üzenetek

hozzászólások


siti
(senior tag)
Blog

a tanítanak nyelvet, és valaki beszél nyelvet, az ég és föld.
illetve az ember főleg magából, a saját közösségéből indul ki. Számomra természetes volt, hogy környezetemben mindenki beszélt egy vagy két idegen nyelvet, majd amikor bevonultam katonának, akkor találkoztam/laktam együtt először liba tenyésztővel, pékkel, háztartási gép szerelővel, cigi és alkohol csempésszel, akik nem beszéltek semmilyen idegen nyelvet, pedig általánosban nekünk még elég aktív volt az orosz tanítás. Csak az ember nem gondol bele, hogy a szobafestőnek nem kell a munkájához idegen nyelv, és szakmunkásban, szakközépben többen járnak, mint külkereskedelmi fősulira.


anjani182
(őstag)
Blog

Szerintem igen, ezt megértem, elég általános... :K

Nem egy autókereskedők, ahol még néha magyarul se tudnám mi az az alkatrész :C

siti: én is tanultam németet, 2 évig, bár az elég gyengusz volt az angol tanításhoz képest, arra jó hogy ha kezdeni akarok majd vele alap szintre könnyű felhozni....

noxwill: háát, ha akarnak szépen beszélnek, ha külföldivel állnak szemben, TV adás más. Histor-t szoktam nézni, műsortól függ mennyire általános dologról van szó, az biztos hogy az autókereskedőknél jobban érthető...bár az arany bányászost még nem néztem angolul :P

[ Szerkesztve ]


callmeakos
(veterán)
Blog

Najó, de azokat az érthetetlen brit akcentus miatt se lehet nagyon érteni :DDD


atikó
(őstag)

Értem, köszi a választ! Szóval te jártál kint! És munka ügyben vagy turista ügyben voltál kint? ha nem vagyok indiszkrét, természetesen! Én is vágyom ki, nagyon!
A link amit küldtél azt ismerem de sajna hátrányban vagyok, nem is kicsiben! mert nem a fővárosban lakom így esélytelen sajna!


siti
(senior tag)
Blog

nem beszélve arról, hogy közben csak pislogok, hogy miket fordítanak mellé ilyen műsorokban. de hát dvd játékost azt mindenki ismeri, torziós rugóval meg nem találkozni mindenhol.


anjani182
(őstag)
Blog

Na most képzeld el amikor az Angliában élő Nigériai sráccal "kell" beszélgetnem. Ha a magyar feleségével beszélgetek az más, sokkal lassabban beszél és érthetőbben.


wednesday
(őstag)

Nagyon jó cikk és szerintem teljesen helytálló is. Akik a nyelvtudás "táborába" érzik magukat annak egy jó része se tartozik oda. Eleve sokan keverik a jó nyelvtudást azzal, hogy megéri amit hall, olvas (filmek, játékok, könyv, beszélgetés stb) és jól tud kommunikálni, a beszélgetésbe bekapcsolódni, reagálni.

Iskolába nem sok nyelvtudás ragadt rám, gyakorlatilag semmi. A legfontosabb feladat általánosba és a gimibe is az volt, hogy a lecke legyen meg. A kipontozott mondatrészek legyenek kitöltve és a megfelelő rész behelyettesítve. Igeidők, ragozások elméleti menetének ismertetése. Pár felolvasás és fordítás. De a beszélgetés az teljesen hiányzott.
Általánosban egy másik csoport franciát tanult, na ott a tanár már középiskolás könyvből tanított, de a legfontosabb az volt, hogy folyamatosan beszéltette a gyerekeket és ezt elősegítő feladatokkal állt elő minden órán. Na ők 8-ik végére jól beszéltek franciául....illetve az osztály egy (szorgalmasabb, tehetségesebb) része. Az is volt a taktikája, hogy akik nem nagyon tanultak vagy tudtak haladni azokkal nem is foglalkozott aztán. Mindig a jobb csoporttal haladt.

Arra is szükség lenne, hogy a valós és szükséges nyelvismeretre tegyen szerit minél több ember. Tényleg nehéz belőni, hogy akkor mire is van szükség, munkahelyen, egyéb területeken. Sok területen valóban szükséges a magasabb szintű, folyékony, tárgyalóképes nyelvtudás. De vannak olyan helyek, ahol csak a HR-t kell lenyűgözni vele az interjún, aztán mehet is a süllyesztőbe. Egészen addig amíg, más munkahelyre kell menni és ott ismét fel kell frissíteni a megkopott nyelvtudást csak az interjú kedvéért.


Szakbarbár
(aktív tag)

Üdv

Sajnos én is benne vagyok abban a kétharmadban, aki nem beszél idegen nyelvet.
4 év középiskolai és 1 év céges angoltanulás után, még mindig azon a szinten vagyok, hogy megértem amit mondanak, de már válaszolni nem tudok. Az idegen nyelvű kommunikációt kerülöm amikor csak tudom. Lehet hogy pont ez a baj. Lehet hogy az idegen nyelvtudás nem való nekem.


Ati1979
(veterán)

Igen sajnos siralmas nagyon az iskolai nyelvtanítás. Mondom én úgy, hogy én már rég nem járok iskolába.

Különórákat kell venni ahhoz, hogy valaki rendesen megtanuljon egy nyelvet a szintentartáshoz meg jól jönnek az idegen nyelvű filmek.

Én az oroszt és az angolt is így gyakorlom. Mehet alá a magyar felirat is ha kell.

Ja a másik probléma, az önkritika hiánya. Pl. aki még a szocializmusban tanult utóljára oroszul ne mondja már magáról azt, hogy tudja a nyelvet. Meg az se aki 10 évvel ezelőtt lenyelvizsgázott és aztuán egyáltalán nem használta. Sajnos ebben az országban divat, hogy olyan dolgokra mondják rá az emberek azt, hogy tudják, amiről lövésük sincs.


wednesday
(őstag)

"Ja a másik probléma, az önkritika hiánya."

Ez így van. Közösségi oldalakon lehet a legjobban látni. Gyakorlatilag mindenki kiír, már nem is egy hanem két idegen nyelvet a nyelvtudás rovathoz. Bár ebbe belejátszik a "tömegnyomás" jelenség is. Mindig igazodunk a többséghez, ha az 1 méteresnek látja a 2 méteres rudat, akkor ahhoz igazodunk.

Egyébként ezen a felmérésen nem kell meglepődni, akkor is így lenne, ha valamivel jobbak lennének a körülmények és az iskolai oktatás is. Egyszerűen azért, mert a felmérés arról szól, hogy egy idegen (bármilyen) nyelvet beszélők aránya. Na már most Európában ezzel majdnem egyedül vagyunk, nekünk minden nyelv nehéz (most nem az egyéni magyar nyelvzsenikről beszélünk, hanem közösségről). A legtöbb EU-s országban előfordulnak nyelvrokonságok így (ahogy a cikkben is említve volt) kis erőfeszítéssel már elég könnyen beszélik egymás nyelvét.

[ Szerkesztve ]


Intelligencs
(őstag)
Blog

Nem tudom ismered-e ezt a videót, ebben van nigériai is. Hát, tényleg nem egyszerű. :D

A témához visszatérve, szerintem egy kicsit túl van misztifikálva ez a nyelvtudás dolog. Mire gondolok? Manapság már szinte minden munkakörnél odaírják, hogy középfokú angol nyelvtudás feltétel, akkor is, ha ténylegesen nincs rá szükség. A nyelvtudást úgy állítják be, mintha csak az az ember érne valamit, aki tud más nyelvet is, mint a magyar. Én ezzel vitába szállnék. Szerintem a nyelvtudás egy speciális - kiegészítő - szaktudás. Olyasmi, mint hogy valaki tud Linux szervert installálni és üzemeltetni, vagy Ciscot konfigurálni. Erre nincs mindenkinek szüksége. Aki itthon tevékenykedik asztalosként, ugyan már miért kéne tudnia németül? Elég az, ha a szakmájában kiváló. Nekem legalábbis, aki mondjuk vele csináltatom a bútoraimat, lényegesen fontosabb szempont, hogy jó asztalos legyen, mint hogy le tudja írni a Blutkörperchensenkungsgeschwindigkeit szót. :DDD

Azt is tudomásul kell venni, hogy ahogy nem mindenki alkalmas arra, hogy orvos legyen, úgy nem mindenki képes megtanulni idegen nyelvet. Valakinek egyszerűen ehhez nincs érzéke. (Természetesen kisgyerekként más a történet, akkor még mindenki meg tud tanulni, de felnőttkorban ez már nem ennyire egyszerű.)

További idegesítő dolog, hogy sokan az akcentuson lovagolnak, és a fórumokon lehet olvasni a cikizést, ahogy mondjuk egy-egy tévében szereplő személy angol akcentusát gúnyolják. Meg kéne érteni, hogy a nyelvi fonéma egészen kis korban rögzül, felnőtt korban már az ember nem képes igazán eltérni ettől. Ezért van az, hogy minden egyes nemzetnek megvan a maga jellegzetes kiejtése (ld. fent linkelt videómat), ha egy másik idegen nyelven beszél. Kinek jobban sikerül utánoznia az idegen nyelvű kiejtést, kinek kevésbé. Nem hinném, hogy ezt igazán lehetne tanulni, ehhez szerintem érzék (hallás?) kell. Inkább örüljünk, ha egy magyar tud beszélni angolul.

Természetesen nem vitatom a nyelvtanulás fontosságát, magam is tudok közép-felsőfokú szinten három másik nyelven. Jó lenne, ha legalább angolul tudna mindenki. Sajnos azonban a magyarok még plusz nehezített helyzetben vannak, mert a nyelvünk szerkezete, logikája gyökeresen eltér például az angoltól. Egy holland lényegesen egyszerűbben tud megtanulni angolul, mert hasonló a nyelvi logikája.

[ Szerkesztve ]


Ati1979
(veterán)

Igen sajnos tényleg így van.

Szvsz. a közösségi oldalak a kamu kategóriájába tartoznak.
Igen tényleg nem hasonlít semmi a magyarra, (ha a jelentést nézzük) de szerintem az, hogy valaki angolul tudjon a mai világban az kb. olyan fontos, mint hogy ismerje az adott ország történelmét, ahol él. Én már az érettségit is nyelvvizsgához kötném igazság szerint. Legalább egy alapfokúhoz.

Nem beszélve arról, hogy aki nem tud angolul csak korlátozottan tudja használni pl. a számítógépet, az internetet stb.


#06658560
(félisten)
Blog

Haver saját élménye: spanyolok és olaszok párbeszéde: mindenki a saját nyelvén beszél, s mégis megértik egymást.

Két dolgot nem értek: miért kell azon lovagolni, hogy helyesen beszéljünk, ha megértenek minket? Hét éve németországban messze nem tökéletes a beszédem, lehet egy B2-n elhasalnék, de simán megállom a helyem, szakszövegeket elég jól megértem, de egy híradót, filmet nem értek meg teljes egészében, van, hogy csak részeket.
Másik: miért van a német fölé helyezve ennyivel az angol nálunk? Gazdaságilag Európában Info területen kívül szerintem a német tudással összességében jobban jár az ember. Folyamatosan problémája munkaadómnak a német nyelvtudással bíró gépészmérnökök, pályakezdök hiánya.


wednesday
(őstag)

Igen, csak nálunk az a baj, hogy az elméleti tudást (elvárás) túlságosan elválik a körülményektől és a gyakorlati helyzettől. Általában annyiban merül ki a dolog, hogy jó diplomához nyelvvizsga, (aztán látják a szörnyű valóságot) fúú akkor érettségihez már nyelvvizsga keljen. És ezzel "el van intézve a dolog", hogy elméleti határokat és korlátokat állítanak fel a döntéshozók. De maga a kivitelezés és az oda vezető út, mintha huszadrangú lényegtelen dolog lenne.

Nálunk azt érzem hiányosságnak, hogy mind az oktatásban, de sokszor munkahelyeken is főleg elméletileg kell megfelelni. Vagy egyéb dolgok magas szintű ismerete is kell, amire igazából nincs szükség és a fontosabb dolgok rovására is mehet (félre értés ne essék, nem arról van szó, hogy más területekre ne legyen rálátásunk).

Valahogy úgy érzem, nyugatabbra nem teszik "magasra" a lécet és így is sokan magasabbra tudnak ott "ugrani", mint itthon. Olyanra gondolok, az az érzése van a "versenyzőnek", hogy: "hát én ezt simán megugrom kis gyakorlással, sőt még több is lehet idővel..." Itthon meg elméletileg olyan magasan van, hogy sokan neki se futnak.."hogy a f@szomba ugorjak elsőre olyan magasra, úgyis leverem" érzés.

Nem a nyelvvizsgákat és a papírokat a nyelvtani formulákat kéne erőltetni. Ahol munkahelyen ez számít úgysem erre kíváncsiak, hanem jön a személyes interjú. A gyerekek viszonylag kicsi kortól barátkozzanak idegen nyelvvel, lehetőleg beszéd és hallás után, ahogy a magyart is tanulták. Nekünk nagyon nehéz nyelvtanból "fordítani" idegen nyelvet. Ez még a saját anyanyelvünkkel, nyelvtanunkkal is nehéz.

Kopi31415: Erről van szó, hogy az elmélet a gyakorlati boldogulás fölé van helyezve. Igen német nyelvvel is nagyon jól el lehet boldogulni itt Közép-Európában. Kis alap angol tudás, mondjuk nem árt, de annak nem kell olyan magasnak lennie, pont erről lenne szó, hogy társalogni, megértetni tudjuk magunkat külföldiekkel.

[ Szerkesztve ]


Zirowe
(nagyúr)
Blog

Olasz tanár nekem azzal intézte el az oktv témakört, hogy "nem lenne fer a többi diákkal szemben", illetve háziversenyen is (sulinapokon kellett a részvételi pecsét) max különdíjat adtak.

Német mellett bőven lehetne még tanítani az angolt, inkább, mint a többi hulladék, felesleges órát (nekünk még volt filmesztétika, meg hasonló baromságok, de jártam nemrég a régi gimimben, és ott ilyeneket láttam kirakva órarendben, mint "tanulást segítő óra", tehát nem korrepetálás, hanem csak a tanulási folyamatot segítik elsajátítani.. :W ).

Mondjuk amire jelenleg szükség lenne, az az orosz tudás.
Nagy, fejlődő piac, a jelenlegi nyelvtudók meg lassan elöregednek és nincsen annyira friss tudásuk, de a mostani szülők már csak dacból sem fogják oroszra tanítani a gyereküket, a régi emlékek miatt.


Ati1979
(veterán)

Szerintem egy kicsit ez így túlzottan filozófiai. Nem elméletekre kell koncentrálni hanem az eredményre van szükség.

Olyan rendszer kell, ami a gyakorlatban működik. El kellene várni mindenkitől az alap angol nyelvtudást aki érettségit akar. Hidd el mindenkinek a javára válna. Kezdetnek nem lenne rossz szerintem aztán lehetne finomítani a rendszert.

Szerintem az angol van annyira fontos mint a matek az irodalom, vagy a történelem. Erre felé halad a világ.

(#35) Edenyke

Az orosszal én is egyetértek. Ezért is tanultam meg oroszul. Hosszabb távon, lehet belőle profitálni mindenképp.


bozont
(veterán)
Blog

Na igen, az orosz. Én most pont azt tanulgatom, nem csak azért amit mondasz (mondjuk ilyen szempontból a kínai nyelv is jól jöhet még a jövőben szerintem :) ), hanem mert érdekel is, bár jobb lenne tanfolyamra járni, hogy a kiejtést is helyesebben tanuljam meg.
Viszont a nyelvoktatás terén szerintem is lenne mit változtatni, engem mindig az zavart, hogy ahelyett hogy kommunikálni tanulnánk, keményen az igeidők és a nyelvtant nyomta a tanár. Az oké hogy kell az is, de sokkal többet érne, ha azzal a pár alap igeidővel rendesen tudna beszélni az ember. Ráadásul, mivel a második nyelvem volt az angol a gimiben (német volt a fő és sajnos a 8év tanulás ellenére nem sok maradt meg bennem) kevés óraszámban tanultuk. Volt a suliban egy-két tanár Amerikából, viszont csak a fő angolosoknak tartottak heti 1-2 órát, nekünk nem fért már bele abba a kevés óraszámba. :(

Nekem az a szerencsém, hogy önszorgalomból kezdtem tanulni az angolt, mert kellett a számítógéphez, meg játékokhoz, a tudásom nagy részét ezekből, meg később a filmekből szereztem. Már nem okoz gondot angol felirattal, vagy angolul nézni a sorozatokat, filmeket. Szóval az olvasással és hallással nincs nagy problémám, mondjuk angol anyanyelvű emberrel nem nagyon beszéltem még, de talán nem lenne olyan nagy problémám a megértéssel.
Viszont ha nekem kell beszélni, na az már húzósabb, pont ezért mert nincs kivel angolul kommunikálnom, ezt a részét nem használom a tudásomnak, így ha hirtelen kellene beszélnem az nem lenne valami folyamatos és szerintem választékos sem. A passzív szókincsem sokkal nagyobb mint az aktív. De abban biztos vagyok, hogy a jelenlegi tudásommal, viszonylag hamar belerázódnék ha napi szintem kellene beszélnem angolul. Bár az lenne a legjobb ha néhány hónapra kitudnék jutni Angliába vagy akár Amerikába, de az előbbi jobb lenne.

De a legnagyobb probléma szerintem, hogy a legtöbb ember nem azért teszi le a vizsgát, mert megakarja tanulni a nyelvet, hanem mert kell, diplomához, munkához, akármihez. Így meg a nyelvvizsga nem ér ló***t sem. A tanárom is megmondta mikor a nyelvvizsgára készültem, azzal hogy a papír meglesz valakinek, attól még nagy valószínűséggel a nyelvet nem tudja használni. De ez érezhető is volt, a könnyen begyakorolható mintafeladatoknak köszönhetően tényleg nem olyan nehéz az a nyelvvizsga.


HuMarc
(addikt)
Blog

Én általános iskolában németet "tanulok". Mi éltünk kint, Németországban másfél évet, így azt hiszem kijelenthetem, hogy tudok németül. (Legalábbis a passzív nyelvtudásom még mindig az akkori tudásom 90%, de az aktív nyelvtudásom (mivel azóta alig - sőt leginkább egyáltalán nem használtam a nyelvet) leépülőben van) És azt kell, hogy mondjam, borzalmas a magyar nyelvoktatás (és szerintem ez nem csak a németre vonatkozik) Szerintem 8 általános iskolai osztály alatt (mert nekünk első óta van németóránk) el kéne érni mondjuk egy B1-es szintet. De eddig 6 év alatt az osztálytársaim 99%-a még az A1-et sem érte el. És én biztos vagyok benne, hogy 8 év alatt lehetséges megtanulni németül, ugyanis nekem 1,5 év alatt sikerült úgy, hogy 1 évig óvodába és fél évig első osztályba jártam, most meg tudok németül írni, olvasni és beszélni is, bár valószínűleg az akcentusom már felerősödött és a szavak sem a lehető leggyorsabban jutnak az eszembe , de azért beszélem a német nyelvet.

Tehát szerintem az általános iskolában egy legalább A2-es szintet el kéne sajátíttatni a gyerekekkel, ugyanis:
1) Lehetséges
2) Sokkal több esélyük van elhelyezkedni külföldön jobb nyelvtusással.

Szóval a nyelvoktatás botrányos általános iskolában...

[ Szerkesztve ]


Realradical
(őstag)
Blog

Persze, hogy nem beszélnek az emberek idegen nyelveket, hiszen nincs semmiféle olyan hatás amiért ezt kéne tenniük, inkább szükséges rosszként van kezelve. Nincs támogatás időben/pénzben, drága az oktatás, a tanárok több mint fele meg, amit oktatás megnevezés alatt csinál az röhej. EU-ban több helyen a TV-ben a sorozatok/filmek nagy része pl. angolul megy felirattal. Itthon ebből biztosan cirkusz lenne.

@HuMarc
Sokkal több esélyük van elhelyezkedni külföldön jobb nyelvtudással.
Pont ezért nem fog az állam egy szalmaszálat sem keresztbe tenni a témában.

[ Szerkesztve ]


Ati1979
(veterán)

Szerintem ha oroszul akarsz tanulni akkor érdemes orosz anyanyelvű tanárt keresned (így neked sem lesz rossz a kiejtésed) aki tud magyarul is persze.
Fölösleges az elején táblázatokból nyelvtant tanulni. Úgysem fogod tudni használi, csak jópár hónap után. Első körben borzasztóan nehéz lenne. Kommunikálni kell és egy idő után majd menni fog a nyelvtan is.

[ Szerkesztve ]

üzenetek