üzenetek

hozzászólások


Dave™
(nagyúr)
Blog

A kezdő rákérdez, aztán kikapcsolja. Még a Surface Pro-n is ki lehet, nem tudom te mit láttál, amin nem. Ha meg végképp nem megy neki, úgyis feladja és ott a csodálatos Ubuntu, aminél ez is OK (nem tudom még mi, de én nem vágyom vissza). Látom neked nagyon szívügyed a secure boot, engem sajnos borzasztóan nem érdekel, szóval részemről ennyi erről a témáról.


hentes555
(senior tag)

Ez sem lesz egy egyszerű menet :D

Kiírtam DD-ben, letiltottam a secure bootot. De nem jön be semmi, csak a monitor közepén annyit ír, hogy D-sub out of range 63.9 kHz / 60 Hz


hcl
(félisten)
Blog

Akkor bejön az, csak valami nem túl szerencsés videomódban. Kernelparaméternek kéne neki egy vesafb vagy fb=valami...


King Unique
(titán)
Blog

Pedig vannak ilyenek, mármint pl. laptoknál lebutított, vagy bugos UEFI BIOS, némely gyártó egyes gépeinél bizonyos esetekben az utóbbi miatt nem lehet belépni a BIOS-ba és kikapcsolni stb. A kelleténél jobban amúgy engem sem, de magához a témához és a rendszerhez viszont kapcsolódik, pláne hogy nemrég másnál akár ez is lehetett a bootolási probléma oka.

[ Szerkesztve ]


DanielK
(addikt)
Blog

Erre tudna valaki valamit írni? :B
Van 128GB usb3 samsung mini pendrive-om. Arra fel tudnám tenni és ki tudnám próbálni. Csak hogy tegyem fel rá úgy hogy ne live legyen? :R


King Unique
(titán)
Blog

A nemrég linkelt leírás pont ezt szemlélteti, legalábbis a lényeg erre vonatkozóan a Manjaro telepítésénél is kb. ugyanaz. De a Linux kezdőknek topik össefoglalójában szintén vannak hasonló leírások. Amúgy meg előtte lemented a rendszert egy lemezképfájlba, amihez számtalan program áll rendelkezésre (példák), sőt akár a beépített is használható. Abból, illetve az előzőleg pendrive-ra elkészített helyreállítási meghajtóval szükség esetén simán visszaállítható a korábbi állapot.

A Macet passzolom, de az eleve speciális eset. Ott a Windows natív telepítéséhez is pl. Boot Camp kell, a Linuxot meg elvileg nem is lehet normál módon, max. pl. a rEFIt használatával.

(#85) DanielK:
Annyi a lényeg, hogy a telepítési célnak a pendrive legyen megadva és arra kerüljön a rendszerbetöltő (GRUB) is, amit egy korábbi példa szemléltet. Ha legacy BIOS telepítés, akkor az megint sima ügy. Az UEFI és az ESP partíció kérdése már kicsit macerásabb.

[ Szerkesztve ]


hentes555
(senior tag)

Próbaképp megnéztem megint iso-val kiírva, itt meg "invalid arch independent elf magic" hiba :W


v1rus
(tag)

Egyszeruen telepitsd ra a pendrivera egy masik live pendriverol bootolva. Anno csinaltam magamnak egy ilyen arch telepitest. Nem mondom nem ket ora volt mire mindent sikerult jol beloni, de utana gyonyoruen ment minden gepben amibe csak bedugtam. Az egyik fontos dolog, hogy a grub rendszerbetoltonek a pendrivera kell kerulnie meghozza eszkozszinten nem particioszinten. A masik fontos hogy semmi hardverspecifikust ne tegyel fel ra ha tobb gepen is akarod hasznalni. Egyebkent a telepites idejere ajanlott minden mas taroloeszkozt lehuzni/letiltani a geprol, hogy biztos jo helyre keruljon az a grub.


ubyegon2
(nagyúr)
Blog

Engem a debian sem zavarna (a terminal használata), de párom apukájának kellett egy felhasználóbarátabb cucc.

:U

Nem tudom milyen régen használtál Debiant, de amit én használok másod disztróként pár éve, annál csak azért használok terminalt, mert jobban szeretem onnan frissíteni a rendszert, a telepítés is átláthatóbb, de ezt az egyik legfelhasználóbarátabb Linux Mint-nél is pont így csinálom. Egyszóval a Debiannál ugyanúgy el lehet felejteni a terminalt, mint a Manjarónál. Ez van. :)

Ennyire különbözik az akkor még legfelhasználóbarátabb disztró kinézete a terminalos Debiantól.
Itt egy Debianos hálózati idő beállító, nézd meg milyen pofásan néz ki Debianban a terminal. :)

***********************************

A cikk viszont nem meglepő módon nagyon jó lett, csak gratulálni tudok hozzá Dave szakinak! :R

Most már csak kipróbálom előbb-utóbb, elég régen néztem a Manjaro-t desktopon, de akkor is tetszett és ez a csökkenő KDE étvágy is elég meggyőző kezd lenni, épp ma láttam egy Maui KDE-s írást is, ot is félgiga alatt volt az alaprendszer étvágya.

[ Szerkesztve ]


DanielK
(addikt)
Blog

Hát, pár dolgot csak terminálból tudtam neki telepíteni, amit használni akart. És leginkább driverek. De már nem emlékszem pontosan


Skullwipe
(senior tag)

Ó, és de jó pofa, csak most néztem fel distrowatchra, és látom hogy most már szép helyen van a distro, akkor már értem hogy a cikk miért is került elő, és ugye még a frissítés is ma jött hozzá.


ubyegon2
(nagyúr)
Blog

synaptic-ot nem ismered ezek szerint? Vagy a gdebi csomagtelepítőt?

Nem akarok ünneprontó lenni, de olyan helyzet akár Manjaronál is előfordulhat, hogy mégis terminalhoz kell fordulni, ha minden szép és jó, akkor persze nem, de nekem az utóbbi 3 évben a Debianban sem kellett terminalt használni. ;)

A Debian hátránya az lehet, hogy a stable változatban elég régi csomagok vannak, így ha valamit pluszban fel akarsz rakni és az csak frissebb van, mint a stable tárolóban lévő, akkor szívsz a függőségekkel.

Ha viszont jó úgy, ahogy van, felrakod a stable változatot, akár beállíthatod unattanded-del az automata frissítést és kilövöd az űrbe az eszközt. Ahogy a NASA is tette. ;]

A rollingokban mindig friss csomagok vannak, de meg kell mondanom azt is, hogy egyes hardverelemek ennek esetenként nem örülnek, a friss kernel pont lehet ilyen. Ez azért csak ritka esetben fordul elő szerencsére, nekem épp egy régi laptopon fut most jókedvűen egy rolling disztró, Arch alapú az is.

[ Szerkesztve ]


ubyegon2
(nagyúr)
Blog

Valami nálad nem kerek, 2.0.2.4-es GRUB a legfrissebb, nincs 2.3-as.

[ Szerkesztve ]


hentes555
(senior tag)

Akkor lehet rosszul emlékeztem és 2.0.2.3 volt, amit írt.
Letöltöttem most a legújabb iso-t is az oldalukról, de ugyanez: DD-ben kiírva out of range, isoban meg az invalid arch independent elf magic hiba. :(


[K2]
(tag)
Blog

Na, meg is van, mire cserélem le valószínűleg a Linux Mint KDE-met... :)


Dave™
(nagyúr)
Blog

Kiegészítettem a cikket az alábbiakkal:

-a wine nem emuláció (jogos)
-a rendszer ingyenes
-az AUR-hoz telepíteni kell a yaourtot
-telepítés előtt célszerű live módban ellenőrizni a kompatibilitást
-beírtam még a Discovert is, mint opciót szoftverek telepítésére
-a secure boot nem támogatott, így ki kell kapcsolni

Azt hiszem nem volt más lényeges hiba/hiányosság. Lehet bővítem majd tartalmilag is egy-két dologgal.


UnA
(Korrektor)
Blog

De miért kéne lecserélni? Nekem jobban tetszik továbbra is a Debian / Ubuntu vonal, és kíváncsi vagyok, hogy ez neked mivel nyújtana többet.


domos
(senior tag)
Blog

Felraktam egy T470-re, igaz a GNOME verziót. Eddig jobban muzsikál mint az Ubuntu 16.04 ami eddig volt rajta.


ubyegon2
(nagyúr)
Blog

és kíváncsi vagyok, hogy ez neked mivel nyújtana többet.

Szerintem a kolléga is erre kíváncsi. ;)
Ez a jó amúgy a Linuxnál, hogy ki lehet próbálni többféle rendszert, itt most csak a rolling/release-re gondolok és ezeket rengeteg asztali felülettel DE, ablakkezelővel WM is, ha már gyakorlottabb valaki. Hardver és főleg ízlés válogatja, kinek mi fog tetszeni, ja és főleg felhasználói szokások. Idős nagyszülőnek tuti nem rollingot rak fel az ember. Ezért többek között.

Én már hajnal óta ki akarom próbálni, csak nem tudom eldönteni, hogy a megszokott felülettel vagy KDE-vel rakjam fel. Tudom, melyik a jobban konfigolható, nekem mégis a Cinnamonban áll kézre minden beállítás.

(#98) domos

Melyik zenelejátszót próbáltad?

[ Szerkesztve ]


Dave™
(nagyúr)
Blog

Próbáltad is, vagy anélkül tetszik jobban? Mert van különbség bőven.

üzenetek