üzenetek

hozzászólások


mad823
(őstag)

Az mondjuk biztos, hogy a pazarlás megszüntetésével látványos csökkenést lehetne elérni az energiafogyasztásban.


pilóta
(nagyúr)

Jaja. Pl. ha a rezsicsökkentésre fordított milliárdokat hőszigetelés támogatásra fordították volna, akkor most fele annyi lakossági gáz és villany fogyna.
Mondjuk ezzel viszont nem lehet választást nyerni, úgyhogy sajnos ez nem fog menni...


NKing
(tag)

Sajnos a többség, akinek nincs okos termosztátja, úgy szokta használni a fűtését (nem egy példát láttam már erre) pl. télen, hogy gondolja, most majd jól spórol, ezért aztán nem kapcsolja fel a fűtést jó sokáig, mondván ő aztán kibírja! A lakás kihűl, a falak elveszítik a bennük tárolt hőmennyiséget és ontani kezdik a hideget - mire emberünk kapcsol, addigra már bizony fázik. :U És itt van a probléma, mert ha az ember elkezd fázni, akkor a hőérzete teljesen megváltozik, ez egy kellemetlen érzés, amit a szervezet igyekszik kompenzálni, az erek összeszűkülnek, a vérnyomás megváltozik, stb. Megy, feltolja a fűtést maximumra és fűt-fűt-fűt, míg azt nem érzi, hogy na most már jó meleg van, a szervezete visszaállt komfortosba. Igen ám, de mire ő úgy érzi, hogy már nem fázik, addigra egy rakat energiát elfűtött feleslegesen, nagy részét az amúgy jó hőkapacitású falak és padló újra melegítésére (persze falazata válogatja, hogy ez mennyire igaz). Az ilyen lakásokban simán előfordul, hogy vendégként odaérkezel és nyakonvág a meleg, mert akár 26 fokra fűtik a lakást, teljesen feleslegesen. Aztán hónap végén csodálkoznak, hogy dehát ő spórolni akart és mégis több tízezres fűtésszámlája van megint.

Ehelyett az okos termosztát folyamatosan figyeli a szobák hőmérsékletét és ehhez állítja pl. a radiátorok vagy a fűtőpanelek beállításait. Folyamatosan fenntartja a kényelmes 22-23 fokot a helyiségekben, a falak és a padló nem hűlnek át, így mindig megvan a komfortérzet, nem kezdünk el fázni, nem kapcsolgatjuk a fűtést össze-vissza - és nem lesz olyan hőingás a lakásban, hogy egyszer 17-18 fok van, máskor 26 fok.

[ Szerkesztve ]


Tiszteletes
(aktív tag)

Hát igen... Amíg a hatalom székének karfáját elfehéredő ujjakkal szorítani kb. mindennél fontosabb, addig valóban jelentős, nagy lépést tenni a környezetvédelemben itt MO-on nemigen fogunk.

Más: 1,5M db okos termosztát.... Állami beszerzés révén, a nagy mennyiségre vonatkozó kedvezményeket felejtsük el és persze a piaci árat is. Nagyvonalú leszek. Számítsuk meg darabját 250 euróval (valós gyártási költsége valahol 5-20 EUR között, a többi az a nettó nyereség) 250 x 1 500 000 = 375 000 000 EUR = 150 000 000 000 Fingtallér
Ez államháztartási léptékben filléres kiadás, pláne ha egész Európára vetítjük, annak a cégnek aki ezen a nyereséget realizálja azonban óriási pénz...


body007
(addikt)
Blog

Nálam tado van, nagyon szeretem :K
És át kell állni fejben, h télen nem 26 fokban élünk bent mikor kint mínuszok vannak, hanem ~20 fokban (és 18 körül alszunk), de tudom a Magyar fázik :D


turbuczn
(tag)
Blog

Részben igazad van, részben nem.
Az emberi hőérzet valóban úgy működik, hogy a sugárzó hőt (ebben az esetben hideget) azzal kompenzáljuk, hogy magasabb levegő hőmérsékletet állítunk be, de ha éjjel, vagy nappal, amikor nincs szükségünk 22-23 °C-ra, levisszük a termosztátot, akkor az alacsonyabb belső hőmérséklet mellett, kevesebb a hőveszteség, azaz kevesebb hőenergiát kell előállítanunk. Főleg éjszaka éri meg ezzel spórolni, mert akkor van hidegebb kint. Ez bizonyított tény, azzal, hogy melegen tartod a lakást, több hőenergiát viszel be, mint amikor fel kell fűtened az alacsonyabb hőmérsékletű szerkezeteket.
Más kérdés, hogy ha normálisan van hőszigetelve egy ház/lakás, akkor éjjel sem esik a hőmérséklet 1-2 °C-nál többet fűtés nélkül.


DBob
(őstag)
Blog

"hanem ~20 fokban (és 18 körül alszunk)"

Micsoda luxus!


himpike
(aktív tag)

A 18 fok nekem pl nagyon kevés, 21 alatt állandóan felfázok. 22,5 fokra van állítva a termosztát egész nap ha otthon vagyok. Tegnap 26,5 volt a szobában, nekem nem tart semeddig elaludni annyiban sem, de ez is nyilván ember függő.
Használok egy 60 wattos ágymelegítőt is időszakosan. Az első vesekőig nem voltam ennyire fázós, gyerekkoromban mindig ablak mellett aludtam.


mad823
(őstag)

Egyébként messze nem kell ennyire okos termosztátokban gondolkodni, egy párezer forintos programozható is bőven megteszi. (Pl. egy conrad-os sygonix). Ez kb. bármilyen radiátorra felmegy, de az is igaz, hogy egy itthon erősen felülreprezentált kőkorszaki cirkófűtések vezérlését nem oldja meg. Ellenben az össze távfűtéses és házközponti fűtéses épületben már ennyi is csodákat tud művelni.


NKing
(tag)

Kimaradt a hozzászólásomból, de természetesen éjjelre nem kell tartani a 22-23 fokot, amikor alszunk, akkor elég a 18-19 is - ezt pedig be is lehet programozni az okostermosztátoknál. A melegen tartás egyébként nem feltétlen jelent több energiaigényt, ha megfelelő a szigetelés - de nem is ez volt a hsz-em témája, hanem az, hogy az ember hőérzete a döntő, amikor állítgatja a fűtést. Ha pedig lehülnek az épület falai, padlója, akkor a hőérzet sokkal rosszabb lesz - ebből kifolyólag pedig könnyen csúszik felesleges túlfűtésbe, ami hőmérséklettartás mellett nem fordulna elő.


btprg
(senior tag)
Blog

Szerintem programozható se kell, cirkós kazán esetén egy sima elektromechanikus termosztát a lakás megfelelő pontjára is megteszi. Távhő esetén meg termosztátfejes radiátorszelep. Be kell jelölni rajta a pontokat, hogy hova állítsa az ember éjszakára vagy mikor nincs otthon, és hova nappalra, aztán annyi.

20 fokban ücsörgőknek: szerencsétek van, ha nektek ennyi is elég. Lehet hogy mert panelban nőttem fel, de nekem ahhoz, hogy egy helyben ülve (pl. gép előtt) ne fázzak, kell legalább 24 fok, különben fagy le mindenem, meg minden bajom van. Szerk.: az igaz viszont, hogy éjszakára nem kell hogy meleg legyen, melegben nem jó aludni.

[ Szerkesztve ]


tradeelek11
(aktív tag)

"itthon erősen felülreprezentált kőkorszaki cirkófűtések vezérlését nem oldja meg"

Arra is van biztonságos megoldás:)
[link]
A lényeg itt nem is igazi termosztát van hanem a hőmérők vezérlik a radiátor szelepeket,
illetve a kazánt jelenlét, időpont stb. alapján.

Tisztelettel :R


himpike
(aktív tag)

Próbálta már valaki kiszámolni hogy a szigetelés hány év alatt térül meg/megy tönkre? Nekem nagyon úgy tűnik hogy csak előre befizetem vele azt amit elfűtenék nélküle...


Robitrix
(senior tag)

Az biztos, hogy egy jó energia felhasználás vezérléssel és hőszigeteléssel igen komoly energia mennyiséget lehetne megtakarítani. Természetesen nálunk is az volna a megoldás, hogy támogatják a fűtés korszerűsítést és lakásszigetelések a rizsacsökkentés helyett. Apáméknál is felújították házat energetikai szempontból külső szigetelés és nyílászáró csere. Egy 1976 körül épült 10 emeletes panelház. Rögtön le is ment az átlagos fűtés költség vagy 40%-ot.... HA az EU-ban idén nyáron és ősszel nagy volumenben nekiállnak a lakás korszerűsítéseknek és annak támogatásának télre simán lejebb lehet szorítani a lakossági energia felhasználást összességében vagy 5%-kal. Arról nem is szólva, hogy jót tenne a munkalehetőségeknek és a cégek megrendelésinek és ezen keresztül a költségvetések bevételeinek. Aztán az oroszok kapják be a gázukat és az olajukat, ha európának kapásból kevesebb energiára van szüksége. Mint ahogy támogatási programokat lehetne nagyobb számban indítani az egyéni napelemeknek és napkollektorokat. Annyi biztos, hogy az egész orosz balhé arra feltétlenül jó, hogy energetikai szempontból csökkentse európa a gáz és olaj függőségét és még inkább hangsúlyt helyezzenek az alternatív energia termelésre. . Még akkor is ha időlegesen be kell indítani pár elavult szénerőművet rövid távon.


Xpod
(addikt)
Blog

Nálunk kb15 év. Kb 3,4 millióba került 15 cm szigetelés és az összes nyílászáró cseréje, ehhez képest az éves gáz számla kb 20 000Ft-tal csökkent.

[ Szerkesztve ]


Robitrix
(senior tag)

Azért egy jó okos termosztáttal többet lehet megtakarítani energiát. Mondjuk van egy beállítás a kazánodon, hogy tipikusan du 5-kor érsz haza a munkából. Ezért du.4-kor magasabb fokozatra kapcsol a fütésed, hogy bemelegítse a lakást mire hazaérsz. Csak hogy aznap változik a programod el kell menned sörözni a haverokkal mondjuk. Ezért csak este 11-kor fogsz hazaérni. Ezért a telefonodról belenyúlsz a fűtésbe és azt állítod be, hogy este 10-kor kezdjen jobban fűteni. Minek melegítse feleségesen a lakást DU 4-től, ha egyszer majd csak 23 órakor érsz haza. egy okos termosztát rugalmasan állítható módon jobban követi a valós igényeket, mint egy mechanikusan beállított fűtés vezérlés. Vagy kiderül, hogy haza se mész aznap, mert elmész szexelni a barátnődhöz így távolról belenyúlsz a vezérlésbe, hogy aznap már be se kapcsoljon a félfűtése a lakásnak, mert nem leszel otthon. stb. :)


mpierre
(veterán)
Blog

Hosszú időbe telik. 10-15 év házmérettől, falazattól, benapozástól, stb függően. A jelenlegi "rezsicsökkentett" árral számolva!


body007
(addikt)
Blog

Ezenkívül a tado-ba van geolokáció is (tudja mikor közelítesz haza és csak akkor kapcsolgat ha a beállított távolságon belül vagy), nézi az időjárást is - ez is befolyásoló tényező. Meg még sok apróságot tud :K


Robitrix
(senior tag)

Így van.. nyilván valamiféle mechanikus vezérléssel is sokat lehet spórolni, de valami okos digitális vezérléssel, ami távolról megváltoztatható szükség esetén az sokkal rugalmasabb. Így több energia megspórolható vele. Kínos dolog csak akkor van, ha valami köcsög feltöri a vezérlést és távolról jól meg szopat. Beállítja 10 fokra a hőmérsékletet télen vagy plusz 40-re nyáron... :) Mondjuk dolgoztam olyan irodaházban, ahol elbaszodott a fűtés vezérlés és arra mentünk be reggel, hogy 45 fok van az épületben. :) Alig fél napig nem lehetett dolgozni az épületben mire sikerült használható szintet elérni hogy dolgozni lehessen... :)

üzenetek