhasználja. Ezért ez a megállapítás: "Utódja a méltán világhírű Sinclair ZX Spectrum lett. Egy évvel később már meg is jelent, bár a processzor csak hangyányit lett gyorsabb, egészen 3,5 MHz-ig tornázták fel a sebességét" nem pontos, mivel itt már a teljes CPU teljesítmény a felhasználó rendelkezésére áll, így jelentősen gyorsabb lett.
A ZX81-en bevezettek egy úgynevezett FAST módot, ami kikapcsolja a kép megjelenítést, és így a program gyorsabban futhatott.

"melyekkel a BASIC utasítások az adott gomb lenyomására automatikusan megjelentek. (pl. PRINT -hez elég volt lenyomni a P-t!)"
Ez már a ZX80/81-nél is így volt.

Ez a kép nem Spectrumos, inkább valami játék remakeből származhat: http://logout.hu/dl/upc/2011-09/21/283042_ve2ro5m4r7telip5_zx_spektrum_game.jpg

A TVC pedig valójában a szocialista Enterprise, az Enterprise terveinek egy korább verzióját vásárolták meg, és igazították a vasfüggöny mögött beszerezhető alkatrészekhez. Így például kimaradt a drága saját fejlesztésű videó chip, helyette a készen kapható Motorola 6845-öst építették be, ilyen található pl az Amstrad CPC-ben, de a PC-k CGA kártyája is erre épült.

Az Enterprise pedig önmagában is megérdemelt volna egy fejezetet, lehet, hogy a számítástechnika globális történetében csak egy kicsi fejezet volt, ám nálunk a több mint 20000 eladott gép alapján szerintem a C64 és Spectrum után a 3. legnépszerűbb 8 bites géptípus volt. Fantasztikusan logikus, és rugalmasan bővíthető felépítése alapján hatalmas lehetőségek lettek volna ebben a gépben, ha nem bénáznak annyit a piacradobással :O
Csak egy aprócska példa, az elöbb említett TVC-ből kimaradt saját fejlesztésű videó chip ilyen képeket tud megjeleníteni, ha maximálisan kihasználjuk a képességeit:
http://ep128.hu/Ep_Demo/Pic/Interlace3.png

Amúgy mai napig Magyarország az Enterprise nagyhatalom, itt vásárolnak gépeket és új gyártású kiegészítőket az angolok, németek, spanyolok, stb :-)


Viktor77
(titán)

Neked is, meg neki is: Wor. Wizard of Wor.


dabadab
(titán)
Blog

Meg annyit tennek hozza a cikkhez, hogy a C64-et nem azert nem fejlesztettek, mert erre nem volt igeny (mert volt es tulajdonkeppen pl. a C128 nyugodtan tekintheto bovitett C64-nek, ahogy az 1571 is az 1541 utodjanak), hanem azert, mert erre nem volt gyakorlati lehetoseg. Ekkoriban a programozok meg nem mindenfele absztrakt interface-eket hasznaltak, hanem kozvetlenul a HW-t kezeltek (es egyaltalan nem korlatoztak magukat a dokumentalt feature-okre), a programokat orajelpontossagra idozitettek, ilyenek: ha barhol hozzanyulnak a HW-hez, akkor az agyoncsapott volna egy csomo mindent. Ennek az egyik legismertebb illusztracioja az, hogy a SID chip masodik generaciojaban kijavitottak egy hibat, ami miatt hangeroallitaskor kattant egy hangosat. Na, emiatt a hibajavitas miatt az uj SID-en nem mukodtek a regire irt digitalis hangot lejatszo rutinok, bumm (ugyanis a SID alapvetoen nem tudott digitalizalt hangot lejatszani, ezert ezt a kattogast hasznaltak fel erre a celra).

üzenetek