üzenetek

hozzászólások


Frawly
(veterán)

Az atomos netbookoknál bármi jobb, nyilván ez a gép is. Nem ismerem ezt a modellt. Ma már talán nem is a procija a szűk keresztmetszet, hanem a max. 2 GB RAM, meg az Radeon X12xx-es kártya, ami elvileg Linux alatt megy a nyílt Ati+Mesa driverrel, de nem egy bajnok. Bármilyen Xfce-s vagy LXDE-s disztró megfelelőnek tűnik rá.

Az üzleti gépeket azért reklámozom, mert olcsók lettek a régebbi modellek, de még ma is kellően erősek, és tömegével hozzák be. Nyugaton tömegesen szórják ki, selejtezik le, de nem azért, mert rosszak lennének, hanem veszik helyette a papírvékony, keskenykávás, trendi ultrabookokat, amelyek még energiatakarékosabbak, nagyobb felbontású IPS kijelzővel vannak szerelve, meg Macbookokat (Pro és Air), így meg nem kell nekik többé. Nagyon gyakran semmivel nem drágábbak ezek, mint egy netbook, meg csak 1-2 collal nagyobbak, és 0,5-1 kilóval nehezebbek, mégis sokan ragaszkodnak a netbookhoz. Nem véletlen, hogy nem gyártanak már x86-os netbookot, mert nincs már értelmes piaca. Gyártanak még andoridos ARM-es netbookokat, de azt sem nagyon veszi senki, mert akkor vagy okostelefont, vagy táblagépet vesznek helyette.


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Ha jól nézem, az a kártya maximum OpenGL 2.1-et tud, ami nagyon szerény. A Turion X2 proci meg sosem volt egy erős cucc, meg merem kockáztatni, hogy egy jobb Atom proci is erősebb nála.

[ Szerkesztve ]


Frawly
(veterán)

Azt nem is állítottam, hogy valaha is erős lett volna, inkább csak arra akartam felhívni a figyelmet, hogy nem az az igazán szűk keresztmetszet linuxozásnál. Az inkább 720p és afeletti x264, x265, VP8-9-es videóknál lehet korlátozó tényező, hiszen a videókártya sem tud neki besegíteni a kódolásba. Más tekintetben azért el lehet vele lenni, nyilván nem lesz sebességbajnok, de egy Atomot bármikor megeszik reggelire.


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Na jó, egy kicsit alálőttem a turiont. :)


Frawly
(veterán)

Korai C2D-ók szintje kb., azoktól max. csak egy kicsivel gyengébb elvileg. Tény, hogy a hajad nem fog lobogni az általa nyújtott teljesítménybe, de lehet soványabb DE-s linuxnál nem számít annyit.


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

C2D-s ThinkPaden Intel grafikus lassító mellett (sőt, még CoreDuo-s 32bites gépen is) használtam KDE-s disztrót, nem volt vele gond. Inkább a weboldalak betöltődése meg a Yt videók igényei nőttek, amivel már nehezebben tartott lépést.

Egyik ismerősömnél még mindig vígan megy a C2D-s ThinkPadem, KDE-s disztróval és egész jól lehet vele még mindent csinálni.


vadkörte
(addikt)
Blog

"...talán nem is a procija a szűk keresztmetszet, hanem a max. 2 GB RAM, meg az Radeon X12xx-es kártya, ami elvileg Linux alatt megy a nyílt Ati+Mesa driverrel, de nem egy bajnok."

Gyakorlatilag is megy. De valóban nem egy sebességbajnok. HP EliteBook 820 van tervben helyette.


Tim82
(nagyúr)
Blog

Én Ubuntu Mate 16.04 LTS-t használok két notin is. Az egyik egy Thinkpad X220 (mobil Sandy Bridge Core i5, Intel HD3000, 16 GB RAM, SSD), a másik egy Thinkpad R61 (C2D T9300, Intel X3100, 4 GB RAM, SSD). Ahhoz képest, hogy a Core i5 noti elviekben hardveresen köröket kellene, hogy verjen a C2D notira, gyakorlatilag nem érzek sebességkülönbséget, legalábbis hétköznapi használatban.

Mindkét notin nagyjából ugyanúgy konfigurált disztró van, viszonylag kevés és rendszersebességet érdemben nem befolyásoló eltéréssel (pl. asszem más-más ujjlenyomatolvasó-kezelő programot használok rajtuk). Ugyanarra is használom őket (böngészés, zenehallgatás, office, némi játék, ami még az X3100-on is elfut).

Amúgy nemrég feltettem egy még régebbi gépre (Athlon 64 X2 3800+, 4 GB DDR RAM, HD5450, 80 GB HDD) a Manjaro KDE-t, az érezhetően lassú, de ott a PATA HDD lesz a szűk keresztmetszet... :) (Nem volt épp szabad SSD-m, illetve SATA HDD-m a célra. :B )


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Érdekes, az x220-on tényleg gyorsabbnak kellene lennie. Mondjuk megérne egy próbát egy nem Unity-s disztró, mert az kissé erőforrás igényes környezet, meg a következő LTS-ben már nem is lesz benne, akkor majd begyorsulnak egy kicsit a dolgok.

Chakrával vagyok úgy a T410 + SSD pároson, hogy előbb áll neki a böngésző betölteni az oldalakat, mintsem hogy felállna a wifi kapcsolat. :)

[ Szerkesztve ]


Tim82
(nagyúr)
Blog

Az Unity honnan jött? Ubuntu Mate, ahogy írtam is.

Pont azt mondom, hogy a C2D-s notin sincs semmilyen fennakadás, ezért nem érzem lassabbnak. Azt látom persze, hogy amit a mobil Core i5 5-15% procihasználattal old meg, azt a C2D 30-50%-kal. De kb. ennyi, mindkét gépben SSD van, mindkét notinál - használattal függően: Vivaldi, Thunderbird mindig nyitva van - 1,5-2,5 GB közötti a RAM használat.


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Onnan, hogy átsiklottam felette... Csak referenciának, egy KDE-s disztró alap ram használata 440MB körül alakul.


Tim82
(nagyúr)
Blog

A Mate alap RAM használata is kb. ilyen nagyságrendű. Előzőleg a valós használat közbeni RAM használatról írtam (böngésző, Thunderbird stb. - a TB valamiért meglepően sok RAM-ot el szokott vinni, de mivel van miből, ez nem zavar igazán).


nuke7
(veterán)
Blog

nekem a kde neon asztalon 3gb-t eszik, egy böngésző elindításával 4gb lesz... (legalábbis a ram jelző cucc gadget szerint)


Frawly
(veterán)

Az nagyon sok. Szerintem rosszul mutatja az a gadget, mert alapjáraton rengeteg a 3 GB memóriafoglalás (én 1 gigát láttam max KDE-nél, de itt írták nemrég, hogy az új KDE5-tel lement 0,5 giga alá), a böngészőnél meg szerintem +1 giga meg sovány, csak akkor reális, ha nagyon kevés fül van megnyitva, max. 4 darab körül.

Esetleg a 3 giga még akkor lehet valós, ha kevesebb, de a kernel cache-ét is hozzászámolta a progi, de az is szokatlan lenne, a cache-t bármikor el tudja dobni a kernel, ha kell a memória valamelyik jelenleg futó vagy induló programnak.


ubyegon2
(nagyúr)
Blog

Itt is láthattad a 471MB memó használatot más egyéb KDE turpisság mellett! :D Ami viszont meglepett, az a Cinnamon 486MB-os memó használata, többre emlékeztem jóval. Egyébként nálam nem szokott 3GBfölé menni a memória használat 10-12 körüli megnyitott oldal és futó Messenger meg fájlkezelő, képszerkesztő, szövegszerkesztő mellett.


Flowtation
(őstag)

Nekem a deepin 1 Gb-ot eszik alapon, de az egy csillivili bazárhoz hasonlít, legalábbis a lightosabb DE-khez képest.


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Nem ment le, mert elve nem is fogyasztott 4-450MB-nál többet a KDE4 sem.


safranyek
(tag)

Nekem a kde neon 1 böngészővel /prohardver+youtube/ htop szerint 1.73 gb memóriát használ.


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Youtube-al nem jó ram használatot mérni, mert simán mozog pár száz megát lejátszás közben a használt memória.

Plusz a htop belemér valamilyen "buffer" dolgot is kék színnel, ami miatt egy kicsit több ram fogyasztást mér, mint a Ksysguard. 1.5GB környékén emiatt már 100-200MB eltérés van a két program között.

[ Szerkesztve ]


zoltanz
(nagyúr)
Blog

" Intel grafikus lassító mellett "

Kodi-hoz (friss 17-es kell mert a 16-os verzió még nem kezeli a https oldalakat) X3100-el és korábbival nem működik rendesen. GMA X4500 még megfelelő vele.

üzenetek