üzenetek

hozzászólások


h_143570
(addikt)

Ez esetben a specifikaciok alapjan fel fog venni 546W-ot, ha a tobbi komponens birja.
A 255W nem a maximum lehetseges fogyasztas, hanem a tipikus fogyasztas kb all core base-n.

Az utobbi idoben mind2 gyarto eseten a TDP kb semmit sem mond a processzor maximum energia igenyerol. Erdemes ilyen szempontbol elolvasni, hogy az adott gyarto, hogy definialja a TDP-t.


atok666
(őstag)

Nem igazan ertem mi zavar teged ebben? :) Biztos lesznek akik megveszik - valszeg tobben, mint gondolnad.

Atok


#16939776
(nagyúr)
Blog

Ez nem úgy működik mint egy normál CPU ahol a 1.2xTDP a maximális keret turbo közben, TDP az állandósult fogyasztás 30 sec, vagy a turbó határ-hőmérsékletének elérése után.
Itt valószínű "Unlimited" mind az idő, mind a VRM-től felvehető teljesítmény, egyedül a maximális áram van korlátozva, olyan praktikus okból, hogy ne égjen szét a foglalat.

[ Szerkesztve ]


h_143570
(addikt)

A I9-9980XE (ami a szoban forgo I9-9990XE rokona) eseten a TDP igy van definialva:

"Thermal Design Power (TDP) represents the average power, in watts, the processor dissipates when operating at Base Frequency with all cores active under an Intel-defined, high-complexity workload. Refer to Datasheet for thermal solution requirements."

A vita arrol szol, hogy a I9-9990XE hogy lehet 255W TDPs ha a specifikacio szerint 546W-ot (420A * 1.3V) is felvehet.

Arrol nincs info, hogy az 546W-ot igenylo terheles eseten meddig tud ekkora energia felvetelel uzemelni, ha a tobbi komponens egyebkent birna.


#16939776
(nagyúr)
Blog

Úgy, hogy az alapórajeles fogyasztása << turbó/OC fogyasztása?


Alpi.
(addikt)
Blog

4ghz / 5 ghz. 14 terhelt magnál 4 ghz-en mennek, ha csak 1 mag terhelődik akár 5 ghz-ig is turbo-zhat. Az 1,3V meg nem a 4 ghz-hez tartozó vcore érték gyanítom, hanem az 5 ghz max turbo-hoz.


#16939776
(nagyúr)
Blog

4GHz 14 terhelt maggal kb.: mekkora fogyasztást jelenthet, eddigi tapasztalataid szerint?


sb
(veterán)

Addig volt jó amíg ezt megadták.
Viszont már desktopon sem adják meg a 8000 sorozat óta a magonkénti frekit szándékosan.

Van alap órajel meg max turbo és ennyi a hivatalos adat. Hogy hány maggal milyen órajelet kellene tartani az már nincs megadva... és a legvégén ott az allcore, amivel az alap órajelet sem kell már tudnia tartani.

A 8700 a legjobb példa amit írtam. 4.3 az alap órajele, de B/H és Z lap között 15-20% teljesítménykülönbség van, mert utóbbi lapban nem tartja be a TDP-t, így allcore 4.3-nál kb. 100-110W-ig jut. B/H lapban meg a hivatalos 65W TDP-jével meg sem közelíti a 4.3GHz alap órajelet allcore. :(


sb
(veterán)

Skylake 3GHz körül bőven 10W/core alatt elvan. 7W körül.
Kb. ez volt a sweet spot. Azóta ez fentebb ment, 3.5 biztos megvan még 10W-ból, de talán a 9000 szériában már a 4GHz környéke is, elnézve a teszteket.

Persze ez optimalizált UV mellett értendő, nem gyári állapotban és AVX nélkül. Viszont így simán bele kéne férnie 250W-ba gyári feszen is 14 magnak. 15W/core kb.

4.5-5GHz-en továbbra is elszabadul a pokol. Utóbbinál szerintem még mindig 25W/core lehet az átlag.


Alpi.
(addikt)
Blog

Passzolom, nem biztos, hogy kis desktop típusok értékei arányosan nőnek a magok számával, sosem volt dolgom ennyi maggal, még közel ennyivel sem. :) Tippre 300w-ot mondanék. Nem Avx-es, stb. terhelés persze. Olyannál tuti 8-10 multis minus szorzó offset van, mint a kissebb tesóknál.
Egyébként látom, többen el vannak hűlve a teljesítmény adatoktól. Egy tuningolt 9900K is olyan simán kéri be a 250-300W-ot, mint a pinty, szóval nem olyan nagy dolog a 400-500 egy 2066-os laptól. Valakinek pöndörödött fel a lap széle a melegtől 9900K-val ? Nem. Ez sem fog. ;)


h_143570
(addikt)

Igen, en is ezt a velemenyt kepviselem.


Prof
(addikt)

Elore rohogok, lesz aki megy majd eladni a 4magos gépét aztán sír, hogy kisebb lett az FPS :))

Nem tudom elkepzelni mire koltotte az Intel sok milliárd dollár bevetelt, amit az illegalis OEM szerzodesekkel a laptop/AIO piac komoplett letarolasaval szedett ossze az elmult 10-15 evben. Az mar latszik nem proci fejlesztesre.

2 eset lehetseges titokban vmi nagyon mast fejlesztenek, vagy egyszeruen elkenyelmesedtek a gyakorlatilag monopol idoszakban és elszortak a penzt luxus kocsikra, hazakra, kurvakra.

[ Szerkesztve ]


rovtiv3
(aktív tag)

Ezt írod:
"Ez esetben a specifikaciok alapjan fel fog venni 546W-ot, ha a tobbi komponens birja."
Pontosan ez az, amit nagyon erősen kétlek. Ha fogsz öt darab hagyományos 100 Wattos izzót, plusz még egy 50 Wattosat, mindezt beteszed a 4*4 centis hősapka alá, és hirtelen bekapcsolod őket, szerinted mi fog történni? Nem beszélve arról, hogy miután alacsony a feszültség /1.3 V/, így óriási az áramerősség /420 A/, ez gyakorlatilag rövidzárlat. Ezzel csak az a baj, hogy az áramerősség növelésével az érintkező felületeket, vezetékezéseket is növelni kell, és a rendszer ott kezd el melegedni, ahol ezek a keresztmetszetek a legkisebbek. Nagyon meg lennék lepve, ha létezne olyan technológia + anyag, ami a fenti paramétereket akár középtávon is kibírná.
Csak halkan jegyzem meg, hogy éppen tavaly építettem egy hasonló teljesítményű trafót (~1.5 V, ~450 A), amivel 1.5 centi átmérőig keményforrasztok kb 700 fokon vörösréz csöveket.


Ribi
(nagyúr)

És szerinted hogyan oldotta meg intel a 28 mag 5GHz demót? :U
Ott pont 2x annyi mag volt, vélhetően 2x akkora fogyasztással.
Egyesek 1500W körülire tippeltek.
Igaz, az sem bírta volna nagyon sokáig.
Proci mérete is egyre nagyobb ahogy nő a magszám.

Ez az elvileg felvehet x vagy y-t a komponensek alapján sem jelenti, hogy valaha is felvesz annyit még ha -100 fokon van sem.
Sok alaplap és vga elemzéskor is mondják, hogy a tápáramköre 600A-t is bírna, de folyamatosan sosem vesz fel annyit. Legalább duplán túl kell méretezni, mert itt is vannak lökésszerű terhelések és ha bármi is mondjuk 100A max terhelésre van tervezve és annyi is lenne a folyamatos terhelése, akkor indulásnál vagy leállásnál eldurranna a pékbe.

[ Szerkesztve ]


rovtiv3
(aktív tag)

Röviden, nem tudom. Ez egy techdemó volt, jóval többet kellene tudni a körülményekről, legfőképpen az időtartamról. A posztban szerepló proci TDP-je 255 W, valószínűleg nem véletlenül. Ráadásul a cikkben nem "lökésszerű terhelésként" lett említve a magonkénti 30 Amper. Nekem FX 9590-em van, 220 W TDP-vel, de ez annyit jelent, hogy a magok órákig képesek 100%-on működni ezen kereten belül. Itt viszont szemlátomást nem erről van szó. Az eredeti kérdésem az volt, hogy ez a CPU folyamatos terhelés mellett vajon a bruttó kapacitásának hány százalékát képes kihasználni? Erre a kérdésre ezidáig nem kaptam érdemi választ.


h_143570
(addikt)

Dupla

[ Szerkesztve ]


h_143570
(addikt)

"Az eredeti kérdésem az volt, hogy ez a CPU folyamatos terhelés mellett vajon a bruttó kapacitásának hány százalékát képes kihasználni?"

Ez egyenlore nem ismert. Valoszinuleg peldanyonkent valtozni fog.

"Ráadásul a cikkben nem "lökésszerű terhelésként" lett említve a magonkénti 30 Amper. "

Lehet, hogy nem az lett emlitve, hogy lokes szeru terheles, de Intel eseten a turbo strategia miat kb egyertelmu volt.
Mivel ok rovid tavu terheles maximalizalasra mennek az AMD hosszu tavon fentarthato megoldasaval. Mondhatjuk, hogy ez az Intel egyik FX-9590-je.

Nem lennek meglepodve, ha sub second lenne a 420A kapacitas, utanna meg tobb percnyi throttling. Ami magyarazna a gyari granacia hianyat.


rovtiv3
(aktív tag)

Szerintem ebben meg is állapodhatunk. A throttling mértéke előbb-utóbb nyilván kiderül, de élek a gyanúperrel, hogy sokkal előrébb senki nem lesz vele, mint egy hasonló paraméterekkel rendelkező nyócmagossal. :R


h_143570
(addikt)

Orulok, hogy sikerult tisztaznunk a dolgot.

Szvsz egy ero demonstracios termek, a befektetok megnyugtatasara, hogy lehesen mutatni, hogy a csucs kategoriaban versenykepesek vagyunk.

[ Szerkesztve ]


Ribi
(nagyúr)

Van pár teszt, amiben tesztelik a power limitet és ott ha 95W-on marad a 9900K, akkor all core kb 4-4.1G-t tud, de ha feltolják 180W+-ra akkor már 8 magon 4.7 körül megy. Ami azért nem rossz. Szóval ha ez is hasonlóan viselkedik akkor a 250W elég lesz 14 mag 4G-re. 250Wot még bőven le lehet hűteni, hogy ne a hőmérséklet szálljon el. Nyilván nem valami alap léghűtővel.


rovtiv3
(aktív tag)

Értem, és igazad is lehet, de egyetlen mentségem az, hogy a cikkben felsorolt tényadatokból indultam ki.
Állításom: Ha minden egyes mag full loadban 30 Ampert kér, 1.3 Volt mellet, és ha a magokból van 14, és ha 255 Watt a TDP (akármilyen rugalmasan értelmezve), akkor ez a mutatvány az összes mag full terhelésével (4 GHz) néhány másodperces időhatáron túl nem működhet.
Hangsúlyozom, ha a fent felsorolt adatok közül bármelyik nem igaz, akkor a szillogizmusom sem az.


rovtiv3
(aktív tag)

Lejárt a szerk. idő, javítom magam.
Újraolvasva a cikk magonkénti 30 A minimum követelményt említ az alaplap részéről. Én tévedtem, felületes (részeg?) voltam a cikk olvasása közben, ezért elnézést kérek mindenkitől, akik az okvetetlenkedéseim miatt bármennyit is áldoztak rám a drága szabadidejükből. :R

[ Szerkesztve ]


#95561216
(addikt)

A naiv megközelítés könnyen félrevezet a skálázódási problémáknál. Ezt úgy szokták nézni, hogy kb mekkora része a programnak/feladatnak, ami párhuzamosítható, és mekkora része, ami nem. Van rá képlet (Amdahl-törvény), de csak egyszerű példával, ha a feladat 75%-ban párhuzamosítható, 25%-ban meg nem, akkor végtelen szálon is maximum négyszer lesz gyorsabb.

Három magnál már dupláztad a teljesítményt, triplázáshoz kilenc kell, a négyszerest viszont végtelen magon is csak megközelítheted. Ebben az esetben 14 mag 3.29-szeres növekedést jelent, 56 mag 3.79-szerest.

Ha összehasonlítod a 14 magot az 56 maggal, az csupán 15%-os előrelépés. Ezt a 14 magon is elérheted, ha ennyivel növeled az órajelét.

TLDR: Még viszonylag jól párhuzamosított feladatok esetén is rohamosan csökken a plusz magok értéke egy bizonyos szint felett, extrém esetben 15 százalék órajelnövelés felér négyszer annyi maggal.

[ Szerkesztve ]


Ribi
(nagyúr)

Igen, ez az egyszerű példa lehet kb. ennek kedvez, de ha más számokat írsz be akkor máshol lesz a sweet spot. Nyilván azért vannak szerver parkok amiben ezrével vannak a magok, mert vannak olyan dolgok amik majdhogynem 100% skálázódnak. A tapasztalat viszont az, hogy egy progi vagy nagyon szarul skálázódik, vagy nagyon jól. Ami közepesen, az is olyan 6-8-10 mag körül jó, utána szinte értelmetlen a több mag. Szóval lehet képletekkel dobálózni, de amíg a tényleges tapasztalat mást mutat addig ...


#95561216
(addikt)

Álljon meg a menet, eredetileg még azt írtad, hogy akkor jó ez a proci, ha pont 14 magra skálázódik a progi. A levezetéssel megmutattam, hogy ennél jóval több esetben hasznos. Azt sehol nem írtam, hogy mindenre jobb.

De azért a szerverparkokat se keverjük ide, teljesen más kávéház független processzeket párhuzamosan futtatni, meg ez nem is szerverproci. Majdnem tökéletesen skálázódó feladatra Teslát vesznek, meg ami tudja etetni.

[ Szerkesztve ]


Ribi
(nagyúr)

Állítás még mindig áll. egy 14 magos nyilván akkor jó ha a progi pont 14 magig skálázódik jól, de ez ugyan így van 10 vagy 20 vagy akármennyi esetén is. Csak azt írtam le pluszban, hogy a 14 az egy olyan szám ami legtöbb esetben túl sok vagy nem elég sok. Lehet lesz olyan ahol ez a jó, de az iggen ritka eset lesz.

[ Szerkesztve ]


Prof
(addikt)

Már várom az indie játékot amiben a főhős 3d videót renderel és nézi ahogy a 14 szál dolgozik. ;]

Mindezalatt a mobilok földbe döngölik a PCt mert a felhasználok 95%a angry birds és candy crusht akar és szarik a pcre.

üzenetek