üzenetek

hozzászólások


7
(addikt)
Blog

Érdekes írás, hasznos infókkal. Várom a folytatást :)


lesaux
(veterán)

A /view részt szedd ki a kép linkjéből.


grx
(csendes tag)
Blog

1000 thx!


Realradical
(őstag)
Blog

Amit érdemes megjegyezni még:
Aktív pfc-s táp fölé nem teszünk ups-t mert puffanást hallhatunk záros határidőn belül.

Jó kis hiánypótló cikk. :R


Infomaker
(tag)
Blog

Tetszik az írás, csak az a Cos Phy zavarja a szemem...
Nem lehetne Cos fi-nek írni, talán így magyarosabb :U


30z.Samu
(félisten)

Ez jó kis cucc... de biztos megvan az ára is! :DD


kissthomas
(csendes tag)

Azért szerintem nem feltétlen hallunk puffanást :) hisz pl arról nem volt szó hogy milyen jelalakkal dolgozik az ups (pedig sztem ez az egyik legfontosabb paraméter), hiszen ha szinuszos akkor elvileg bármit meghajthat.. ( egy négyszöges kimenetűt meg max a kávéfőző elé kötnék :D ) Meg ez az off-line dolog szerintem a marketing kamu újabb csodája. Azt nem IPS-nek hívták anno?


[CaveMaN]
(tag)
Blog

Majdnem. Aktív fölé is lehet tenni upst, csak rendes színuszost kell, nem kváziszínusot.


Ygg
(senior tag)

Teszünk, de SMART-ost, szinuszos kiegyenlítéssel, nem pedig négyszögjellel.
Jól beszoptam ezzel 1x én is...


grx
(csendes tag)
Blog

Köszi Infomaker!

Javítottam. Nem találtam a fi karaktert :-)
Kerestem egyet, aztán copy-paste... :C


Dark Archon
(addikt)
Blog

Úgy érted, hogy a konnektor és az aktív PFC-s táp közé (mert ez a fölé eléggé relatív)? S miért? S ha már belekezdtél, hogyan szünetmentesíthetjük az a-PFC-s gépet? :)

Szerk.: aham, jó, most már alakul :)

[ Szerkesztve ]


grx
(csendes tag)
Blog

Kösz a hozzászólásokat!
Ennek az aktív PFC témának utánanézek, mert nem akarnám, hogy megsüljön a gépem.
Most korrekt tápom van, mert korábban egy Acorp magával vitte az egész gépet.

a folytatásban tesztelek, majd ezeket is beleírom.


Anonimi
(csendes tag)

Ahogy nézem több webes oldalon, az ár még emészthető lenne, de ezek az oldalak "off-line" típusúnak írják és nem "line-interactive"-nek. :F Nagyon valószínű, hogy négyszög jeles a kimenete. :(


Zolaash
(aktív tag)
Blog

"Szóval Off-line UPS:
Ez a típus fogja a hálózatból bejövő 230V váltóáramot, és változatlanul kiadja a kimenetén. Ha áramszünet van, akkor egy kapcsoló pár milliszekundum alatt átkapcsol akkumulátorra, és az abból vett egyenáramot egy inverter segítségével 230V váltóárammá alakítva kiadja a kimeneten. Ezen túl egy akkumulátortöltő folyamatosan tölti az akkumulátort."

Asszem csepptöltéssel, és nem folyamatosan... ;)


philoxenia
(MODERÁTOR)
Blog

Milyen akku van benne? Erről nem írtál, érdekelne. Miért Pannon ? Magyar gyármány ?

Azt viszont nem értettem soha, miért kell oda vissza alakítgatni a feszeket egyenről váltóra és viszont, miért nem olyat gyártanak, amelyik eleve táppal kombinálva a szükséges egyenfeszt adja egyenesen a gépnek. De remélem valaki a tisztelt fórumtársak közül tudja ezt és majd felhomályosít.
Laptopon internetezem jelenleg, de mivel gyk. állandóan a hálózati feszről megy, az akkuja csak UPS szinte. Ez is megoldás, a szünetmentességre. :)


Jazzter
(csendes tag)

halihó,

Való igaz, hogy az aktív PFC-s tápok nem szeretik, ha négyszögjelről táplálják őket. Ennek oka, hogy ők - mivel teljesítmény tényező korrekciót végeznek - szinuszosan szeretik felvenni az áramot, az UPS meg négyszögjellel nyomja. Jó esetben csak túlterhelésbe megy, rossz esetben meghal a táp.

Ez persze nem minden esetben van így, és erősen túlméretezett UPS esetében kevésbé fordul elő. Ettől függetlenül APFC-s tápokhoz én is szinuszos UPS-t ajánlok.

Legyen szabad helyesbítenem az írás némely tévedését:
A line-interaktív nem azért az, mert van benne AVR. Az APC némelyik off-line BackUPS-ében is van AVR. Az csak egyfajta fesz. kiegyenlítés (szabályzásnak nem nevezném, mert annyira nem komolyak ezek az áramkörök - nem is kell annak lenniük). A különbség máshol jelentkezik.

Az offline UPS-ek kimenetén van egy kapcsoló, amely a hálózat és az inverter (az az elektronika, amelyik az egyenáramból előállítja a váltóáramot) között kapcsolgat. Ennek az átkapcsolásnak az ideje tipikusan 6-8ms. Többnyire 1 szg.-hez ajánlott, és nem nagyon találsz 1,5kVA felett. Ja, VA vagy W: többnyire 0,7-es teljesítménytényezővel rendelkeznek, ezért nagyon kell vigyázni, hogy ne csak a VA-es, de a Wattos fogyasztás is kisebb legyen, mint az UPS kapacitása.

A lineinteraktív UPS kimenete folyamatosan az inverterről jár, de hálózati üzem esetén az inverter visszafelé üzemel, azaz az egyenáramú buszon keresztül tölti az aksikat. Áramszünet esetén egy kapcsoló leválasztja a bemenetet és az inverter már inverterként funkcionál. Tipikus kapcsolási ideje 4-6ms.
Nem attól szinuszos a kimenet, mert line-interaktív. Létezik négyszögjel kimenetű line-interaktív is!!! A többség azonban szinuszos. Teljesítmény kategória: 700-5000VA. Általában ezek is 0,7 cos fi-re vannak méretezve, tehát pl. 2 600W-ot fogyasztó PC táplálására ne használj egy 1500VA-es UPS-t. (Bár az APC SUM1500 elvinné, mert annak 0,95-ös teljesítmény tényezőjű a kimenete)
Itt tenném hozzá, hogy a tápegységek méretezésénél az általuk maximálisan leadott (leadható) teljesítményt tüntetik fel, nem azt, amit fel tudnak ilyen esetben venni!

Még talán annyit, hogy a kapcsolási idő miatt nem kell aggódni. A számítógépek tápja un. kapcsoló üzemű berendezés, amelyre az IEC 62040-3 nemzetközi szabvány vonatkozik. E szerint 10ms-ig akár 0V feszültséget is el kell viselniük. 1ms-ig pl. 200%-osat. 16-18ms-ot a gyakorlatban át szoktak hidalni. A jobbak még többet is, ráadásul ez függ a terheléstől.

üdv,
Jazzter


Jazzter
(csendes tag)

hali,

Nem csak PC-nek kellhet UPS, ezért adja a kívánt hálózati feszt. Ráadásul van aki UPS nélkül járatja. Annak akkor külön típust gyártsanak. Ehhez még jön, hogy hány fesz. szint van a gépen belül +/-5V, 12V, ezeket hogy adja ki, hogy csatlakoztassuk. Egyszerűbb ezt így csinálni. Ráadásul az UPS gyártók nem gyártanak PC-t és vica versa.

A laptop valóban megoldás az UPS elhagyására, azonban egy dologra felhívnám a figyelmet. A kis UPS-ek jó részében van túlfesz. védelem, ami kisebb impulzusok, tüskék ellen megvédi az eszközt. Nem egy típus rendelkezik még a hálózat és tel. vonal védelemmel is. Ennek hiányában egy villámcsapás másodlagos hatása tönkreteheti a gépedet.

A saját gépem olyan UPS-en lóg, amiben van túlfeszvédelem.
A céges laptophoz ilyet nem használok. Azt adjon a cég, ha szeretné, hogy védjem :)

Jazzter


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

A Volt*Amper nem egyezik meg a "VA" jelöléssel, mivel utóbbi egy fizikai tartalom nélküli mennyíség, a meddő és valós teljesítmény vektori összege a komplex számok síkján.


concret_hp
(addikt)
Blog

jó írás, kíváncsian várom a következő részt :)


grx
(csendes tag)
Blog

Még 1-2 hétig nálam lesz a gép, igyekszem kitérni a feltett kérdésekre a következő részben.
Várható megjelenés hétfőn. Remélem mindenki nagyon várja már!

Szét is bontom a kis aranyost, ha kell! :K

üzenetek