üzenetek

hozzászólások


Olasza
(aktív tag)
Blog

Nekem volt anno egy AsRock alaplapom, amin volt autótuning, mely hasonlóan működött, mint a CnQ, csak felfelé is húzta a dolgokat, ha szükség volt rá, és persze engedélyezve volt. Alapjáraton 1GHz-en ment, full loadon pedig 2,25-on a 2GHz-es proci, és a feszt is ehhez igazította. Mindezt egy újonnan vett 13k-es alaplap. Akkor ez a DES most mire jó? Ha meg valaki tényleg spórolni akar, akkor vesz majd magának egy Atom procit, vagy egy mobil magot, aminek a fogyasztása 30-35w duplamaggal. Ahol nagy teljesítmény kell, ott ez a DES nem ér semmit, ahol pedig nem, és számít a fogyasztás is, oda nem egy 4 magos procit fognak venni.

[ Szerkesztve ]


hcl
(félisten)
Blog

Na meost egy multicég nem fog használt P2-ket vásárolni ha azok kevesebbet esznek akkor sem. (Nem esznek mint a shtml méréséből kiderült, ezt most úgy írom hogy ettől eltekintek.) Amúgy én pl. szívesen megvenném a sjelejtezett gépeket bagóért, mert tényleg sokan vesznek netezni, filmet nézni öreg gépet olcsón. De itt sajnos be szokták őket zúzni :(

2 gépből általában akkor lehet itt 256Mb SDRAM-ot belepakolni ha van 256-os modul (és meg is eszi a dög) vagy 128-asokat találsz (legtöbben 2 foglalat van). Na 256-os itt már nem nagyon van, elhasználtuk az összeset :D De kevés. 600-as, 700-as P3-ak (nem Celeronok) úgy belassulnak a winnyóz domaintől 256Mb-tal hogy egy kínszenvedés rajtuk akármit csinálni. Amíg nem lépteted be a domainben addig meg megy mint a szél. Ha valamibe össze tudunk hozni 512Mb-t, az már egész használható. Persze az Office2003-ra akkor is percekig kell várni... :(
És a vicc, amit feljebb írtam hogy a Winnyogsz domain nélkül meg egész jól mennek ezek a régi vasak is.

P4 azért, mert gondolom nemrég lehetett egy nagyobb beszerzés (nem sokkal az előtt hogy engem ide felvettek volna, az 2 éve volt) és rengeteg P4-et vettek. Most már vannak C2D-k is. A P4-ek + C2D-k egy része irodai gép, de a sorokon is egyre több van. És 24/7-ben fűtenek 256Mb RAMmal, egy kliensprogival a hátukon. Én is fogom ilyenkor a fejem, mert a helyes megoldás nem ez lenne, de magyarázd ezt meg egy környezettudatos multinak :( Persze ahogy az irodai vasak cserélődnek le C2D-kre, majd jönnek le a sorokra a P4-ek, és kopnak ki a P3-asok.

Az iszonyú teljesítményt azt inkább a feleslegesen nagy számítási teljesítményre értettem.
Az igazi megoldás a VIA platform amúgy ilyen helyekre, csak annak inkább a számítási teljesítménye kicsi + az Epia elég drága gondolom ahhoz képest amit nyújt. Na meg az Intel Atom, ami még frankó megoldás lehet ilyesmire. Celeron Mxxx köré is lehetett volna ilyen kis terminálnak való gépeket építeni...

Másik. Miért vesznek mindenképpen új gépet a cégek, akármilyen piszlicsáré feladatra. Mert a beszerzők szeretnének meggazdagodni... Ugynúgy mint állami esetben, nagyobb cégek beszerzői is szeretnek ismerőseik cégétől pofátlanul magas áron beszerezni dolgokat... Itt van a kutya elásva.

@shtml : én pl PDA-n szeretek olvasni, az tuti kevesebbet fogyaszt mint bármilyen gép :)

[ Szerkesztve ]


shtml
(őstag)
Blog

Az energiatakékos funkciók általában csak a processzor alapbeállításaival működnek, mint már írtátok is páran. Ez viszont elég nagy biztonsági tartalékot tartalmaz Vcore tekintetében, ezért tapasztalatom szerint hasonló megtakarítás érhető el alulfeszeléssel - ami ráadásul az olcsóbb processzorokon is működik, amelyek nem támogatják pl. az EIST stb. funkciókat.

Ezzel természetesen nem szólom le az energiatakarékos funkciókat, hiszen pl. vállalati környezetben senki nem áll neki egyenként kitapasztalni, mennyire lehet alulfeszelni az egyes gépek processzorát.


ttower
(aktív tag)
Blog

azért nem minden notiról mondható el hogy szar a hangja. van ami jobb mint az egykétezer forintos asztali dobozok.


South Velen
(addikt)

Ha egy gép fogyasztása 1000W, akkor egy óra alatt 1000Wh=1kWh tehát óránként a gép 39Ft-ot fogyaszt /ennyi most kb. egy kWh./

[ Szerkesztve ]


bambano
(titán)
Blog

Én kiszámoltam, ha egy racket telerakok most korszerűnek számító 1U-s szerverrel, akkor kb. 700 ezer forint a villany meg a klimatizálás hozzá / hónap.

Úgyhogy igencsak milliós tétel az energiatakarékosság kérdése. A nagy cégek ezért dobálják ki mostanában ezerrel a p4-es vagy p4xeonos szervereiket és vesznek helyette c2d xeont, mert rohadtul nem mindegy, hogy 190 watt egy proci vagy 80. Az sem mindegy, hogy egy két procis p4 xeon az két magnak felel meg, majdnem 400 wattért, egy mostani dual xeon meg 8 magnak, 160 wattért, tehát akár negyed annyi darab vas is elég lehet a szerverteremben, ami akár kilowattos megtakarítást is hozhat. Sok-sok súlyos százezerért a havi villanyszámlában. Ilyen tco mellett könnyedén meglehet, hogy a vas csere néhány hónap alatt megtérül.

Ehhez képest egy p3 tualatin 1266MHz-en 27 watt, padlógázon. Nagyon sokmindenre elég az a proci, elhiheted.


HavocS
(senior tag)
Blog

Úristen, mi van itt :Y

Na akkor hogy érthető legyen mindenkinek:
Watt: pillanatnyi teljesítmény. Most mondjuk 200W, aztán elindítom a 3dmarkot, és felmegy 300W-ra. Aztán lerakom sleep módba, és lesz 20W.
Wattóra (Wh): az egy óra alatt felvett teljesítmények "átlaga" (fizikusok ne támadjatok :D). A következő esetek mind 100 Wh fogyasztást jelentenek egy órás bontásban:

1) 100 W teljesítményű villanykörte világít 1 órán keresztül
2) 200 W teljesítményű számítógép (állandó terheléssel) megy fél órán keresztül
3) 75 W teljesítményű erősítő megy fél órán keresztül, majd kikapcsolás után 25 W teljesítményű kazettás magnó szól fél óráig
4) 1 W teljesítményű LED világít 100 órán keresztül.


hcl
(félisten)
Blog

Na de ha még Tua-kkal lenne tele itt a gyár :D Nem szerver, hanem kliens oldalon mondom. Itt ha már valamiben 1GHz-es proci van akkor az jó gép, főleg 512Mb-tal. Vannak 600-800MHz-es P3-ak, aztán már a 2-3GHz es P4-ek jönnek. Az egyik lassú, a másik elég gyors, de rohadt sokat eszik.


Dare2Live
(nagyúr)
Blog

namost a hülyeség ellen semmi nem véd. P4 vs celeronL

Használt gépet multi tényleg nem vesz. De egy multi nem sír ha 7.000Ftba kerül neki egy proci....
kiherélt winxp esetén 256rammal még véletlen se kell perceket várni az office2003ra... 512vel meg perceket várni? Na nee 384el már csudaszépen megy minden. Itt a lakásban is van egy rendszeresen használt ilyen csoda, vegyemf el videóra ahogy word/excel betölt? :)

"Az igazi megoldás a VIA platform"
Mert?
Egyébként jól írod a "az Epia elég drága ahhoz képest amit nyújt." Ráadásul a multból kiindulva egy bugtenger lesz. Ha meg fogyasztás mánia a fontos annyira nem hasonlíthatatlan egy celeronL hez egy U7500 megmár pariban van vele miközben teljestményben agyonveri(árban mondjuk U az drága)

Atom pedig nem lesz megoldás a legtöbb helyre.... tessék csak megnézni a felépítését tulajdonságait, ha rossz a kod egy celeron 300 is villámgyors lesz hozzá képest.


HavocS
(senior tag)
Blog

Na a másik, ez a világökörsége: hogy tuningolva nem működik se az EIST, se a DES, videokártyáknál is jellemző, hogy a gyárilag tuningoltak nem állnak vissza idleben. Ez mire jó? :F Pont itt lenne rá igazán szükség, hiszen nálam is 3 ghz-re van húzva az 1.86-os C2D, de ha nem játszok, csak böngészek, vagy zenét hallgatok, filmet nézek, bőven elég 1.2-1.3 GHz. Erre meg elég lenne 1 talán még 1V is, de nem, így is kell az 1.325V, ami plusz melegedés, plusz fogyasztás, mínusz élettartam. A csodás Asus P5B-n ráadásul még szoftveresen se lehet feszt állítani :U


bambano
(titán)
Blog

ne omg-zzen, aki nem tud számolni...

3) 75 W teljesítményű erősítő megy fél órán keresztül, majd kikapcsolás után 25 W teljesítményű kazettás magnó szól fél óráig

Ha ezek a cuccok pont egy órán át mennének, akkor 75w+25w=100w, ez lenne 100wh. De te fél órát írtál, tehát ez pont 50Wh.

Egyébként azért is be kellene már fejezni ezt a wattórázást, mert valójában senkit nem érdekel a Wh. VAh-t (voltamperórát) szokás rendes helyen fizetni, ez annyival másabb, mint a Wh, hogy teljesítménytényező elvtársnő (lánykori nevén cos(fi)) mindig beleköp a levesbe.

/set mode kötözködés:
erősítő nélkül minek szól a magnó? :P


bambano
(titán)
Blog

nekem még soha semmi bajom nem volt az epia-val, nem tapasztaltam semmilyen bugtengert.


Kantorpe
(tag)

hcl:
Telepitenenek BOINC klienst a gepekre, es meg kis hasznot is termelnenek :DD

Ez tuti policyba utkozne.


Dare2Live
(nagyúr)
Blog

nagy multi 100nál is több ilyen csodánk van. Hálistennek mostmár haladnak a leselejtezés útján...


zoli03
(őstag)

Ha már itt tartunk: a 75 watt teljesítményű erőítő tudtommal annyit ad le, de van neki hatásfoka is, vagyis többet vesz fel.


Overlocker
(veterán)
Blog

Jó kis írás! ;)

Voltam a múltkori Asus bemutatón ,ahol bemutatták az Asus P45 lapját és az EPU-6-ot, mint azt beszéltük is. Erről írnék pár szót..

Eddig nem nagyon érdekelt az energiamegtakarítás része, mivel inkább tuningoltam és a kollégium állta a villanyszámlát :DDD Viszont hogy most albérletbe megyek ,egyre inkább aktuálissá vált nekem is a spórolás. A lényeg két azonos konfiguráció volt kinn, az egyik Gigabyte lappal a másik pedig Asus P5Q-Pro-val. Nagyon kíváncsi voltam mert külföldi tesztekben agyonra dícsérték a DES-t. Sajnos csak később értem ki a bemutatóra,de a lényegről nem maradtam le, amin én is megdöbbentem.
A Gigabyte-os konfiguráció idle-ben 120W-ot vett fel, az Asus csak 90W-ot!!! Ezt nehezen hittem el, és a hivatalos bemutató után amit Benedek Csaba adott elő, odamentem és elkezdtem tesztelgetni..Az Asus Auto beállításokkal működött, a Gigabyte pedig a legnagyobb energiatakarékossággal. Komolyabban megnézve a Gigabyte programja elég gagyi - változtatja a fázisok használatát, de ezel nemsokat ér - a kikapcsolt és bekapcsolt DES között volt 10W különbség.Pff.. Azonkívül bekapcsolt DES mellett a Cinebench tesztprogram sokkal lassabban futott le, mint az Asus-nál.. Nem csalás nem ámítás, 30W -at különbség volt idle állapot között, ami 33%-al több az Asus-nál.
Azt hiszem az EPU-6 elég jól vizsgázott..

A későbbiekben fogok írni egy hosszabb írást erről.. :)


Dare2Live
(nagyúr)
Blog

na egy -20%már, teljesítménycsökkenés nélkül lenne értelme.


bambano
(titán)
Blog

Ha már itt tartunk, a 75 watt teljesítményű erősítő kifejezés egy marhaság. Azt mondja ki, hogy 1V-os 1khz-es szabályos szinuszjellel meghajtva 75 watt teljesítmény jön ki belőle. Viszont értelmes ember nem 1v-s 1KHz-es szinuszjelet hallgat az erősítőn.


HavocS
(senior tag)
Blog

Igazad van, pedig eleinte 150/50-et írtam, csak hülye vagyok és átírtam :DDD
A magnónál meg ilyen kis kazetta/cd/rádió kombóra gondoltam :)

Nem az volt a lényeg, hogy erősítőt írtam, hanem hogy 75W valami. 75W-ot fogyasztó kisképernyős tévé, vagy akármi akkor, na :)

[ Szerkesztve ]


ttower
(aktív tag)
Blog

A következő esetek mind 100 Wh fogyasztást jelentenek egy órás bontásban:
4) 1 W teljesítményű LED világít 100 órán keresztül.

ez nem ellentmondás? :P


shtml
(őstag)
Blog

Ezen nagyon ne csodálkozz, ehhez már egy olyan táblázat kellene, amit pl. az rmclockban tudsz beállítani. Talán majd 5-10 év múlva az alaplapgyártók is megcsinálják.


hcl
(félisten)
Blog

Figyu. Elolvastad a beszerzős részt amit írtam? Ha egy 5000Ft-os multimétert 12e-ért szereznekbe akkor szted egy proci mennyi?

Használtál már domainbe tett gépet? Mert az nagyon megfogja az összeset, iszonyú sok ramot zabál valamiért.
Ezen kívül használtam sokáig (20003-2007 között egy AthlonXP 2000+-t 256Mb RAMmal, XP-vel, és tényleg semmi baja nem volt addig amíg nem akartam elindítani 2 progit. Azután kín lassú lett. XP 512Mb alatt nem nagyon érzi jól magát... 256-ra 2000 való, de annak is jobba 384...
Volt azon a gépen Win2000 is, azt is szeretem csak 1 rakat elefonos progi nem indult el rajta.
Aztán lett Linux és megoldódtak a gondok :)

A VIA platform, nem feltétlenül az EPIA-t jelenti. Nekik is van még pár cuccuk. Viszont az Epia a legismertebb kisfogyasztású cucc.

Viszont nem értitek.
Én azon csodálkoztam hogy egy magát zöldnek nevező multi miért vesz 0 teljesítményigényű feladatokra sokat fogyasztó gépeket, és miért tesz rájuk olyan oprendszert aminek nagy a teljesítményigénye...?

[ Szerkesztve ]


hcl
(félisten)
Blog

Lecsupaszított Linuxokat én is javasoltam már... azon tuti nem neteznének a userek ha nem lenne szabad :D


azbest
(félisten)
Blog

Bár nincs D.E.S. csak sima olcsó AsRock lap:

Szünetmentes tápom %ban adja meg a terhelést.
A gyártó szerint kb 90W-ot fogyaszt a CRT-m ebből indultam ki (17% különbség a CRT bekapcsolása - 1% ~ 5.3W):

29% ~ 154W üresjárat x2 gép + HD3650 VGA + crt

12% ~ 64W előbbi crt nélkül

42% ~ 223W atitool szőrös kocka x2 hd3650 + crt

25% ~ 133W előbbi crt nélkül
---
11% ~ 58W körül tua celeron 1333MHz-es gépem

8% ~ 43W x2 integrált vga-val CRT nélkül

Biztos hogy nem pontosak az értékek, de jól látni az energiatakarékosság hatékonyságát.
A fenti hozzászólások alapján gondolom mindenütt a Wh lenne a helyes mértékegység.


cousin333
(addikt)
Blog

"A fenti hozzászólások alapján gondolom mindenütt a Wh lenne a helyes mértékegység"

Nem. Itt a Watt a helyes.

A monitor 90W-jából kiindulni nem életbiztosítás, de az értékek nagyjából helytállónak látszanak.

[ Szerkesztve ]


azbest
(félisten)
Blog

:U gondolom kb azt jelenti hogy 60W teljesítmény felvételű eszköz 60Wh -át fogyaszt (óránként).. áh jól összekavartatok :DDD

[ Szerkesztve ]


cousin333
(addikt)
Blog

Igen, így van, ahogy mondod.. Sajnálom, ha hozzájárultam az összekavaráshoz...


Qru
(MODERÁTOR)
Blog

Elég pörgős topik lett... Örülök, hogy sikerült felkavarni kicsit a hétvégi állóvizet itt a PH!-n. :C


rviktor25
(aktív tag)

AVE! :R

gigabyte-on DES nélkül is szépen lehet spórolni amúgy még OC-val is.
RMClock+EasyTuner (FSB-t állítani nem szeretjük winfos-ból,marad az rmclock, azt kisebb feszt neki ET-vel)


Olasza
(aktív tag)
Blog

Én pont a villanyszámla miatt cseréltem le a komplett gépet egy notebookra, nagyjából ugyanaz a teljesítmény, de a fogyasztása gondolom max. 75W lehet, mert ennyit tud leadni a töltője. Ez nekem elég meggyőző, hisz az asztalinak kellett a 350W-os táp monitor nélkül.
Az előző táblázat alapján pedig kompletten kevesebbet fogyaszt mint egy Crt monitor. :) Kíváncsi lennék, hogy mennyit fogyaszt idle-ban egy noti.
Lényeg az, hogy ez a DES csak kamu, és aki spórolni akar, az nem így fog.


rviktor25
(aktív tag)

az én notim (core2duo 1.66, geforce7600go...) pontosan 20W-ot fogyaszt idle-ban, ha procisebesség vissza van véve 1ghz-re :)


Merkjam
(csendes tag)

Az én masinám alap esetben(gyári órajelek) 150W-ot eszik monitor nélkül. Letöltésnél az E6700as procimat UCzem 800mhz-re a VGA órajeleit felezem, kikapcsolom az összes ventit a gépben, és spórolok 50W-ot. Ha egy héten keresztül napi 12 órát töltök ami egy hét alatt 84 óra, egy 30 napos hónapra vetítve 360 óra. Óránként spórolok 50W-ot ami 18 000W ami 18kW egy kW áram ára kb 45ft ami összesen 810 ft. Nem nagy pénz de mégis csak megtakarítás, és a gépem is halkabb. Éves szinten 9710 ft ami azért ami már nem két fillér.

Összefoglalva: ha nem használod a géped UC-zd!!!

Szerk: Olasza: egy táp watt értéke nem a gép fogyasztását jelenti, hanem a max terhelhetőséget. Egy notebook meg tényleg csak 30-35W-ot fogyaszt bekapcsolt LCD-vel, terhelés közben se megy fel 40W föle. Ha naponta használod 6 órát a géped akkor az naponta 660W havi szinten: 19 800W Árban kb 900ft. Szerintem csak a fogyasztása miatt nem érdemes notira váltani, de ha valakinek a munkája megköveteli akkor természetes.

[ Szerkesztve ]


#64791808
(őstag)
Blog

Tökjó írás, már csak az általános iskolai fizikát kellene hozzávenni :)


Qru
(MODERÁTOR)
Blog

Azt nem vállalom, nem vok tanár és különben is: "nem értek hozzá, viszont lelkes sem vagyok". :P


rviktor25
(aktív tag)

én meg eme topic kapcsán rájöttem, hogy hiába magyarázod el az embernek, hogy a W, az a pillanatnyi (vagy átlagos) teljesítmény-t, a Wh pedig a felvett energiát jelenti, attól az okos emberek akkor is azt írják, hogy "1 hónap alatt 18kW áramot spórol"....nem pedig 18kWh-át.

de ha ennyire nem látják meg a W és Wh közti különbséget, akkor használjanak inkább J-t :D W-ot és J-t elég nehéz összekeverni :) (gyengébbek kedvéért 1Wh=3600Ws=3600J)


zsolt1129
(addikt)

Gtatula.Ez nagyon tetszik nekem,mivel áttlátható.Minnél több iylet szeretnénk. :R

[ Szerkesztve ]


turorudi
(aktív tag)

ep35-ds3 lapot használok, és az időközben megjelent DES Advanced-et használom, ami o.c. közben is működik (nálam alapon fut a proci)
Gyakorlatilag csak idle fut 6 napja a gép (letöltés), ezalatt 1020Watt a megtakarítás a program szerint (Q6600, vid:1,25), ami azt jelenti, hogy egy év alatt kb. 2000 Ft a megtakarítás (mondom üresjáratban). A c1 és eist nálam is be van kapcsolva a biosban, de nekem azt is írja, ha kikapcsolom, hogy a des nem megy ezek nélkül. Egyébként a konfig. idle 123W des-sel, anélkül tényleg 10W-tal több (műszer szerint), de van olyan terheléses helyzet, hogy 25-30W a DES-sel a különbség, úgy, hogy terheléskor rácsavarom a ventiket is, ami +8-10W fogyasztás még, tehát ugyanolyan ventillátorállásban 30W fölött is lehet a DES megtakarítása.

üzenetek