üzenetek

hozzászólások


Kékes525
(félisten)

Az én első magnóm: Unitra ZK140 orsós magnetofon


Hieronymus
(addikt)
Blog

"Nem mondtam, hogy minden CD album rossz, de a legjobb felvételek többsége nem CD-re kerül(t) - hogy ennek mi az oka, az hosszú történet."

Ezzel mit szeretnél mondani?
"Nem mondtam, hogy minden CD album rossz"
Ezzel kijelented, hogy maga a CD és a készítéséhez szükséges technológia jó. Legfeljebb nem megfelelő felkészültségű ember és/vagy technika áll a rosszabbak mögött.

Az idézet második része, nem hordoz érdemi információt.
"...a legjobb felvételek többsége nem CD-re kerül(t) - hogy ennek mi az oka, az hosszú történet."
Ezzel mit szeretnél mondani?


olbaidhun
(őstag)
Blog

+1

dejó is volt.
A digitalizálás korszakát ki is hagytad a kazinak, C64 játékmásolgatás mekkora - de mekkora volt.
Imádtuk, hogy a számláló megfelelő pontján indítva betöltött pl a Bruce Lee.

Javítsatok ki, ha tévedek, de biztonságosabb mágneses adattárolón "felejteni" az adatainkat, mint pl CD vagy DCD-n? Úgy emlékszem, valahol azt láttam, hogy ezek megbízhatóbban tárolják az adatainkat.


Reggie0
(félisten)

Ajaj. A CD-n digitalisan taroljak az informaciot, tehat ha hibatlanul kiolvassa a lejtszo, akkor egyatalan nincsen kulonbseg semmilyen CD kozott. A CD szerkezetetol es mechanikai tulajdonsagaitol nem fuggnek a hanganyag parameterei.

[ Szerkesztve ]


Kékes525
(félisten)

"maga a CD és a készítéséhez szükséges technológia jó. "

Igen jó, mert lehet vele nagyon jó felvételeket rögzíteni. Lásd a fentebb a hozzászólásomat. Nagyon sok jó CD van. Mondom én annak ellenére, hogy a Vinyl jobban tetszik. Talán azért, mert abban nőttem fel.

[ Szerkesztve ]


Hieronymus
(addikt)
Blog

"...biztonságosabb mágneses adattárolón "felejteni" az adatainkat, mint pl CD vagy DCD-n? Úgy emlékszem, valahol azt láttam, hogy ezek megbízhatóbban tárolják az adatainkat."

A CD és az utódai csak kényszer "adattároló eszközök". drágák és a kellően instabil az információt hordozó réteg. Valamikor az ezredforduló környékén meg a préselt zene CD-k egy része is behalt, mert takarékosságból olyan festéket használtak, ami évek alatt átszivárgott a felső rétegen és reakcióba lépett az információ hordozórétegével.

A nagyobb gazdasági szervezeteknél ma is szalagos biztonsági mentést készítenek.
Az író-olvasó egység (streamers) drága, de a szalag hozzá olcsó. A napi szintű vagy gyakoribb backup esetén a legolcsóbb megoldás. Ráadásul a körülményesebb kezelése sem nagy gond. Ha adatokat kell visszaállítani, akkor ez a legeslegkisebb gond. (A RAID5 és társai csak a meghajtók károsodásának következményeitől védenek meg részben. Ha rátalál a tömbre egy zsarolóprogram, az adatoknak reszeltek, ha nincs mentés.

Nagykár hogy nyomtalanul tűntek el az orsós magnetofonok. Kiválóak lennének adatmentésre a SOHO kategóriában. :P


dabadab
(titán)
Blog

"Ez konkrétan nem igaz."

Tényleg? Valami konkrétum?

"a legjobb felvételek többsége nem CD-re kerül(t)"

Elég kevés olyan felvétel van, ami ilyen vagy olyan módon, de végül ne került volna CD formátumba.

"Akkor ideje olvasgatnod a témában egy kicsit. ;)"

Ez az "olvasgass" olyankor szokott előjönni, amikor már nem nagyon maradtak érvek. Persze mindenféle konkrétum nélkül.


dabadab
(titán)
Blog

"A CD-n digitalisan taroljak az informaciot, tehat ha hibatlanul kiolvassa a lejtszo, akkor egyatalan nincsen kulonbseg semmilyen CD kozott."

Ez így van, de a fenti okfejtés nem magára a CD-re, hanem a masterekre vonatkozott. Ezért mondtam, hogy tök rossz, hogy az emberek össze-vissza keverik azt, hogy mit tud a CD meg hogy milyen mastereket raknak rá.


dabadab
(titán)
Blog

"biztonságosabb mágneses adattárolón "felejteni" az adatainkat, mint pl CD vagy DCD-n?"

Az a konkrét adattárolóktól függ, ennyire nagy általánosságban nem nagyon lehet semmit sem kijelenteni.


Gijon
(senior tag)

Van már UHQCD formátum is, ami elméletileg jobb..ettől függetlenül én is vinyl párti vagyok. Igaz csak a 70-es , 80-as évek zenéit gyűjtögetem "fekete" lemezen. A minap volt alkalmam megmutatni egy fiatalabb generációnak, azaz egy számot hasonlítottunk össze LP, CD, és "Tidal" streaming-en, és a vinylnél jött elő a "basszus, mintha ott lennék" érzés. A legtöbb virágbolti DSD vinylről (analóg mesterszalagról lenne az igazi.) van diditalizálva, ami azért elgondolkodtató, hogy vajon miért..


Kékes525
(félisten)

"UHQCD "

Hát elég szkeptikus vagyok ezen a téren. Az SHM-CD-ről is azt mondták, hogy az elkészítés technológiája miatt jobb mint a hagyományos. Ennek ellenére átlagban gyengébbek, mint a hagyományos CD-ék. Az ECM CD-ék teljesen hagyományos módon készülnek, mégis sokkal jobbak, mint a többi CD.


olbaidhun
(őstag)
Blog

"konkrét adattárolóktól függ, ennyire nagy általánosságban nem nagyon lehet semmit sem kijelenteni."

Akkor meg is kérnélek, hogy mondj konkrét példát, dobj pár linket olyan közkézen elérhető optikai vagy hasonló "korszerű" adattárolóra vonatkozóan, mondjuk a diszkek világából, ami átlendíti a mérleg nyelvét a mágneses szalagoknál elérhető biztonsági kérdésekről.

Kolléga így fogalmazott:
"takarékosságból olyan festéket használtak, ami évek alatt átszivárgott a felső rétegen és reakcióba lépett az információ hordozórétegével".

Ez elég erős kijelentés, hasonlóra és még pár problémára emlékeztem.. az egész gyártástechnológiát minősíti, hisz nem tudhatod, mi lesz a jobb minőségű tárolókkal 25+ év múlva.

Javítsd ki ha tévedek, de a kazi, mágnes szalag, mágnesesség elvén létező (akár digitális) adattárolás már bizonyított.
Magyarán megközelítőleg sem tudsz hasonló referenciát előásni. Azért köszi.


Hieronymus
(addikt)
Blog

"Van már UHQCD formátum is,"

Persze, van.

Volt/van HDCD is. Gyakorlatilag senki sem keresi. Még akkor sem, ha konkrétan feltüntetik a terméken.
Volt/van SACD is. Elegendő a két kezed, hogy megszámold mennyi férhet hozzá, a német Amazonon.

Nincs rá igény. Mára az is kiderült, hogy a térhatás is csak mesterségesen felkeltett igény a nagyközönség számára. Csak azt nézd meg, mennyi túlárazott, gyakorlatilag mono, BT 5.0 alatti kapcsolatú mobil hangszóró kapható. Veszik mint a cukrot, az eléggé "igénytelen" hangzás ellenére.


dabadab
(titán)
Blog

Mágneses tároló volt a 3,5"-es HD lemez is, annak a legendás megbízhatóságáról még egész konkrét emlékeim vannak, amikor az ember otthon felmásolt rá dolgokat, aztán fél óra múlva, amikor a másik gépben le kellett volna olvasni, akkor lehetett izgulni, hogy tízből mennyi lesz olvashatatlan :DDD
Szóval ilyen anekdotaszinten minden technológiáról elő lehet ásni történeteket arról is, hogy mennyire rossz, meg arról is, hogy mennyire tartós (a valamikor a kilencvenes évek közepéről származó első írt CD-m még mindig olvasható, ahogy az ennél régebbi nyomott CD-im is).


Sinesol
(veterán)

Valahogy nehéz megérteni mitől is jó ez és a hasonló elavult dolgok, amikor manapság jó minőségű streamszolgáltatók vannak, vagy ha az nem jó, akkor is többezer elavult adathordozonyi cucc fér egy pár milliméteres memoriakártyára.

Az már csak hab a tortán, hogy épp ez a sok hulladék kell manapság, mikor annyira nyomják a környezetvédelmet, meg egyebeket. Szal többszázezer legyártott műanyag kazetta, hozzájuk meg a lejatszók.....úgy kellett mint egy falat kenyér, nem gyártunk elég szemetet....

[ Szerkesztve ]


olbaidhun
(őstag)
Blog

Igen, volt a 3.5" diszk, meg az 1,44". Azok valóban sérülékenyek. Meg úgy általában az új éra.. talán nem véletlen :U de nem ez volt a kérdés. Másra gondoltam amikor elkezdtem hsz-t rajzolni a topikba.

A mágneses megoldás, mint elv és gyakorlati eredményeket tekintve adattár, általánosságban az egyik legjobb megoldás, amit elérhet az ember manapság. Innen megfogva nagy kár a régi technológiákért, amik ezen az elvend dolgoztak: a kaziért a datkazettákért! Nem csodálom, hogy:

"A nagyobb gazdasági szervezeteknél ma is szalagos biztonsági mentést készítenek.
Az író-olvasó egység (streamers) drága, de a szalag hozzá olcsó. A napi szintű vagy gyakoribb backup esetén a legolcsóbb megoldás. Ráadásul a körülményesebb kezelése sem nagy gond. Ha adatokat kell visszaállítani, akkor ez a legeslegkisebb gond"

(#135) Sinesol
Visszavágyunk. Manapság a mennyiség számít. A minőség nem mehet a mennyiség rovására. A kazi meg olyan személyes volt.. és itt most nem csak a "régenmindenjobbvolt" dologra kell gondolnod. Vettem egy zenét és ott volt kéznél, benyomtam a diszkmenbe és működött, nem karcolódott, évek múlva is elérhető és minőségi darab volt. Most 12 egy tucat a tartalmat tekintve különösen... egy általános értéktelenedés zajlik, talán előkapom a régi bakeliteket a padról és keresek hozzá egy lejátszót.

[ Szerkesztve ]


dabadab
(titán)
Blog

"A mágneses megoldás, mint elv és gyakorlati eredményeket tekintve adattár, általánosságban az egyik legjobb megoldás, amit elérhet az ember manapság."

Nem igazán, mert azért azt lehet tudni, hogy ezek belátható időn belül elvesztik a mágnesezettségüket, akármit is csinálsz velük. Ha például az ókori egyiptomiak nem kőbe faragták vagy pergamenre írták volna a dolgaikat, hanem mágnesszalagokra, akkor abból mára semmi nem maradt volna ;) Elvi szinten az optikai adathordozók sokkal jobbak, mert ott olyan fizikai változáson megy keresztül a hordozó, ami permanens - maximum azzal lehet gond, hogy maga a hordozó megy tönkre, de egyrészt ez a mágneseseknél is létező veszély, másrészt nem megoldhatatlan (ahogy az archiválási célú hordozóknál meg is oldották).

A szalag meg régen nagyon menő volt archiválásra, de egyre kevésbé az, mert a kapacitása és a sebessége nem tud igazán lépést tartani az igényekkel: pl. a mindenféle felhőszolgáltatóknál leginkább HDD-re archiválnak.


Cs1csó
(félisten)

Nem hiányzik se a VHS, se a CD, se a DVD, de az audió kazetta sem. Jó kis HDD a gépben vagy a NAS-ban vagy külső házban és azon FLAC vagy mp3 formátumban jó sok zene ennyi kell.


Gijon
(senior tag)

"Van már UHQCD formátum is,"
"Persze, van." ..Nem ez volt a hozzászólásom lényege. UHQCD formátumot azért említettem meg, mert létezik. Horror áron előállított más technológiával előállított CD, amivel ugyancsak az analóg hanghoz próbálnak közelebb kerülni, de nem mondtam, hogy jobb, vagy rosszabb. HDCD, SACD- vel szintén nem tudják megfogni az átlag zenehallgatókat, mint ahogy írtad, mert drága, mind a lemez, mind a lejátszó, és ehhez képest kevés az elérhető tartalom. A vinyllel az a probléma, hogy sérülékeny, vonza a port, (vannak gyárilag hibás lemezek), stb.. vigyázni kell rá, viszont a hangzása sokkal emberibb szerintem + lehet digitalizálni jó minőségben.. A jövő szerintem a streaming, azaz a jelen.., mind a filmeknél, zenénél, és már a játékoknál is. Előfizetési csomagtól, és a lejátszó "eszközök" minőségétől függ, hogy kit milyen (Csak azt nézd meg, mennyi túlárazott, gyakorlatilag mono, BT 5.0 alatti kapcsolatú mobil hangszóró kapható)"minőség" elégít ki, csak nem kézzelfogható...


Cs1csó
(félisten)

+ a "tömegek" igénytelenek, okostelón Spotify vagy rámásolt zene, agybadugós füles és kész, otthon egy 2.0-ás vagy 2.1-es rendszer a PC-re kötve és mehet a zene, ennyi.

üzenetek