üzenetek

hozzászólások


Lomha 8V
(addikt)
Blog

Jó írás, igazi kedvcsináló! Én is imádom Asimov regényeit, bár igazából a novellákat nem javaslom egymás után olvasni, mert az úgy nagyon tömény. A könyv más téma, az mehet végtelenítve. :D


kemotox
(addikt)
Blog

Jujj de imádom Asimov dolgait.. Most épp egy-egy Douglas Adams és Terry Pratchett könyv közepén tartok ("A lélek hosszú sötét teadélutánja" valamint a "A mágia fénye" - mindkettő nagyon elborult:D), de amint végzek velük jöhet egy kis Asimov. Meghoztad a kedvem :P


HuMarc
(addikt)
Blog

Én csak az Alapítvány részeket olvastam el, de azokat többször is, imádom őket. Főleg az előzmény (Hari Seldon) és a folytatás (Golan Trevize) amik nagyon jók (ezeket ugye jó 35-40 évvel az eredeti Alapítvány trilógia után írta Asimov). De maga az alap-trilógia is hihetetlenül jó.

Egyébként pár napja olvastam, és a témába vág: Sorozatot tervez az HBO Isaac Asimov Alapítványából


szcsaba1994
(tag)
Blog

A cikk leadása után jött ez a hír, szerintem jobb helyen nem is lehetnének a jogok. Az HBO mer nagyot vállalni, remélem az Alapítvány se lesz túl nagy falat nekik. De ezt most még csak Hari Seldon tudhatja...

Köszönöm a pozitív véleményeket, ha már 1 ember elkezdi emiatt olvasni a szériát több, mint megérte megírnom


Penndragon
(tag)

Életem első Sci-fije szerintem az "Alapítvány és föld" volt. Aztán sorra több Asimov könyv, olyan fiatal voltam, hogy szerintem fel se fogtam mit olvasok. Nekem személy szerint a Caliban tetszett a legjobban.
Lehet újra kéne olvasni őket... :F

[ Szerkesztve ]


Bad Pritt
(nagyúr)
Blog

Respect, nagyon jó írás egy legendás univerzumról! :R


protozoa
(újonc)

"Honnan lehet tudni, hogy mi káros az egész emberiség számára, vagy mi nem az hosszú távon."

Igyekszem nem spoilerezni. Csak az Alapítvány-könyveket olvastam a megnevezettekből, igaz abból az összeset. Úgy rémlik, hogy Giskard karakteréről egyik könyv sem tesz említést, de ha jól emlékszem, többek között a fent említett dilemma megoldására támad két elgondolása Daneelnek. Az egyik a pszichohistória, a másik Gaia, és Golan Trevizenek kell majd döntenie ezek közül az Alapítvány peremében. Ugye jól emlékszem?


szcsaba1994
(tag)
Blog

Az Alapítvány-könyvekről is lesz külön kritika, csak előbb a Birodalom szérián még át kell mennem. Közel se tűnik olyan jónak eddig, mint bármelyik robotregény. (Nem asimovi mércével még mindig nagyon jó, csak többet vártam)

Én is elég régen olvastam az Alapítvány és a Földet, de én is úgy emlékszek ,hogy a pszichohistória vagy a Gaia galaxis szintű megfelelőlje, a Galaxia közt kell döntenie, felkészülve egy intergalaktikus háborúra.
Ez is egy olyan döntés, aminél nem lehet egyérteműen megmondani, melyik szolgálja igazán az emberiség érdkeit. Mindenki legyen egy egész része vagy maradjunk "szigetemberek" saját tudattal és emlékekkel?

Innen már csak akkor olvasd, ha ne mzavar a Spoiler

Giskard az, aki az egész pszichoshistóriát kitaálja, miután képes az embri gondolatok olvasására és befolyásolására is, ezt a képességet adja át "halálakor" Daneelnek. Kíváncsi vagyok, Seldon hogy szerez tudomást erről a tudományágról, de van egy olyan érzésem, hogy Daneel még a Birodalom-Alapítvány szériák átvezetésénél jelentps szerephez fog jutni.


protozoa
(újonc)

Ezek szerint tökéletesen emlékszem. Az Asimov-univerzumban a legkorábban játszódó Alapítvány-regény az Alapítvány előtt. Úgy rémlik, hogy abban már nem említik, hogy Sheldon milyen vagy kinek a sugallatára veti fel az ötletet, majd beszél róla a Trantoron egy matematikai konferencián. Kíváncsi lennék én is az előzményekre. Vagyis a G.K. 12 020 előtti pár évre. SPOILER:Egyébként a korábban említett dilemmánál én Stor Gendibált és a Második Alapítvány uralmát választottam volna. Golan szerintem tévedett.


ncsicso
(tag)
Blog

Apró adalék az íráshoz, hogy Asimov először két egymástól független univerzumot mesélt el, a kettő összekötése későbbi ötlet volt.


bakgab
(csendes tag)

Tulajdonképpen hármas kapcsolódásról van szó - Robotok/Birodalom/Alapítvány univerzumok.
Aztán vannak még a legújabb művek, amiket Asimov halála után írtak, pl. Robotváros könyvek.
Akit érdekel [itt] felsorolnak közel hetven kötetet.


Apollyon
(Korrektor)

Nos az egész írást sajnos nem olvashattam el, meg a kommenteket sem, mert csak nemrég kezdtem el Asimovot olvasni, és ez a wiki alapján megpróbálom ezt időrendben tenni, ami valszeg már nem sikerült mert a Robottörténeteket egyben olvasom.

Mindenesetre nagyon tetszik, biztos, hogy végig fogom olvasni az összes megjelent írást. Sok gondolata még manapság is tökéletesen megállja a helyét.


kgb79
(tag)

Az nem lehtet, mivel Golan mindig a legjobb megoldást választja. Erre lett "tervezve".


Phülöp
(addikt)
Blog

Koszonom a cikket, ugy erzem, megint ra kell szannom par honapot a teljes sorozatra.


kemotox
(addikt)
Blog

Ja most nézem, az előző kommentem nem válasz akart lenni, csak mellékattintottam.


fatorzs
(tag)

No igen, a Birodalom könyvek nem olyan jók, főleg a sablonos karakterek zavartak... a főhős általában "magas, izmos, félelmetesen intelligens" pfff... Ennek ellenére a Kavics az égben nagyon jó, no meg ott van a rövid Zsákutca, ami elég egyedi, nem akarom elspoilerezni :)


kovgab
(aktív tag)

Némmá...
a kedvencem :)


protozoa
(újonc)

Csakhogy Golannak alapból prekoncepciója volt az általa ismert embertől eltérő személyekről. Ezt jól mutatja a Fallomhoz fűződő (v)iszonya. Vajon ez nem játszhatott szerepet a döntésében? Másrészt a pszichohistória is és a Sheldon-terv is folyamatosan tökéletesedett. Annyi idő alatt, amire kialakult volna Galaxia, a Második alapítvány irányította galaxis is bőven felkészülhetett volna egy ilyen támadásra. Egyébként abban sem hiszek, hogy Golan tévedhetetlen lett volna, ő is csak egy ember végső soron.


Ruszki
(senior tag)
Blog

Azért annak mekkora az esélye, hogy tegnap munkában pont erről beszéltünk és Will Smith-ről.
Az volt a téma, hogy nem sikerült beleélnie magát a szerepbe (Én, a robot) ellentétben Robin Williams-el mert ő eléggé bele tudta magát élni a szerepébe (200 éves ember)
Asimov nagyon de nagyon megelőzte a korát az írásával.
Én is olvastam/olvasom a könyveit.
Jó írás lett!

Ruszki!


kgb79
(tag)

A Második alapítvány tagjai álltak szerintem közelebb azokhoz a bizonyos általa ismert emberekhez. Ennek ellenére a Gaiát/Galaxiát választotta.
Lehet, hogy a Második alapítvány is felkészülhetett volna, de mi a garancia arra, hogy nem tűnik fel egy újabb Öszvér visszavetve a tervet évtizedekkel vagy akár évszázadokkal.


Keil Walker
(aktív tag)
Blog

Sorban végigolvastam az összes könyvet, ami a sorozatba tartozik. Zseniális, hogy végül összeáll az egész egy egységbe, de külön-külön is élvezhetőek a történeték. Rengeteg filmben fel lehet fedezni Asimov hatását. Kíváncsian várom mit hoz ki majd az HBO


Zirowe
(nagyúr)
Blog

Will SMith filmet inkább hagyjuk, ami ott történt, az egy valós asimovi világban sosem történhetett volna meg, a címén, robotok és pár néven kívül semmi köze nincs hozzá.

Penndragon: Kalibán trilógiát nem Asimov írta, csak az ő világában játszódik.

[ Szerkesztve ]


beleszólok
(senior tag)
Blog

Én meg hónapokig kutattam az "eredeti" novella után. :)


beleszólok
(senior tag)
Blog

Egyébként furcsa: azt hittem, az Alapítvány trilógia előtti időkről nem készült könyv és valamikor tavaly, a neten találtam egy Asimov gyűjteményt, abban találtam egy regényt (a címe nem jut eszembe), ami a fiatal Hari Seldonnal és az Alapítvány létrejöttének előzményeivel foglalkozik.
Mivel később íródott, mint az Alapítvány sorozat könyveinek többsége, kissé félve estem neki, de végeredményben egész jól sikerült beleilleszteni a korábban írt, de később játszódó sorozatba.
Tetszett, na... :)


kemotox
(addikt)
Blog

Valszeg az "Alapítvány előtt" vagy az "Előjáték az Alapítványhoz" lehetett az.


beleszólok
(senior tag)
Blog

Alapítvány előtt (megkerestem :) )

szerk: érdekes, a másikat is olvastam, de az nem hagyott túl mély nyomot bennem. Pedig azt is Asimov írta.

[ Szerkesztve ]


kemotox
(addikt)
Blog

Van még az alap trilógia után is két rész, "Alapítvány és föld" meg a másiknak nem tudom a címét.


beleszólok
(senior tag)
Blog

A trilógia után van még az Alapítvány pereme (vagy peremén?), az Alapítvány és Föld , meg - ennek már utána kellett néznem - egy novella, amit már nem Asimov írt.


protozoa
(újonc)

Legközelebb Trevizehez inkább az Első Alapítvány technológia-diktatúrája állt, hiszen onnan jött. A Második Alapítvány szerintem pont a középút lett volna az Első és a Galaxia között. Az Öszvér azért nem jó példa, mert ő nem teljesen a puszta véletlen műve. A folytatásokból kiderül, hogy a Gaia szülötte, mégsem tudták megfékezni. A Második Alapítvány győzte le végül, ahogy le tudott volna győzni minden ilyen kísérletet az idő előrehaladásával, hiszen a Sheldon-terv folyamatosan tökéletesedett. Az Öszvér példájából kiindulva pedig nyugodtan megállapíthatjuk, hogy a legnagyobb veszélyt a galaxisra Gaia jelentette addig.


protozoa
(újonc)

A történet kronológia sorrendje: Az Alapítvány előtt, Előjáték az Alapítványhoz, Alapítvány, Alapítvány és Birodalom, Második Alapítvány, Az Alapítvány pereme, Alapítvány és Föld. Ezeket írta Asimov.


kemotox
(addikt)
Blog

Tényleg, Alapítvány pereme, hogy nem jutott eszembe. Meg van pedig az is, jó kis régi Kozmosz kiadásban.


Phülöp
(addikt)
Blog

Ezert szeretem az egyben kiadott verziot, mar nem is emlekszem, hany kotet volt, de ott a tortenet idorendje alapjan rendeztek sorba, nem a megiras datuma szamitott. Igy egyben is kiadott egy tisztessegesebb konyvespolcnyi szelesseget.


Trevize1987
(aktív tag)

Hm, én is "szeretem" Asimov-ot :D


foka
(aktív tag)

Ha valaki képes töményen foglalkozni vele, olvassa az Enciklopedia Galactica-t, azt hiszem 5 kötetben az összes mű.
Szerintem a kirajzással kapcsolatos történetek is jók, pl. a "Csillagok akár a por", ebben egy vétlen emberke a mi korunkból a kirajzáskori Földre kerül.
Én is az alapítvány és birodalom könyvekkel kezdtem, majd a Galaktikában, vagy a Roburban a robottörténetek, később ugyanezek könyvben (és a könyben már máshogy voltak írva).


HuMarc
(addikt)
Blog

Ami a Szukits gondozásában megjelent Enciklopédia Galaktika, az szerintem szörnyű :( Meg sem tudom fogni rendesen, pláne egy Kindle után.


beleszólok
(senior tag)
Blog

Valahol olvastam egy cikket arról, hogy mely regényekkel hozta össze a három világot egybe Asimov.
Sajnos nem emlékszem, hogy hol kapcsolódnak össze, ráadásul a Birodalom számomra ismeretlen, azokat a regényeket nem olvastam. :(

(de legalább most megkerestem és megtaláltam, hogy melyek azok a regényei)

[ Szerkesztve ]


szcsaba1994
(tag)
Blog

Én azt a kiadást olvasom, igaz ,egy nookon.
Így magáról a könyvről nem tudok nyilatkozni, de nagyon jól meg van szerkesztve és az esetleges eltéréseket is megmagyarázza (mint a Robotok és Birodalom/Csillagok, akár a por esetén).


ctvagyok
(őstag)

Nagyon kevés alapítvány, robot univerzumos Asimov marad ki nekem. Talán csak a kavics az égben. Nagyon jó olvasmány az összes. Jó érzés olvasni, hogy más is olvasta ezeket :D


DarthSun
(nagyúr)
Blog

Hihetetlen jók ezek az Asimov művek, az Alapítvány regényeket még egész fiatalon olvastam, lenyűgözött.


Yutani
(nagyúr)
Blog

A cikk szerzője írta, hogy neki nem tetszett a Hajnal bolygó robotjai regény. Nekem viszont ellenkezőleg, már maga a címe is nagyon tetszik...

SPOILER!!!

...és amikor az ember eljut a regényfolyam végéig, amikor kiderül minden, lelki szemei előtt ott lebeg az Aurora bolygó régmúltja Bailey-vel és a többiekkel. És az a poén, hogy tényleg úgy érzed, hogy rettentő régen volt, mert bizony elég sok idő eltelik, míg a Hajnal bolygó robotjaitól eljutsz a Alapítvány és Földig.


szcsaba1994
(tag)
Blog

Nem emlékszek mindenre az Alapítvány és a Föld eseményei közül, de ha benne van akkor le tudnád írni, mi történt a Solaria lakosaival?


hcl
(félisten)
Blog

Lehetne folytatni azzal, hogy hol tűnnek még fel a robotok a későbbiekben - szó szerint a sokkal későbbiekben :)


hcl
(félisten)
Blog

SPOILER
Leköltöztek a föld alá, és egy teljesen elzárkózott high-tech, robotalapú társadalmat alakítottak ki.
(Alapítvány és Földben van)

@HuMarc : Olvasd el a többit is, mert a Golan Trevizte, Alapítvány és Föld valami hihetetlenül elnagyoltak az eredetikhez képest. A korábbiak zseniálisak, ezek egyszerűen csak scifik.

[ Szerkesztve ]


ollie
(MODERÁTOR)
Blog

Ó, ez az egyik kedvenc sci-fi sorozatom. Jó olvasni róla a logouton. :)


szcsaba1994
(tag)
Blog

Köszönöm a pozitív visszajelzéseket, számomra hatalmas meglepetés, hogy ennyi embert érdekel egy régi könyvsorozatról szóló cikk.


wetomi
(aktív tag)
Blog

Köszönöm én is az írást, nagyon jó! Ilyen jó könyvek esetén nem számít a kor.

Éppen a napokban gondolkoztam, milyen régen olvastam a robottörténeteket. Most a Szukits féle sorozat 9. kötetét nyúzom, korai, 40-50-es évekbeli novellákkal, azokat is nagyon ajánlom.
Ha valaki szeretne egy szép ajándékot Asimov életművéből, akár saját magának, akár másnak, most 50%-os akcióban nagyon megéri akár az egész sorozat. A 10 kötet együtt nagyon jól mutat a polcon, ha pedig az ember végigolvassa, az még jobb.

[ Szerkesztve ]


HuMarc
(addikt)
Blog

Az eredeti Alapítvány trilógiát olvastam, mást Asimovtól (még) nem. És a Golan Trevize-es részek (meg a Hari Seldonról szólóak) azok ténylegesen regények, míg az eredeti trilógia csak novellák egymásutánja.


ceia
(őstag)

A kedvenc sci-fi íróm, szinte mindent elolvastam tőle! Még az Űrvadász regényeket is, amiket egy darabig kihagytam, mert túl kommersznek tűntek. Aztán csak bepróbálkoztam vele, mert már nagyon nem volt mit olvasnom, és kiderült, hogy nem is olyan rossz, sőt! Csak persze el kell felejteni az Alapítvány / Robotika vonalat, az egy más világ. A kedvenceim azért mégis a Robotos történetek. A Hajnal bolygó robotjai-t pedig imádom, méghogy gyengébb a többinél, Szent Jozefa! :)


nbg
(senior tag)

ohh... legfeltetebb kincseim koze tartonak... :)


ollie
(MODERÁTOR)
Blog

Azért az a Cyberpunk kötet sem rossz. :)

Warhammer 40k nincs?

üzenetek