üzenetek

hozzászólások


PistiSan
(addikt)

Remek cikk, öröm volt olvasni, elég használható kütyünek tűnik, nekem raspberrym van a fiókban, első verziós 256mb ramos modell, sok mindenre jó volt, csak a megbízhatósággal voltak gondok, végül egy nas-ra váltottam, az 5 éve megy folyamatosan, de a zárt rendszerre miatt igazából azzal sem vagyok elégedett teljesen. Ha meghal a nas szerintem valami integrált procis ame64/x86 alapú alacsony fogyasztású cuccra fogok váltani, bár ott a passzív hűtéssel nem biztos hogy le tudom jól hűteni, meg több helyet is foglal, ellenben akármilyen operációs rendszert tudok rajta futtatni.


sad_Vamp
(őstag)

Sziasztok!

HC-1-es verzió van esetleg valakinek ? Én nextcloudpi-al használom...használnám, de feltünt hogy indokolatlanul fel-fel pörög a HDD (nincs hozzáférve ilyenkor).... lehet ezt valahogy orvosolni?


Uzsito
(csendes tag)
Blog

Szerintem a verzió mindegy, HC1-HC2 ugyanaz SW szempontjából.

Ez ám a finom hiba, jó sok oka lehet. Ki kell deríteni mitől pörög fel.

-smartctl nem pollozza?
-hdparm settings? -S
-milyen lemez, fw, csak nem Hitachi?
-JMicron fw frissítve lett?
-logok?
-iotop mit mond mikor felpörög?
-...és így tovább... :DD

[ Szerkesztve ]


sad_Vamp
(őstag)

ooops,azt elfelejtettem mondani, hogy linux noob vagyok... :D

Azt tudom hogy pár dolgot átraktam a HDD-re (pl swap, de az OS boot-ot nem)
És a Jmicron firmwaret is néztem, az és az újabb fajta van rajta.

A többit be kell vallanom, nem is értem :D lehetne bővebben picit?


Uzsito
(csendes tag)
Blog

Ha a JMicron FW update ez alapján volt akkor ezt kell látnod: Bridge Firmware Version: v173.1.0.1 vagy újabb.
Ha így van akkor ezt kizárhatod.

Mit raktál át pontosan a HDD-re?
Feltételezem a / -ot és a swap-ot, és a /boot maradt az SD kártyán, igaz? Mert ha így van akkor amiatt pörög fel természetesen.

[ Szerkesztve ]


sad_Vamp
(őstag)

Igen a verzió pont az ami írsz.

a "/" is maradt a kártyán szerintem mert a Médiából mint RPi-..... mittudoménmi érem el csak a HDD-t
Szerintem a Swapot és logot raktam át. más lehetőség nem tudom volt-e még ott.


Uzsito
(csendes tag)
Blog

Aham.

Hát az én meglátásom szerint amit írsz az épp elég hogy ébren tartsa a lemezt. Logok például elég gyakran születnek a rendszerben szerte-szét, swapot nem lehet tudni miként használja...
Ha tiszta adattároló lemez lenne, akkor lehetne végigmenni azokon amiket először írtam, így igazából meg is van hogy miért csinálja. Bár nem akarom távolról megmondani a tutit, annyira én sem vagyok spíler, talán valaki megerősíti az elméletet...


sad_Vamp
(őstag)

akkor... kérdés mi nyíródik jobban a kártya.... vagy a HDD? hmm, hmm...


Uzsito
(csendes tag)
Blog

Persze hogy a kártya.

Nagy döntés előtt állsz :)

Vagy lemez altatás és magasabb kártya amortizáció, vagy kártyakímélés altatás nélkül. Írták már páran korábban, hogy milyen tapasztalatok vannak SD-kártyákkal, személyes véleményem, hogy a félelem jogos, de kicsit túl van tolva.

Amúgy HC1-nél a lemez 5V-os, jellemzően sokkal kevesebbet fogyasztanak mint a nagyok, szóval az altatással megtakarított fogyasztást itt könnyebb elengedni...
A másik, hogy az altatás szükségessége önmagában egy kérdés, a mondjuk 20 percenkénti, vagy hasonlóan gyakori spindown lehet károsabb, mint ha egész nap megy a lemez.

[ Szerkesztve ]


sad_Vamp
(őstag)

Viszont, direkt emiatt vettem SanDisket.... Hogy kell lementeni/image-t készíteni a már beállított kártyáról-rendszerről? Mert -ha le tudom menteni- akkor inkább szerintem megpróbálom fokozatosan vissza rakni a dolgokat a kártyára, meglátom változik e a dolog az X percenként felsíró HDD jobban idegesít, főleg ha feleslegesen pörög (meg mégis csak azon van az adat, az igazából fontosabb).


Uzsito
(csendes tag)
Blog

A kártya mentésére vannak tool-ok, pl. gnome desktopokban alapból van gnome-disks amivel lehet imaget készíteni róla, vagy CLI-ből dd-vel. Windowson is vannak biztos eszközök, azt nem tudom. De szerintem itt most intenzív googizás következik, én is azzal kezdeném.


fujifilm1
(senior tag)
Blog

Szia.

Köszi a cikket, bár amikor olvastam akkor már megjött nekem is.
Csatlakozom én is: Szerintem egy nagyon jó NAS annak aki kis fogyasztású és nagyon gyors NAS-t keres és elfogadja hogy ez csak 1 lemezes.
Előtte GoFlex Net em volt 5 évig, és nagyon szerettem, de kinőttük. A GoFlex max 25MB/s-et tudott SMB-vel, és ~2-5 MBbit-et Transmission-el. Ez sajna kevés most már hogy full HD-s filmeket kezdtünk töltögetni. Ezeket az értéket is csak akkor tudta ha csak az egy szolgáltatás futott)

A HC2 simán hozza a 80-90 MB/s-et Sambával (és ha más nem terheli 110-120MB/s-re is felmegy nagy fileoknál.)
A torrent pedig 10-12MB el megy.

Szoval nekunk nagyon bejott a HC2 stabil gyors, és OMV-vel ráadásul elég komfortos, is a kezelése.

Vettem egy WD20EFRX -2TB direkt NAShoz ajánlott HDD-t -3 év garival.
És az lenne a kérdésem hogy engedélyezzem a spin down -t a HDD nek, a NAS on vagy hagyjam hogy örökké pörögjön?
Mi az élettartam szempontábol jobb a HDD-nek a folyamatos pörgés, vagy a parkoltatás inaktivitás esetén?
Ha a pihentetés jobb akkor mennyi inaktivitás után engedjem?

Ha pl éjszaára megállitom a Sambát és a torrent szervert akkor pl 1 ora inaktivitás beállitása jo a HDD-nek?
Reggel ujrainditanám a szolgáltatásokat és letiltanám a Spindown-t mert napkozben random használjuk a rendszert, és szeretném elkerulni a várakozást, felporgést leállitást.

Szoval élettartam szempontjábol mi a jo a HDD-nek?

Köszi.

[ Szerkesztve ]


Uzsito
(csendes tag)
Blog

Régebben jobban foglalkoztatott hogy mennyit pörög a lemez, ma már kicsit elengedtem ezt is. Ha torrentezésre is használod a boxot, akkor egy bizonyos szám fölött amúgy is el lehet felejteni az altatást. Nálam 1 óra a várakozási idő, de ugye a torrentek miatt szinte sosem áll le, ha mégis akkor hamar felpörög megint.

Viszont amit kitaláltál, hogy inaktív időszakban leállítod a torrent szolgáltatást, szerintem jó ötlet. Be is vezetném, de félek hogy bukom az elite rangot ncore-on. :D

A lemez élettartamáról szerintem kevesen tudják megmondani az igazán tutit mondjuk elektromechanikai szinten, én sem tudom. A magam részéről a 10-20 perces várakozási beállításokat mindig is túl rövidnek találtam, abból igen sok újraindulás is összejöhet naponta, a megfelelő körülmények együttállásával. A témában az interneten olvasgatva sokszor jött szembe az is, hogy a folyamatos üzemtől sem kell annyira tartani, ha alacsony a hőmérséklet és kevés a rezgés.

Nekem is ugyanilyen lemez van benne, de nem azért mert NAS-hoz ajánlott és szép piros, meg a többi bullshit, hanem mert 5400-es és csak 2 tányéros, sok garival. Van belőle 3 tányéros is azonos kapacitással, csak a tömegéből derül ki hogy épp melyiket kapta az ember. Úgy emlékszem 608g a két platteres.

SMART adatoknál a Load/Unload Cycle-t azért kísérd figyelemmel ennél a lemeznél, előfordulhat nem kívánt viselkedés. Ez utóbbit a parkolásra írtam, ami természetesen nem ugyanaz mint a spindown.


fujifilm1
(senior tag)
Blog

Szia,

Köszi a választ. örülök hogy látsz fantáziát az ötletben hogy éjszakára pihizzen a rendszer (is) :)

Írtam az Odroid forumra is a HDD élettartam szempontjainak vizsgálata miatt.
De a konklúzió az hogy igazából nincs egyértelmű válasz (ott sem.) A leg kézzelfoghatóbb javaslat az hogy a professzionális NAS diszkek folyamatos pörgésre vannak tervezve, így a legjobb.
Szerintem ez WD20 is inkább ehhez a típusú diszkhez hasonlít.

Egyenlőre akkor hagyom pörögni és majd egyszer megcsinálom cron bol a smb, transmission, stb leállítást, és a hdd tétlenség idejére való leállítást, majd reggel elindítom a service-ket a HDD iddle-t meg 0-ra nehogy random parkolgassa a fejet, ha épp nincs terhelés...

Koszi hogy szóltál, de úgy látszik nincs eszetlen sok hdd fej parkolás.:
smartctl -a /dev/sda

Jaj de jo hogy ilyen szerencsés helyzet van hogy azonos a hardverünk ( HC2 és WD20EFRX) akkor biztos tudod a választ:
A HC2 usb3-Sata controllerre és ez WD disk páros, csak a JMS578FwUpdate el tudja állítani a spin down paramétert?
Kicsit zavaros ez az egész spin down dolog.
Van egy csomó tool: smartctl, hdparm, udisk, JMS578FwUpdate, hol az egyiket javasolják hol a másikat.

Arra végül is mi a javaslatod, hogy a micro SD kártyárol érdemes átmásolni az oprendszert a HDD-re?
-mondjuk akkor ugrott az éjszakai leállítgatás...
tud egyáltalán HDD-rol a HC2 bootolni?

Köszi előre is a válaszokat.


Uzsito
(csendes tag)
Blog

A toolok jól elkülöníthetők, mert a JMS578FwUpdate firmware szintű beállításokat hajt végre, a többi meg nem. Ez az én értelmezésemben azt jelenti, hogy ha JMFwU-val beégetsz egy tetszőleges tétlenségi időt, akkor a letelte után az a lemez le fog állni, és itt nem számít még az sem hogy milyen OS van fölötte. Tehát ezzel a lemez vezérlőjébe égeted a nulladik szintű beállításokat.
Ezért ha pl. hdparm-al szeretnéd meghatározni az időket meg egyebeket, akkor a JMFwU-val érdemes a hardveres spindownt kikapcsolni/nullára állítani/végtelenre állítani/akármi, nem emlékszem már milyen kapcsoló volt, fent van a wikin. Így már csak a szoftverek állíthatják majd le a lemezt, és nem fog keresztbe matatni alattuk a firmware. :)

Nem tudom érthető-e, nem biztos hogy a legszebben írtam le - szóval a FW-nek és az összes erre használt szoftvernek is lehet 1-1 saját spindown time-ja, én így értelmezem. Ezért nem is érdemes egyszerre többet alkalmazni, szerintem.

A tool-ok közül hdparm-ot használok, működik rendesen. Ezen kívül smartctl van még fent, de nála is figyelni kell, mert hajlamos pollozni a lemezt az automatikus smart tesztnél, meg talán még máskor is, és felébreszti. Nálam úgy lett beállítva, hogy csak hetente egyszer csinál smart tesztet (így max. heti egyszer veri oldalba a hdparmot), és elküldi emailben a jelentést, állapotot (postfix). Ezeket már elég rég csináltam, szóval a részleteket most nehezen mondanám meg így séróból. Dereng valami róla hogy a smartclt kicsit szívatott mert állandóan ébresztgette a lemezt...

HDD-ről lehet bootolni, ekkor csak a bootloadered marad a kártyán, van is róla fórumbejegyzés. Javaslatom nincs rá, mindkét módszernek megvannak az előnyei és a hátrányai, nagyban függ attól hogy milyen jellegű a felhasználás. Úgy értem ha pl, webszervert futtatsz róla meg 15 containert, számos egyéb kiszolgálót a torrent, média és fájlmegosztás mellett, vagy akármit ami heavy load-ot eredményez az SD kártyán, akkor megérheti átrakni HDD-re a rendszert. Én egyelőre elvagyok az SD kártyán.

Amúgy olyan nincs hogy allways :P


Uzsito
(csendes tag)
Blog

*ja bocs, nem a lemez vezérlőjébe, hanem a JMicron usb-sata hídba égeted beállításokat JMFwU-val, nyilván, csak rosszul írtam. Lényeg hogy alacsonyabb szintű művelet, egy szoftveres leállításhoz képest.


fujifilm1
(senior tag)
Blog

Hú köszi így sokkal tisztább lett a kép.
Sejtettem hogy egymásnak "betesznek" ezek a software beállítások, de a sata-usb hid firmware szintű beavatkozás még jobban elbizonytalanitott.
Jo hogy irtad, hogy a hdparm mukodik mert egyszer probaltam állítani de mivel nem lehet lekérdezni az aktuális beállításokat, - legalábbis ezt irták több helyen pl itt
szoval emiatt nem mertem sokat kisérletezni....

Az openmediavault is hdparm-ot állit vajon?

Neked OMV van fenn?

a boot egyenlore nekem is marad az SD-rol, most rendeltem egy két samu 16-32GB- kártyát, mert elkezdtek meghalni az itthoniak, szép sorban....

Irtad hogy "séróból" nem tudod....
Ennek kapcsán kérdezek egy kicsit más dolgot: hogy megoldottad az otthoni hálozat teljesen transparens elérését? Mert én igen és nagyon szépen mukodik.
Lényege DuckDNS - update fut a HC2-n, cronbol 10 percenként (az otthoni hálo aktuális IPcimét updateli.)

A routeren megy a gyári IPsec es VPN , amihez a gyári androidos VPN kliens csatlakozik. Annyit kell csak beállitani, hogy az otthoni hálot használja default routingnak (0.0.0.0). (és az otthoni DNS-t(otthoni router ip cime) igy ugyan olyan transparens modon érem el 4G-rol az otthoni hálo minden elemét mintha az otthoni wifivel csatlakoznék fel.
Nyilván ez nem nagy csoda aki ért hozzá, de nekem uj volt, és meglepett milyen stabil, mert régebben csak SSH port forwarddal értem el a home networkot....

Tegnap meg azt is megoldottam hogy a "Balazsék" reggeli adását letöltse a Soundcloudrol automatikusan. :)
Ennek lényege, hogy cronbol indul egy shell script ami youtubedl-el letolti az adott napi összes mp3-at a NAS hdd-re.
Ez a második Cron- alapu dolog ami fut a HC2-n.
bocsi a két utolso offtopic témáért.

:)


Uzsito
(csendes tag)
Blog

Ubuntu server 18-as imaget használok rajta, OMV-t csak megnéztem hogy bootol-e és annyi volt, sajnos nem tudom hogy hdparm fut-e a webUI alatt. Bízom benne, hogy a dokumentációban leírták.
Sajnos szerintem ki kell kísérletezni, hogy rendben működik-e, nekem is sok fejfájást okozott már, főleg az ismeretlen ébresztések kigyomlálása különböző rendszereken. Az eltérő lemezeket, APM támogatás hiányát/meglétét már nem is említve, egyes Hitachi lemezeknél meg gyártási időtől függően más-más viselkedéssel... :)

Volt rá egy frankó kis hibakereső shell scriptem, ami figyelte és logolta az altatásokat és az ébresztéseket, még azt is nézte hogy milyen folyamat ébresztette a lemezt, de most az istennek se találom. Bár ahogy látom, ha szükséged lesz hasonlóra akkor meg tudod írni :)

Ubuntuval rendben működik a hdparm. Az aktuális -S beállítást én sem találtam hogyan lehet lekérdezni, -C kapcsolóval (státusz) is csak azt mondja meg hogy pörög-e a lemez épp. Viszont ami a /etc/hdparm.conf-ban van a -S alatt az a szentírás, ezt az állományt szippantja fel a hdparm.

Jelenleg nálam is samsung SD kártyák vannak 16GB méretben, a narancssárga evo meg szürke pro tartaléknak, eddig ezek a legjobbak amiket próbáltam. Egy kingston-al már egyszer összeborult az egész, de az eleve régi kártya volt.

Pontosan ugyanilyen VPN setupot üzemeltetek itthon jelenleg is. Annyi a különbség hogy dinamikus DNS-em máshonnan van (mikrotik routerhez jár ilyen szolgáltatás). Próbáltam OpenVPN-t is, de az sokkal lassabb volt, meg persze androidon nem "beépített", kell hozzá 3rd party app. Szóval maradt L2TP+IPSec. Nekem is ugyanúgy új volt mikor megcsináltam, és bizony nagy csoda mikor működött is :)


weiss
(addikt)
Blog

Helló, elérhető valahogy ezen az I2C interface? Netet túrva nem találtam rá utalást, de hátha.


Uzsito
(csendes tag)
Blog

Sajnos nincs GPIO sor kivezetve mint XU4-en, így én attól tartok hogy nem. :(

üzenetek