üzenetek

hozzászólások


shotika
(őstag)

Nem érted a problémát: az a baj, hogy te két eltérő kategóriát mosol össze. Akármennyire fáj is, a monitor az monitor, a tv az meg tv. Lehet, hogy egyes általad ismert fórumokon, tesztoldalakon azon viccelődnek, hogy minek már sima monitor, de ez nekem semmit sem számít. Elhiszem és tapasztalom, hogy a határok összemosódtak az évek alatt, de attól még ez egy darabig így lesz.
Azért mondom ilyen határozottan, mert én ezekkel dolgozom, mindegyik átfut a kezem alatt, van önismeretem és hozzá jó adag tapasztalat - és használom is ezeket a mindennapokban- (bár nem mindegyiket tesztelem mélyrehatóan, mert minek. Sokszor csak a design a különbség), másrészt pedig statisztika. Ha nem adna pluszt egy gamer monitor, nem venné senki. Én belelátok, te pedig nem. Sőt tovább megyek .A gamer társadalom egy roppant érzékeny terület, fél méterről jobban kijön egy-egy olyan hiányosság, ami egy nagy képátlós tévénél nem feltétlenül. Még egyszer elismétlem, amit az előzőben már leírtam, ettől még a tv lehet jó tv, de nem vált ki egy spéci monitort. Miért nem? Mert egy tv még mindig univerzális célokra van tervezve, ott meg vannak korlátok. Leginkább az, hogy mennyiből rakják össze és azt mennyiért tudják eladni.

A méretkérdést pedig azért intézem el ennyivel, amit írtam, mert egyéni igények vannak. Az általad emlegetett "immerzió" is egyéni szubjektív vélemény. Vagyis inkább már ízlés. Neked, meg sok más embernek jobban adja, de ez nem érv.

"És megint nyomatékosítom az általam említett típusoknál nem látom a technikai komprumisszumot, amit ezért cserébe kötni kellene.
Nna nem folytatom, de már látom, miért is lehet piaca ezeknek a termékeknek,
köszönöm nektek, hogy e téren megvilágosodtam;
Mert az elején nem hittem volna, hogy ezt így vlki még ebben formában/árért védi/támogatja, persze az hogy veszi-e, már más kérdés. "
ad1: itt az egyik fontos lénye: TE nem látod a különbséget. De attól még van.
ad2: én úgy érzem, kissé magas lóról beszélsz. A Samung ( se más gyártó se) nem viccből gyárt ilyeneket. Azért gyárt, mert van piaca. És ezen a piacon egészen más igények vannak, amit ha nem teljesítenek, nem lehet eladni a terméket.

[ Szerkesztve ]


Kansas
(addikt)

Tudtommal HDMI 1.2->2.0-n keresztül csak az AMD tud VRR-t, az NV-nek marad a DP.
A HDMI 2.1-es szabványnak viszont kötelezően része a VRR támogatás, tehát mindenki aki maradéktalanul támogatni akarja a HDMI 2.1-et, támogatni fogja rajta a VRR-t...
Vonatkozó cikk.

[ Szerkesztve ]


schawo
(titán)
Blog

NV is tud VRR-t. Egész pontosan az AMD csak Freesyncet tud, de azt HDMI-n és DP-n. Az Nvidia HDMI-n keresztül tudja a HDMI Forum VRR-t, Display Porton keresztül a pedig G-Syncet és az Adaptive Syncet (= DP Freesync). Szóval AMD pont nem ismeri a szabványos HDMI Forum VRR-t.

[ Szerkesztve ]


shotika
(őstag)

"Már mitől szeméthalom a B9, és miben jobb a C9, főleg monitorként?"

Mert olcsóbb legyártani. Olcsóbb cuccokból van összerakva, gagyibb rajta minden. Azért van egy árban a C9-el, mert az emberek összemossák az OLED tévéket. Ha OLED, akkor jó. De ez nem így van. A gagyisága ellenére viszont a tendencia azt mutatja, hogy az emberek a pár tízezres különbség ellenére is megveszik a B9-et. Talán kissé agresszívan beszéltem, amikor szeméthalomnak hívtam, de abban az árkategóriában, amiben mozog, egyszerűen nem éri meg. Rég 250-270-ért kéne adni, viszont az már az SM9000 területe. Akkor meg azt nem lehetne eladni, de azt meg nem tudják lejjebb nyomni, mert "többe kerül gyártani", mint a B9-et - persze az OLED panel gyártása így is drága, de azért nem csak az kerül ám pénzbe.

Monitorként én egyiket se ajánlanám túlzottan. Nem arra valók. Persze létezik OLED kijelző monitor használatra, meg is kérik az árát - 700ezer -1millió körül, és az még csak a belépő szint mondjuk 32"-es méretben.
A C9-es pedig azért éri meg, mert kb ugyanaz, mint az E9, és a piacon a jelenlegi árával csak kevés tv veszi fel a versenyt. (Samsung részről pl q85, q90)

[ Szerkesztve ]


Dr. Akula
(nagyúr)

A PWM mentesség, a szemkímélés az kb. a legfontosabb jellemző egy monitor esetében. Akármilyen képe van, akárhány Hz-et tud, csak nem kéne megvakulni a bámulásától.


Kansas
(addikt)

Az NVidia nem tud FreeSync-et, csak annak a szabványos VESA AdaptiveSync részét, ez szűkebb frekvenciatartományokat és a Freesync2HDR teljes hiányát jelenti, és HDMI-n se megy.
A GSync csak DP-n megy.
A HDMI VRR meg gyártófüggetlen... de csak 2.1-es porton megy, az meg egyelőre semelyik VGA kártyán nincs(csak az XBOX One X konzolon), csak 2.0b(az RTX-eken sem), szóval az NV is csak korlátozottan támogatja, a 2.0b nem tud 4K 120Hz-t, csak 60-at. És valószínűleg ugyanez lesz az AMD-nél is, ha kijön a beígért driver update.

A végére egy szaftos hír: az NVidia állítólag engedni fogja a G-Sync-et az AMD-s kártyákon, de legfőképp a konzolokon. Hogy ez tényleg megvalósul-e, és ha igen, mikor, az jó kérdés...

[ Szerkesztve ]


schawo
(titán)
Blog

A VRR megy 2.0-n is, csak a magas frekvenciák nem. Ott sem a VRR miatt nem mennek a 4K magas frekvenciák, hiszen VRR nélkül sem mennek, egyszerűen túl kicsi a sávszélesség.

A Freesync2HDR-nek meg semmi köze a frissítési frekvenciákhoz. A Freesync2 frissítési frekvenciák meg gond nélkül mennek Nvidián.

[ Szerkesztve ]


Kansas
(addikt)

Már amelyik monitoron... azért a hivatalos support lista, bár szépen bővül, még mindig vékonyka, különösen Samsung monitorok hiányoznak róla - vagy nem tesztelik és certifikálják őket, vagy gondok vannak velük, nem tudom, melyik.

Itt van egy részletesebb leírás a különbségekről.

(#70) schawo : ja, kicsit mélyebben utána ástam, javítva

[ Szerkesztve ]


Csandi
(őstag)

Az alienware 240-es monitorát használom, ebben nincs beépitett célkereszt. Egyébként nem csalás, ennyi erővel alkholos filccel tehetne bárki egy pöttyöt a képernyő közepére, és ugyanott van :) de amúgy egy szint után már nem számit a célkereszt, többezer óra egy játékban, és a gyári célkeresztjével nincs gondja senkinek. Nem mellesleg a legtöbb játékban már testreszabható a célkereszt.


schawo
(titán)
Blog

LFC természetesen működik.


abéla
(senior tag)

Oké, maradjunk annyiban, hogy a "gamer társadalom" egy bizonyos, szűk szegmensének valóban fontosak eme spéci monitor jellegzetes specifikációi. (már amelyik)
A többiek meg a vásárlással legfeljebb szeretnének betagozódni e szűk tartományba és megveszik ha kell, ha nem, mintegy kinyilatkozásképp.
És valóban, a gyártók -főleg a pc piacon- csodálatosan meglovagolják e jelenséget.
Na, engem ez utóbbi piaci trend rendkívűl irritál és nyilván ezt projektáltam eme termékre; mely árúcikk igaz nem minden téren -hisz itt van a p.vakítás mögött tényleges tartalom is- , de mégis markánsan képviseli a gamer társadalomnak
(a gémerek köztársasága bazzeg, az :U ) szánt cumókra oly' jellemző tulajdonságokat.

Egyébként néhány éve pepitában ue. ment a (fél)profi Dell monitorokkal, vette minden rágerjesztett wanabe artista; azt' amikor kiderült, hogy játékra, filmnézésre, meg úgy általában másra nem jó, mint amire kitalálták, akkor ment a sírás.
De kell az ilyen-olyan profi cucc, mert azzal azonosulva én is azzá válok.. ja persze, de ehhez mindenképp elengedhetetlen, hogy a pH!-s aláírásodban is szerepeljen a metéria pontos típusa :DDD

Csandi: bevallom töredelmesen, az előző, neked szánt hsz-mben csak egy büdös nagy, félszerzet-gourmet melák manifesztuma voltam :))

[ Szerkesztve ]


pmartin96
(csendes tag)

Jó estét a hdmi 2.0 hogy tud 1440p 240Hz et? Vagy akkor nem 4:4:4?


#72042496
(félisten)

Háát, nekem 55B6 volt és 65C8 van most, de őszintén nem tűnt fel, hogy kívülről minőségbeli különbség lenne köztük. Mindkettő ugyanúgy gagyi kopogós műanyagból készült, a talp rögzítéséhez biliacél csavarokat mellékelve. :)

Rendben, te a 9-esről írsz, de a bolti tévéket elnézve ugyanez áll arra is.

Az már beszámolókból jön, hogy a B9-ben az elektronika gyengébb, egyszerűbb algoritmust használ a skálázáshoz és az interpolációhoz. Emellé a HDR pontosabb a C9-en. De ezek nem vagy alig észrevehető különbségek, és PC mellé jellemzően irrelevánsak is, kivéve talán a HDR-t. Más különbség nem jelentkezik a használatban.

Én 2017-től a B és C sorozatot is korrektnek látom. Monitornak megint csak gondolja át mindenki.

Dedikált OLED monitorból nem ismerek 32"-ost. Az ASUS kínál 22"-os JOLED-et aranyáron, a Dell próbálkozott 30"-os talán Samsung panellel pár éve (nagyon gyorsan kivonták a piacról), illetve az Alienware jelent meg 55"-os LG WOLED panellel, amilyen a tévékbe is kerül. Illetve még a Sony dobott piacra egy 30"-os studió OLED-et, de az az üzleti ügyfélkörnek szólt és nem milliós, hanem tízmilliós árfekvésű volt.

[ Szerkesztve ]


#72042496
(félisten)

Jó estét sehogy. A DisplayPort tudja. :)
Majd a kézikönyvben bennlesz, hogy milyen képmódok támogatottak HDMI-n és DP-n.

[ Szerkesztve ]


schawo
(titán)
Blog

DP


Piftuka
(veterán)

Azért messze nem általános egy IPS kijelző esetében az 1500:1 körüli natív kontraszt! :N

Az IPS panelek esetében már jónak számít az 1200:1 közeli eredmény.

Mindazonáltal meglepően és kiábrándítóan alacsony a kontrasztja ennek a VA paneles típusnak. Ennél klasszisokkal jobbat lehet venni ennyiért még a Samsung palettájáról is.


Piftuka
(veterán)

"Amikor +50-60e-ért van pl LG sm9000 49": [..]
Vagy ha nem kell g-sysnc/fald(+jobb dimming) akkor 49"-os sm8600 200ért.[..]
[..]nem értem mi létjogosultsága van ezeknek, a nem full-profiknak szánt jáccós cuccoknak"

Mindkettő valóban remek megoldás, ha valaki igazán nagy képernyős, 4K megjelenítőt szeretne, ez vitán felül áll.

Ám azt is fontos megjegyezni, hogy az IPS panel nem mindenkinek alternatíva. A "hard core" gamer úgyis TN paneles monitort fog venni.

Mások számára a minél magasabb natív kontraszt, és kiváló fekete szint a többi tulajdonság előtt áll.

Például én is közéjük tartozom. Mivel használtam minden féle megjelenítőt már, csakis egy kiváló kontraszttal rendelkező, VA paneles megoldást tudok elképzelni.


shotika
(őstag)

" -hisz itt van a p.vakítás mögött tényleges tartalom is- , de mégis markánsan képviseli a gamer társadalomnak
(a gémerek köztársasága bazzeg, az :U ) szánt cumókra oly' jellemző tulajdonságokat."

Na igen, sajnos szinte egyik szegmens se mentesül a "parasztvakító" cuccoktól :D

Egyébként a Dell-es példádba én is beleszaladtam még sok éve, amikor nem voltam még jártas a témában (vagy azt hittem, hogy az vagyok). És vettem egy Dellt - én mondjuk meg voltam vele elégedve, de ahogy teltek az évek és tudatosan és tudat alatt is egyre jobban belemerültem a kijelzőkbe, úgy jöttem rá szépen lassan, hogy nincs olyan, hogy univerzálisan fasza monitor (fórumról fórumra járva, tesztekről tesztekre járva mindenhol más írtak, össze-vissza - még a technikai infok se egyeztek sokszor), aztán elegem lett és azt mondtam hogy ha váltok monitort, akkor azt abszolút az én ízlésemnek a legmegfelelőbbet fogom választani, és akkor, amikor tényleg úgy érzem hogy itt az ideje.
Eljutottam egy olyan pontig, amikor minden sínen ment, és egyre jobban szúrta a szememet az, hogy a DELL ips monitorom ugyan szép képet ad, de pont akkor nem jó nekem, amikor igazán kéne - a filmek és a videojátékok. Szürkés volt a fekete stb (egyébként anno azért volt jó választás is a DELL, mert az ips miatt jobb betekintési szögei voltak mint az előző 19"-es Philipsnek, ami vszeg TN panel volt, de már nem emlékszem, 13 éve vettem azt még... viszont más egyéb tényezőt nem is néztem), szóval szürkés fekete, ez volt ami a legjobban zavart. El kezdtem nézelődni a piacon, hogy mik a lehetőségek és mi az, ami nekem fontos.

A magas, jó kontraszt alap:
- tehát szépen kilökdöstem mindenféle IPS cuccot. Akkor még (másfél éve) nem igazán foglalkoztam saját magamnak azzal magas képfrissítés legyen, de ha már gyártanak magasabbat, akkor legyen magasabb "mer az biztos jó". De a lényeg, hogy nem volt elsődleges, de eszembe jutott, tehát vmennyire mégis számított - ez a Hz dolog később még fontos lesz. Jött az, hogy milyen márka. Azt hamar le tudtam, leszarom milyen márka, csak legyen fasza, ne kelljen érte sokat mászkálni, és ésszerű árak között maradjak, persze nylíván abból indultam ki, amennyiért a Dellt vettem, 50 ezer. Viszont 50 ezerért nem találtam nekem megfelelő kontrasztút, mindegyiknek volt valami komolyabb nyűgje.
Aztán megakadt a szemem 80k környékén tanyázó Samsung 24fg73-on (nagyobb nem fér el, megoldhatnám csak macera) - konkrétan tényleg megakadt, mert kiszúrtam a 30 darab egymás mellé rakott ilyen olyan kijelzőjű között, és jött a sugallat, hogy ez más mint a többi. A fekete szintet nyílván macerás csekkolni bolti körülmények között, de nagyjából jól beállíthatónak tűnt és ha gond lenne, még mindig vissza tudom vinni (fóliát minden szart meg szoktam ilyenkor már őrizni, nem letépni stb, hogy ha mégse jön be, akkor újra el lehessen adni).
Volt előtte egy kis számolgatás az értékekkel, tech oldalak ismét, és hát persze az hogy ívelt kijelző. Az tv-ben nem jött össze, de a monitorokkal kapcsolatban egészen más visszajelzések voltak mindenhol. Nagyrészt már szemből nézem, ha gáz van, akkor meg úgyis tudom forgatni-dönteni, szóval pipa. Qled színek, azok tv-n is faszák, szóval az is pipa. Ez nagyjából 2-3 nap alatt zajlott, de már nem emlékszem pontosan, mert más dolgom is volt közben. Megvettem, hazavittem, bekötöttem (DP-én akartam, de a displayport csatlakozója nem ment bele a videokártyámba a gagyi szgépház kialakítás miatt, szóval HDMI-vel kötöttem össze).
Tehát HDMI-n beizzít, vakít a Windows ezerrel, akkor irány kalibrálgatni. A 100-as fényerőből így lett 30, piros szín picit visszavéve, perfect - persze másfél órát elszartam rá :D.

Fekete szint jó, de valami még mindig nem volt oké: Alap esetben a Windowsom nem állította át a monitort és 60hzen ment FHD-ban, mondom a monitor 144-et tud, akkor nézzük meg milyen 144hzen, viszont így meg szürkés lett a kurva jó kontraszt, amit 2 órán át ugye állítgattam és az istennek se tudtam rájönni, hogy mi a szar a baj. Nyomozgattam és rájöttem, hogy a HDMI a ludas, de mi a szart csináljak, ha ilyen b**i vastag szarra lett a display csati megcsinálva, szóval, kábel jobban megnéz, KÉS előránt, és levágtam róla a fölösleget, működik a mai napig. És már bátran felhúzhattam 144hz-re a kontraszt megtartásával.

És kurva jó.
A mai napig imádom.
Sok játék kb újjászületett vele, a horrorfilmek meg minden más is sokkal-sokkal bejövősebb így - ráadásul a 144hz-es képfrissítés egy olyan titkos bónusz volt nekem, hiába nem hozza FPS-számban egy-egy játék a 144-et még akkor is annyival reszponzívabb, smoothabb lett tőle a kép, hogy azt leírni se tudom.

Szóval többet közt azért is írtam ennyit, hogy (nem feltétlenül neked, másnak is szólhat) mennyire fontos az egyéni szempont - viszont ezt, főleg egy vitában, ami inkább szakmai, ott a helyén legyen kezelve.

És egy kép arról, hogy néz ki a csati :D (senki ne csinálja utánam):

[ Szerkesztve ]


shotika
(őstag)

"Háát, nekem 55B6 volt és 65C8 van most, de őszintén nem tűnt fel, hogy kívülről minőségbeli különbség lenne köztük."

De én nem ezekről beszéltem, hanem a B9 és C9-es oledekről. Egyébként egy 55B6 nem egyenértékű egy B9-es oleddel, a régi bizonyos tekintetben sokkal jobb volt. Magasabbra is volt pozicionálva, mint a 2019-es változat.
Ezt egyébként nem csak LG, hanem minden márka esetében (és nem csak erre a topicra értem, hanem minden ami márkákkal és termékekkel foglalkozó topicra) érdemes szem előtt tartani, hogy attól, hogy bizonyos típuskategóriák úgymond "utaznak" az évek során, az nem arányos a minőségükkel.

Amit írsz egyébként, és amiről szó van, az könnyen vezethet az OLED technológia halálához is. Fejlődget ugyan az OLED, de túl lassan, és túl lassú az is, ahogy lejjebb tudják szorítani az árakat, mialatt a világ nem áll meg. Változnak a felhasználói igények, folyamatosan jelennek meg az újabb technológiák és megoldások is. És ez most független attól, hogy egy C9 mennyire jó tévé. Azért tud jó lenni jelenleg, mert be van nyomva az ára, különben senki nem azt venné meg, hanem a riválisát. Viszont fullba bukik rajta sok lóvét a cég, amit a B9 árának magasabban tartásával próbálnak kompenzálni. (ha ez esetleg ütközne picit a napokban leírt kommentemmel, akkor sry, én is fáradt vagyok néha :) )

Tehát nincs túl nagy különbség "laikus" szemmel az oled modellek között, ami felvet majd egy újabb problémát - ha a cég/cégek nem tudnak egy-két éven belül / vagy igazodni, alkalmazkodni a konkurencia sebességéhez fejlődés terén, és ELADNI az újabb modelleket, akkor be fog halni az OLED. És egyelőre nagyon úgy néz ki, hogy be fog. (bár a korona most kicsit megbolygatja a megszokott ütemterveket, szóval bármi lehet)

[ Szerkesztve ]


Amerigo57
(őstag)

Paraméterei nem rosszak , ára sem,
de 27 colban , szerintem túl nagy az íveltsége.

üzenetek