üzenetek

hozzászólások


tiv83us
(veterán)
Blog

Es meg 3-5%-ot sem nyul le erte a bank, ugyahogy automatas penzfelvetelnel sem...


Crystalheart
(senior tag)
Blog

Fölösleges úgy kiemelni, hogy ''nagyon indokolt esetben'', ilyen nagyon indokolt esetek ugyanis elég gyakran előfordulhatnak. Pláne a globalizáció ''ló túloldalára esős'' időszakában, amikor egy-egy hipermulticégnek már nagyobb költségvetése van, mint nálunk nagyobb és sikeresebb országoknak is, és az államoknak egyedül a jogi háttér maradt a szabályozásra.

Viszont rossz vezetők mindig jöhetnek - egy cégnél is és sajnos államoknál is gyakran becsúsznak. Akkor meg mehet az egész a levesbe... :(

[Szerkesztve]


raszputyin
(senior tag)

Nem értem, miről beszélsz. Azért van olyan, hogy parlament, meg kormány, hogy képviselje a szavazók érdekeit az ütköző, pl. vállalati érdekekkel szemben. Hát az alkotmányos kereteken belül képviseljék is.
szerk: sorry, nem vettem észre, hogy van még oldal, biztos már túlvagytok ezen.

[Szerkesztve]


eziskamu
(addikt)

DE az Intersparban már nem. ÖMV-ben meg nem tankolunk. Én arra használom az ÖMV-t, hogy lerövidítsem rajta keresztűl az utat mikor gyalog megyek :D .
Amúgy én egyszer fizettem kártyával, az Alexandrában (Pláza emelet), de aláírás ott is kellett, igaz már régen volt.


[Szerkesztve]


#24889344
(tag)

Míg otthon laktam,ott a faluban nem volt ATM. 5Km-re levő városba kellet átmenni mindig pénzt felvenni (2 darab volt ott), fizetni nem tudtam sehol sem kártyával. Persze fizetésekkor sorba kellett állni,néha előfordult az is hogy nem volt bennük pénz.Akkor irány a bankba be, sorbanállás szintén .Ráadásul 2x. :O

[Szerkesztve]


viharhozo
(addikt)

A nagy magyar realizmus elso kerdese: a szamla nelkuli tetelt hogy fizeted ki kartyaval? ;)


rudi
(nagyúr)
Blog

Csakhogy nem mindenki 1, 2 és 5 forintos érmékkel fizet, viszont pl. nálunk a közeli Sparban minden kártyásnak kinyomtatják a 30 centis fecnit, aminek a végét aláírja bár nem mindig kell. No meg a kártyás öregnénik többnyire szép lassan beverik a pinkódot is. Persze, ha lehúzom, ugyanazt a rövid számlát adja mint pénzes fizetésnél, és már mehetek is, akkor OK a kárty, de addig b@sszák már meg. Persze nem azok, akik használni akarják, hanem azok, akik miatt így lehet csak használni.
Valahogy így kellene mennie [link] :)


lorcsi
(veterán)

ha jól tudom lehet a banknál húzni egy határt, hogy miylen tétel alatt ne kelljen aláírosgatni


szasza_xp
(senior tag)

Én, szívem szerint, betíltatnám a KP-t, s csak virtuális pénzt engednék létezni, mert
nehezebb hamisítani, nem lehet olyan könnyen ellopni, s gyorsabb is lenne a fizetés, ja és nincs apró, ami nálam egy nagy vázában gyűlik, s lassan súlyosabb, mint a herélt 5 éves macskám, s az sem egy könnyű jószág


szasza_xp
(senior tag)

Bank és kártya függyő, visa, vagy visa classicnál nekem nem kér pint sehol, egyszer kért, egy DM-ben egy olyan ősrégi pos-nál, hogy még mohás volt az oldala :D


eziskamu
(addikt)

Mondjuk lehet, hogy tényleg nem mindenkitől kérik, de ha valaki előveszi a kártyáját előttünk, a +1 perc tökölés garantált.


tabletta
(tag)

Két bank üzemeltet pos terminálokat az országban, amelyeknek darabja kb. 200 ezres. Ami a sebességet illeti, szintén két rendszer működik. Az egyik megnézi, hogy van-e fedezet és csak utána hagyja jóvá a tranzakciót, a mási ellenőrzés nélkül teszi. Később aztán, ha nincs fedezet, gondolom egyezkedik a bolt, bank, ügyfél. Ebből adódóan a sebesség is különböző. A kis boltnak nem éri meg gyors rendszert kiépíteni, mint az áruházaknak, vagyis a telefonhívás idejét ki kell várni. Ha megnézzük a telefonhívás díját és a banki jutalékot, (3-5%) néha tényleg nincs haszna a boltnak a pár száz forintos vásárlásokon.


Kantorpe
(tag)

En meg inkabb hitelkartyaval szeretnek mar fizetni :)

Ez itt meg a tavoli alom kategorian tul talalhato sajnos :F


Motyi
(senior tag)

Az összes dolog amit leírtál, már ne is haragudj de baromság.Látszik hogy fogalmad sincs a témáról.
Nem sértésnek szántam, ne haragudj, de így van. :(


tkazmer
(addikt)
Blog

hitelkártyával nem lehet fizetni? szerintem lehet, vagy legalábbis nekem úgy rémlik, mintha lehetne...(legalábbis mintha már láttam, volna embert fizetni citibankos visa arany hitelkártyával..)


#53246592
(senior tag)
Blog

Mult heten voltam Magyarorszagon. Kisse szokatlan volt hogy jelentösebb mennyisegu keszpenzt kell tartanom magamnal. Mint ahogy az is nagyon szokatlan volt hogy ha megis kartyaval fizettem, akkor az több idöbe kerult mintha keszpenzzel fizetnek...

tkazmer: miert ne lehetne? en is visa-val fizetgettem itt-ott mult heten, a debit kartyam nem hasznalhato Mo-n :)


tkazmer
(addikt)
Blog

erre válaszoltam csak


Motyi
(senior tag)

Akkor leírok pár dolgot amit érdemes tudni erről a témáról:
POS terminal:
Az elfogadás sebessége elsősorban a kapcsolat típusán múlik, ezért ha lassú akkor a boltot kell szidni amiért pl. analóg vonalat használ, esetleg több POS tartozik egy vonalhoz.
A POS terminál költségei bankonként változóak.A bank ahol én dolgozom speciál nem kér semmit a POS kihelyezésért.2 költség van ami a boltot terheli.
1. Felügyeleti díj.Ez nálunk 2000Ft/hó asztali terminálnál és 5.000 Ft/hó mobil terminál esetén.
2. Kereskedői jutalék: 2,5%
Persze ahány bank annyi féle díjazás, de azt tudni kell hogy ezek nem betonba öntött árak, az ügyfél "nagyságától" függően egyedileg is változhatnak.Ezért mondjuk a SPAR/INTERSPAR/KAISER cégcsoport alacsonyabb díjakat fizet egy tranzakció után mint a sarki közért.
A másik fontos dolog hogy a kereskedői jutalék 2 részből áll.
Az egyik az a kártyatársaság jutaléka ami a VISA és a MasterCard esetében egységesen 1,4%-a a tranzakció összegének, a másik e fölötti rész pedig a bank jutaléka, esetünkben 1,1% (1,4+1,1=2,5).
De hogy ne legyen olyan egyszerű itt még az elfogadás módja is számít.
Vegyünk egy példát:
OTP-s Visa kártyával vásárolunk egy boltban ahol OTP-s POS terminál van.Itt mivel nem a VISA kártyatársaságon fut keresztül a tranzakció hanem az OTP-n "belül" marad(OTP-s kártya,OTP-s POS,OTP engedélyez) az egész kereskedői jutalékot az OTP teszi zsebre.
Abban az esetben ha a POS üzemeltetője és a kártya kibocsátója nem egyezik akkor már belép a kártyatársaság is és osztoznak a fennt már leírt módon.
Magyarországon mellesleg nem kettő hanem min. 4 bank foglalkozik POS és eCommerce üzemeltetéssel: OTP,K&H,IEB,CIB

A lényeg hogy a POS és eCommerce üzemeltetés óriási profitot jelent a bankoknak és a viszonylag magas boltra háruló költségek ellenére is évről évre bővül az elfogadóhelyek száma.Amíg ez nem változik addig nem igazán várható a kereskedői jutalék csökkentése.

Minden a témával kapcsolatos kérdeésre szívesen válaszolok ha van valakinek kérdése. :)

Ui.: az OTP-t csak úgy felhoztam példának, nem ott dolgozok(bár régen dolgoztam) és nem ott van a LAFO-m. Saját véleményem szerint az OTP... inkább nem írom le, ez nem az a topic.

:)


Motyi
(senior tag)

"Ami a sebességet illeti, szintén két rendszer működik. Az egyik megnézi, hogy van-e fedezet és csak utána hagyja jóvá a tranzakciót, a mási ellenőrzés nélkül teszi. Később aztán, ha nincs fedezet, gondolom egyezkedik a bolt, bank, ügyfél. Ebből adódóan a sebesség is különböző."

Itt van egy kis fogalomzavar.
Amiről te írsz az az on-line és off-line tranzakció.

On-line(Elektronikus engedélykérés):
On-line-nak nevezzük a tranzakciót akkor, ha a tranzakció adatai elektronikus üzenet formájában kerülnek a kibocsátó bankhoz engedélyezésre, és ugyanígy elektronikusan kapja meg a választ az elfogadóhely. Ebben az esetben az engedélyezés teljesen automatikus( az autorizáció során ellenőrzésre kerül:a kártya érvényessége, megfelelő fedezet áll-e rendelkezésre, a kártyához tartozó limit megenged-e ekkora összegű tranzakciót, a számla nincs-e korlátozva). A tranzakció adatai bekerülhetnek a rendszerbe a kártya lehúzásával (a kártya adatai a mágnescsíkról kerülnek leolvasásra), vagy ún. kézi bevitellel. Ez utóbbi esetben a kártyának nem kell fizikailag jelen lennie a tranzakciónál. (pl. internetes vásárlás esetén a kártyabirtokos maga gépeli be az adatokat a rendszerbe)

Off-Line:
Off-line tranzakció történhet imprinterer, off-line üzemmódban működő POS-en, off-line internetes vásárlás során, de kizárólag dombornyomott kártyával.
Az off-line tranzakciók nem kerülnek engedélyezésre, így nincs fedezet-, limit-, érvényesség vizsgálat, stb. Ez azt jelenti, hogy függetlenül a kártyafedezeti számlán elhelyezett összegtől, a kártyán beállított napi limittől, bármekkora összeggel megterhelhetik a számlát (akár mínuszba is mehet).
Ezért is jelentenek a dombornyomott kártyák nagyobb kockázatot mind a kártyabirtokosnak, mind pedig a kibocsátó banknak.
Fontos tudni hogy off-line elfogadóhely magyarországon ritka mint a fehér holló és külföldön sem olyan gyakori már.

"Később aztán, ha nincs fedezet, gondolom egyezkedik a bolt, bank, ügyfél"

Nem.A bank nem egyezkedik, ha kell akár 20 millával is minuszba vágjuk az ügyfél számláját.Az off-line vásárláskor az ügyfél a boltban aláír egy papírt amiben vállalja hogy a számláján rendelkezésre áll a fedezet.


greeneye166
(aktív tag)

Volt "szerencsém" pénztárban dolgozni, így pár dolgot bátorkodok írni.

A kártyás fizetés egy közepes sebességű terminálnál a napi vevőforgalmat, összegeket, komplikációkat figyelembe véve egyenlő sebességű, vagy gyorsabb mint a KP.
A kártyás fizetés jó a vevőnek, de az áruháznak is. Ezen lehet filózni, de ettől még így van.

A KP-nek az az illúziója, hogy az összeg közlésétől számítva folyamatos mahinálás zajlik:
..vevő előkeresi a pénzt
..odaadja
..kaszás beüti a kapott összeget
..kassza nyílik
..összekotorja a visszajárót
..visszaad
..blokkot ad

Kártya:
..vevő kártyát adja
..összeg a terminálba
..Pin + Zöld
..tikk-takk - ezt az időt látjuk mi tökölődésnek, pedig nem hosszabb, csak várunk!!!
..aláírás
..kártya, blokk vissza

Biztonság:
A gondom a kártyámmal, hogy a bank szerint kérnie kell a pinkódot, viszont a legtöbb helyen nem kérik. Ez bosszantó. Az aláírást lehet hamisítani!!!
A másik gondom, hogy ma már lehet mindenféle mintával kérni a kártyát :DDD , de szerintem a fénykép sokkal értelmesebb lépés lenne (már vannak ilyenek, csak kevés)

Más:
..tudtommal a terminál kihelyezése ingyenes és csak a százalék az amit a kereskedő fizet.
..a legtöbb vevő örül, ha nem kell pinkódot beütni. De akkor hol a biztonság, mert személyit csak bizonyos összeghatár felett kell kérni, banki engedélyt pedig csak többszázezres tranzakciónál.
..elkeserítő az American Express kártyák növekvő száma!!! Amikor a munkámat kezdtem még nem tudtam mi az és nem értettem, hogy lepukkant embereknél mit keres ilyen flancos kinézetű kártya + honnan van ennyi pénzük. Kiderült, hogy boldog boldogtalan kaphat ma már ilyet és a hitel nyújtotta "ingyenpénz" szépen csődbe viszi az ország kisembereit...de ez már tényleg egy külön történet...


Ferdzsoo
(addikt)

Érdekes nekem az a feltönő vevőként hogy ha bankkártyás van előttem sokkal lassabb minden.

Nézzük kicsit objektívebben az általad felsoroltakat:

Vevőnek a kártyát is elő kell keresni
Ugyanúgy odaadni mint ahogy a készpénznél feltüntetted,
kassza a bankkártyánál is nyílik nem csak a készpénznél,
míg a drága vevő kitalálja és beüti a pinkódját addig egy átlag pénztáros 3x összekotorja a visszajárót, a tik-tak ideje teljesen pluszban telik el a kártyás fizetésnél,
visszaadja a visszajárót, a bankkártyánál írogat, plusz ott is visszaadja

Tehát pontosan az a 25-30 másodpercnyi tiktak telik el feleslegesen amennyi idő alatt az egész KP-s fizetést el lehet intézni mégegyszer... :DDD


greeneye166
(aktív tag)

Egy rendszert nem lehet megítélni az alapján ahogy kishazánkba működik.
Életem leggyorsabb kártyás vásárlása egy francia hegyi üdülőtelepen zajlott a nagy semmi közepén.

A rendszer jó, csak nálunk nem működik renedesen.

...a kasszát azzal a lendülettel, ahogy kinyílt már csapod is vissza. Ez 0,3346 sec. Nem a lecsukás idő, hanem a kotorászás.
...egy kártyát elővenni nem annyi idő mint a pénzt.
...az a drága vevő, aki a pinkóddal vacakol, az a pénzzel is.
...a napi egészet kell figyelembe venni, mint már írtam és azt csak az tudja aki a kasszában ül és nem a vevő. Ez alapján pedig a kártya nem lassabb, mint a KP (nem "morzés" faluterminálról beszélek)

Ennyit szólnék hozzá és ezt is csak mert nekem címezted a hozzászólásod.

ui: én az utalványokat törölném el a föld színéről. Azzal szinte mindig van valami töketlenkedés.

A kártyás fizetés jó a vevőnek, de az áruháznak is. Ezen lehet filózni, de ettől még így van.


Ferdzsoo
(addikt)

Sajnálom ön nem nyert.... :C
Nem értek egyet, legalább egy percel lassabb a kártyás fizetés minden esetben...
Ettől még a véleményedet tiszteletben tartom...! :)


Wolverine
(félisten)
Blog

A legtöbb tökölődést két dolog okozza:

a) probléma van a kártyával vagy a terminállal
b) probléma van a vevővel (lassú, kétbalkezes, az előző kettő kombinációja)

Amúgy én simán fizetek akár 500 Ft-ot is kártyával (mert ez lehetséges, de levenni nem tudok ennyit ATM-nél), és eddig egyetlen helyen problémáztak ilyesmi miatt, de az 6 éve történt...


stichus
(tag)

és ha lassabb??? ráérünk


tabletta
(tag)

Inkább semmi..


erdoke
(titán)
Blog

A héten Csehországban és Szlovákiában voltam, és a helyzet talán még rosszabb. Több kisebb étteremben és szállodákban sem tudtam kártyával fizetni.


lesaux
(veterán)

Nem értek egyet, legalább egy percel lassabb a kártyás fizetés minden esetben...
Wow! Nálam nem is tart egy percig, mert nem kér PIN kódot.


tkazmer
(addikt)
Blog

a pines sem szokott egy percig tartani nekem...
az viszont érdekesség, hogy az otp külföldre gyorsabban elküldi nekem az sms-t kártyás tranzakcióról, mint belföldre:)


Tüzi
(veterán)
Blog

Mindezt úgy, hogy:
"a magyar bankrendszer nemzetközi összehasonlításban is magas, sokak szerint rendkívül magas jövedelmezőséget ért el." A megtérülési mutatók a tőkére vetítve az EU átlagának kétszeresét (!) érik el. Adózás után."


cocka
(veterán)

Ez nem igaz. A Plusban pl. K&H-s terminálok vannak, állítólag gyors netkapcsolat van a bolt és bank közt, nem gagyi betárcsázós szar kapcsolat, mint ahogy az a legtöbb OTP-s terminál esetében fennáll.

A fizetés nálam ma kb. 10 másodpercig tartott. Kártyát odaadtam, pénztáros lehúzta, visszaadta, a következő pillanatban adta a bizonylatot, aláírtam és csá.

Na most ugyanez gagyi OTP-s kapcsolat esetén: Kártyát odaadom, pénztáros lehúzza, zöld gombbal OK-znom kell az összeget, legalább fél percet várni míg kinyomtatja a terminál a bizonylatot, azt aláírni és úgy csá. Ez viszont 1 percig szokott tartani. És sajnos ebből van a több. :U


cocka
(veterán)

Ritkábban van probléma a kártyával. Sokkal több probléma van a bank és a bolt közti terminálon keresztüli kapcsolatfelvétel sebességével. És ez a komolyabb baj. Ezt leszámítva összvissz 10 másodperc egy kártyás fizetés, már ahol van normális kapcsolat a bank és a bolt közt.


lapa
(veterán)

ööö én éppen ott tartok, hogy le akarok állni a bankkártyás fizetéssel. nehogymár azon csámcsogjon a sok ügybuzgó kapitalista mikor melyik kínai termékre szottyant kedvem. még akkor se ha a nevem kitakarja egy gép. egyelőre legalábbis.

persze ilyen csak a mesében van és a fekete helikopterek se léteznek.

az viszont jogos felvetés, hogy van-e és milyen kapcsolat a bankkártya kereskedők általi nemakarása és a bevételek adómegkerülés céljából történő csendes letagadása között.


cocka
(veterán)

Na készpénz.

A mai nap folyamán szükségem volt készpénzre nagy címletre, amit majd a közeljövőben szeretnék elkölteni, de addig olyasmire kellett a pénz, amit nem lehetett kártyával kifizetni.

Első hely: élelmiszer bolt (nem sarki vegyes :) ) Ők nem tudnak adni. (hazudtak, mindegy hagytam a fenébe)

Második hely: vonaljegyeket árusító jegypénztár, venném a 10 db-os gyűjtőt, ebből ő nem tud visszaadni (bazzeg)

Harmadik hely: Rossmann, vettem egy 120 Ft-os szappant. Nőci kezdi a szöveget. Mondom na nee, itt is. Aztán mivel mást nem tudott tenni, kiperkálta a lét, de ez azért felháborító!

Akkor is kötelesek lennének visszajárót perkálni, ha húszezresből egy doboz gyufát akarok venni.

Na többek közt ezért szeretem jobban a kártyás fizetést. Mert ott akkor sem intenek be, ha 30 ezer Ft van a számlán. :DD Azonkívül nem kerekítgetnek feleslegesen.

üzenetek