üzenetek

hozzászólások


Polarstar
(nagyúr)

A drop-tesztet kihagytátok!

Csak úgy lehet teljesen letesztelni rendesen! :D :D


AxBattler
(félisten)

Salakpályán ne húzzák végig, egy quad-ra kötve? :DDD


Polarstar
(nagyúr)

Megnézném! :C :C


Piftuka
(veterán)

"Egy irodaba szovegbevitelre, excel/word/email-hez boven megfelel egy ilyen is.[..]A HDMI hianya pedig rairhato arra, hogy ez egy irodai monitor, ott a legtobb gepen vagy D-SUB vagy DP van, HDMI-t alig latni rajtuk."

Egyetértek. Azzal a kiegészítéssel, hogy az újabb notikról (főle a Lenovo palettáján) a Display Port-ot lehagyják; helyette HDMI-t, és USB-C használnak, így azért talán egy irodai monitor esetében is egyre nagyobb realitása lesz/van a HDMI csatlakozónak.

Már csak azért, hogy ne analóg jelátvitellel kelljen bámulni a homályos képeket. Az irodában nekem is Lenovo monitorom van (egy 24 colos, ennél kicsit komolyabb modell, állítható talapzattal), és a hagyományos VGA csatival bizony csúnya, szellemképes, a szemet fárasztó, látást rongáló a képe.

Display Port-on használva viszont tűéles; igazán remek.

Amit én még fontosabb jellemzőnek tartok a monitorok esetében az az állítható talapzat. Nem feltétlenül kritérium a PIVOT mód, de mindazok számára, akik hosszú órákon át ülnek a monitoruk előtt, a gerincük és szemük lehető leghatékonyabb kímélése szempontjából alapvető igény a monitor széles tartományok közötti állíthatósága; magasságra és dönthetőségre.

Értem én, hogy a "low end" szegmensben spórol a gyártó, amin csak tud, de nagy kár, hogy a monitorok (és a tévék) esetében éppen ezzel kezdték.

[ Szerkesztve ]


pengwin
(addikt)
Blog

az emberi szemnek 60 hz felett mindegy

Nyilván ezért van akkora kereslet a magasabb képfrissítési rátára, és ezért kell több kHz-es frekvencia pl. LED lámpákba és LED háttérvilágításhoz... :U .
A szemed igenis képes több száz Hz és 1-2 kHz között is különbséget tenni. Még egy 60Hz-es monitor háttérvilágítását is nagy gonddal kell megtervezni és nagyon magas frekvencián kell járatni, hogy ne bántsa a szemedet. Szóval a látható képen mégis miért ne érzékelnéd a magasabb frekvenciát?


Degeczi
(nagyúr)

Sosem játszom, szöveget írok olyan gépeken, ahol a videókártya is ehhez illeszkedik (nem is tud magas frissítést)

Szóval milyen hatalmas különbséget látnék a 60 helyett egy 144 Hz-es monitorral?


haxiboy
(veterán)
Blog

Kár hogy 7k-val drágábban már 75HZ IPS-t kapni az LG-nél FreeSync mellett....


snecy20
(veterán)

De honnan ered ez a 60Hz? A jóisten leszólt fentről, hogy 60Hz a határ, felette már úgysem vesszük észre? :D Ki állapította ezt meg biológiailag? Ja, hogy senki...
Kész agyrém, pár éve elterjedt ez a baromság, de látom tartja még magát, még így szakmai fórumokon is...


sb
(veterán)

A 60 nem tudom, de amúgy létezik a biológia nevű izé. Onnan sok minden kiderül. Lehet mérni, tesztelni meg a jobbak ismerik a fizikai felépítést/működést is. Ha utánaolvasol akkor rájössz, hogy "megállapítottak" már egy rakás dolgot.

Pl. amit pengwin írt fentebb: konkrétan vibrálásra kb. 80-90Hz-ig érzékeny az átlagember szeme.
Ami más mint az, hogy mit érzünk "folyamatos" mozgásnak (24p) és mi az amit még fel tudunk dolgozni mozgásban... valahol 60-80 között lehet emlékeim szerint.

Negyedikként a hc gémerek még idekeverik az input lag témakörét. Ez az ami főleg igényli a 100Hz+ frissítést. Szimpla matek ugye, minél gyorsabb, annál kisebb a késleltetés és azt valóban lehet érezni - egérrel/kézben - nem annyira szemmel.


AxBattler
(félisten)

Ez szerencsére nem igaz, már ugyanennyiért lehet kapni: LG 24MK430H-B


pengwin
(addikt)
Blog

Szerintem ez is valami olyanból jön, mint az Apple-féle "326ppi felett már nem érzékeled a több képpontot, szóval nem kell nagyobb felbontás".


somogyib
(őstag)
Blog

A régebbi TV-knél az fps 25-30 volt, de váltósoros megjelenítéssel (két részből állt össze egy frame), ezért kellett az 50-60 Hz a villogásmentes megjelenítéshez.
A 60 Hz az átlagos megjelenítésekhez ma is elég, viszont a játékoknál a különbség észrevehető: link

[ Szerkesztve ]


Degeczi
(nagyúr)

Azonban a váltottsoros félképek időben követték egymást, ezért nem egyszerűen 25 fps volt a frame-rate, hanem 50 félképes.
Pont ez adta a de-interlace nehézséget, h a félképeket nem lehetett utólag egyetlen (25 fps-es) képpé összeolvasztani, mert ha vmi oldalirányban mozgott, az "fésűsödött" volna

A villogás csak a CRT kijelzők tulajdonsága volt, LCD-n már csak a mozgások miatt fontos a nagyobb frame-rate.


hypno skate
(senior tag)

Ezért jó annak, aki viszonylag régebben szocializálódott és még tanulta a képcsöves tv-k és a CRT monitorok képalkotási elvét, valamint az európai és amerikai tv szabványok főbb műszaki paramétereit, mert ha nem felejtette el akkor még tudja hogy honnan jön a 60 Hz.

Hogy a szemnek miért nagyjából mindegy, az meg az emberi látásból következik. Elkezdhetnék dobálózni a kettős tehetetlenséggel, meg a retinális utóképpel, meg az ingerület megmaradásával, meg hasonlókkal, de nem tanultan olyan szinten biológiát, hogy faék egyszerűségűre lebutítva közérthetően el tudjam magyarázni a dolgot. (Igazából bonyolultan sem tudnám elmagyarázni)
Viszont elhiszem, amit a témáról olvastam, mert elfogadom, hogy a tankönyvekben és tudományos cikkekben olyanok írtak a, akik viszont értenek hozzá.


somogyib
(őstag)
Blog

"A villogás csak a CRT kijelzők tulajdonsága volt, LCD-n már csak a mozgások miatt fontos a nagyobb frame-rate."

Ez így van, de ha jól tudom akkoriban a villódzás drasztikus csökkentése volt a fő cél.


Degeczi
(nagyúr)

igen, valóban nagyon villogtak volna a CRT 25-30 Hz-en, váltottsor nélküli 50-60 Hz-hez pedig a videósávszélesség duplája kellett volna, ami sokáig elképzelhetetlen volt


asdf_
(veterán)

A villogás csak a CRT kijelzők tulajdonsága volt, ...

A PWM-es LED-es hattervilagitasu notebookkijelzok, meg az OLED kijelzos telefonok es tabletek most csendben felrogohtek a sarokban...

[ Szerkesztve ]


pengwin
(addikt)
Blog

Azokon tudtommal nem a kép villog, hanem a háttérvilágítás. Nem teljesen ugyanaz.


Degeczi
(nagyúr)

Nagyon unatkozol, ugye?

üzenetek