üzenetek

hozzászólások


tildy
(nagyúr)
Blog

"Sajnos sok diákot a legjobb tanár is csak nehezen tud motiválni, náluk tehát a leginkább személyre szabott, számukra leghatékonyabb módszer is hatástalan marad."

Nem tudom. valahogy itt megis sikerult elerni, hogy az emberek bejarjanak nyelvorara, es orommel akarjanak menni legkozelebb is, ne nyugnek, tehernek erezzek. Gondolhatod, volt olyan, hogy este 9-ig tarto ora eseten 9.05-kor kapcsolt a tanar, ugy zavart haza minket, hess hess.

4. pontra: Jogos, bar elso lepeskent nem kezdhetsz alapszinten ezzel. Egy kozepfok kornyeki szintnel viszont hasznos, szerencsere itt nalunk szinte minden adon van feliratozasi lehetoseg (angolul), mostanaban kezdek leszokni rola, es a la nature nezni a filmeket. Viszont az biztos, hogy iszonyat sokat segit.


#11302912
(tag)
Blog

Valoszinuleg pont azert nem ereztek nyugnek, tehernek, mert szukseguk volt ra, hogy fejlodjenek a nyelvtanulasban.
Ez valahogy ugy mukodik mint az ehseg es a fuszerek.
Ha baromi ehes vagy ugyis izleni fog miden.
Ha nem vagy ehes a leg finomabban fuszerezett etel sem fog izleni annyira.


b0bcat
(addikt)
Blog

"Ez valahogy ugy mukodik mint az ehseg es a fuszerek."

Nagyon találó hasonlat szerintem. :K


b0bcat
(addikt)
Blog

"nem kezdhetsz alapszinten ezzel"

Nyilván. ;) Nem is kezdenék ezzel. Ahogyan egy totál kezdő csoportban sem kezdenék el az első perctől angolul beszélni. :N


tildy
(nagyúr)
Blog

Azert ezek az emberek a hetkoznapi eletben mar eleg jol elboldogulnak, tehat kulso kesztetesuk nem igazan volt, inkabb belso.
Az ehsegrol eszembe jutott a repa, amit akkor sem ennek meg, ha ehes vagyok.
Itt amugy nincs mese, annyi orszagbol van ember, nem kezdhetnek entry levelen sem mindenfele nyelven, csak angolul.

[ Szerkesztve ]


#11302912
(tag)
Blog

"Azert ezek az emberek a hetkoznapi eletben mar eleg jol elboldogulnak, tehat kulso kesztetesuk nem igazan volt, inkabb belso."

"Itt amugy nincs mese, annyi orszagbol van ember, nem kezdhetnek entry levelen sem mindenfele nyelven, csak angolul."

Szerintem pont ez volt a kesztetes. UK-ban aki ertelmes munkat akar, az nem makoghat etry level angollal.
(nah jo, megteheti, de akkor alja munkat fog kapni.)
Ezen belul ugy ertem, hogy aki meg tud vasarolni egy kilo krumplit angolul, nem biztos hogy el tudja magyarazni a kliensenek, vagy a redosegnek a pontos tortenteket, vagy akar irni egy hivatalos es pontos jelentest. Ne adj isten birosagi targyalasokra jarkalni. (ez csak nehay pelda volt az en szakmambol)
Ha pedig felsobb szinten akar dolgozni akkor elengedhetetlen a meggyozo angol kommunikacio a customerek megnyerese erdekeben, valamint az egyeb dolgozok instrukcioinak megtervezese akar irasban aka szoban, es azok atadasa.
(en testor, biztonsagi or, megelozesi specialista, es customer service-s voltam)
Igy mar lathatod, hogy az is egy kesztetes, hogy eloleptetest vagy jobb munkat akar valaki mint mondjuk a mosogatas, felszolgalas, takaritas, gyerek felugyelet. Egy rendornek nem mondhatod el toszavakban hogyan tamadtak meg valakit, es hogy a biztonsagi felszerelesek miert nem mukodtek megfeleloen, stb.

Jah, meg valami. A repa esete. Ha az eleted mulna rajta, bizony megenned, es bizony jol esne. :D

[ Szerkesztve ]


proci985
(MODERÁTOR)
Blog

szerintem az lassú lenne eléggé. gyerekeknek elég egy nagyon szűk szókincs (pl nem kell adóhivatallal levelezni elég hamar). a nyelv meg a saját tapasztalatom szerint akkor ragad jól, ha csak ilyen 1-2 ismeretlen szó van, nem pedig félmondatok/bekezdések.

a "nyelvet érezni kell" igaz, idővel az embernek kialakulnak automatizmusai. nyelvben sok mindent lehet erőltetni, kivéve az automatizmusokat, az tényleg idő.

nyelvvizsgához pedig grat! :K


janitor01
(tag)

Azért ez a nyelv tanulás és beszélés kérdés mindenképpen nagyon érdekes. Az biztos, hogy nyelvet majdnem mindenki tanul, de nagyon kevesen beszélnek.

Nem olvastam végig minden kommentet így ez most a saját véleményem.

Nekem van nyelvvizsgám németből. Elég jól beszéltem németül mert volt szerencsém kint tanulni a gimnáziumban, de sajnos azóta nem használom. Rengeteget felejtettem. Ez nem olyan mint a biciklizés; a nyelveket el lehet felejteni. Persze könnyű újra tanulni,felidézni dolgokat sok minden előjön ha használnunk kell egy régen tanult nyelvet huzamosabb ideig de a ha nem használjuk semmire a tanult nyelveinket elkopnak.

Angolul dolgozom. Ezt a nyelvet sokkal jobban beszélem jelenleg mint a németet. Magyarországon élek és itt van a munkahelyem, de nyilván szinte minden megrendelő és sok beszállító is külföldi. Lehet, hogy csak a környező országokból de gyakran más kontinensekről származó emberekkel jelenleg az angol a közös nyelv. Én most azt gondolom az angol olyan mint a levegő. Több okból is:

1. Nélküle nehéz életben maradni (legalább is nagyon trükkösnek kell lenni) ráadásul mindenkinek szüksége van rá aki dolgozik. Ez a legnagyobb szerencse. Az angol a legtöbb embernek tanult nyelve, így sokkal enyhébbek a nyelvtani szabályok a kiejtésre vonatkozó megkötések mint mondjuk a németnél.
2. Mindenhol ott van. Szinten ’”ingyen” lehet tanulni. Angolra kell állítani minden elérhető pc-t, telefont, elektronikai cikket. Egyébként hamar fel fog tűnni, hogy mennyivel gyorsabb az angol megnevezésekkel segítséget találni a neten bármihez. Angolul kell Tv-zni. Mindegy, hogy sorozat vagy film ha legalább magyar felirattal is de angollá kell tenni a szórakozást. Eleinte nehéz de garantálom, hogy 2 éven belül iszonyatosan nagyot fejlődsz. Először a magyar felirat nem fog majd kelleni később az angol sem. Még később majd tudsz így tévézni úgy is, hogy mondjuk közben játszol a telefonoddal. A szókincsed, kifejezéseid mind folyamatosan épülnek az angol filmek/sorozatok által és ráadásul amiket így tanulsz többnyire aktuális napi dolgok amiknek a való életben is használt tudod venni! Természetesen van minden nyelvben egy szint amikor majd rájössz nem is olyan könnyű ez.( Az angolra szerintem ez hatványozottan igaz). Minél magasabbak az igényeid annál árnyaltabb kifejezéseket akarsz majd használni és akkor jössz rá igazából eddig sokszor mekkora butaságokat is mondtál.
3. Természetesnek érzed, hogy van. Sőt egyenesen fel vagy háborodva mikor Berlinben a taxis nem ért angolul, vagy a Párizsi metróban az információn nem segítenek csak francia nyelven (a némettel nem is mertem próbálkozni). Még furcsább mikor Los Angleseben nem sikerül megértetned magad vele és spanyolul ordibálnak veled.

Sok ember bár ért egy nyelven, de nem szólal meg. Van egy gát egy áthatolhatatlan fal amit mindenkinek magának kell ledönteni. Én azt javaslom gondoljatok arra, hogy mikor egy külföldi magyarul szólal meg Ti sem a hibákat keresitek, hanem örültök. Mindenki így van ezzel.

Ha tetszik ha nem, jelen pillanatban az angol a világ nyelve. Ennek megfelelően sok egyéb nyelv is angolosodik. A német szinte egy az egyben vesz át szavakat, de a franciák és persze a magyarok is. Volt idő mikor ez a világ nyelv a francia volt vagy éppen a német inkább, ezt el kell fogadni. Magyarként van egy csoda izgalmas anyanyelvünk amit nagyon kevesen beszélnek és olyan kicsit mind egy titkos/cinkos beszéd (persze kiéve Londont mert ott szintem minden 20. ember magyar) és nekünk meg kell tanulni egy második nyelvet is amivel érintkezünk a többi emberrel.

Szóval szerintem aki akar az könnyedén eljut egyedül az angollal olyan szintre, hogy magabiztosan el tudjunk menni nyaralni vagy akár egy állás interjúra mert körbe vesz minket. Ezt ki kell használni!


tildy
(nagyúr)
Blog

Nem feltetlen. Mint irtam , itt olyan entry level 1-2-3 csoportok vannak, ahol nincs forditas, nincs kivetelezes, hiszen a tanar nem beszel mandarinul, torokul, spanyolul , nemetul, magyarul, szlovakul, stb. egyszerre. Tehat mar alapfok alatt is, mar a kezdetek kezdeten is egy nyelven megy. Valahogy csak meg kell ertetni magat, hidd el rengetegen jonnek ki igy, hogy semmit sem beszelnek , vagy csak egy ket szot.

Nyelvvizsgara: koszi, de igazandibol otthon ezzel meg siman kivagnanak rigo kozepen pl.


b0bcat
(addikt)
Blog

Erről beszélek... Idéznék:

"Az angolt leggyakrabban középfokon kérik, felsőfokon 5,5 százalékban követelmény. Az alapfokú tudás nem nagyon érdekli a munkaadókat, a hirdetések 0,6 százaléka említi csupán."

Ez az egyik probléma, amiről írtam a cikkben. Semmibe veszik az alapfokú nyelvtudást, holott a B1 szintű tudás minden, csak nem lebecsülendő, és szinte biztosra veszem, hogy ezekben a túlnyomó részt "középfokú" nyelvtudást megkövetelő munkakörökben - de legalábbis többségükben - az A2 szintet sem éri el a napi szinten szükséges nyelvi követelmény, de csakazértis középfokot kérnek. :((

Aztán meg...

"A leggyakrabban beszélt nyelv az angol. Az összes önéletrajz 16 százalékában szerepel... [...] Az angolt alapfokon beszélik a legtöbben (9 százalék), miközben haladó szinten 6, aktívan 1,2 százalék beszéli."

Ezt az "aktív" szót nem nagyon tudom hova tenni. Talán arra utalna, hogy 98,8% nem használja a nyelvtudását, csak tanult korábban angolt? :F


Dr.F.E.R.I.
(addikt)
Blog

Nyilván azt jelenti, hogy ez az 1,2% napi szinten angolul beszél (vsz a munkájából fakadóan), és nem csak alkalomadtán, mint a többség. Bár a megfogalmazás lehetne valóban pontosabb.


b0bcat
(addikt)
Blog

Azért az elég szomorú, nem? :( Bár elgondolkodtató, ha tényleg azt jelenti, hogy a munkakeresők mindössze 1,2%-a beszéli valamilyen rendszerességgel az angolt (hiszen ez azt is jelentené, hogy az aktív dolgozóknak kevesebb mint 1%-a beszél a munkakörében angolul, ami megint csak felveti a kérdést, hogy akkor miért is kellene mindenkinek - legalább középfokon - angolul beszélnie :U).


b0bcat
(addikt)
Blog

Ugyanennél a cikknél maradva:

A cikk Index címoldali alcímében az szerepel, hogy csak minden harmadik álláskereső (33%) beszél valamilyen nyelvet. (Ez amúgy egybecseng az Eurobarométer 35%-os értékével.) Viszont ha 16% az angol, 10% a német és mindössze 1% a francia, spanyol vagy olasz - ami eddig összesen 27% -, akkor mi lehet a maradék kb. 6%?

A másik, hogy a cikkben forrásként megjelölt Workania portál szerintem nincs a top 3 álláskereső portál között (ezt mutathatja az is, hogy a náluk feladott álláshirdetések bő feléhez nem kérnek semmilyen nyelvtudást, ami nem jellemző a diplomás munkakörökre - akár valós igény van a nyelvtudásra ezekben az állásokban, akár nem), vagyis nem vehetjük ám annyira biztosra, hogy a cikkben leírtak abszolút mértékben fedik a jelenlegi magyar munkaerőpiaci viszonyokat és helyzetet. (Más lenne a helyzet, ha mondjuk a piacvezető Profession.hu adatain alapulna a cikk. :U)


b0bcat
(addikt)
Blog

Nagyon belehúzott az Index... :D Íme még egy mai cikk a nyelvtanulásról. ;)


Dr.F.E.R.I.
(addikt)
Blog

Ehhez annyit tudnék érdemben hozzáfűzni, hogy közel nyolc évig dolgoztam a tuskónál, ebből ráadásul közel négy évet mint csoportvezető - ennek ellenére mégsem kellett soha használnom az angol tudásom. Hiába "nemzetközi környezet" (lsd álláshirdetéseik szövegét), ez kimerül abban, hogy pár havonta jártak ide külföldi delegáltak, akik az igazgatókkal tárgyalgattak, majd tettek a raktárban egy tiszteletkört, és pár óra ittlét után haza is téptek. Gyakorlatilag a raktárigazgató, a személyzeti-, és az operációs igazgató (plusz néhány nagyobb hazai fejes) irányította a folyamatot, miközben több száz alkalmazottal dolgoztunk ott helyben. Ez alátámasztani látszik az említett 1,2%-os értéket. Egyszerűen olyan a vállalati hierarchia, hogy a döntő többségnek egyszerűen nincs szüksége nyelvismeretre, hogy a munkáját elláthassa (ebbe beletartoznak a csoport-, osztály-, és műszakvezetők is!). És hogy ne feledjük: az országban lévő egyik (ha nem a -) legnagyobb multiról beszélünk!

Szerk.: viszont azt azért hozzá kell tegyem, hogy angol nyelvtudást eleve nem is vártak el az alkalmazottaktól

[ Szerkesztve ]


legendary
(tag)

Hi mindenki!
Nem olvastam el minden hozzászólást, de szerintem nagyon nem jól látjátok a dolgokat. Egy átlag magyarnak nem hiszem hogy szüksége lenne idegen nyelvtudásra, és az meg már kifejezetten szánalmas hogy Magyarországon idegen nyelvet várnak el a magyar munkavállalóktól. Kíváncsi lennék hogy az átlag amerikaiak, angolok a saját nyelvükön kívül mennyire beszélnek jól más nyelveket. És az hogy Magyarország kis ország azt csak a média sulykolja az emberekbe, hogy rombolják a nemzeti öntudatunkat.


Dr.F.E.R.I.
(addikt)
Blog

Kb ezt írtam eggyel feletted... :U


b0bcat
(addikt)
Blog

"...kifejezetten szánalmas hogy Magyarországon idegen nyelvet várnak el a magyar munkavállalóktól"

:F


Dr.F.E.R.I.
(addikt)
Blog

"...kifejezetten szánalmas hogy Magyarországon idegen nyelvet várnak el a magyar munkavállalóktól" [holott a megpályázott munkakörükben soha egy percig sem fogják használni] - szerintem így gondolhatta a kolléga, de majd kijavít, ha nem.


b0bcat
(addikt)
Blog

Így azért más a leányzó fekvése. :P

üzenetek