üzenetek

hozzászólások


hallador
(addikt)

Komolyan gondolod, vagy csak viccelsz? Ez szimpla fizika. Ha SOI, kissebb csikszelesseg vagy barmi csokkenti a felvett aramot, akkor csokken a fogyasztas, ami = a hodisszipacioval.

Igen csak éppen a SOI annyit tett, hogy nem a fogyasztást csökkentette, hanem a kóbor áramok mennyiségét csökkentette le, az az a hőtermelés szempontjából volt ez fontos a felvett áram nem változott. Az az nem egészen úgy van ahogyan írtad. Igen egyszerű fizikai.

A P4 mint osszehasonlitas jott ide.

Igen szerintem is.

A keret toresnek nincs koze a lesarkazashoz.

Mint ahogy a P4 lesarkazását sem én hoztam fel, én AMD-ről beszéltem Te meg P4 -ről.

hogy az Athlon-on a magra ment ra a huto, nem vedte semmi.

Én is ezt írtam...

Ha visszaolvasol lathatod, hogy en nem tettem.

Akkor renden ebben ki is egyezhetünk.

Errol beszelek. Mondjuk eladtal 250 tunert, ami mellett 1000 gepet, meg legalabb 1500-at darabokban. Most tippeltem, de nem hiszem, hogy nagyon melle menne. Talan meg inkabb alul is tippelem az eladast. Maris megvan a 10%, amit irtam, hogy nekik megerhette a P4. A tobbsegnek nem.

Ez pontosan így van, de sokan nem tudták.

Kivéve ha volt egy PCTV Pro

Ami nem tudott versenyezni a DVD minosegevel. En egy Miro csodat hasznaltam, ami nem az alja volt ezeknek a kartyaknak, de valahogy sose lett tokeletes a kep. Videomagno helyett tokeletes volt.

Pontosan amit írtam 650 soros TV-ből akkoriban kijött, abból nem lehetett kiszedni DVD minőséget, de sokszor még s-video minőség jött ki belőle. Ráadásul a VirtualDUB volt erre a legjobb, ami ingyen volt. Szerettem, akkoriban nem voltak még mindenféle cicomás konverter mint ma.

A Palominok dragan indultak, de a Willamette platform szinten meg dragabb volt hala az RDRAM-ak. Az AMD brutalisan vagdosta az arakat, szinte 1-2 havonta. Nem a Palomino, inkabb a Thoroughbred tette ezt lehetove, mert olcsobb volt gyartani, mint a Palominot.

Pontosan így volt.

Abban az idoszakban volt verseny, ment az adok kapok.

Pontosan, akkor volt a magyar PC korszak virágkora, éppen a Vargáné féle korcs világ, az Acorp-os világ, vége volt, az ABIT, ASUS, a legendás ECS K7S5a korszak volt a nyitány, és magánvéleményem szerint 2000 - 2005 volt a virágkor, a sulinet program végével a PC piac Magyarországon nagyon lement.

1.6A Northwood a szuper tuningolhatosagaval, kesobb veletlenul szorzozar free XP-k stb...

Én nem nagyon szerettem az 1,8 - 2,0 GHz-es Northwood A-ket, a B steppinges Northwood-oka azért sokkal jobban voltak már főleg a 2,26 GHz fölöttiek

Ez kene ma is, hogy letoljak az arakat. A VGA-k is kovettek egymast, szep ugrasokkal. Igaz volt akkor GPU atnevezes rendesen, pl. a 9600-as ATI. Jellemzo hir:

Az a helyzet, hogy azért ehhez az is hozzájárult, hogy nem voltak konzolok, és nem voltak egyéb dolgok sem, hanem natív PC-ken játszottak, aminek a következtében kellett is a fejlődés.

Soha nem jön vissza az a korszak már sajnos.

(#60) haxiboy

Aztán amikor mondom neki hogy öreg egy drága szart vettél akkor még én nem értek hozzá hisz rajta van a dobozán hogy For Ultimate Giga Mega 2/7 Ultra Gamers. Jah...

Na ilyenekkel összefutok ma is a haver mindig jobban ért hozzá, mint a magadfajta szakember, aztán, amikor hozzá kell nyúlni, akkor a haverok eltűnnek, a fenébe... De hirtelen mindenki hibás lesz, csak Ő nem. Ilyenek mindig is lesznek.

Néha ismerősöknek szoktam összerakni gépet, a tápegységes dolog tipikus. Gyakran a 300W-ot sem fogyasztó géphez inkább megveszik az 1000W-os tápot mert ők úgy tudják akkor jobban fognak futni a játékok, és nem tudod meggyőzni hogy nincs igaza mert az úgy van. A 100W-os égő is világosabb mint a 60W-os... (csak ők sötétek)
Azt nem értik hogy nekem is csak azért van 700W-os mert bármikor jöhet a második GPU, na meg minőségi és drágább mint amennyit ők az egész gépre szánnának.

PLusz 1

(#62) domos

Komolyan 15 évvel ezelőtti procikon vitatkoztok? :U :C

Egyáltalán nem vitatkozunk, beszélgetünk, ráadásul igen kulturált formában.

De figyelj még tanulhatsz is egy kis történelmet. ;]

Ez nem vitatkozás, az máshol kezdődik. Jó néha ezt feleleveníteni, másik, hogy aki tényleg ért/értett a gépekhez, lasszóval kell megfogni, mert szak barkács benőből annyi van itt is mint a szemét, aki tényleg ért hozzá, ismeri a működését, tudja mi miért van alig. szvsz.

Szerintem ezt a kolléga is így gondolja.

[ Szerkesztve ]


domos
(senior tag)
Blog

Komolyan 15 évvel ezelőtti procikon vitatkoztok? :U :C


max79
(csendes tag)

Gart a cikkhez!
Esetleg ha valaki szeretne csinálni egy komolyabb öszahasonlító cikket szívesen kölcsönadom ezt:

Utolsó RAMBUS: [link]

[ Szerkesztve ]


hallador
(addikt)

Azta mindenit, ez akkor egy vagyon volt :D De szép gratulálok, a PC történelem nagyon szép darabja az biztos.


zoltanz
(nagyúr)
Blog

Szép darab, jól mutat így egyben. Gratulálok.


domos
(senior tag)
Blog

Nem semmi cucc :Y :R


FoxiestFox
(félisten)
Blog

Milyen meglepő egy retro topikban, hujuj. :P


frescho
(addikt)
Blog

Igen csak éppen a SOI annyit tett, hogy nem a fogyasztást csökkentette, hanem a kóbor áramok mennyiségét csökkentette le, az az a hőtermelés szempontjából volt ez fontos a felvett áram nem változott. Az az nem egészen úgy van ahogyan írtad. Igen egyszerű fizikai.

??? Gondolom a szivargasi aramra gondolsz, illetve a parazita kapacitasok miatti atkapcsolasi veszteseg csokkenesere. De ha ezek az aramok csokkentek, akkor hogy erted, hogy nem csokkent a felvett aram?

Mikozben a tobbit megirtam gondolkoztam es probalom kitalalni hogy ertetted. Arra gondolsz, hogy az uj generacio TDP-je nem csokkent? Mert ha igen, akkor ez igaz, de az csak azert volt, mert a felszabadulo TDP keretbol tobb tranzisztort etettek. Ugyanaz a processzor SOI-val legyartva sokkal jobban fogyasztott volna, mert kevesebb aram, = alacsonyabb fogyasztas. De a gyarto ezt nem sporolasra, hanem a CPU int/fp teljesitmenyenek novelesere "koltotte" el.

"Mint ahogy a P4 lesarkazását sem én hoztam fel, én AMD-ről beszéltem Te meg P4 -ről."

Ezt irtad mielott felhoztam a P4-et:
Dehogy, a sarkazás egyszerűen azért volt, mert a hűtőt mozgatta ide oda a procin, ezzel tönkre is tudta tenni.

Amire en azt, hogy nem a mozgatas miatt, hanem amiatt lehetett lesarkazni, mert magara a magra ment ra a huto. A P4-et, mint peldat hoztam fel, hogy ott aztan nem lehetett lesarkazni az Istennek sem.

Ráadásul a VirtualDUB volt erre a legjobb, ami ingyen volt.

En akkor ffmpeg-et hasznaltam. Kis scripttel amig nem voltam otthon siman atkonvertalta a felveteleket.

Pontosan, akkor volt a magyar PC korszak virágkora...

Amit most az okostelefonok burjanzasa valtott. Aztan majd jon valami uj, csak gyozzuk kivarni.

Én nem nagyon szerettem az 1,8 - 2,0 GHz-es Northwood A-ket...

Az aruk siralmas volt. A B szerianak is. Amin csodalkozni szoktam amikor ezekre is rasutik a kazan jelzot, mikozben az igazan a Prescottra volt igaz es ragadt meg az emberekben, hogy P4=zabagep. Az 1.6A a jo tuningolhatosag miatt emeltem ki, meg amiatt, hogy akkor volt "jovilag" es verseny. Valahogy akkor volt egy nagy lendulet, ami kitartott kb. a Sandy bridge erkezeseig. Szinte 1-2 havonta jottek a +100-200MHz-ek. Ez nem tunik soknak, de fel ev alatt mar tobbet jelentett, mint ma egy komplett foglalat valtas. A verseny talan nem csak a konzolok hianya miatt, vagy talan nem eppen amiatt volt, mert mar XBOX is van 2001 ota (P3-mas procival). De ez mara kifulladt, nincs igazi verseny es 10% fejlesztes mar nagy ugrasnak szamit.

Ez nem vitatkozás, az máshol kezdődik.

Ha ilyen lenne egy vita, akkor nem lennenek moderatorok. Nem ugyanugy emlekezunk, velemenyezzuk ugyanazokat a dolgokat, de minden szubjektiv.

En pl. sokaig nem szerettem a K7-et. Aztan valahol a Thoroughbrednel elerte az, hogy belevagtam es nem bantam meg. A Slot A, elso szerias 462-vel valo szivast szerencsere nem a sajat gepemen kellett megtapasztalnom. De az XP-re vegre elegge kiforrott lett es erdemes valt valtani a szenne huzott Tualatinrol.

max79: Ha ugy lenne idom, ahogy nincs, akkor elnek a lehetoseggel. De mar a tesztsoron egy dual Socket A, par ex sulinetes gep, meg egy 20 MHz-es 386SX es raadasnak egy 486SLC2 is, amire jo kevesen emlekezhetnek.

[ Szerkesztve ]


sh4d0w
(nagyúr)
Blog

Naaaaa... Arra az SLC-re kivancsi leszek... :)


joysefke
(veterán)
Blog

En pl. sokaig nem szerettem a K7-et. Aztan valahol a Thoroughbrednel elerte az, hogy belevagtam es nem bantam meg. A Slot A, elso szerias 462-vel valo szivast szerencsere nem a sajat gepemen kellett megtapasztalnom. De az XP-re vegre elegge kiforrott lett es erdemes valt valtani a szenne huzott Tualatinrol.

Nekem Socket A-s 750MHz-es Duron volt az első saját gépem. Jellemző volt, hogy alaplap (Asus VIA KT133) kétszer annyiba került (33E vs 17E ha jól emlékszem) mint a proci. Soha nem volt vele problémám, és teljesítményre egyértelműen jobb volt mint a korabeli Coppermine Celeronok. Bár drasztikus sebességkülönbség nem volt. Az akkori Athlonok is fej fej mellett, de inkább előrébb voltak mint a velük versenybe állított PIII-ak.
Jól emlékszem a GHz versenyre. Az intel nyerte a versenyt egy gyári tunningos (gyári feszemelt) PIII modellel, amit ha jól emlékszem nem sokkal később instabilitás miatt visszahívtak. ;]

Nagyszerű idők voltak. A költséghatékony procik sem maradtak el sokkal a csúcsmodelltől. Ha az 1GHz es PIII/ Athlon volt az alig megfizethető csúcs, akkor a teljesítményben csapástávolságra lévő 700-800Mhz környéki Duron/Celeron már bőven a megfizethető kategória volt, mely egyébként bőven lefutotta az egy évvel korábbi csúcsmodelleket.

[ Szerkesztve ]


FoxiestFox
(félisten)
Blog

Remélem, az jön először. :D


RexMaximus
(aktív tag)
Blog

Az intel reszerol willamette mag a 423-as platformmal egyutt mar akkor sem tudtam hova tenni. Eleg gyorsan valtottak 478-ra, picit a P60-66 utani valtasra emlekeztetett.

Ellenben a Northwood magos P4-ek eleg jol sikerultek utana. Rengeteg 1.6A procikbol meg Abit lapokbol epitettunk konfigokat, 2.4-en alatt egyik se teljesitett. A jobbakat megtartottuk vagy barati korbe kerultek :).

Eleg sokaig ki lehetett huzni veluk. Valoban ekkoriban robbant be a hazi digitalizalas, leginkabb tuner kartyakkal. Sokan vasaroltak ilyen kartyakat. Rengetegen kameraztak, foleg ezeket a felveteleket digitalizaltak veluk. Bar az a vicc, hogy kazettakon meg ott a felvetel, ellenben a kiirt dvd-k egy reszen meg mar nincs :)

Egy Leadtek Winfast Tv 2000 XP variansat vettem en is ilyen celra, teljesen jo volt, foleg 20k korul akkoriban. Vennek egy ilyen full dobozos termeket, lehet korulnezek neten szerettem :)

[ Szerkesztve ]


max79
(csendes tag)

Hááát igen...

Nem is fájna a fejem ha nálam lenne most az akkori ára, pedig az már több mint tíz éve volt.
A két Corsair matricás 512 MB-os ram valahol 50k magasságában volt akkoriban.


hallador
(addikt)

??? Gondolom a szivargasi aramra gondolsz, illetve a parazita kapacitasok miatti atkapcsolasi veszteseg csokkenesere. De ha ezek az aramok csokkentek, akkor hogy erted, hogy nem csokkent a felvett aram?

Alapvetően igen:

[link]

Hozzáteszem az AMD-k TDP osztálya 89 Watt volt szóval annyira mégsem. Ha nem használtad/terhelted, akkor igen kevesebbet fogyasztott, amúgy maga a technológia annyit tesz, hogy a processzor szilikon rétegeit elválasztják egy fajta speciális szigetelő réteggel, ezzel nagy frekvencián a kóbor áram szivárgásokat csökkentik így a processzor magas frekvencián, ahol ez a jelenség jelentkezik, kevesebb hőt fog termelni, ettől függetlenül az áramfelvétel marad, csak kevésbé kell a hűtést megtekergetni. Szóval fogalmazzunk, úgy, hogy a hő termelést csökkentette, a fogyasztáshoz nem sok köze van a dolognak.

Mikozben a tobbit megirtam gondolkoztam es probalom kitalalni hogy ertetted. Arra gondolsz, hogy az uj generacio TDP-je nem csokkent? Mert ha igen, akkor ez igaz, de az csak azert volt, mert a felszabadulo TDP keretbol tobb tranzisztort etettek. Ugyanaz a processzor SOI-val legyartva sokkal jobban fogyasztott volna, mert kevesebb aram, = alacsonyabb fogyasztas. De a gyarto ezt nem sporolasra, hanem a CPU int/fp teljesitmenyenek novelesere "koltotte" el.

Ezt én is így gondolom.

Ezt irtad mielott felhoztam a P4-et:
Dehogy, a sarkazás egyszerűen azért volt, mert a hűtőt mozgatta ide oda a procin, ezzel tönkre is tudta tenni.

Amire en azt, hogy nem a mozgatas miatt, hanem amiatt lehetett lesarkazni, mert magara a magra ment ra a huto. A P4-et, mint peldat hoztam fel, hogy ott aztan nem lehetett lesarkazni az Istennek sem.

Igen ezt én is leírtam előtted.

Ráadásul a VirtualDUB volt erre a legjobb, ami ingyen volt.
En akkor ffmpeg-et hasznaltam. Kis scripttel amig nem voltam otthon siman atkonvertalta a felveteleket.

Igen az ffmpeg a konverterek svájci bicskája ma is. Mondjuk ma már ha konvertálni kell, akkor Carbon Coder.

Az aruk siralmas volt. A B szerianak is. Amin csodalkozni szoktam amikor ezekre is rasutik a kazan jelzot, mikozben az igazan a Prescottra volt igaz es ragadt meg az emberekben, hogy P4=zabagep.

A B steppinges Nortwood ugyan valóban akkoriban 40 000 Ft körül indult, de azért az már elég jó volt teljesítményben.

Szinte 1-2 havonta jottek a +100-200MHz-ek. Ez nem tunik soknak, de fel ev alatt mar tobbet jelentett, mint ma egy komplett foglalat valtas. A verseny talan nem csak a konzolok hianya miatt, vagy talan nem eppen amiatt volt, mert mar XBOX is van 2001 ota (P3-mas procival). De ez mara kifulladt, nincs igazi verseny es 10% fejlesztes mar nagy ugrasnak szamit.

Ebben van valami, de már a piac átalakult, és ez a verseny hiánya miatt, ahogyan írtad is feleslegessé vált a frekvencia harc, de a processzorsebesség is feleslegessé vált ezt a harcot felváltotta az akkumulátor idő hajhászás. Ma már fontosabb, hogy a user egy napot végig tudjon dolgozni, az sem segít a fejlődésben, hogy az Intelnek nincs ellenfele a piacon, nem feltétlenül tisztességes üzleti viselkedés miatt, ugyanakkor notebook processzor szinten az AMD történelme során sem volt sikeres soha.
Ugyan XBOX, vagy PS volt, csak éppen 2005 előtt a PC sokkal jobban konfigurálható volt, és sok esetben olcsóbb is mint egy konzol, a nem éppen szép, de sokat lehetett vele spórolni tört játékok piaca sokkal jobban volt elérhető PC-re mint konzolra, azért ez az árérzékeny magyar piacon sokkal többet nyomott a latba, mint a játékélmény.

En pl. sokaig nem szerettem a K7-et. Aztan valahol a Thoroughbrednel elerte az, hogy belevagtam es nem bantam meg. A Slot A, elso szerias 462-vel valo szivast szerencsere nem a sajat gepemen kellett megtapasztalnom. De az XP-re vegre elegge kiforrott lett es erdemes valt valtani a szenne huzott Tualatinrol.

Nekem egy 850 MHz-es athlonom volt, utána egy 1200 Tualatin, amit nagyon szerettem, a korabeli intel megoldásonál sokkal jogg via 694T chipsetes ASUS TUV4X-el, azt a gépet nagyon szerettem, majd a következő egy 2,4-es northwood volt, ugyanakkor szervizesként nagyon sok gépet teszteltem, és pl a T-Bread nem volt rossz, csak mivel én inkább akkor is videóztam, így az Intel nekem sokkal logikusabb választás volt.


frescho
(addikt)
Blog

Ez a kis resz nem lehet igaz a fizika miatt, mert az ram egyenesen aranyos a hotermelessel.

"kevesebb hőt fog termelni, ettől függetlenül az áramfelvétel marad"

Ez teljesen igaz:

így a processzor magas frekvencián, ahol ez a jelenség jelentkezik, kevesebb hőt fog termelni

Tehat a SOI-val gyartott azonos proci azonos frekvencian fogyaszt ugyanannyit, vagy ugyanakkor fogyasztast magasabb frekvencian er el. Vagy mint a K8-nal tovabbi dolgokat lehet beepiteni a processzorba. Azt hiszem ebben egyetertunk, csak a fizikat ne hazudtoljuk meg.

A B steppinges Nortwood ugyan valóban akkoriban 40 000 Ft körül indult, de azért az már elég jó volt teljesítményben.

Nem a teljesitmenyevel volt gond, hanem az ar/teljesitmeny mutatojaval. Mint ahogy a mai i7-nek is. Aranytalanul draga...

ezt a harcot felváltotta az akkumulátor idő hajhászás

Ami nem lenne baj, ha szandekosan nem akadalyoznak a tuningot. Az alacsonyabb fogyasztasu processzort jobban lehetne elvileg tuningolni, de a kupak alatti hutopaszta miatt ezt delid nelkul nem lehet. Kozepes meretu leghutovel 10-15%-ot sikerult tartosan elernem egy 6700k-val. Nevetseges :(

AMD lehetett volna sikeres, de nem tudott eleget termelni, Intel belenyult a piacba... Amikor igergettek az AM1-es olcso notebookokat, windows-os tableteket, akkor tobben vartak. Aztan 1-2 darab kivetelevel nem jott semmi es az ujabb Atomok kozben befutottak.

A magyar piac e fejlodesi iranyt nem befolyasolta, tul kicsik vagyunk, ezert nem lehet a consolokat elhanyagolni. De az akkori viszonyok pont ezert erdekesek. Tegnap elkezdtem irogatni a 2003-2004 koruli "fiktiv" sulinetes gepeket. Azert fiktiv, mert mar fele nincs meg, de az Inteles lapot, procit ilyenbol termeltem ki. Ilyenkor vissza szoktam keresni akkori cikkeket, arlistakat. Erdekes dolgok vannak, pl. a 20-25%-al drgabb sulinetes termekek es az, hogy a Karacsonyi rohamban hogy oltek ezekert az emberek egymast.

Abban az idoszakban nem is tudom pontosan osszeszedni milyen gepem volt, mert gyorsan cserelgettem. Amire emlekszem: k7s5a, birt 2 honapot aztan elpasszoltam. Jott egy Asus VIA-s lap, de meg csak 333-at tudott. Ebben cserelodott par (fel tucat) proci. Aztan egy Giga Nforce 2 maradt a nyero paros jo sokaig egy Thorthon 2000+-al csurig huzva. Valamiert a Bartonra cserelesnel mindig inkabb GPU upgrade lett a vegeredmeny, ezert az kimaradt. Mire a Barton jott volna inkabb egy teljes csere NF4, 939-es 3000+, 6600GT jott, ami egy processzor cserevel (kifuto X2 3800+) es tobb VGA cserevel (1950Pro, 3850, 4850, GTS450) egeszen a Phenomokig szolgalt.De ez utolso mar masik sztori :)

max79: Mindig "jokor szalltam ki" a vasakbol, de az akkor elvert love ha a kezemben lenne kamatostul, akkor elutazhatnek ket hetre Kubaba nyaralni. Maskent nezve amit ott akkor "2-3 allaskent" megtanultam visszafizetodott tobbszorosen az uj fizetesekben.

dying_star, sh4d0w: Kell melle valami amihez merhetem, de jon.

[ Szerkesztve ]


Matthu
(aktív tag)

Köszi a tesztet, jó volt olvasni! Nem lehet, hogy azért került ennyibe, mert a mai napig is működik hibátlanul? :) A brand gépek amúgy is horror áron mennek a mai napig. 15 éve is rendesen tetten érhető volt a parasztvakítás. Ma is ez megy, kihoznak egy "új" hardvert, új néven, aztán alig gyorsabb mint az aktuális generáció.


fpeter84
(senior tag)

K7S5A-m nekem is volt, Pro is, meg az utód L7S7A2 (SiS746) is - a megjelenésükkor jó ár-érték arányú lapok voltak - egy ilyen ECS került ~15e-be, egy jobbfajta nem SiS-es lap meg 30e+ - de bizony olcsó húsnak... A K7S5A-val cirka zéró volt a tuninglehetőség... Magfeszt csak hardveres mókolással lehetett emelni, és FSB értékekből is alig csak párat ismert szinkron PCI-al, szóval nagyon szűkös volt a mozgástér.

Az L7S7A2 úgy rémlik már sokkal rugalmasabbra sikerült, annyira hogy bár hivatalosan csak 266-os FSB-t tudott, a 333 pedig már OC, a gyakorlatban nekem úgy rémlik hogy valahol 450 körül is stabil volt, csak azért nem járattam a felső határon mert az akkori 333-as RAM-om nem tudott bő 400-nál többet, ezért jobbnak láttam szinkronban hajtani 400-néhányon, mint async magas FSB de 400 alatti RAM órajellel...

Azt hittem hogy az 1800+@2.2GHz TBred-B procim milyen jól kifutja magát benne, mígnem valami mistralos gariztatás/levásárlás kapcsán hozzám nem keveredett egy ABIT NF7... Órajelben ugyan nem tudott többet ebben sem a proci, viszont sebességben elképesztően megtáltosodott minden! 50% körüli átlagos gyorsulás rémlik, és ugye csak az alaplap lett kicserélve, a proci, VGA, stb mind maradt... Szóval elkönyveltem hogy kis pénzért látványos számok de gyenge teljesítmény jár, ennyit tud a SiS...


frescho
(addikt)
Blog

Vannak sokkal regebbi gepeim is. Koztuk lerakatnyi nem markas es nagy tobbseguk mukodokepes meg mindig. Ami miatt meg szoktak halni az erinti a brand gepeket is: pupos kondenzatorok, aksi elhalalozas/sav valadekozas.

A P4 elorelepes volt, nem szabad elfelejteni, hogy az 1.3 volt a kinalat alja. 423-as Willamettebol volt 2GHz-es is. A gond az araval volt.


FoxiestFox
(félisten)
Blog

Érdekes ez amúgy.
Volt egy ilyen gép itthon, és lassabb volt, mint ez.
Kipróbáltam egy csomó mindent, meghajtócserék, VGA-cserék,memóriavariálás, memóriaidőzítés-variálás, de igazán sosem győzött meg ez a P4. Linux alatt már nem volt annyira gáz, mint XP-vel, de még ott is lassabb volt érzetre... tuti amúgy, hogy user error, de hogy azon belül mi... :))


frescho
(addikt)
Blog

A P4-nek a hosszu pipeline volt a rakfeneje. Ha az elagazas becsles tevedett, akkor lehetett z egszet ujra tolteni, amikor ugye "nem dolgozott" Ha lassu volt a memoria (marpedig a Netvista-hoz SDRAM-ot irtal) akkor ez meg jobban ervenyesult. Az Intelnek igaza volt, hogy az akkor szupergyors RDRAM-ot eroltette, csak az arazassal voltak eros gondok. A DDR memoria vegul jo lett, fokent dual channelben hajtva.

Ami hasonloan bosszanto tudott lenni, az a Willamette/Northwood Celeron. Ratukmaltak emberre, hogy ez csak kicsit megvagott P4, aztan a user csak pislogott, hogy miert olyan lassu. Csak a fel kezet es labat vagtak le a 128k-ra csapott cache-el. SDRAM-mal dusitva mintha viziloval akart volna valaki indulni az epsomi derby-n


angyalpc2
(aktív tag)
Blog

Szerintem nem...a P4 egy tévút volt

Már a P3 is kezdett kigyengülni az Athlonnal K7 szemben, aminek óriási előnye lett abból, hogy elhagyta az északi hidat.
Kellett egy új arhitektúra az intelnek...nem volt elég már a 96-97-es technika (valójában P2-es)
Sok jó dolog volt a P4-ben , de nem volt meg az órajel, sem az órajelhez szükséges technológia
180nm vicc aztán 130nm ...de még az is egy vicc volt...tucatnyi módosítás és verzió
Az is csoda volt hogy csak 80W körül fogyasztott

Ezt később se sikerült igazán javítani lásd 130W-os procik, nagy nehezen csak az utolsó szériás P4-re Prescott 2M és Cedar Mill hozta meg a változást a 90 majd a 65nm-rel
Valamint a Pentium D.
Akkorra ért el a technika az órajelet és a elfogadható fogyasztást.
Olyannyira hogy volt még tervben további proci..de már nem adták ki mert ugye visszaváltottak a P3-as módosított technikájára a core majd a core 2 képében

A P4 egy tévút volt, de nagyon sokat tanultak belőle, kellett ahhoz hogy a core2-est meg tudják csinálni.
Vicces hogy végül a P3-as mobil proci üzletág mentette meg a seggét az intenek.

A P3 hatékony architectúrát az csíkszélességgel kombinálva kiderült, hogy egész életképes lásd Pentium M 130nm majd 90nm-en
már csak a P4 memória sávszéle és modern dolgai kellettek.

Szóval az intel lépéshátrányba került...de nem a P4-gyel 2000-ben, hanem a P3 korában 98-99-ben.
Túl erős volt az AMD hirtelenjében. az Intelnek meg nem volt ötlete.

A jelen állás viszont az van , hogy az AMD a kanyarba sincs és 2 évre nem látszik semmi előre.
Persze lehet mentegetni, de a K8 óta nem tudott kitalálni semmi egetrengetőt.
Azzal hogy az Intel a core i7-esnél eltörölte a Core2 északi hídját...kiderült, hogy valójában csak ez fogta vissza az intel procikat.

Egyszerűen nincs hova fejlesztenie az Intelnek...vagy is csinálja, de a gázpedálról elvette a lábát.
Még így is túl gyors az AMD -hez képest
Valszeg ez az útiterv módosítás oka is inkább..

2012-es proci teljesítményt tud a 2016-os, de fele annyi felvett Wattal.
Pedig már az se volt rossz.

Ehhez tegyük hozzá azt hogy egy 0-3 éves mezei i5 bármire elég iroda, játék, bármire win7 Win 8 Win10 gyors. ha csak nem a hard core játékosokat vesszük. teljesen szükségtelen erősebb proci
+ A PC piac durván szűkül. egyszerűen nincs hova fejleszteni...
a kis fogyasztású vékony eszközöknél van némi fény...de kb ennyi.

Szóval teljesen más szerintem a 2000-es helyzet a 2016-os hoz képest.


FoxiestFox
(félisten)
Blog

Valószínűleg ez volt a helyzet, a DDR-es P4-ek már jelentősen jobban mentek, én is úgy emlékszem.


zoltanz
(nagyúr)
Blog

P3 nem volt számottevően lemaradva.(Tualatin) Szerintem drága volt, míg a régi Athlon-t (T-bird 266 FSB) SDR-es lapból átrakva DDR-sbe megtálosodott (még a 200 MHz es FSB-s Duron-ok is)

[ Szerkesztve ]


frescho
(addikt)
Blog

A P4 nem volt tevut. Az elotte levo evekben a Pentium Pro-val elkezdett architectura orajelet otszoroztek. Ezt vetitettek ki a jovobe es az ezt tamogato felepitest terveztek. Aztan ez nem jott ossze, mert a tervezett 5-8GHz helyett mar a 4GHz-et sem ertek el. Bacsisnak igaza van, hogy a tortenelem ismetli magat, mert a Bulldozer is igy jart. Raadasul a Northwood-al ugy nezett ki, hogy menni fog a dolog, aztan a Prescott nagyon forro feju lett.

Már a P3 is kezdett kigyengülni az Athlonnal K7 szemben, aminek óriási előnye lett abból, hogy elhagyta az északi hidat.

Ez nem klappol. A K7 versenyzett a P3-al, de csak a K8-ba kerult be az eszaki hid.

A jelen állás viszont az van , hogy az AMD a kanyarba sincs és 2 évre nem látszik semmi előre.

Szerintem nem, pont most latszik, hogy vegre belathato idon belul jon az AM4. Maskent fogalmazva most er a kanyarba, csak azt nem latni, hogy beveszi, vagy sem.

A PC piac durván szűkül. egyszerűen nincs hova fejleszteni...

Van hova fejlodni, csak az irany mas. Az dektopok mennyisege kevesebb, de a teljes eladott mennyiseg nem igazan szukul. PC helyett laptopot vesznek az emberek, laptop helyett tabletet. Atalakul a piac es ezt koveti az Intel. A cel az, hogy egy napig hasznalhatoak maradjanak ezek az egyre kisebb eszkozok. Ezert a teljesitmenyt bealdozzak a fogyasztas oltaran, ahol van hova fejlodni. Ez is fejlodes, csak ahogy irtam mas iranyban.

Erdekes megnezni, hogy a prohardver csaladon milyen tesztek jelennek meg. A mobilarena siman elhuzott mennyisegben es a fejlodes sebessegeben. PC-re alig jonnek uj tesztek, azoknal sincs nagy elore lepes.


flexxx2
(őstag)

Nekem is volt ilyen P4em, céges gépnek ezt kértem. Meg is bántam. Kevés lett a RAM idővel, horror áron lehetett volna bővíteni. Lett belőle köv. generációs Pentium, teljes platformváltással se volt sokkal drágább a RAM ára miatt.


cheatergs
(senior tag)

"Azonban amikor az Intel megjelent a Northwood-al, ennek az ellenfele a Thoroughbred volt, gyakorlatilag itt elveszítette a versenyt az AMD..."
Ha vesztett volna vmit az AMD, akk már ott megdöglött volna a cég. Az SSE és a 2 az irodai alkalmazásokon és a tömörítőkön túl marketingre volt csak jó, a játékokat továbbra sem hatotta meg, akkoriban pdg minden a pc-gamingről szólt, élesen különválasztva a munkaszegmenstől.
A Nw éppúgy egy csiszolt Willamette volt, ah a T-bred is egy Palomino, nem volt ott dimenzióváltás egy új utasításkészlettől és növelt cache-től. A Nw csak hozta azt a szintet, amit az elődjének kellett volna, ám továbbra sem érte meg az árát otthoni használatra.
Aki ésszerűen akart eljárni, Athlont vett.

"...3 évig semmit nem fejleszetett ugyanaz az MMX volt benne mint az 1999-ben bejelentett Athlon Slot A-ban. Persze ez már megkapta a Coppermine tokozását,"
A 3DNow továbbfejlesztései nem is léteztek, mint az SSE és SSE2 előfutárai? Az, h az Intel erőből nyomta le a piacon az SSE-t; az AMD meg eufemizmussal élve akk sem éppen marketingzseniket alkalmazott; azt a többnyire tökkelütött brandgyártók sikeresen megfejelték a konzervativizmusukkal, kihozva a mai állapotára a PC-piacot.
Az Athlon-magok gyorsabbak voltak ctc a Cu-knál, és csak a Tualatin hozta be ezt a lemaradást, csakh annak meg már az XP-vel kellett meccselnie, ami ellen semmi esélye sem volt.

"Szóval nekem is volt 850 MHz-es Athlonom, de ezt gyorsan cseréltem PIII Tualatinra."
Ha kihasználtad az SSE-t, akk logikusan döntöttél, ha meg nem, akk illogikusan.
A Pentiumok akk is és később is túlárazottak voltak az Athlonokhoz képest, tehát a pénzzel nem kitömött halandók uolyan teljesítményt 2/3 pénzért megkaptak.


jokeph
(nagyúr)

:C :R

üzenetek