üzenetek

hozzászólások


zzola
(félisten)

Egy ilyen gyártónál hogyan fordulhat elő ilyen hiba?


SaGaIn
(senior tag)

Költséghatékonyság... nem gondoltuk hogy gond lesz belőle...
Valami túlbuzgó spúrmester hardvertervező úgy gondolta így is jólesz…

Eszközönként spórolnak 1$-t akkor az 2.000.000 eladott példánynál már komoly összeg.

[ Szerkesztve ]


Dark Archon
(addikt)
Blog

Minden gyártónál előfordulhat bármilyen hiba :U

Ellenben dicséretes, hogy mellébeszélés helyett azonnal elismerik a hibát és majd javítják. Ez mondjuk nem feltétlen vigasztalja azokat, akik használnák ezt a funkciót, de gondolom nekik visszatérítik a cucc árát, ha akarják.

[ Szerkesztve ]


zzola
(félisten)

De ez nem kis hiba!


SaGaIn
(senior tag)

Mondjuk ezt nem lehetett nem elismerni…


Dark Archon
(addikt)
Blog

Ja, gondolom érinti a felhasználók 0,001%-át.


macilaci78
(nagyúr)

Azért van olyan nagy nevű, magas árú használati eszközöket gyártó cég, aki egyértelmű hibára azt nyilatkozta, hogy a készüléket rosszul fogja a júzer. :U


dabadab
(titán)
Blog

"Egy ilyen gyártónál hogyan fordulhat elő ilyen hiba?"

Úgy, hogy a tesztelés azt nézték, hogy mindenféle kókány, olcsó kábellel is menjen.

Az a jelek szerint senkinek sem jutott az eszébe, hogy a pár wattot fogyasztó RPi-t olyan töltővel meg kábellel próbálja hajtani, amit 60 watt fölötti fogyasztáshoz terveztek.

Egyébként pont emiatt azért a valós életben nem olyan nagyon problémás, mert csak olyan cuccoknál okoz problémát, amik egy RPi szükségleteinél lényegesen (és feleslegesen) többet tudnak.

[ Szerkesztve ]


Parallaxis
(addikt)

Azért van olyan nagy nevű, magas árú használati eszközöket gyártó cég, aki egyértelmű hibára azt nyilatkozta, hogy a készüléket rosszul fogja a júzer.

Urban legend..

Az Apple soha nem nyilatkozott így.

Jobs egy magánlevélben írta ezt egy ismerős újságírónak, de ez soha nem volt a cég hivatalos álláspontja.


dabadab
(titán)
Blog

De, a hivatalos válasz is ez volt, csak némileg bővebben megfogalmazva - és elég vicces azt mondan, hogy az, amit Jobs személyesen szétküldött egy rakás újságírónak, az nem tükrözte az Apple hivatalos álláspontját.

[ Szerkesztve ]


atus72
(senior tag)

Itt nem 1$-t spóroltak hanem 0.000001$-t, ugyanis 1db smd ellenállásról beszélünk, szóval messze nem
anyagi okokból tervezték ezt igy.
Egyébként ez is fel van fújva, ha ipari környezetben használod akkor úgysem az USB portról fogod megtápolni az eszközt hanem a pinheader-ről. Most kijött egy széria ami bizonyos töltőkkel nem kompatibilis, az eszköz ettől nem megy tönkre, majd a következő revízióban javítják, egyébként sem lehet kapni a nagy disztríbutoroknál szóval nincs itt semmi látnivaló, kérem haladjanak tovább.


Parallaxis
(addikt)

Belinkelted a levelet, amit említettem. Ez egy magánbeszélgetés, amit eleve etikátlan volt nyilvánosságra hozni és egyáltalán nem a gyártó cég hivatalos álláspontja.

Egyébként én közel 1,5 évig használtam i4-et, de soha nem volt ezzel problémám (igaz, jobb kezes vagyok, így max szándékosan tudtam volna csak lefogni azt a részt a készüléken).


Jhonny06
(veterán)
Blog

Ilyen gyártónál? Milyen gyártónál? Ezt most úgy írtad, mintha valami atom minőségű cuccokat gyártó cégről lenne szó.. ezek filléres cuccok, ennek megfelelő minőséggel. A korábbi modellek sem voltak jobbak.


dabadab
(titán)
Blog

"Ez egy magánbeszélgetés, amit eleve etikátlan volt nyilvánosságra hozni"

Nem, nem az volt.
Meg ott volt az Apple hivatalos állásfoglalása is, bazi nagy betűkkel, azt nem sikerült észrevenned?...


dabadab
(titán)
Blog

Megy USB-C-ről is a töltés, feltéve, hogy az ember sima, filléres telefontöltőt használ nem egy laptop töltőjét.

[ Szerkesztve ]


--Tomee--
(csendes tag)

Abszolut egyet ertek.
Az arahoz kepest es ahhoz kepest hogy itt tervezik Cambridge-ben (sokaig kizarolag az UK ban is gyartottak, nekem vannak ilyen darabjaim is amin a made in UK felirat figyel) szerintem nagyon utos kis cucc ez, otthoni hasznalatra szinte premium minosegben. Ipari tanusitvany hianyaban is meguti a legtobb kovetelmenyt ahhoz is hogy az iparban hasznaljak, ahogy bizony hasznaljaik is eleg szeles korben, van olyan gyarto aki a PI kore epiti sajat ipari PLC platformjat.
Szoval ez valoban egy tervezesi, figyelmetlensegbol szarmazo hiba lehet semmint szandekossag. Egy ilyen termeknek amin ennyi a csatlakozo, nagyon szeles kompatibilitasi skalat kell lefednie, valoszinuleg tesztek ezreit vegeztek igy is el, a teljesseg igenye nelkul, ami adodhat csak egyszeru idokeret hianybol is.
Aki jartas a tesztelesben, netan tesztelmeletet is hallgatott / tanult mar, az poontosan tudja hogy lehetetlen lefedni minden tesztesetet.
Ahogy tobben is irtak, ez konneyden kikerulheto, hasznaljon mindenki sima passziv low-cost kabelt es a problema megoldva.
En szvsz nagyon orulok neki hogy ilyen hatalamas ugrast sikerult elerni mind processzorteljesitmenyben, mind memoriamennyisegben, mind USB verzioban (USB3), mind halozati savszelessegben, legyen az akar wifi (AC kompatibilitas!) vagy a nativan tamogatott, vegre nem USB HUB-on logo ethernet vezerlo, immar gigabites csatlakozassal. Felhivnam tovabba a figyelmet a 4K tamogatasra, es ami talan megfontosabb, mindezt akar egyszerre ket megjeleniton is elvezhetjuk.
Nagyon is jo ajanlat mindez a tudas ez egy ilyen platformert 20kHUF koruli kezdoaron.

[ Szerkesztve ]


Pete55555
(addikt)

jó döntés volt a bevezetése, de a kivitelezés már nem,

Jó... ezen azért röhögtem egy fél percet :DDD


Lacika112
(aktív tag)

Tudunk olyan céget aki a mai napig gyártja, forgalmazza, és a szeme nem rebben a rések miatt amit egy kis teljesítmény többletért benne hagy, szerencsére egy részüket szoftveres oldalon befoltozzák. Viszont soha nem állt ki a cég hogy beismerje " igen az elmúlt 10+ évben gagyit terveztünk a profitért". Dícséretes elismerik a hibát, ha az eladott darabokat visszahívják és kapnak ingyen hibamenteset helyette akkor korrektek is


#54625216
(addikt)

A VR topikban állandó téma, hogy az USB3 chipsetek igen nagy százaléka nem teljesen kompatibilis az USB3 szabvánnyal és így az Oculus Rift CV1 szenzorai nem működnek rendesen.
Mindig el kell magyarázni, hogy nem, ez nem az Oculus sara, hanem az alaplapgyártók használtak eleinte trágya USB3 chipseteket, hogy minél hamarabb rányomhassák a dobozra, hogy USB3. Mivel a többséget az USB3-ból csak a külső drive sebessége érdekli a gyártók nem foglalkoztak olyan részletkérdésekkel, mint pl. késleltetés, pedig benne van a szabványban.
Soha semmilyen balhé nem lett belőle, pedig néhány kivételtől eltekintve szinte az összes usb 3 kontroller chip érintett és egyik gyártó sem ismerte el hivatalosan a hibát.

Úgyhogy ehhez képest egy filléres hardveren egy ilyen pitiáner probléma tényleg inkább tűnik szőrszálhasogatásnak, mint komoly hibának, amit ráadásul elismertek és hamarosan javítanak.


Béééla
(őstag)
Blog

Na azért annak is letörném a kezét, aki egy Pythonos gyerekjáték köré épít ipari rendszert!
(az eMMC-s compute modul még határeset sok célra és csak full saját szoftverrel, de amikor Arduino meg Raspi alapokon megy a gyár, akkor inkább kiugrok az ablakon...)


dabadab
(titán)
Blog

Nem gyerekjáték, a Python csak egy lehetőség és nem látom, hogy mondjuk valami custom ARM-os alaplappal mennyivel lenne bárki is előbbre (dolgoztam nagycég ipari ARM-os cuccaival, nem láttam, hogy miért lenne bármiben jobb, mint az RPi).

[ Szerkesztve ]


Solten
(addikt)
Blog

Nekem is volt anno "made in UK" Pi-m, kivalo minoseg.


--Tomee--
(csendes tag)

Nos, en sem azt mondtam hogy ez a perfekt megoldas, azert megiscsak van nemi szakadek arban is es termeszetesen minosegben is az ipari PLCk es a RPI alapu megoldasok kozott, nyilvan nem atomeromu szabalyozasara talaltak ki oket.
A minosegi kulonbseg alatt itt nem (csak) a fizikai alkatreszek, osszeszerelesi minoseg, egyeb fizikai tulajdonsagokat ertek, hanem a fizikai es fokent szoftveres teszteket, amelyek egy ipari PLC-nel messze tovabb mutatnak egy mindennapi feladatokra szant eszkoznel.
Nem feltetlen van az ipari PLC ben sem masik vagy dragabb feldolgozoegyseg (termeszetesen masjellegu felhasznalasra kihegyezett peldanyok vannak, de darabara a lapkak nagyjabol egy arban lehetnek a PI SoC-javal).
A jelentos anyagi kulonbseg itt a teszteltsegi fokbol adodik, illetve az hogy a gyarto egy PLC eseteben felelosseget vallal minden bizonyithato bugert es hardveres hibaert.
Tehat a biztositas es a teszteles eltero nagysagrendje emeli ki a PLC-ket ipari korokben.

Azonban azokban az esetekben, amikor nem feladat kevesse kritikus (pl. egy epuletvilagitas automatizalasa), bizony a kedvezo arak miatt biztos vagyok benne hogy sokan fontolora veszik es adott esetben szivesebben valasztjak a koltseghatekony RPI kore epitett PLC platformot, ugyanis remek kompromisszumot es uj szegmenst jelenthet a hobbielektronika es a borsos aru ipari elektronika kozott


Kendek
(MODERÁTOR)
Blog

Ami RPi4-et eddig forgalomba hoztak, azt mind a Sony UK gyártotta, 1.1-es rev.


BeriJan
(csendes tag)

Gyerekjáték?

jelenleg egy PI 2-es

pi@raspberrypi:~ $ uptime
20:32:01 up 1239 days, 5:30, 1 user, load average: 0,35, 0,25, 0,21

Percenként 14 hőmérsékletet mér, tárolja sqlite-ba + ftp + web server.. :-)

[ Szerkesztve ]


Béééla
(őstag)
Blog

Az SD kártya, mint fő adathordozó, a védelem nélküli IO, vagy hogy szó szerint kódolással ismerkedő fiataloknak készül tán a PLC kategóriába emeli?
Nem. Ez játék. Pont annyira, mint a többi átlag konzumer SBC mint az összes Pi, legyen az Orange vagy Banana. A compute module-t esetleg elviselném komolyabb rendszerben (van is rá ipari példa, nem véletlen született ez a formátum, egész jópofa), de ott is csak rendes védelemmel körülbástyázva és nem egy gyári raspbiannal, mint ahogy sokan elképzelik. Ezek arra vannak, hogy otthon szórakozz vele. Lehet belőle "szervert" csinálni meg "médiacentert", és lehet úgy is tenni, mintha leváltaná a PC-t. (oké, a négyest nem próbáltam még, a 3-as nekem nagyon lassú volt)
Van a szekrényemben 3 generációnyi Raspberry (a negyedikből már dafke megvárom a rev2-t), pár Beagle, egy Orange Pi, és a szakdolgozatom is Raspberrys kiegészítő volt. Talán tudom, miről beszélek.

@--Tomee--
Egy Raspira épülő "PLC" is maximum egy mém lehet. Olyanoknak, akik bekajálják, hogy ha Raspberry van benne, akkor biztos jó! Nem, attól nem fog jól működni vagy nem lesz stabilabb! Olyan, mint egy rendes RAID vezérlős, redundáns tápos, ECC ramos szerver helyett bemenni a sarki PC boltba és rábökni az első gépre hogy "hö, ebben is egy tera vinyó van meg négy mag, jó lesz ez".
Ha megbízható, stabil, ipari körülményeket bíró keretet kanyarint valaki egy raspi köré, akkor már árban ott tart, ahol egy rendes gép van. Az meg nem rendes megoldás, hogy szalagkábelen lóg valami vaskloriddal maratott, filccel rajzolt nyák... Az megint visszakanyarodik az otthoni játékhoz.

[ Szerkesztve ]


dabadab
(titán)
Blog

"Az SD kártya, mint fő adathordozó, a védelem nélküli IO, vagy hogy szó szerint kódolással ismerkedő fiataloknak készül tán a PLC kategóriába emeli?"

A "kinek készül" ebből nem nagyon értelmezhető, de amikor én komoly, drága ipari PLC-kkel foglalkoztam, azok is SD kártyáról futottak. A védelem nélkül IO-ról meg nem tudom eldönteni, hogy mit akarsz.


Béééla
(őstag)
Blog

Igen, mennyibe kerülő, milyen gyártmányú SD-ről? Ne keverd a szezont a fazonnal...
Ha a védelem nélküli IO-t nem érted, akkor meg ne szólj bele. Egy leválasztott IO és az 5V-tól elfüstölő, alig pár mA-t leadni képes lábat magában ne akarjuk már egy kalap alá venni...

Azt meg végképp nem értem, miért akarna valaki egy "revolutionary" PLC-t venni, kb ugyanannyiért, mint egy Schneidert, amiben már van pár IO láb is?
https://hu.farnell.com/schneider-electric/tm221ce16r/logic-controller-9-i-p-7-o-p/dp/2835270?st=plc
Ja igen. Mert Raspberry van benne! És ettől már jó!


atus72
(senior tag)

Sikerült neked is az almát körtével összehasonlítani. PLC <-> RPI


Béééla
(őstag)
Blog

Én mondtam pár hozzászólással fentebb, hogy milyen jó PLC platform a Pi? :F


--Tomee--
(csendes tag)

Ezt en kevertem ide, mint felhasznalasi peldat, de egesz szep kis alforum kerekedik ide :)

@Belaba, szerintem mindketten ertjuk hogy mirol beszelunk, a legtobb forumtarsunkkal egyutt. En azt gondolom hogy nem csak piros es zold van (ez egy masik forum :DD ) hanem szuletoben van egy "PLC lite" kategoria.
Gondoljuk vegig: a PI onmagaban valoban mezitlabas ipari celokra, inkabb tekintheto fejlesztoi boardnak. Ettol fuggetlenul kivaloan mukodik, akar 1300+ napos stabil mukodessel ahogy fentebb is irtak. Egyszoval ha van olyan ceg aki epit kore vedett I/O -t, csinal ra realtime OS-t, es hozzaad PLC programozasi nyelvet, tagadhatatlanul utos berendezest kaphatunk, ami rengeteg rendszerhez passzolhat ami nem kritikus, de azert ahogy mondtad nem filctollal rajzolt ralogatott NYAKokert kialt.
Szerintem ez egy arany kozeput, koltseghatekony es nem takolos alternativa lehet, illetve mar az is ha tetszik ha nem.


Béééla
(őstag)
Blog

Még egyszer: ugyanennyiért kapsz rendes PLC-t. Iparit. Minősítettet. Semmi lite meg ilyen huncutságok. Nincs nagyon értelme belekeverni. Amit te szeretnél árkategóriában ide keverni, az a dobozos raspi házi nyákkal. 20 rongy, mire működőképes (SD, táp, doboz) és utána még kell az IO. Ha házilag is tervezed de kínai nyákgyártó gyártja, te ülteted be, akkor se lesz túl filléres, mondjuk megáll 30-ba. (nézd, mennyiért van egy gagyi 3 relés hat: Nahttps://www.rpibolt.hu/RPi-rele-kartya-3-csatornas)
Na nem ennyiért adják a PLC változatát, hanem kábé duplájáért.
A pi egy devboard. Igen, tök jól tud működni, ha megfelelő környezetbe rakod. De onnantól annyiba fáj, mint egy rendes cucc!

üzenetek