üzenetek

hozzászólások


dabadab
(titán)
Blog

"amivel ugyancsak az analóg hanghoz próbálnak közelebb kerülni"

Ez hülyeség, nincs olyan, hogy "analóg hang". Illetve van, de az pár specifikus torzítás meg zaj, azt meg egy digitális adathordozó nem tud.


olbaidhun
(őstag)
Blog

Kényelmi szempontból megkérdőjelezhetetlen az online stream.

(#137) dabadab
"Elvi szinten.."
Igen, jól fogalmaztál ;)

"archiválási célú hordozóknál meg is oldották"
Ez ilyen CD, DVD típusú dolog? PL ?

"A szalag meg régen nagyon menő volt archiválásra, de egyre kevésbé az"
Ez is igaz, épp ezért mondom, hogy kár érte, fejleszthették volna, van benne lehetőség, átlag polgárjenő számára elérhető, olcsó, megbízható lehetne..

"kapacitása és a sebessége nem tud igazán lépést tartani"
Nem a kényelmet és örömöt keresem mindebben, hanem az értelmet.

"felhőszolgáltatóknál leginkább HDD-re archiválnak"
Aaha, mágneses adatrögzítésről beszéltem, de okés, legyen igaza kolléga


SkyLine3000
(addikt)

Valamikor 1976-ban apám felénekeltetett kazira, amit vitt az Alföldre a szüleihez megmutatni, hogy éneklek. Azóta is működik a kazi. Sőt! Összegyűjtöttem fater összes kaziját, amikre a 70-es 80-as években vett fel zenéket és egyikről sem tűnt el semmi. Illetve azokról sem, amikre én vettem fel a 80-as 90-es években. Erről ennyit.


Reggie0
(félisten)

A DAT kazetta nem a megbizhatosaga miatt nyero, hanem az olcsosaga miatt. Az olcsosagaba beletartozik a kazetta/cd tarak koltsege is. Ugy altalanossagban pedig a szalagos tarolas egyaltalan nem megbizhatobb, gondolj csak az oregedo VHS kazettakra. A tapasztalataid erosen befolyasolja a kornyezet, egyszeruen a silany szerkezetu/anyagfelhasznalasu CD gyartas meg nem futott ki, de ugyan ez megvolt a kazettaknal is anno. Ha osszehasonlitod a consumer CD lemezeket az adattarolasra fejlesztett szalagos kazettakkal, azert nem meglepo, hogy az utobbi jon ki jobban.

(Csak egy pelda: amikor megjelent a CD es meg nem volt agyonolcsositva, az akkor vett es irott CD-k tokeletesen mukodnek ma is.)

[ Szerkesztve ]


dabadab
(titán)
Blog

"Ez ilyen CD, DVD típusú dolog? PL ?"

Igen, pl. a Verbatim M Disc DVD.
Egyébként a BD lemezeknél már szervetlen dye-ra váltottak, ami sokat számít, mert a CD és a DVD esetében ennek a bomlása volt a lemez halálának az oka (az M Disc is szervetlen dye-t használ).

"Ez is igaz, épp ezért mondom, hogy kár érte, fejleszthették volna"

Kemény fizikai korlátok vannak, egyrészt az adatsűrűségnél másrészt a szalagsebességnél.


dabadab
(titán)
Blog

"Összegyűjtöttem fater összes kaziját, amikre a 70-es 80-as években vett fel zenéket és egyikről sem tűnt el semmi."

:N Dehogynem, teljesen biztos, hogy jelentősen romlott a felvétel minősége.


Cs1csó
(félisten)

+1 dabadab tuti, hogy sokat romlott "szürkült" a felvétel minősége.


Hieronymus
(addikt)
Blog

"A vinyllel az a probléma, ...... vigyázni kell rá, viszont a hangzása sokkal emberibb szerintem + lehet digitalizálni jó minőségben.. A jövő szerintem a streaming, azaz a jelen..,"

A hangzásra azt mondani, hogy sokkal emberibb, csak szubjektív véleménynek lehet tekinteni. A Vinyl esetében a kerületi sebesség nagy úr. Az első és utolsó szám között nagyon jelentős az elméletileg elérhető legjobb hangminőség. A gyakorlatban biztosan kompenzálják. Az elérhető hangminőség romlásával.

Nagyon sokat számít, mikor szocializálódtak a zenére, az emberek.
Ez a stílusra és a hangzásra is igaz. A csöves erősítő, "bakelit" lemez, sétálómagnó, ... Azt gondolom, a hozzájuk is kapcsoló, de nem az eszközöktől származó élmények a meghatározóak.


Sinesol
(veterán)

+1
Főleg a nosztalgiafaktor a meghatározó, minőségben ezek a régi elavult cuccok még csak meg sem tudják közelíteni a mai modern technológiákkal elérhető szintet.

[ Szerkesztve ]


#56474624
(veterán)

Azért high-endben képesek rá vinyl esetén. Ha ott is a nosztalgiafaktor miatt lenne jelen, a kazetta is megtenné. Az uralkodó technológiát pedig a tömegigények formálják, nem egy szűk, igényes réteg. A tömegigényeknek pedig a 128-as mp3 a hordozható bt-s tejfölös dobozzal is megteszi.

[ Szerkesztve ]


Sinesol
(veterán)

Dehogy képesek, hol képes a vinyl egy DSD 512 sávszélességet lefedni? Vagy hol képes mondjuk egy 384khz/32 bites PCM felbontást megközelíteni?
Szerintem a legjobb vinyl is bőven beférne egy egy 96KHZ/16bitbe, bár még lehet sokat is mondok. Persze nem azt mondom, hogy rossz minőségűek, csak azt, hogy technikailag nagyon nagy a szakadék a képességek terén.

[ Szerkesztve ]


#56474624
(veterán)

Hallgasd meg, aztán megtudod. Nem elméletileg kell a hifizést csinálni, ez egy gyakorlatias hobbi.


Sinesol
(veterán)

De mégis mit kéne rajta hallgatni? A technikai képességekről van szó, nem arról, hogy milyen minőségű master került rá az adott lemezre. Egy körömnyi memoriakartyara rámegy többszáz vinyl hanganyaga tökugyanabban a minőségben veszteségmentesen, akkor meg miről beszélünk?

A vinyl is csak egy adathordozó, nem attol lesz jobb hangja valaminek mert arra kerül, a minőség csak a hanganyag minőségétől függ jobb esetben. Ha jó master kerül rá akkor jó lesz, de ugyanaz a master akkor is pont ugyanolyan jó lesz, ha CD-re kerül, vagy memoriakártyára.

[ Szerkesztve ]


#56474624
(veterán)

A különböző DAC-oknak is más és más hangja, melyiket kéne kinevezni etalonnak, melyiken kéne lejátszani a vinyl rip-et? Csak kérdezem, mert nyilván neked már ez sikerült, mikor összevetetted az eredeti LP-t a digitalizálttal, és nem hallottál különbséget.


Cs1csó
(félisten)

Ha fizetnének sem akarnék bakelit lemezekkel "zsonglőrködni"


Donki Hóte
(veterán)

Dehogynem, teljesen biztos, hogy jelentősen romlott a felvétel minősége.

Azért ezt a határozott kijelentést vitatnám :R

Egy kazettára felvett jellel azok az időbeli változások tudnak csak történni, amik egy bármilyen mágneses jellel. Vagyis csökkent az elemi részecskék felmágnesezettsége (illetve az eredetileg nem felmágnesezett részecskékben növekszik a mágnesezettség), ami azt jelenti, hogy romlik a felvétel jel/zaj viszonya.

Ez a szalag mágneses hordozójának anyagától függően jobban, vagy kevésbé hallható meg.

Egy egyszerű vörösvasoxidos kazetta esetében előfordulhat, hogy a változás eléri a mindenki számára meghallható szintet. Viszont a 80-as években már bőven voltak jobb minőségű króm(helyettesítő), vagy metál részecskéket tartalmazó mágnesezhető réteggel gyártott kazettás szalagok, ezeken annyira kicsi a mágnesezettség változása, hogy nem hinném, hogy 10 emberből 1 is meg tudná különböztetni a 30 éves felvételt attól a felvételtől, amit ma készítenénk egy ugyanolyan kazettára, mint az eredeti 30 éves felvételt tartalmazó kazetta.


Donki Hóte
(veterán)

Mivel a LP-k lejátszásához használt hangszedők hangja messze-messze nagyobb tartományban szór, mint a DAC-ok hangja, ezért elég nehéz lenne olyan etalon DAC-ot találni, ami a lemezhallgatók nagyobb hányadánál ugyanúgy szólna, mint a saját hangszedőjük.

A hangszedők (és a lemezjátszó futóművek, a hangkarok, lemezjátszó asztalok és az RIAA korrektorok) általában hosszas cserélgetés, válogatás, hallgatózás után válnak véglegessé a lemezhallgatóknál, ezért általában azt a hangot találják a legjobbnak, ami náluk szól. A legtöbb ilyen összeállításnak nincs is meg a saját DAC párja, a DAC-ok hangja az analóg rendszerek változatosságához képest viszonylag homogén.

Szóval etalon DAC-ot ki lehet nevezni (többségi szavazással, természetesen), de az etalonnak kiválasztott DAC szinte biztosan nem úgy fog szólni, mint valakinek az analóg rendszere.


#56474624
(veterán)

Mivel a LP-k lejátszásához használt hangszedők hangja messze-messze nagyobb tartományban szór, mint a DAC-ok hangja, ezért elég nehéz lenne olyan etalon DAC-ot találni, ami a lemezhallgatók nagyobb hányadánál ugyanúgy szólna, mint a saját hangszedőjük.

24 bit/192 kHz-es minőségben felveszik/digitalizálják az LP-t, ott nem a frekvenciatartomány lesz szűk keresztmetszet, na meg az ember meddig is hall, a hangfal/fejhallgató meddig is visz át ténylegesen (nem specifikáció szerint)...

A probléma még mindig az, hogy a digitális rendszereknek is van saját hangja. Ergo torzít.

[ Szerkesztve ]


#56474624
(veterán)

Ne aggódj, így gondolkodnak a tömegek is, sőt, a CD-vel való vacakolásból sem kérnek, se a veszteségmentes fájlokból, jó az alacsony bitrátás mp3. Mint ahogy fotózásnál bőven megfelel a telefon a komolyabb fotómasina helyett.


Sinesol
(veterán)

Egy normálisabb digitális rendszernek olyan alacsony a torzitása, hogy az emberi hallásküszöbön kivülre esik, egyszóval nincs semmilyen hangja, miközben a legtöbb analógnak hallásküszöbön belülre esik a torzitása, tehát inkább azoknak lehet bármiféle hangja. Persze lehet ez a torzítás kellemes, csak azzal van a gond, ha önigazolásképpen ezt próbáljuk torzításmentesnek beallitani.

üzenetek