üzenetek

hozzászólások


Galdius
(csendes tag)

Jó kis cikk én Suse-t használok-kde vel


#42052608
(csendes tag)
Blog

jó kis cikk, jó kis OS. sokáig Ubuntut használtam, de szerintem az Unityvel jól elbasz@rintották, jobb volt a gnome. bár vissza lehet állítani, de hiába, sok újítás nem érte meg.


Komplikato
(veterán)

A régi "szép" idők. Régen volt már gyári SuSE 5.x, meg 6.x telepítőm, de akkor feladtam, mert videokártya telepítésnél meg kellett volna adnom az S3 trio 64 kártyán lévő fél tucat chip típus számait ... Ehhez képest egy terminálból kicsomagolás már semmi.


EyEsOnU
(tag)

windows-t. nincs driver a brazos-hoz linux alá. illetve van valami annak csúfolt, de egy youtube video szaggatni fog : )


ricsi99
(addikt)
Blog

Támogatom az ötletet. Én bevállalnám akár az egysejtűi minősítést is, ha volna ilyesmi topic.
Mindig amikor elolvasok egy ilyen cikket felmerül bennem hogy ki kellene probálni ,de aztán visszakozom a nehézségek miatt.
Linux szép meg frankó, de ha már ott megáll a tudomány, hogy egyáltalán hogy kell partícionálni egy wincsit telepítéskor, avagy hogy teszek fel bármi eszközt, ha nem ismeri fel a gép, avagy egy programot... akkor utána megáll az egész..
Szakkifejezésekkel meg hiába dobálódznak egyesek ,hogy ez milyen alap... már akinek.

[ Szerkesztve ]


EyEsOnU
(tag)

a particionálás ubuntuban megcsinálja automatikusan a rendszer telepítéskor. egyébként annyiban más ha kézzel csinálod, hogy a rendszernek szüksége van külön egy swap partícióra, és azt is létre kell hozni kézzel. Igazából van néhány alap parancs amikkel jó tisztában lenni, előbb utóbb úgyis szükség lesz rá.


kpityu2
(őstag)

Mire és kinek jó a linux?
Röviden: átlagos, otthoni felhasználásra mindenkinek, aki nem akar töredezettség-mentesítéssel, víruskergetéssel, driverekkel bajlódni.

Eddig olvastam. Még nem volt (kb. 10 év) olyan gépem és linuxom, ahol normálisan kezelt volna minden hardvert az adott gépen.


kpityu2
(őstag)

Windows-on elszoktunk a "termináltól". Hibernálás kikapcs cmd-vel: powercfg -h off

Ez pontosan 15 billentyűleütés a parancssor elindítását nem számítva.


hcl
(félisten)
Blog

A screen lock az meta+L normál asztalon, azt tudom, RDP-n majd kipróbálom az Alt-F4-et...
Policyt még nem néztem.

@kpityu : Nézd meg a gépem pls., van pár hardverem, amit Win7 alatt be kéne üzemelni.
- Palm m515
- Winfast Leadtek TV2000XP (Conexant chipes, de volt BT-s is)
- Soros kártya
(64 bites Win7 alatt természetesen.)

Linuxon természetesen mennek (64 bitesen).

[ Szerkesztve ]


Sweet Lou 6
(addikt)
Blog

Szép, összeszedett cikk, gratula hozzá!


V.Stryker
(nagyúr)
Blog

Sajnos igazat kell adjak neked. Én szeretem a linuxot, főlega KDE asztalkezelő tetszik nagyon és átlagos dolgokra tökéletes is. Itthon is fent van az asztali gépen, amúgy is csak netezés és filmezés megy rajta, de nem használjuk, Windowst használunk. Hogy miért? Mert a retkes Netgear usb-s wifikütyümet b.ssza felismerni. Plusz a melóhelyen se használom, pedig oda se kéne több, de nem használom,mert az amit windows alatt két kattintással beállítottam,hogy a hálózaton megosztott két lemezt felcsatolja minden indulásnál, addig linux alatt egy hétig sz.ptam vele és még mindig nem volt tökéletes. Plusz a többi driver támogatása is fos. Pl az alaplapomon hiába van usb3 port, ha nem tudom használni....

Tényleg szép a linux és még trendi is használni, azt sem mondom,hogy rossz, mert egy programozónak vagy IT-snak tuti jó, hogy egész nap fejjel benne van a terminalba és pötyög. DE ha nem lenne ennyi féle disztró, hanem lenne mondjuk 4-5, akkor nem menne a sok fejlesztés a szélrózsa minden irányába. Szerintem itt bukik el többek között a linux, hogy ezer féle disztrót fejlesztenek ezer fele, ahelyett,hogy tömörülnének és csak párat fejlesztenének és az bitang jó lenne. Így már a hardvergyártók is látnák értelmét,hogy drivert adjanak ki a hardvereikhez. De gondolom nekik sincs sok kedvük x féle disztróhoz drivert gyártani. Persze mindjárt jön itt most néhány agyas és kioktat,hogy én vagyok a hülye és a windowsos drivert hozzá lehet tákolni. Kipróbáltam, nem működik és egyébként sem hiszem,hogy úgy kéne használni egy rendszert,hogy feltelepítem, mert hú de fasza,hogy 5 perc alatt felmegy, míg a windows egy órát szüttyög. De azt senki nem említi ,hogy utána egy hétig baszogatod,hogy valamennyire használható legyen minden. És ezt úgy írom,hogy nem vagyok linux ellenes, sőt szeretném használni, ha jó lenne a driver támogatás. De egyenlőre úgy vagyok, hogy ha nagyon UNIX alapú rendszert akarok használni, akkor megfelelő konfigon osx-et fogok használni jobb híjján.

De a cikk jó. Nagy UP neki! :R

Ezt egyébként mindenkinek ajánlom, aki azzal jön a linux használata során, hogy "de hát a windows alatt így kell, itt meg....".

[ Szerkesztve ]


ViZion
(félisten)
Blog

Köszi, hogy olvastátok! :R

Nekem működik az USB3 port, külső vinyó van rajta. Sebességeket nem mértem, de iso ide-oda másolásnál nem éreztem lassúnak, mint pl. pendrive-ra másolást.

kpityu2: az elmúlt 2 évben is sokat változott, 10 éve biztosan más volt...
A CMD-ből kikapcsolt hibernálás több leütés, de enter után kész (ez Windows, nem linuxról van szó). Ha progival csináljuk, akkor futtatja?, elfogdja?, biztosan? ...meg sokkal több idő. Driver támogatás -főleg USB eszközöknél lehetne jobb, de ehhez a gyártóknak is kellene kicsit áldozni rá.

AMD e350 + Ubuntu 11.10 minden működik out of the box.


hcl
(félisten)
Blog

"egy programozónak vagy IT-snak tuti jó, hogy egész nap fejjel benne van a terminalba és pötyög. "

A franc tudja, a saját gépemen már nagyon ritkán terminálozok, mert megy minden.
Álatlában az Ubi topicban szoktam segíteni, ahhoz kell terminálozni itthon.

Egy hardver támogatása alapján meg ne szűrj le sok mindent.

Amúgy én a melóhelyen írtam scriptet a windózra, a hálózati meghajtók csatolására (a recisnek, meg az egyik főnöknek), mertha úgy indul el a laptopjuk, hogy kicsit később csatlakozik a wifi, mint szokott, akkor a csoda Win7 simán eldobja a hálózati meghajtókat. Így kitettem az asztalukra +a sartupba a .bat -ot, ami meg felcsatolja :D

Most akkor mondjam ez alapján, hogy a Win7 ígyfosúgyfos? Ami az egyik redszernél hiba, az a másiknál nem? :)

A disztrók számával egyetértünk, de az X működésének kicsit utánanézhetnél, mert az X-het elég 1, azaz 1 drivert megírni, az ugyanis minden disztróban ugyanaz.

A hardvergyártók hozzáállása meg egy másik dolog, mert az USB3-ad támogatása sem a Linux fejlesztőitől függ igazából (pontosabban mire lesz hozzá open driver, az függ tőlük, de azért vedd bele, hogy ezek az emberek nem fizetésért dolgoznak javarészt...)


Csarlee
(tag)

"Akkuidő miatt, biztos nem lenne jó váltás, bár az új kernel állítólag kevésbé eszi majd az akkut."

Ez egy baromság, de jó nagy!


V.Stryker
(nagyúr)
Blog

Nem szeretnék vitatkozni. :) DE ha nem egy hardver, akkor ott a másik, hogy miként használja a felismert hardvereket. Valószínűleg azért bírja kb egy órával kevesebbet a noti ubi alatt, mint winfos alatt.
Régebb sokat küzdöttem ubuntuval én is és úgy elevickéltem vele, de kb egy hónap után mindig feladtam minden próbálkozást. De ha jársz az ubis topikba, akkor bizonyára te is látod, sőt ahogy írod, te is be be írsz, hogy a tanácsok nagyobb része arról szól, hogy mit gépészkedjél a terminálba, miket írjál be, miket kapsz rá, keresd meg az x sort és onnan tudod,hogy jó-e, stb. Egy átlag usernek szerinted erre van szüksége? Egy átlag usernek az kell,hogy feltelepíti (ez szuper) és használja, ha valami driver kell, akkor megtalálja, felajánlja, feltelepíti. Na itt már összefossa magát. Arról meg nem beszélek, hogy az ubi pár éve frissítette magát és restart után a grafikus felület összehányta magát. Úgy kellett, mint egy falat kenyér. De ahhoz képest jól állunk már és folyamatosan figyelek pár disztrót és néha rámegyek a kipróbálására, hogy mikor válthatok át. De még nem jött el az idő.

Pl itt van most fent a suse. A yast-ban a hardverek listájánál, az usb portoknál látom az usb-s wifi eszközt, tehát látja a suse is, ott a gyártó, egy rakat vacak még róla, de működni nem működik. Pl ki se írja, hogy ismeretlen hardver vagy valami. Most pl merre induljak? mit csináljak vele? És még hányan hány hardverrel vannak így?

Persze már jó a helyzet, mert a notik 99%-ra feltéve bármelyik disztrót, minden működik és használható. De tökéletestől messze van. Lásd akku idő. pedig elvileg a linux kevésbé terheli a gépet.... :U

[ Szerkesztve ]


ViZion
(félisten)
Blog

Ndiswrapper-t próbáltad?


V.Stryker
(nagyúr)
Blog

Igen, ezt próbáltam. Kiírta, hogy oké. A leírt módon ellenőriztem terminálban :W , ott is azt írta,hogy oké. De működni nem működik.


hackeeeee
(Jómunkásember)
Blog

Én még asszem a 10-es verziónál próbálkoztam az Ubuntu-val, használtam pár hónapig, de nem sikerült megbarátkoznunk. Az új grafikus felület viszont egyáltalán nem tetszik, Nekem legalábbis.

Nem mondom azt, hogy rossz volt, csakhát, győzött a megszokás.

Wubi jó már? Tehát, az windows alatt műköfik facán? Még annak idején próbáltam, akkor még nem volt az igazi. :) Aztán maradt a lemezes megoldás.

[ Szerkesztve ]


HENE
(aktív tag)
Blog

Kb 3 hete kezdtem el használni a Linuxot. A notebookom meghalt és a tartós kölcsönbe kapott notebook kicsit régebbi, így azon a win7 kék halállal rendszeresen újra indult, valami kompatibilitási probléma volt. (CPU 1.3 GHz, 2 GB RAM, tehát futni a kellene rajta)

Először kipróbáltam a Ubuntu 11.10-et, a felhasználói felület nem jött, be, aztán volt Kubuntu, Linux Mint. De mindegyikkel volt valami gond. Végül az Ubuntu 10.04 LTS mellett döntöttem. Simán felment, és tökéletesen működik. A wifi-hez kellett firmwaret letölteni (nem drivert :F ), de ezt magától megoldotta (a többi disztrónál nekem kellett kutatnom és terminálból futtatni)

Nincs fagyás, működik. Egyetlen gond, hogy a skype hangminősége nem olyan mint a winen. Ez nem tudom miért lehet.

20 éve használok windowst, sőt én még láttam DOS promptot. A Linux egy más filozófiára épül (mondom ezt 3 hét használat után). Nem az a lényeg, minden agynélküli tudja használni, hanem hogy megbízhatóan működjön. Igen, meg kell tanulni a használatát. Akár csak a gépkocsivezetést. Arra rászán az ember 40-50 órát vagy többet az elmélettel, kifizet egy csomó pénzt csak azért, hogy utána drágábban, de kényelmesebben közlekedhessen. (és nem gyalog vagy tömegközlekedéssel) Itt is rá kell szánni az időt (pénzt nem), hogy aztán OLCSÓBBAN és kényelmesebben használhassuk a számítógépet.

Maga az op. rendszer sokkal jobb mint a windows. Stabilabb, testreszabhatóbb. A hiányosságok a driverek és a programok (játékok) hiányából ered. Ez pedig az elterjedtségből. Ahogy az emberek megveszik a sok szar műkaját, úgy nem váltanak windowsról. Mert az emberek (vagy többségük) nem szeretnek gondolkodni, amit megszoktak ahhoz ragaszkodnak. Azt eszik, használják amit eléjük tesznek. A fogyasztói társadalom, a megszokások rabjai. Nem értik a működést, ezért ha olyan dologgal találkoznak, amivel korábban nem, akkor megáll a tudomány. És ez igaz windowsra is. A mai tizenéves generáció nem képes elmélyedni dolgokban, pedig ők már ebben nőnek fel, de elég ha be tudnak jelentkezni a facebookra.

Mindazonáltal megvannak a windowsnak is az előnyei (pl. játék, kompatibilitás microsoftos rendszerekhez), de az tény, hogy az emberek többsége ezt sem tudja rendesen használni főleg nem kihasználni. (és most az irodában, számítógéppel dolgozókról beszélek)

üzenetek