üzenetek

hozzászólások


Goblin12
(őstag)

Köszi a segítséget :R

Igen, csak monitorról lenne szó, tv-t nem kalibrálnék.

A hw akkor toszta, sw-ből akkor mit lenne érdemes, ha már a hw se egy gagyibb cucc akkor gondolom egy értelmes sw is társulna hozzá?

Ahogy látom a Calman-t minden gépre megkellene venni ha több helyen használnám a kalibrátort, esetleg egy ingyenes alternativa?


janos666
(nagyúr)
Blog

Az alapján, amit a tesztek mutatnak róla, otthoni célokra és/vagy buta (vagy bután haszált) szoftverekkel kár is piszkálni azon túl, hogy SDR és HDR módban is a gyárilag legpontosabb módba állítod.
Ha kicsit visszaolvasol, kiderül, hogy HDR-t még nem is nagyon lehet szoftveresen kalibrálni Windows-on (Linux-on pedig kb. eleve nem nagyon van HDR dekstop).

Esetleg annyit érhet meg csinálni, ha van egy jó műszered, hogy a CIE 1931 helyett az új "ArgyllCMS OLED CMF"-el állítod be a fehéregyensúlyt. Ennek az alapjait a Samsung pénzelte (leültettek ~10 embert W-OLED, QD-OLED, RGB-OLED és még pár más új generációs kijelző elé, és állítgatniuk kellett, míg szemre egyeztek a színek, aztán Gremme, az ArgyllCMS fejlesztője csinált az általuk publikált adatokból egy új CMF-t, amit közvetlenül a régi CIE 1931-ben definiált koordinátákkal lehet etetni, ami egyedi és praktikkus megoldás, mert a legtöbb CIE 1931 utáni alternatív CMF-el az a gond, hogy más és más koordináták jönnek ki bennük D65 fehérre, a Rec709, Rec2020 R,G,B koordinátákat pedig nem is lehet olyan egyszerűen átszámolni, mert azokat úgymond önkényesen/hasraütésszerűen definiálták CIE 1931-ben, nem úgy, mint a D65-öt, ami a napfény spektrális méréseiben van eredetileg definiálva, így bármilyen CMF-hez kiszámolhatók hozzá az x,y koordináták).

[ Szerkesztve ]


umfrider
(senior tag)

Sziasztok!

Ezt a témát találtam legmegfelelőbbnek. Persze, ha van jobb tippetek, hol kérdezzek, szívesen fogadom.

Vettem egy Dell S2722DC monitort Oázisnál, premium kalibrálással.
Megkaptam a .icc fájlt, be is állítottam. Valószínű nagyon dilettáns lesz a kérdésem. Ezen kívül mit kell még állítanom a monitoron? A riport Lapján minden értéket állítsak be? Azt írja a rip, hogy 120 cd/m-en kalibrálták, azonban beüzemelést követően 70%-os a fényerő (51-re kellene állítanom). Ez alapján a többi érték sem megfelelő :F

Ez egy dolog, de a felbontással is van némi problémám, felvetésem


Joshi
(titán)

Nem célszerű fizetni ilyen szolgáltatásért, jobb ha a saját rendszeredben kalibrálja be valaki a monitorodat (pl saját videokártyáddal). A 120nit ott az Oázis műhelyében minden bizonnyal a fényerő 70%-val volt annyi. Elvileg a monitorod menüjében semmit ne állíts el, mert akkor a drága pénzért megvett profil mehet a kukába.

[ Szerkesztve ]


umfrider
(senior tag)

Először választottam hasonló szolgáltatást, a jövőben vélhetően nem fogok…

Komolyabb problémám, hogy 1440i-t tud a monitor, erre is van beállítva a felbontás, de valamiert olyan mintha elmosódott lenne a kép. Ha 125%-ra növelem a tartalmat, akkor viszont tű élet. De én szeretném 100%-on tartani. Ennek mi lehet az oka? Nem tudok rájönni…
Fotóztam, de sajnos kamerán keresztül nem szembetűnő.


janos666
(nagyúr)
Blog

1440i, mint Interlaced? Az valami hatalmas hülyeség, a kijelző biztos tud 1440p75-öt (progressive). Ha HDMI-n nem engedi ezt beállítani a videókártyád (RGB-vel, nem YCC-vel, és valószínáleg még 10bit-et is fogadnia kéne, nem csak 8-at), akkor vegyél egy DisplayPort <> Type-C kábelt, és kösd be azzal (ha van szabad DP port a gépen, vagy ha nincs, próbáld meg 3.2-es Type-C <-> Type-C kábellel).

Az ICC-t elvileg elég telepíteni, és hozzárendelni a kijelződhöz Windows-ban. Gyakorlatilag jobb külön szoftver használni, ha nem statikus a rendszer (pl. ki/be húzgálod/kapcsolgatod a monitorokat, pl. laptop esetén).

A videókártyának minimális jelentősége van (csak a ditherelés változik, de azon rugózni olyasmi, mint ha egy 20 méteres acélrúd 1 mm-el rövedebb, mikor átveszed, mert picit más a hőmérséklet vágáskor és ellenőrzéskor). Mondjuk én általában és is úgy szeretek kalibrálni, hogy átmenetileleg letiltom a ditherelést, de az már csak OCD/maximalizmus. Sokkal több múlik a kijelző és műszer, illetve szoftver képességein, a ditherelés ezek mellett eltörpül.

A felbontásoknak sincs különösebb jelentősége.

[ Szerkesztve ]


umfrider
(senior tag)

Bocsi, elírtam. Köszi az infókat!

Közben addig piszkáltam, hogy jó lett. Kevés volt neki a kábel, kapott egy komolyabbat. Tökéletesen működik.
A másik, 1080p-s monitornak pedig elég lett a korábbi vezeték.


Hieronymus
(addikt)
Blog

Van egy Datacolor SpyderX Elite hardverem.

A notebook kijelzőjével "csodát" tett, olyan részleteket hozott elő amiket korábban nem láttam.

Hogyan tudom a Hisense tévémet kalibrálni? Nem számítógéphez, hanem a tévé saját beállításainak optimalizálásával a tévé szolgáltatásaihoz. Szeretnék a tévén is csodát látni. :D


janos666
(nagyúr)
Blog

Más szoftver kell hozzá, pl. HCFR, de ez amúgy egy elég buta és pontatlan műszer.

[ Szerkesztve ]


Hieronymus
(addikt)
Blog

Azt gondoltam, hogy nem ez a kalibráló eszközök csúcsa. Végkiárusításszerű kedvezménnyel vettem.
Ám ezzel is látványosan javult a noti képminősége.


janos666
(nagyúr)
Blog

Ja hát igen, a legtöbb laposban elég vacak LCD van és nincs semmi batch-kalibrált gyári képmód se, csak amit még az eredeti kijelzőgyártó "beleéet" a vezérlőbe.
De az ArgylCMS + DisplayCAL sokkal jobban kezeli ezt a kütyüt is (mint mindent, amit támogat). Ez pl. kiiktatja az olyan gondokat is, ha a skála egyik/másik végén van egy "luk" (összemosódnak az árnyalatok egyformába). Erre a Spyder is jó, a jobb műszer elsősorban a pontosabb fehéregyensúlyhoz kell, a szaturált színeken kevésbé veszed észre a pontatlanságát.


zsero
(aktív tag)

Sziasztok, banding-el küzdök. DisplayCAL + i1D3 MacOS, ami ugye csak 1xcurve + matrix-t támogat.

Ez kikapcsolt profile mellett egyáltalán nem jelentkezik. Most kb. azt csináltam hogy műszerrel belövöm az RGB Gain-t és kikapcsolt profile-lal használom, így nincs banding.

Mit csinálok rosszul?

[ Szerkesztve ]


zsero
(aktív tag)

DisplayCal forumban kaptam választ. Kikapcsoltam a kalibrációt és simán Profile Only módban futtattam le. Monitoron RGB Gain van állítva, semmi más.

Szerintem baromi jó lett a report, nem látok szemmel semmit, és a banding eltűnt.


hunspikey
(őstag)

Élet szép valóban! Grat! Egyedül ire 5-nél van gányó, ennek mi az oka?


janos666
(nagyúr)
Blog

Próbálj kalibrálni konkrét célértékekre (D65, gamma 2.2 relative, out offset 100%) és ezt a testchartot használni az 1c+m profilozáshoz: minimal.ti3


zsero
(aktív tag)

Köszönöm. Ez a test chart mit tud, illetve mi az out offset 100%?

Közben megtudtam hogy igazából ez a Profile-only mód, ez azt jelenti hogy kalibrálatlan a monitorom. Mivel ilyen szépen néz ki, ez csak úgy lehet ha gyárilag HW kalibrált. Én nem állítottam rajta semmit, csak RGB-gain-t.

Lehet ezért is volt csíkos a gradient, mert a monitor-ban is van egy HW LUT, meg a macOS is adott egy LUT-ot, és a kettő már ilyen csúnya lett. Asus PA279CV. Kb. a legolcsóbb 4K ProArt, nem lehet HW kalibrálni, de ezek szerint valahogy mégis gyárilag bele van égetve.
Volt a dobozban egyébként egy kalibrálási jegyzőkönyv, szóval ezért is gondolok arra hogy valamit beleégettek.


janos666
(nagyúr)
Blog

MacOS-nél még az lehet a gond, ha RGB-Full helyett YCC(-Limited) megy ki, mert azt sok kijelző bár fogadja, de nem szereti.
Erre én is keresek most épp valami jó megoldást, mert van egy fél-profi kliensem, akinél kalibráltam, nyilván RGB-Full módban, mint mindenkinek (a saját notimat használva), és most Apple-kerülő révén nem tudom hogy segítsek neki átrakni RGB-be a kimenetet az M1 chip-es gépén, én is csak Google-ről küldök neki linkekeket.
Persze nála megoldás lenne az is, ha megvenné a DeckLink monitorozó hardware-t a Davinchi-hez, nem CleanFeed-et tolna ki az M1 GPU-ból (az is OK, amíg jó, csak épp itt ugye nem az, mert a MacOS erőlteti az RGB->YCC konverziót, és egyik kijelző sem úgy néz ki, ahogy kéne, mert mind RGB bemenetre van optimalizálva... az oda-vissza RGB->YCC->RGB konverzió nem veszteségmented és bug-prone).
Tud esetleg ebben valaki segíteni? Van rá valami tuti általános megoldás?

[ Szerkesztve ]


general
(addikt)

Nektek milyen tapasztalatotok van a Calibrite Profiler kalibráló szoftverrel? Én képtelen vagyok értelmes eredményt kicsiholni vele, rendre baromságokat mér, amikor csak xy/K/luminanciát mérek vele. Vagy valami nagyon kacifántos a módszer és én nem jöttem rá. Azért erőltetném ezt a progit, mert tudomásom szerint csak ezzel lehet miniled paneles képernyőket pontosan kalibrálni, ami az újabb macbookokban is vannak. Nekem M1 Max 16" macbookom van, illetve emiatt vettem meg a Calibrite Display Plus HL colorimetert is, amit tud nagy fényerejű miniled képernyőt mérni, kalibrálni.

Kínomban letöltöttem a basICColor v6 trial verzióját és láss csodát, ezzel elsőre tökéletesen sikerült mérni is, kalibrálni is. (régebben sokat használtam nagy megelégedéssel)
Az Xrite korábbi cc Profilerével sincs gondom egyébként, de ez utóbbi két szoftver elvileg nem ismeri fel a miniled panelt, nincs a programban és az megvásárolt kalibrátorom sincs az adatbázisukban.
Mondjuk tény, hogy fotó módban akarok kalibrálni (Photography P3 preset a macOS-ben), ott meg max 160 nitre van korlátozva, tehát nagy fényerőre nincs szükségem, hdr és társai.


zsero
(aktív tag)

Gondolom a HDMI porton használja. Ha USB-C -> DisplayPort kábellel vagy tisztán USB-C-n használja akkor RGB lesz.

[ Szerkesztve ]


janos666
(nagyúr)
Blog

Az egyik kijelző natív HDMI porton van, a másik Type-C HUB->HDMI, és mindkettőn YCC megy ki.

üzenetek