üzenetek

hozzászólások


csongi
(veterán)
Blog

Csak átfutottam az írást. Nagyon jól leírtad és helytálló :) Gratula.

Penész ellen akinek nincs más lehetősége, használja a kereszt huzat szellőztetést.
Hűvös időben az ablaküveg párásodása a megfelelő szellőztetési idő jele.
Mikor az leszárad, akkor cserélődött a lakásba a levegő. Ettől nem lesz optimális a páratartalom, de friss levegő lesz bent.
A pára kicsapódás része a levegő oxigén tartalma. Minél elhasználtabb a levegő annál kevesebb vizet tud a levegő magába tárolni, és így kicsapódik, minden hideg felületre. Szellőztetéssel lehet javítani a helyzeten.
Másik megoldás a Higrosztatikus szellőztető, amit a nyílászáróba kell beépíteni. Előnye, a penész ellen jól használható, és a hőmérséklethez szabályozza a párát.
Több típus van, érdemesebb a drágább terméket választani, illetve jól átgondolni melyik nyílászárókra kerüljön fel. Könnyen lehet csak a lakást hűti, de nem szellőztet. Illetve külső árnyékolóknál gondoskodni kell a kellő légutánpótlás lehetőségéről.

Ahol kályha kandalló van, ott fokozottan szükséges a modern nyílászárók mellett.

Egy olcsó alternatíva, a tömítő gumik részleges kivágása. Hátránya a szabályozatlanság.

Nyílászáróval kapcsolatban szívesen segítek, ha valaki szeretné, vagy érdekli.


7s26c
(senior tag)

nálunk eredetileg az ablakokba akartak beépíteni, automata szellőzőt. az, hogyan működik? lamellás mint a gépié?


Cilindrik
(aktív tag)

Igazából nem tudom ott miért nem szigeteltünk, gondolom a szakiban fel sem merült, a régi gerébtokos ablak ugye a fel teljes vastagságában volt ehhez képest az új miatt belül van egy kis perem, tavasszal majd ragasztokoda egy kis szigetelést ugy is ki kell festeni.

"Ez azért van, mert vagy maguk az ablaktáblák, vagy az ablak (körbe) szigetelése nem elég jó."
Ezen lehet utólag segíteni?


csongi
(veterán)
Blog

Abban egy szalag van, és a relatív páratartalom függvényében nyitja vagy zárja a lyukat.
Vannak manuálisan zárható kivitelek is. Utólagosan beszerelhetőek. igaz ne könnyű, de hosszútávon megéri.

Van lehetőség az ablak működő vasalatába beépíteni egy rés szellőző elemet. pár mm nyitottságot enged meg.
Hátránya, hogy nem automata, és megszűnik a biztonsági fokozat, vagyis a betörés könnyű lesz.
De emeleten ez nem igazán érdekes :)

Cilindrik: A káva utólag szigetelhető, de nem lesz garancia az üveg párásodásának a megszűnésére.

[ Szerkesztve ]


7s26c
(senior tag)

Köszönöm! Sejtem akkor, mert a szellőzőben amit beépítettek , szintén szalag van. Gondolom ugyanaz az elv..


csongi
(veterán)
Blog

Az elv ugyan az, a kivitel nem.
Itt érvényesül az olcsó húsnak híg a leve.

Függ az ablak elhelyezkedésétől, külső árnyékolótól, a szellőztetők mennyiségétől.


Cathfaern
(nagyúr)
Blog

Nálunk a következő volt a helyzet:
Ablaktábla széle (főleg az alja, de oldala is) erősen párásodott, pedig amúgy a szobában 50%-os páratartalom, és falakon vagy máshol nincs pára.
Az ablaktábla közepe érezhetően "szobahőmérsékletű" volt, a széle viszont (ahol párásodott is) egyértelműen hideg.
Barkácsboltban kapható ablakszigetelővel körbehúztuk az egész ablakot (ráragasztottuk a már meglévő szigetelésre), azóta megszűnt a pára.

Ha az ablaktábla közepe is hideg, akkor esélyesen ez a módszer nem fog segíteni viszont.


atike
(nagyúr)

Jól összeszedett írás, köszönöm!

Szerencsére nálunk sem a lakásban sem a házban nincs ilyen gond - mondjuk télen is szokásunk szellőztetni (sok ismerős télen azon spórol, hogy inkább nem szellőztet egy percre sem...).


PetX
(aktív tag)

Családi házaknál meg 1-1,5 mFt csak a gép, de a hővisszanyerés okán szerintem nem rossz befektetés.

A levegőcserélő egy olyan dolog, hogy soha nem térül meg. Soha. Ez nem befektetés, hanem egy kényelmi funkció. Nem kell ablakot nyitni, friss levegőben alszol, stb.

Kihagytad azt az egy szót, hogy hővisszanyerés. Ez nem kényelmi funkció hanem elég tetemes megtakarítás.


buherton
(őstag)
Blog

A műemlékvédett épületeknél sem kivitelezhetetlen a külső hőszigetelés, de ez jóval drágább, mint a hagyományos. Amire a műemlékvédelmi hatóság harap, ha változik az épület külső megjelenése és ornametikája. A szigetelésnek ezt kell visszaadnia.


Ghoosty
(őstag)

Most jön az a rész, hogy kiszámolod, hogy mekkora megtakarítást jelent, beleszámolva az üzemeltetés költségeit. Pl.: áramfogyasztás, tisztítás, szűrőcsere stb.
Természetesen figyelembe kell venni az alternatív befektetést is 1,5 milliós gépre számolva: (3%-os PMÁK TBSZ-re.)
Ha évente 50k HUF netto megtakarítást jelent, az azt jelenti, hogy soha nem térül meg.
Ha évente 100k HUF netto megtakarítás, akkor 25-30 éves megtérülésről beszélhetünk.

Tehát nem véletlen, hogy azt mondják, hogy soha nem térül meg. Kb mint a napelem. Az is a jelenlegi nagyon kedvező szabályozás mellett 25-30 éves megtérülésű.

(Persze, ha kibírják komoly meghibásodás nélkül.)

[ Szerkesztve ]


MongolZ
(addikt)
Blog

Ez egyáltalán nem megtakarítás, hanem a veszteségek csökkentése, semmi más. Fölösleges kalkulálni megtérülési időket, soha nem fog megtérülni. Teljesen fölösleges ilyen vitába belemenni.

Mondom még egyszer és utoljára: A gépi szellőztetés nem energiamegtakarítási beruházás, hanem kényelmi. Mint pl. a klíma az autóba. Csak veszteséget termel, viszont nem lesz meleged.

(#91) Ghoosty: A modern napelemes rendszerek megtérülnek 10-12 év alatt. 30 évet simán tudnak menni, a legelső napelemek már idősebbek ennél, és azóta nem picit fejlődött a technika.

(#81) csongi: "Minél elhasználtabb a levegő annál kevesebb vizet tud a levegő magába tárolni"
Mi a... tudod, hogy hány % O2 különbség van a friss és a használt levegő között??? De egyébként sincs sok köze hozzá...

(#79) Cilindrik: "Az ablakok szélén lévő fal részen (a beurgóban de lehet rosszul fogalmazok) időről időre bepenészedik, de pontosan csak azon a csíkon ahol már nincs szigetelés, ráadásul az egyi sarokban a szigetelt falrészen felfesdeztem sötétebb 2-3 mm es foltokat. Nem tudom hogy ez most penész vagy szétrohadt a szigetelés, de ha a falat megfogom akkor nem érzem hogy nedves illetve hideg lenne."

Ez azért van, mert egyszerűen ott a belső szigetelés széle. Nem tudsz ezzel mit csinálni. Valahol bizony véget fog érni a belső szigetelés, és ott hőhíd lesz. Ez a plafonra és a lábazatra is igaz lesz.
Kár volt belülről szigetelni, a közhiedelemmel ellentétben a tömbházaknak egyáltalán nincs rossz energetikai tulajdonságai. Persze gázbeton és sarok...

[ Szerkesztve ]


csongi
(veterán)
Blog

Semmi.:)

[ Szerkesztve ]


7s26c
(senior tag)

Az utólagos beépített szellőztető rendszer nem csökkentette a hőerzetet nálunk és a fűtés aem kapcsol be gyakrabban.


Pörp
(senior tag)

a közhiedelemmel ellentétben a tömbházaknak egyáltalán nincs rossz energetikai tulajdonságai. Persze gázbeton és sarok...

Mihez képest nincs rossz energetikai tulajdonsága? Mi a gond a gázbetonnal?


ncc1701
(veterán)

Majd magyarázd ezt magadnak öreg korodban, ha nincs pénzed fűteni. Én inkább beépítem az ilyen okosságot, mert nyugdíjunk nem lesz. És abban sem bízok, h amit ma beteszek a bankba, az 25 év után még ott lesz.


7s26c
(senior tag)

Az sima matek. Tenyleg nem lesz. Sajnos.


Ghoosty
(őstag)

Nem tudom, te hogyan számolsz, de a 10-12 év akkor jön ki (talán), ha semmilyen egyéb költséggel nem számolsz. (tisztítás, esetleges inverter csere, jégeső, villám kár stb) és szintén nem számolsz alternatív költséget. Tehát azt, hogy a napelem árából vehetsz pl államkötvényt, ami alsó hangon 3%-ot kamatozik évente.
Itt egy ajánlat, hogy legyen valami konkrétum is. Ugyanennél a cégnél van drágább és olcsóbb megoldás is a 2,5kW-s rendszerre. [link]
Ez a cég szerint kb havi 10k-s villanyszámla spórolást tud hozni. A linkelt csomag 1550k HUF. Tehát ez éves szinten 120k HUF. Ha minden szép és jó és tényleg nincsen semmilyen egyéb költség, akkor ez 12,9 év év alatt termel annyi áramot, amennyibe kerül. Tehát már így is felette vagyunk a 10 évnek, de még a 12-nek is.
Ha ebből a pénzből veszel államkötvényt és berakot TBSZ-re, akkor 12,9 év után 2269k HUF-od van. Ha ebből levonom a villanyszámlát akkor is 719k HUF-fal jobban állok. Ha sorban vonogatom a villanyszámlát, akkor valamivel rosszabbul néz ki, de úgy is egyértelműen pozitívban vagy az alternatív befektetéssel. Hangsúlyozom, nem számoltunk semmilyen meghibásodással és egyéb költséggel a napelemnél.


Ghoosty
(őstag)

Lehet űberpesszimistát játszani, hogy csődbe megy minden, meg nyugdíj se lesz. De miből gondolod, hogy nem megy tönkre a hőcserélős rendszered?
Miből gondolod, hogy nem lesz ingatlan adó? Van egy szép nagy értékű házad, de el kell adnod, mert nem tudod fizetni az adót, így költözhetsz egy olcsóbba és szintén megfagysz, mert nincs pénzed.
Lehet még kitalálni egyéb forgatókönyveket, ahol ez a döntés semmilyen előnyt nem jelent.

A másik dolog, meg senki nem mondta, hogy ne rakj ilyet. Nyugodtan rakhatsz, csak ne gondold, hogy ez egy megtérülő befektetés. Ahogy MongolZ is mondta, ez elsődlegesen egy kényelmi berendezés. Egy autótól sem várom el, hogy megtérüljön. Azért veszem, mert autóval kényelmesebb közlekedni, mint busszal és olcsóbb, mint taxival.


ncc1701
(veterán)

Te pedig nem számoltál azzal, h a földünket csak kölcsön kaptuk a gyerekeinktől. Plusz a napelem még előűllítással, és megsemmisítéssel együtt is környezetbarát, már csináltak rá tanulmányokat.

üzenetek