üzenetek

hozzászólások


zsero
(aktív tag)

De DisplayPort bemenet nincs rajtuk?


janos666
(nagyúr)
Blog

Az egyik egy LG C3 TV, amin csak HDMI 2.1 bemenet van (elvileg a notin is 2.1-es a HDMI kimenet, mégsem enged neki 120Hz-et választani a MacOS, csak 24-60 Hz-et).
A másik egy Dell monitor, amire szerintem pusztán azért megy HDMI, mert épp az van a Type-C HUB-on, ami már ott volt, mikor új kijelzőket vett.
De mIndkettőre RGB-Full kéne menjen (és hosszabb távon néha talán jó lenne kihasználni a HDMI 2.1 sávszélt is, mikor nem munkára használja a TV-t --- ami jellemzően 2160p25 --- bár engem az már nem érint, csak egy érv a HDMI port mellett).
A TV max úgy mehetne DP-ről, ha két DP port lenne egy HUB-on, és passzív adapterrel DP->HDMI Alt-Mode menne az egyik DP port. De Windows-on az ugyan úgy viselkedik, mint a natív HDMI, és mindkét kijelző 4k(60+)10bit.
Szóval inkább HDMI-re kéne valami rendszerszintű megoldás, akár parancssorból.

[ Szerkesztve ]


Stitch
(őstag)

Értem, köszi.

Azt viszont nem értem hova tűntek az itthoni kínálatból? :)

Helyette Calibrite Display SL-t és EIZO EX4 Colorimeter-t találtam.
Ezek közül melyik ajánlott, melyik nem mászik el az évek alatt?

[ Szerkesztve ]


Stitch
(őstag)

Ja most látom az Eizo elvileg csak Eizo monitorokhoz használható, úgyhogy nekem az nem játszik..

[ Szerkesztve ]


Ala
(tag)

Sziasztok!
Tudom, hogy egy kicsit más a topik témája, viszont bízok benne, hogy a tapasztalatotok segít a kérdésben.

Le szeretném cserélni a monitorom, és elgondolkoztam egy Benq SW240-en. A kérdés: egy ilyen régi konstrukciót érdemes még megvenni újonan?

pro: hardveresen kalibrálható
van hozzá árnyékoló (tumom hajtogathatok papírból is)
Adobe RGB színtér és egész jó P3 is.

kontra:
régi konstrukció
csak 14 bit-es LUT
Nincs USB-C (MAC minivel használnám, tehát vagy HDMI vagy USB-C)

Előre is köszönöm a tapasztalatokat, segítséget és tanácsot.


zsero
(aktív tag)

Az USB-C meg a DisplayPort kb. ugyanaz, a legnagyobb előnye az USB-C-nek hogy ha laptopod van akkor tölti árammal is. Meg asszem DisplayPort-on nincs audio, de ebben nem vagyok biztos.
A kábelek passzívak és tök olcsóak.


Ala
(tag)

Köszi az infókat. Esetleg magával a kijelzővel kapcsolatban van tapasztalatod?


zsero
(aktív tag)

Nincs. Nekem Asus van meg azokról olvastam jókat.


zsero
(aktív tag)

Legjobb referencia lista komoly monitorokról. Az Asus PA279CRV nem HW kalibrálható, de cserébe jóval olcsóbb mint a többi.
https://jonnyelwyn.co.uk/film-and-video-editing/affordable-colour-grading-monitors-2/


general
(addikt)

és Ala-nak.

Nekem ennek az elődje van, a PA279Q, (2013) még "csak" 2k, de komoly színtér, 98% AdobeRGB, maximálisan elégedett vagyok vele jónéhány éve. Ez a PA279CRV ugyanez csak 4k-ban. A Proart széria nagyon ajánlott, bár mostanra ráaggatták ezt a nevet gyengébb példányokra is, utána kell nézni mindig. Ezzel szinte megegyezik még a Dell U2723QE monitor is, hasonló árban van. Az Asusnak nagyobb a színtérlefedettsége, a Dellnek jóval nagyobb kontrasztja ( 1:2000! pedig IPS) egy újabb technológiának köszönhetően, én mindenképpen az utóbbira szavaznék, szerintem most bestbuy monitor!

Egyébként a Benq monitorok is elég jók, de meg kell nézni, melyik mit tud. Erre ez a legjobb oldal: displayspecifications.com , illetve panelook.com .

[ Szerkesztve ]


xEon1337
(őstag)
Blog

Sziasztok!

December végén vásároltam az Oázisnál kalibrálással egy monitort és mivel eddig Mac-et használtam, ehhez a rendszerhez kalibrálták és van egy icc profilom.
Lehet, hogy váltok Windowsra, viszont ennél a rendszernél icm kiterjesztésű szokott lenni a színprofil fájl.

Fogom tudni használni az icc fájlt windows alatt? Egyáltalán van jeletősége, hogy Mac-hez kértem a kalibrálást? :)

Köszönöm szépen!


karoli9
(tag)

Rule of thumb, hogy az adott láncon kalibrálunk, az az ICC így nem sokat ér.


janos666
(nagyúr)
Blog

Elvileg teljesen mindegy bármi, mert minden eszközből ugyan annak a képnek kellene kijönnie. Bár én magam is panaszkodtam, hogy nem tudom hogy állítsam át a MacOS-t, hogy HDMI-n ne YCC-t küldjön ki, hanem RGB-t, mert egyik kijelző sem szereti az YCC-t.
De amíg mindkét gépből RGB-Full megy ki, addig nyugodtan újrahasznosítható az ICC.
Még annyi, hogy a MacOS csak egy bizonyos ICC verziót kezel jól, így visszafelé nem biztos, hogy működne a dolog, de ami jó a MacOS-nek, az jó a Windows-nak is.

[ Szerkesztve ]


karoli9
(tag)

Elmélet és gyakorlat között elméletileg nincs különbség, gyakorlatilag van :D A kérdés, hogy az oprendszer váltással a hardver is változik-e, ez jelenleg nyitott kérdés. Apple Mx CPU esetében erőteljesen kompromisszumos az élmény, Inteles vasak esetén nem. Feltételeztem, hogy hardvercsere is lesz. Érdemes lenne előtte-utána rámérni, hogy van-e csak szoftvercserével shift bármerre (3-5 mérés/oprendszer az átlag miatt).


general
(addikt)

Oprendszer update-nél is újra szoktunk kalibrálni, nemhogy teljes rendszer váltásnál. Erről egyébként komoly viták vannak, hogy másik gépen végzett kalibralas jó lesz-e nekem, tesztelni/validálni kellene egy adott icc/icm fájllal a két rendszeren.

Egyébként nemrég leveleztem a basICColor supporttal (talán a legjobb kalibráló szoftver), ők határozott válasszal rövidre zárták a kérdést ( ugyanezt tettem fel én is kíváncsiságból, hogy Win és Mac ua a profil ua monitorhoz működik-e), hogy felejtsem el, tessék újra kalibráln, ha bármilyen összetevő változik a rendszerben! :D

MacOS alól csak Matrix Curves-zel lehet kalibrálni igen, Win kezeli a LUT alapút is, ami egyébként jobb, kontrasztosabb. Ez van.


karoli9
(tag)

Noice, köszi.


janos666
(nagyúr)
Blog

TI biztos, az intelligens Neadrathall pedig max ELLENŐRIZ. [Mikrofont eldob. PEICE.]
Minden OS update után veszel egy új spektrométert és colorimeter-t, mert nincs új driver?
Minden monitor ki/bekapcsolás után újrakalibrálsz?
Gondoljuk már végig, hogy elvileg minden a problámákat a gyökerüknél kell kezelni.
Tehát pl. áterőltetni a MACOS-t és az Mx chip GPU-t Full-RGB-re, és kész.

A kalibrációs LUT nem arra való, hogy kijavítsuk a host hibáit, hanem arról szól a kalibráció, hogy kijavítsuk a hibákat, mindenütt és mindenhol.
Ennek része pl. "hack-elni" a MacOS-t, vagy venni DeckLink kimenetet a MacBOOK-hoz, amiből kimegy a bitperfect Full-RGB, és kész.

[ Szerkesztve ]


janos666
(nagyúr)
Blog

A nem-lineáris, 3D-s dource hibákat csak sokzer patch lemérésvel lehet kompenzálni, de az akkor sem optimális megoldás, mert precizitásvesztéssel jár.
Ezerszer egyszerűbb és jobb kierőltetni a forrásból a bitperfect Full-RGB kimentet. (Még akkor is, ha ehhez eGPU kell. Minden más psedu-science hókuszpókusz, ACIDtrip.)
[Drops MIC.]
Ha szeretnétek ezt megvitatni, gyertek el ide: [link]

[ Szerkesztve ]


zsero
(aktív tag)

janos666, kikerestem neked a legjobb thread-et arra hogy lehet RGB-t erőltetni Mac-en. EDID-et kell szerkeszteni és ki kell kapcsolni belőle a YCrCb módokat:
https://github.com/waydabber/BetterDisplay/discussions/1473

Ez a BetterDisplay tudja az EDID hacket beépítve, azon kívül elég nagy macera lenne.


janos666
(nagyúr)
Blog

Kösz, ezt még megnézzük. :R Egy ex-Apple programozótól eddig egy vállrántás jött.


general
(addikt)

Ne haragudj, de ez mintha nem magyarul lenne, a felét nem érteni a fogalmazások miatt.
Pontosan, hiba korrekció a kalibrálás egy adott rendszeren. De ha kiveszel, kicserélsz komponenseket abban az adott rendszerben, akkor miért lenne vuduzás vagy kamu, hogy újra kell kalibrálni? :) Én nem állítom, hogy kell vagy muszáj, csak kissé ellent mondasz magadnak. És nem vitázni szeretnék, csak leírtam, mit javasolt maga a szoftver gyártója.


janos666
(nagyúr)
Blog

- Az a baj, hogy egy RGB->YCC->RGB konverzió 10 integer bit-el nem reverzibilis.
+ Amit elpusztít a konverzió, azt más semmi nem hozza vissza, főleg nem egy kalibrálás.
- Másrész sajnos vannak eszközök, amik rossz konstansokat használnak a konverzióhoz.
+ Ezt részben tudod kompenzálni kalibrálással, de rengeteg pontot kell lemérned és 3DLUT korrekciót használni. Namármost a MacOS csak 1 görbe + mátrix profilt támogat.
= Összeállt a kép, hogy miért az RGB->YCC->RGB konverziót kéni kiiktatni...?
Vezesd le, hogy miért nem...

A kalibrálás előzménye, 0. pontja kiiktatni az ilyen problémákat, mint a RGB->YCC->RGB.
Viszont a gyakorlatban alternatív opció egy megbízható, dedikált jelgenerátort használni, amiből tuti, hogy RGB-Full megy ki egy PC monitorra, visszakötni a felhasználó gépére, majd ellenőrizni. Ha nem jó, akkor helyre kell kalapálni a forráseszközt, míg úgy viselkedik, mint a megbízható dedikált jelgenerátor.

Láttál már ilyen jelgenerátorokat? [link] [link]
Ezek azért léteznek, hogy egy megbízható alapot adjanak, amivel ki lehet zárni a hibákat, mint a hülyén működő forráseszköz, mert mikor legelőször leülsz egy újonan összerakott gép elé, először el kell kezdened valahol sakkozgatni, hogy a monitor nem színhelyes semmiképp beállítva, vagy a forráseszköz van rosszul konfigurálva.

A saját story-m, amiből indult a vita, ott is csak meg kéne vennie a colorist-nak a edikált DeckLink eGPU-t, amit egyébként is javasol a BlackMagic, és kész.
Az a baj, hogy a GUI monitora is hiába hardware-kalibrálható, az is YCC-t kap, és még rosszabul kezeli a Dell monitor az YCC-t, mint az LG TV. Na azt már nem lehet a DeckLink-ből etetni. Már eGPU-ról igen, de az már megint egy új ThunderBolt eszköz lenne, és nyilván nem akarunk annyira elszállni. Ezért kéne egyszerűen rávenni az M1 iGPU-t, hogy küldjön ki RGB-t, és akkor a két hardware-kalibrált kijelző --- amit egy ismert, jó forráseszközzel kalibráltam és azzal ellenőriztem is --- máris jól működne.

Ez egy konfigurációs hiba, az orvoslása a kalibráció része, de nem konkrétan egy ICC/ICM, vagy akár egy 3DLUT feladata, hanem OS konfigurálás. Ez vagy a 0. pont a műászeres kalibrálás előtt, vagy a legutolsó, ha előbb ismert forráseszközzel kalibráltál, visszakötötted a Mac-re, és ámultál, hogy "de sz@r". De ez csak azt jelenti, hogy hegeszteni kell a MacOS-t, esetleg venni egy eGPU-t, stb.

Ha egy autóban szarul fog a fék padlóig nyomva, akkor nem egy másik fékpedált akarsz berakni mellé, hogy ha mindkettőt padlóig nyomod, akkor megáll az autó.

Így már érthető valamennyire? :U

[ Szerkesztve ]


janos666
(nagyúr)
Blog

"The SIX-G 8K is an advanced test patch generator and troubleshooting tools."


chungee
(addikt)

Sziasztok!
Tudja valaki hogy Pécsen hol végeznek monitor kalibrálás :F


Ala
(tag)

Mennyire csapom pofán az egész Colour Managementet ha egy M1-es mini-n hdmi->DVI-D csatlakozóval kötök össze egy monitort?


zsero
(aktív tag)

Az átalakítótól RGB lesz a jel, kimondottan jót teszel vele. De így asszem 2.5k körül van a max felbontás 60 Hz-en, nem tudom pontosan.

üzenetek