üzenetek

hozzászólások


Hopkins95
(addikt)

Na arról is van egy gyerekkori élményem. :D Cserkészekkel anno egyszer kimentünk az erdőbe és kint aludtunk a szabad ég alatt. Akkor aludtam legelőször így és arra emlékszem, hogy 1. Nagyon kemény volt a polifoam matracon és elaludni is alig tudtam; éjjel felébredtem és nehezen tudtam csak visszaaludni 2. Nagyon hideg volt a szabad ég alatt, pedig nyár volt. 3. éjjel mindenféle apró zörejek hallatszottak és valaki azt mondta, hogy patkány mászkál és már egyszer odavágott neki, mikor az a közelébe mászott(persze utóbbi valószínű nem volt igaz).

Ami ebből nekem megmaradt, hogy reggelre kialvatlanul, fázva és úgy keltem fel, mint egy hajótörött. Amikor hazaértem, nagy felüdülés volt.

Persze ki tudja, lehet most újra nekiindulva komolyabb felszereléssel meg azt mondanám, hogy ez az az élmény, amire régóta vágyom. :)

[ Szerkesztve ]


Csabroncka
(addikt)
Blog

Idei első hosszú hétvége!

Szombat esti özönvíz után (Nyíregyháza Sóstó)


Hopkins95
(addikt)

Szép! :C


Tian66
(senior tag)

Kék túrázom 3-4 napos szakaszokkal. Erdőben alvás, teljesen vad létezés. A hátizsák össz tömegét nem tudtam meg 14 kg alá vinni. Ebben benne van 3l víz és maga a hátizsák is ami szintén 2 kg fölött van ( Zajos Lhotse 65 ).
Minden eszköz a lehető legkönnyebb.
Hogy lesz ebből 5kgs gyalogos hátizsák?


Csabroncka
(addikt)
Blog

Ahogy a cikkben is írtam, az energiadús enni- innivaló tömegén nem tudsz spórolni! Amin lehet, az az összes többi! Bivakolásnál nincsen sátor pl. Több ember esetén picit optimálisabban el lehet osztani a súlyt. Sztem max 10% al tudod csökkenteni!


Tian66
(senior tag)

Köszönöm, így sejtem én is. Azt hiszem csinálok majd olyan szakaszokat ahol minden beszerezhető menet közben és a szállás is adott. Akkor azt meguszom könnyebb zsákkal. A lakatlanabb részekre meg marad a cipekedés.
:)

[ Szerkesztve ]


Hopkins95
(addikt)

Milyen sátrat használsz amúgy? Én most a Zajonak az új ultrakönnyű sátrát néztem ki: Zajo Litio 2 UL Tent

Tömegre nagyon jó, csupán a hely végett aggódom kicsit, mert ismerem azt, mikor dög melegben ragad rád a ruha és nem tudsz rendesen a sátorban átöltözni, mert túl kicsi(Ilyen sátram van Grand Canyon CARDOVA 1, de még egyszer nem venném meg).


Tian66
(senior tag)

Van egy Hannah két személyes, ami kényelmes de 3 kg fölötti súlyú és van egy Nature Hike ami pici egy személyes de 1670 g az egész. Valamint van egy szintén könnyű Amazonas függőágy is. Azt még éjszakára nem próbáltam.
A Zajo az adatai alapján jó lehet. Tetszik.

[ Szerkesztve ]


Jancsi
(aktív tag)
Blog

5 kg-os sehogy, de írni kell egy listát a dolgok tömegével és hogy mennyire fontos. Ami fontos az mérlegelés nélkül megy a táskába. Ami kevésbé azok közül kiszelektálni a nehezeket.

Sok múlik az út megtervezésén is, ha gyakran tudsz vizet és élelmet venni akkor elég mindig annyi, hogy kihúzza a következőig. Én személy szerint menetben kevesebbet fogyasztok mint egy átlag nap ülőmunkával. Meg kell találnod a ritmusod, nem hajszolva, ahogy kényelmesen végig bírod a napot. 1-2 napos túráról mindig hozok haza ennivalót. Hosszabbra már eleve úgy készülök, hogy mindent helyben szerzek be és egy étkezésre valónak van hely a táskába. Akkor biztos nem cipelem feleslegesen.

Sátornak nálam a Yellowstone Alpine 2 [link] bevált. 8, 10 mm-es 1-es falú alumínium csőből gyártottam hozzá rudazatot, 60-70 g-al könnyebb csak mint a gyárija, de ez nem valószínű, hogy valaha eltörik. Rendeltem hozzá szép piros X keresztmetszetű cövekeket, ami kicsit nehezebb mint a gyár, ellenben nem hajlik el. Így csomagolás nélkül 1800g. A két személy az inkább csak marketing adat. Egy főnek és felszerelésének optimális.

Hálózsák, vékony Crivit a LIDL-ből. 5k-ért korrekt, 670 g, sátorban, 14-15 °C-ig rendben van.

Matrac, felfújható sárga a Decathlonból, 55 mm vastag, 510 g. Egyszer kíváncsiságból lemértem, kényelmesen 50 s felfújni. Azóta az önfelfújódó ott pihen a szekrény alján, nehezebb, laposabb, kényelmetlenebb. Megkockáztatom ezzel még a felfújással is kevesebb a meló, mint az kiteríteni, hagyni kibontakozni, majd a végén úgy is rá kell még fújni.

Opcionálisan felfújható párna. Nekem nagyon bejött, picire össze lehet hajtani és sokat dob a komforton. 175 g

Ez így 3150 g, csak hogy legyen hol aludni.

Egy függőágy sem komoly megtakarítás 550-600 g-nál nem könnyebb, egy szúnyoghálós modell inkább 1 kg. Kell fölé egy ponyva ami megint minimum 400 g. Mozog körülette a levegő, így vastagabb hálózsák kell azonos komforthoz.
1800-2300 g, de azzal érdemes számolni, hogy ívben lehet csak benne aludni. Plusz vannak rettenet kényelmetlen kétszemélyes szúnyoghálós távol-keleti csodás amik kisebbek mint egy rendes egyszemélyes. Előbbit még nem mertem kipróbálni élesben, még egy otthoni délutáni szundi sem ment benne. Egy estére viszont egy jó függőágy vállalható. (de én még úgy is inkább cipelem a sátor plusz 800-1300 g-ját, hogy szinte minden megfordult a mérlegen ami a hátamon)

Ha nincs hideg és van lehetőség legalább egy cicamosdásra (kulacsból csepegtetve, vagy palackra lehet készíteni kilyuggatott kupakkal mini zuhanyrózsát) aludni elég egy alsó. Ha nincs, vagy hűvösebb várható vékony aláöltözet.

Itthon nyárra minimális ruha elég. Lecipzározható szárú túra nadrág, rövid ujjú futópóló. Estére egy hosszú ujjú futópóló (nagyon vékonytól majdnem polár melegségűig rengeteg félve van) és a nadrág szára. Másnapra váltás alsó és póló. Ha találsz valami vízforrást az előzőnapit kiöblíted, majd mehet a táskára száradni. (esetleg estére egy madzagot áthúzva rajtuk kiteríted, ha esőre áll és már kicsit száradt mehet a sátorba is, reggel lehet kicsit hüsi lesz, de pár perc és elmúlik)
Az utóbbi időben inkább bringával túrázok, szoktam még magammal vinni egy szandált is. Ha tábort vertem akkor átveszem azt, jelezvén a lábamnak, hogy a műszak véget ért pihenhet kicsit.

5 nap, 4 északára (2 nap sátrazás, 2 nap házban alvás) bringával 9 kiló csomag jött össze, amibe már benne volt bő másfél liter víz is. Sátorból és alvós dolgokból a bent vázolt összeállítás.
Evezős zsák, a kormányon, nagyobb méretű váz és nyeregtáska, plusz egy kicsi a felső csövön, ezek összesen 1100-1200 g. Minimál szerszám és eü. készlet. Két váltás alsó és zokni, egy váltás mez és nadrág, alvós alsó, zuhanyzás utánra egy vékony rövidnadrág és póló. Hosszú ujjú helyett, csak kar és lábmelegítő, mini esőkabát, úszónadrág. Powerbank, kábelek, töltő.

Tudom, bringán nagyon más, ott egy 10 km-es kitérő enni és/vagy innivalóért még a halálomon is maximum egy óra, normál esetben pedig még fél sem, gyalog pedig min. 2. De ha tudod úgy szervezni az utat, hogy estefelé és reggel eljuss a civilizációba, csökkenti a csomag méretét és növeli a komfortot, ha tudsz enni vacsira valami finomat, reggeli pedig a helyi krimóban kávézás közben feltöltöd a telefont. Jut szembe a két vagy akár még több kimenetes töltő és powerbank nagyon jól jöhet. Lehet egyszerre tölteni a powerbank-et és a telefont. Ha mindenki támogat QC-t vagy PD-t akkor még a tempót is lehet növelni. A lassabban töltődő apróbb dolgok (óra, GPS) pedig lóghatnak egész este a powerbank-en.


Hopkins95
(addikt)

Úgy döntöttem közben, hogy elnézek a győri Decathlonba, az oldalukon szétnéztem és vannak ott még cuccok, amikre szükségem van és egyidejűleg megnézem a sátrakat is. :R

(#49) Jancsi Én olyan vékony hálózsákra biztos nem bíznám magam, mert elkapsz egy esős éjjelt és szevasz. Volt tapasztalatom nyáron a High Peak Litepak 1200-al, ami elvileg 11 fokig van, mégis hajnalban fáztam benne. Úgyhogy szerintem hálózsákon nem érdemes spórolni, mert megbosszulja magát és nem tudsz jól aludni.

A matracból én is a sárga Decathlonosat nézegetem, tetszik.

[ Szerkesztve ]


Csabroncka
(addikt)
Blog

"Én személy szerint menetben kevesebbet fogyasztok mint egy átlag nap ülőmunkával." Ez gy kicsit ellent mond az én értelmezésem szerint.

Gondolom arra gondoltál, hogy napközben keveset eszel, de inni viszont kell.

A tömegen úgy lehet jelentősen faragni, ha az innivaló (is) minimális, kérdés mennyire vagy a civilizációtól gyalog.

A hálózsákot én is gyenge pontnak érzem, a többi viszont szuper.

[ Szerkesztve ]


GreatL
(őstag)

- utálja úgy általában a természetet és bármit ami ezzel kapcsolatos (Beteg?)


Jancsi
(aktív tag)
Blog

Papírforma szerint az tudja amit a "vastagabbik" Hannah Biker X1 hálózsákom a "balesete" előtt: +9 /+5 /-9°C. 10 fokos nyirkos barlangszálláson az sem volt már éppen kellemes.
Spórolni valóban nem érdemes, de ha számít a tömeg és a térfogat akkor mérlegelni kell. Még a tömeg nem is lenne olyan vészes, de a térfogat... A jó idős hálózsákom 3 liter körül van, a vastagabb 6, a High Peak Litepak 1200 10 liter. Ha nagyon fázok magamra húzom a ruhát ami van nálam (kar, láb melegítő, póló/mez), vagy életmentőfólia.
Még kezdőként volt szerencsém olyan alatt éjszakázni Nagymezőn. Mert ha napközben 35-36 fok van mégis éjszaka mennyi lehet... mint hajnalban kiderült 12-13. Én pedig bevállaltam hogy egy vékony nadrágban és hosszú ujjú pólóban nézem majd a csillaghullást a szabad ég alatt.

Nekem nagyon bejött. Ha van lehetőséged próbáld ki, mert először fura érzés a bordákon fordulni, plusz kicsit hangos ahogy ropog az elején. Annyi a trükkje, hogy nem szabad keményre fújni, amikor úgy látod, hogy már felén túl vagy próbáld ki. Ha kézzel simán össze is tudod nyomni egy ponton, felfeküdve rá nem fogod. Jahh és otthon próbáld párszor ki és összecsomagolni, mert elég szűk a tokja.

Ezért vagyok annyira kritikus a tömeggel és térfogattal.

Elöl: sátor, mellégyömöszölve vízhatlan zacskóban a törülköző, kívül a rudazat és cövekek
Nyereg alatt: hálózsák, matrac, párna, alvós ruha, a táska alatt szandál
Középen a táskában: váltás ruha, sátorfolt, madzag, naptej, kézfertőtlenítő, esőkabát, kar és lábmelegítő
Kis táska a felső csövön: powerbank, kábelek, töltő, mini szerszám, ha gyorsan kellene
Két tool box oldalt: egyikben szerszámok pótbelső, másikban EU csomag
De ennek már csak annyi köze van a kempingezéshez, hogy ott töltöm az estét, másnap pedig megyek tovább.

(#51) Csabroncka

Igazából a túra teljes idejére levetítve is. Messze nem viszek be annyi kalóriát mint amennyit felhasználok.
Túrán napi 5-6 órát megyek vagy vagyok nyeregben, az nagyon nyugis tempó mellett is bő 2000 kcal többlet az alap fogyasztáson felül. Napi 4-5000 kcal-al lennék nullán, de étvágyam többnyire nem sok, így 2000-2500 kcal-t eszek maximum, sokszor még annyit sem. A tempóra és pulzusra figyelve (kellemest a hasznossal összekötve) olyan mint egy szép hosszú zsírégető edzés.
Természetesen, ha megéhezek eszek, ha megszomjazom iszok.
A vizet inkább tervezési szempontból emeltem ki, attól rosszabb nincs, ha elfogy még késő délután hegymenetben, aztán messze van még a másnap délelőtt amikor leérek a faluba.


Hopkins95
(addikt)

A szabadon alvásnál téged nem zavarnak a szúnyogok, böglyök meg mindenféle bogarak? Illetve a párás levegő hajnalban, ami mindenre leereszkedik és nedvessé teszi a teljes felszerelésed?

Bocsa ha hülyéket kérdezek, csak összesen egyszer aludtam így a szabadban nagyon régen és az sem volt számomra valami kellemes élmény. De mozgatja a fantáziámat továbbra is, ezért gondolkodom rajta, hogy kipróbálnám újra. Csak a sátor számomra ad egyfajta biztonságérzetet ill. privátszférát, azért szeretem. De kipróbálnám azt is, milyen lehet ilyen bivakszálláson vagy barlangnyílásban aludni.

Amúgy nem tudom hallottátok -e, hogy pl. a Tátrában nem is lehet hivatalosan bivakolni? :Y Amit amúgy én abszolút nem értek. Hisz az embernek valahol aludni kell és mi van, ha pl. eltéved...de Magyarországon úgy olvastam lehet ill. vannak bivakszállások is. Én a Gerecsében a Piros túra mentén kaptam néhány tippet, szóval szerintem arra fog vezetni szerintem az első utam.

[ Szerkesztve ]


Jancsi
(aktív tag)
Blog

Be kell öltözni Kennynek. Ami pedig még mindig kint van annak a környékét be kell fújni szúnyogriasztóval. OFF, Szuku, Protect nekem beváltak. Ha nem izzad nagyon az ember 3-4 óráig csak köröz körülötte a szúnyog nem száll le. Ha hegymenetben ez inkább 1 óra.
Ideális esetben nem olyan hideg az ember hogy kicsapódjon rá a pára. Ilyennel még nem volt problémám, bár igyekeztem csak jó időben kint aludni. (>13-14°C)

Ha a rovarkérdést megoldottad riasztóval, onnantól csak esővédelmet ad a sátor. Na meg csomagolni valót reggel.
Itthon nincs semmi ami prédaként tekintene az emberre. Tüzet azért érdemes rakni és felszerelést a táskában tartani vagy összekötni. Ha esetleg nyestnek, pelének vagy hasonlónak megtetszene valami vagy kiszagolnák az ennivalót.
Ha ki akarod próbálni a dolgot javaslom a cserepes-kői barlangszállást. [link] Szilvásváradig korrekt a buszközlekedés, Szalajka-völgyben egy jó pisztráng, fel a forráshoz, megtölteni a kulacsokat. Tengerszemet megkerülve zöld bicikli jelzés, az áteresznél vagy átmenni a túloldalra a kék kerékpárra, vagy a susnyásban a sárgán fel Katonasírokig. Piros, majd kék, a legvégénél kék barlang jel, ami pár éve rosszul festettek fel, de azért meg lehet találni, az úttól fentebb van 40-50m-el Cserepes-kő dél-keleti sarkánál.
Ha mégsem jönne be a kint alvás, vagy esne akkor be lehet vonulni. Ha ott is hüsi lenne, akkor be lehet fűteni. (csak pótold a fát amit felhasználtál) (népszerű voltam hazafelé a buszon, minután egy kiadós ázás után reggelre sem száradt még a ruhám, így még megfüstöltem a kályha fölött)
Másnap (az este függvényében) eldöntheted merre indulsz.
Kék, zöld, kék +, Stimecz-ház, onnan lehet kisvonattal Felsőtárkányba menni.
Bélapátfalva felé megnézed a felhagyott bányaudvart, bár annak a vége aszfaltos.
Vissza Szilvásváradra.
Kék, zöld háromszög. Tar-kő, Három-kő, majd Répáshutáról haza. Szerintem a Bükk egyik legszebb része.
Bánk, Ómassa irány sem rossz. Nagymező szép, Bánk után pedig a Gyula forrásnál lehet mosakodni egyet.

Teljesen megértem, a Tátra nem játék. Egyfelől védeni kell azt a kevés vadvilágot amit megmaradt. Másfelől az embereket is, ott már akad medve, szarvas. (pár éve ha nem látom a saját szememmel nem hiszem el, hogy 4-5 méterről képesek fényképezni egy parkolóba tévedt szarvast) Magasabban nagyon változékony időjárás is.
Senki sem akar ott eltévedni. Tátrafüred 900m-en van, és 7 fokot mondanak hétfő hajnalba, kb. ennyi a Szlovák Paradicsom fennsíkjainak átlagmagassága is, igazából még innen indulnak a hegyek és szinte minden este esik.
Pár éve voltam a Rysy-n és Kriváň-on, nagyon nem éreztem, hogy én ott akarnék éjszakázni, de még a Szlovák Paradicsomban sem. Pedig ha tehetném ott tölteném az egész nyarat.

Bivakszállás... akár egy buszmegálló is lehet az, vagy egy tetszőleges esőbálló. Ha biztosra akarsz menni előtte bejárod a helyet nem ott alvásra készülve. Majd ha kinézted hol fogsz aludni akkor majd legközelebb úgy mész, hogy ott alszol. Vagy függőágy és ponyva. Se alulról se felülről nem ázol. (két fa csak akad az erdőben) Ha a szélirányra figyelve állítod fel még nem is olyan huzatos.
Ha nem akarod magad annyira elveszve érezni, akkor olyan helyen táborozz ahol van mobilhálózat. Egy kis chatelés a barátokkal sokat segít. Igazából lélekben nagyobb rákészülés igényel szerintem a dolog mint fizikailag. Dolgoznak az emberben az ösztönök és eszébe jutnak a gyerekmesék tanításai arról, hogy ez nagyon nem jó ötlet. De racionálisan végi gondolva a legrosszabb dolog ami történhet pár szúnyogcsípés.


Tian66
(senior tag)

Köszönöm a kimerítő választ. A kérdésem inkább csak költői volt, magam is rutinos túrázó vagyok. Én is mérem és mérlegelem a cuccot, hogy mi jön és mi marad. Általában azért nem jutok 10 kg alá mert az útvonalon sokszor se víz se étel utánpótlás nem megoldható. 2 napra való adag meg súlyban is sok. :)


Kalandor
(HÁZIGAZDA)
Blog

A budaörsi auchanban 1390 a nagy, 450gr-os gázpalack (általában 2500).


Csabroncka
(addikt)
Blog

Best of Szarvaskő!

Fentről:

Lentről:

(Sátor: 9 éves Coleman Coastline Deluxe 6)

Ökopark kemping!

[ Szerkesztve ]


[w]
(őstag)

megpróbálkozom hátha...

akinek esetleg van megunt, használaton kívüli QUECHUA MH100 mélytányérja és megválna tőle, az legyen szíves jelezze pm-ben. (úgy tűnik, hogy nem kapható többé és beégtem a lányom előtt - nincs harmadik tányérunk :W)

ilyenre vágyunk:


Csabroncka
(addikt)
Blog

2021 nyár, Harkány - Termál kemping

üzenetek