üzenetek

hozzászólások


Dave™
(nagyúr)
Blog

Csatlakozni egy megosztáshoz vagy létrehozni egy megosztást a hálózaton két különböző dolog. Előbbihez nem kell semmi, utóbbi viszont valóban nem egyszerű, de van rá wiki.


nuke7
(veterán)
Blog

Ez történt valószínűleg hogy a plazma desktop letörlesre került - ezt én csak reinstall-al tudom megoldani valószínűleg... ( úgyhogy ez lett)
Synogy nas-hoz mivel csatlakoznal ha nem smb4k-val..? Autofs, cifs, stb nem ment terminalbol.

Amúgy miből lehetne megmondani h mi a baj? :DDD

[ Szerkesztve ]


Dave™
(nagyúr)
Blog

Egyszerűbb nem törölni ész nélkül :) ideiglenes eléréshez simán könyvjelzőzöd a Dolphinban, egyébként (meg video streamhez) fstabot szerkeszted. Terminál sem kell.


nuke7
(veterán)
Blog

ja, igen... fstab szerkesztés kifogott rajtam... :N


vadkörte
(addikt)
Blog

Fstab-hoz óvatosan nyúlok. Egy ártatlannak tűnő fstab szerkesztés után telepíthettem újra a szerverem OMV-ját. Még live rendszerrel sem fértem hozzá a módosított fstab-hoz. :DDD

A hétvégén nekem is sikerült megrogyasztani a Manjaro-t. Persze 100% user error volt az ok. :DDD
Telepítettem pár dolgot - AUR-ból is - de nem minden működött úgy, ahogy azt elvártam, vagy egyáltalán nem működött. Így elkezdtem szép sorban lesatírozni a nem működőket. Az egyik törlés után viszont összeborult az egész rendszer. Kimerevedett a kép, újraindult a gép és ennyi, valószínűleg olyan összetevőt is töröltem, amit nem kellett volna. X11 error-ral a betöltés alatt megállt (nem volt kernel panic, de a fallback mód sem működött). Rendszermentés persze nincs, pánikba azért nem estem, live rendszerről történt adatmentés után pár óra alatt működőképessé lett varázsolva a gép.


Dave™
(nagyúr)
Blog

El sem tudom képzelni ezeket hogy sikerült összehozni. OMV-hez pl. SSH-n is hozzáférsz, ott pedig tudod szerkeszteni pl. nano-val az fstabot, de csinálhatsz előtte mentést is róla, és mondjuk mc-vel felülírod stb. A másikat se tudom elképzelni mit csináltál, amivel gyalultad az X-et.

Amíg nincs meg a kellő tudás, addig azért körültekintően, némi óvatossággal próbáljatok meg kontárkodni.

Skullwipe: az fstabos dolgot én sem tudom elképzelni, de ha törölsz egy olyan csomagot, ami mondjuk a grafikus felülethez kell, akkor tényleg meg tudsz borítani bármilyen linuxot, és root joggal nem fog visszakérdezni, hogy biztosan ezt szeretnéd-e. Ezért kell megnézni, hogy mit is törölsz. Sima felhasználói programoknál kizártnak tartom, hogy ezt össze lehessen hozni, rendszerkomponenseknél viszont viszonylag könnyen, tehát ott körültekintőnek kell lenni. De akkor sem kell újratelepíteni, elég csak azt visszatenni konzolból, amit leszedtél, persze ehhez már kell némi tudás is, törölni könnyebb :D

[ Szerkesztve ]


Skullwipe
(senior tag)

Nincs ezekre valami sima live-ről való terminálos újra pakolási megoldás? Úgy értem, hogy be írsz pár "varázs" parancsot, lefut, felmásolja amit csak lehet és resetel mindent? Nem hiszem el, hogy nem lehet az ilyet így megoldani, ha már lehetőség van így "egyszerűen' elrontani. Mi az hogy nem férsz az fstabhoz? Ez hogy lehetséges?

szerk.: Látom felettem már válaszolt is, akkor nem csak a buta hozzá nem értő áll előtte értettlenül :D

[ Szerkesztve ]


vadkörte
(addikt)
Blog

Azért ennyire lúzer nem vagyok. :D Ha az lennék, nem azt mondom, hogy én voltam a hülye, hanem azt, hogy #szaralinuxmonnyonle...

Az OMV-hez SSH-n hozzáfértem, de azon kívül, hogy a rendszerlemezen lévő adatpartíciót átmásoltam a tárhelylemezre semmiféle módosítást nem tudtam végrehajtani. Se nano, se mc-s felülírás a backup-ból, pedig ott volt és elég friss is volt. Root felhasználóként sem.
A módosítás annyi volt, hogy az SSD miatt a flash meghajtókhoz ajánlott opciót a megadott módon beírtam az fstab-ba. Mindegy. Ráment pár jópár órám, de működik a kis gépecske.

Az X-hez.
Mint írtam telepítettem pár érdekesnek látszó összetevőt AUR-ból. Úgy is lehet fogalmazni, hogy próbálkozok, mint a kiskutya az ugatással. És valószínűleg - na jó, biztos - a feleslegesnek ítéltek eltávolításánál kiválasztottam a listából olyat is, amit nem kellett volna, ez vitte magával a komplett X-et.
Gondoltam a konzolos helyreállításra is, de ennek előfeltétele lett volna, hogy tudjam, mit is töröltem le amit nem keleltt volna. :DD
Egyszerűbb volt az alapoktól újraépíteni a gépet, ~2 óra alatt az eredeti (ill. kicsit jobb) állapotába hoztam vissza. (telepítés, belakás, szoftvereim telepítése és beállítása, frissítések, stb...) Windows esetén erre ráment volna legalább egy napom, meg egy csomó sokkot kapott agysejtem.

Kipróbáltam már egy rakat disztribúciót, de még mindig ez - a Manjaro - az amire őszintén tudom azt mondani, hogy tudnám használni, akár a mindennapokban is.

[ Szerkesztve ]


mAtech
(aktív tag)
Blog

Dave, ubyegon2, vadkörte: Köszi az iránymutatást. :)
LXDE-vel van 3 év tapasztalatom, azt ismerem munkából adódóan. Más kérdés, hogy a kinézete annyira nem tetszik. Bár az 12.04 Lubuntu volt.
Openboxot még nem próbáltam.


ubyegon2
(nagyúr)
Blog

Még 9 napig nem tudom megnézni a Manjaros gépem, de szerintem ami Debianon működik, az itt is, csak máshol van az infó.

Ha eléred a konzolt és nincs 2 órád, akkor 2 perc alatt meg tudod nézni, mit csináltál addig. :)

Fenti logika alapján nálad a cat /var/log/pacman.log parancs fogja megmutatni a rendszeren végrehajtott változásokat.

A less parancs a cat helyett lépteti a terminal kimenetet, ha jól emlékszem, de ugyanazt írja ki.

(#749) mAtech

Manjaron amúgy jobban fog tetszeni a kinézete, ez egy Manjaro sajátosság. Még az Openboxos (Mabox) is jól néz ki, persze ennek ára van erőforrás használatnál, de nem vészes. ;)

[ Szerkesztve ]


peteris
(csendes tag)

Egy adalék az Atom témához. Idézetek:

"x86-os processzor (ajánlott 10 évesnél nem régebbit használni), 2 GB RAM és nagyon javasolt legalább egy alap integrált grafikus gyorsító, ezt már a közel 10 éves processzorok többsége is biztosítja, egyedül az Atom szériás megoldásoknál lehetnek kisebb-nagyobb problémák"

Az én kérdésem az volna, hogy milyen problémák lehetnek? Megéri vele kínlódni?
Mivel nekem van egy acer emachines e250 netbookom, atom processzorral, és 2 Gb rammal, és 120 Gb-os SSD-vel, amire egy normális Linuxot keresek.

Van egy Acer D250-es netbookom, Atom N270 processzorral, 2 GB RAM-al és 120 GB-os HDD-vel. Ma megpróbáltam feltenni rá egy manjaro-xfcet. Sajnos már az első körben megbukott a dolog, az üzenet úgy szólt, hogy ehhez nincs kernel! Nem nagyon lepett meg a dolog, hiszen a szerző figyelmeztetett kisebb-nagyobb problémákra.

Többnyire egyetértek az ilyen kategóriájú gépeknek (Atom) a fórumban olvasható fikázásával, nekem sem ez a fő gépem, de kiváncsi voltam, mit csinál Linux alatt. Azt hiszem nem kisérletezek vele tovább, maradok a gépen lévő Windows 10-nél, ami úgy látszik nem olyan igényes, mint a manjaro és "kíméletes" használattal böngészésre, levelezésre elmegy.


Dave™
(nagyúr)
Blog

A Linux nem egyenlő a Manjaro KDE-vel, előbbi egy sokkal nagyobb halmaz, a KDE-hez pedig kell egy támogatott GPU is, ami az Atomban pont nem teljesen támogatott, és igen, pont ezért írtam bele a cikkbe, hogy ne legyen felesleges csalódás. Lenne rengeteg alternatíva az Atomos gépekre, leginkább valami openboxos megoldás, vagy LXDE, de neked egyszerűbb volt ez az önigazolás ahogyan látom.

Volt N270-es netbookom, és kínszenvedés volt használni, ugyan véletlen egybeesés, de a szintetikus pontszáma is 270, egy mai átlagos konzumer notebook ennél 14x gyorsabb. Ha azon a gépen fut a Windows update, akkor szó szerint használhatatlan lesz, mivel ennél 5x erősebb gépeket is visszafog jelentősen, de szövegszerkesztésen kívül nem tudom mire lehet még használni, és nem bántásból mondom, nekem valamikor 8-9 éve volt, és már akkor súrolta a használhatatlant.

szerk: Bocsánat, átsiklottam az XFCE felett, az egy fokkal jobb választás mint a KDE, de ez a gép sajnos kukaérett. Esetleg próbálkozhatsz a már többször emlegetett minimál disztribúciókkal, levelezni meg szövegszerkeszteni lehet vele. Ezen érdemben egy Linux sem fog segíteni, kár a gőzért.

[ Szerkesztve ]


nuke7
(veterán)
Blog

nekem gnome teljesen jól ment 2gb ram-os asus eee pc-ken akkoriban, már nem tudom melyik distro...
amúgy ssd-vel meg tök élhető is lehet szerintem...


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Ilyen kategóriájú gépre Puppy jellegű disztró való: https://prohardver.hu/tema/re_linux_a_mindennapokban_manjaro_kde/hsz_705-705.html


peteris
(csendes tag)

Nem akartam reklámot csinálni sem a netbooknak, sem a Windowsnak, csak egy érdekességre hívtam fel a figyelmet, mellesleg azt hiszem válaszoltam macci730 fórumtárs kérdésére is. Nem értem, hogy a hozzászólásomban hol az "önigazolás". Megpróbáltam valamit, nem sikerült és ennek alapján úgy döntöttem, hogy nem folytatom. Négy évvel ezelőtt "linux-oztam" utoljára és még jól emlékszem arra, mennyi időt, fáradságot kellett egy-egy disztribució használhatóvá tételére fordítani telepítés után. A netbook-on ugyanez várna rám most is.

Mindenesetre most komolyabb gépeken is kipróbáltam a manjaro-gnome-ot, a LinuxMint 18.3-at, a manjaro-xfce-t és a manjaro-deepin-t (ez egyben a "tetszési" sorrendem). Mindegyik simán települt és jól működött.

Visszatérve a netbookra: a Windows updatelési folyamat lassú és valóban használhatatlanná teszi a gépet, ez a fő probléma. És ezek az updatek erőszakosak. Egy hétvégi házban másod-gépként terveztem használni a netbook-ot, ahol csak mobil net van (korlátos). A frissítések után alig marad keretem a tényleges használatra. A manjaro rolling természete és a frissítések kézben tarthatósága volt (lett volna) számomra a fő vonzerő.

Köszönöm a többi tanácsot is.


vadkörte
(addikt)
Blog

Szerintem félreértetted. Nem fikázta senki az Atomos- gépeket, csupán megpróbáltuk a helyükön kezelni őket.
Amúgy 30+E Ft körül lehet már kapni Acer netbook-okat kicsit komolyabb CPU-val.
A gépednél nem sokkal komolyabb hw került a "NAS"-omba
N270 helyett 330-as dual-core Atom, az integrált helyett SiS VGA. Gyárilag Windows Vista Pro volt rajt, ha nagyon akarnám mehetett is volna rá, hisz a matrica a gép alján maradt. :DD . "Asztali" gépnek reménytelen, de grafikus felület nélküli kiszolgálónak pompás. A kis dual atom bármelyik consumer - cerka alatti, vagy kiscerkás - kétlemezes home NAS-sal felveszi a versenyt számítási teljesítményben.
Volt, már, hogy TV-re streamelt, 1 asztali és két laptopra másolt (a PC-ről fel, a laptopok meg róla) miközben tabletről SSH-n turkáltam a lelkében (update-eltem)

Szum:
Megvan még ezeknek a kis vénségeknek is a helye, de valóban kezdenek kipusztulni.


Frawly
(veterán)

Erre a gépre Sparky Linux vagy AntiX. Mindkettő max. IceWM felülettel. Meg szigorúan 32 bites Non PAE kernellel. Sokat Linuxszal sem lehet egy ilyen géptől várni, a 2GB RAM vészesen kevés, az alaprendszer lehet egész tűrhetően elszaladgál rajta, csak böngészőt ne nyiss meg rajta, mert simán megőszülhetsz, főleg ha a Facebookot is megnyitod rajta tonna megosztott képpel és bejegyzéssel. Natív lejátszóban SD-s x264-et, divx-et lejátszik, nagyon kicsi irodai-logikai játékok elmennek rajta, lehet rajta pdf-et olvasgatni, meg mp3-at és flac-et hallgatni, szöveget szerkeszteni, emailezgetni, emulátorban nagyon régi retro játékokkal játszani (DOS-os, amigás, C64-es, Segás időkből), de nem sok mindenre jó.

Többet lehet ma már kezdeni egy 20-30 ezres noname kínai MTK-s okostelefonnal, abban több magos proci, 2-3 GB RAM, viszi az 1080p x264-et is, el lehet rajta böngészgetni, mindenféle appot futtatni, még mobilos játékokat is elvisz 3D-s gyorsítással, pl. egy GTA: San Andreas vagy Re-Volt is gyönyörűen fut rajta, ami meg sem nyekken egy ilyen Atomon rendes hardveres 3D-s gyorsítás hiányában.

[ Szerkesztve ]


Frawly
(veterán)

Mobilnettel a Manjaro-Arch és az összes rolling vonalat el kell felejteni, mert sok frissítést húznak le. Arra valami ritkán frissülő disztró való.


Frawly
(veterán)

30+k ezer körül már Lenovo ThinkPad X200-X220, Dell Latitude 6230-as és ahhoz hasonló üzleti szubnotikat kapsz, 12 colosak, min. erősebb C2D proci, de inkább i3-i5 a jellemző szint ennyiért (kevés plusz pénz rááldozásával i7-eseket is kapsz 40k fölött, meg abba a 8 giga RAM is beleférhet), meg min. 4 GB RAM, rendes prociba integrált Intel GPU, ami régebbi játékokat nagyon szépen elvisz natív felbontásban ultra részletességgel és szűrőkkel, Win7-8-10, akármilyen KDE-s és Gnome-os Linux is gyönyörűen szaladgál rajta, bírja a sokfüles böngészést. Igaz ezekben is ennyiért TN paneles HD kijelző van, de köröket ver a netbookos kijelzőkre. Nem kérdés, hogy inkább egy ilyen, mint egy atomos netbook. Nincs közöttük sok méretbeli és súlybeli különbség. Ha van bele áttenni való SSD-d, repülnek ezek az üzleti gépek.

[ Szerkesztve ]


vadkörte
(addikt)
Blog

Egy MSI Pr-210X 12"-os noteszen nyúzom most is a Manjaro-t. Nem az a tipikus buisness line gép, de azért akkoriban nem volt mindenhol általános a magnézium használata egy notebook-ban. Így szerintem elég prémium minőségű kis masina, 9 évesen is csak a billentyűzeten látszik egy kicsit a kor. Kifényesedett pár gomb, meg a ventilátorra jött rá a pusztulat. (kerreg, mint egy kávédaráló) Ha minden jól alakul hamarosan lecserélem, mert eléggé eljárt már felette az idő.
Hogy mire? Terveim szerint egy 12,5"-os Core i5 4xxx-os HP-ra.
A hsz-ommal csak annyit szerettem volna az olvtársnak mondani, hogy még(!) megvan a helye ezeknek a vén jószágoknak, de nem kell csodát várni.
Az én gépem sem szereti a KDE-t, sem az új Gnome-ot (a GTK2 nem nyüglődik annyira rajt, a GTK3 felejtős, leolvad a CPU) Xfce-vel elvan, már megszoktam a felületet, (eléggé hajaz a Mint Mate-re) de hosszabb távon már nem szeretném használni.
A Sparky egy teljesen jól használható Debian alapú disztribúció. Elég éhenkórász, azzal talán még kap a kis gépecske pár hónapot, max 1-2 évet.

üzenetek