üzenetek

hozzászólások


nyisziati
(veterán)
Blog

Ja... :D
Bizonyos szempontból hiányzik.
Az Amiga emulátor meg a Workbench még mindig itt figyel a gépemen.


Pgraph
(aktív tag)

Ha lesz valaha egy kis időm, én a C64-es relikviáimra gyúrok majd rá...

[ Szerkesztve ]


MaCS_70
(félisten)

Dettó! Bár GEOS nálam nem volt, és a Win3.0-t is csak egy-két hétig használtam.

Előtte viszont ha nem is használtam, de nyomogattam egy Windows 1-es, majd 2-es gépet. Az egészből annyira emlékszem, hogy a tulajdonos annak mennyireörült, ahogy a 2-esben szabadon tudta tologatni az ablakokat!

MaCS


nyisziati
(veterán)
Blog

Na akkor te vagy a rangidős, holnaptól csókolomot köszönünk... :DDD


MaCS_70
(félisten)

Hát még ha azt is megírnám, hogy logarléccel, sőt, abakusszal is számoltam! :D

MaCS


Pgraph
(aktív tag)

Valami abakuszos dolog rémlik nekem is, de arra már nem emlékszem, hogy ez valami számtan órai fícsör volt, vagy csak az 1/B-s osztályképhez, meg táblánál fotózkodáshoz volt-e kellék... Mindenesetre van képi bizonyíték róla, hogy bőszen tologatom a golyókat... :DDD

Nyisziati: Jaja, egész sokáig nyomták azzal. Pedig Lenin szkazal: ucsitszja, ucsitszja, ucsitszja... :DDD

[ Szerkesztve ]


nyisziati
(veterán)
Blog

Nekem az orosztanárom mesélte, hogy a Sz.ú.-ban a pénztárosok azzal számoltak... :DDD


MaCS_70
(félisten)

De még hogy! Egészen bámulatos sebességgel nyomták, semmivel nem tűntek lassabbnak, mint az itthoni nénik a nagy, mechanikus pénztárgépeikkel!

Szegények akkor lassultak le, amikor náluk is bevezették a pénztárgépeket, viszont azt sokáig az abakusszal állandóan ellenőrizték!!!

MaCS


btprg
(senior tag)
Blog

Hát ha az is benne van, akkor nem meglepő, ha olyan nagy szám jön ki... Majd megnézem, köszi.


Gdi
(senior tag)
Blog

"I/O Read Bytes - The number of bytes read in input/output operations generated by a process, including file, network, and device I/Os. I/O Read Bytes directed to CONSOLE (console input object) handles are not counted."

Illetve vedd azt is figyelembe, hogy hálózat alatt a local loopback interface-t is számolja (127.0.0.0/8), mivel ha jól rémlik a firefox master process azon át (is) kommunikál a child procesekkel.

[ Szerkesztve ]


Frawly
(veterán)

Én se vagyok fiatal, de az én korosztályom már nem logarlécezett és abakuszozott. De ilyen YouTube videókról megtanultam a kezelésüket. Ezek egyébként nem is olyan primitív eszközök, mint az ember hinné. Nyilván nem olyan kényelmesek, mint egy számítógép vagy számológép, de működnek, használhatók, hasznosak.

Bár már lassan a számológép is anakronisztikus eszköz lesz, mióta minden gépen, táblagépen, telefonon van számológépalkalmazás. De már azokat is kukáztam, Linuxon terminálos parancsfeldolgozós számológépet (calc) és matekprogramot (octave) használok, sokkal hatékonyabbak, egész sornyi műveleteket és több soros scripteket lehet bevinni, többször felhasználhatók a beírt műveletsorok, ciklusokban továbbgörgethetők, nem kell kattintgatnom gombokra, hanem mindjárt gépelhetem be a műveletsort, és utólag is látom hogy mit vittem be, mit gépeltem el. Tudnak mátrixokkal, komplex számokkat, stb. számolni, tudnak függvényeket ábrázolni. Akárhány számjegyig és tizedesjegyig állítható a pontosságuk, orbitális faktoriálisok is kiszámolhatók, minden számjegy látszik, nem lesz kerekítés meg normál alakos egyszerűsítés, nem fut errorba semmi. Ennek a számológép és számológép-alkalmazások a nyomába nem érnek. Max. csak a programozható grafikus számológép tartja valamennyire a lépést, de az drága, és felesleges kiadás olyat venni.


MaCS_70
(félisten)

Szerintem én sem hivatalosan tanultam ezeket.

Az abakuszt a jófej tanító nénim mutogatta meg általános iskola harmadik osztályban, negyven éve. Akkor még nem igazán voltak számológépek privát kézben. Apám akkoriban szerzett be egy Sanyot: alapműveletek, vákuumfluoreszcens 7-szegmens kijelző, 4 ceruzaelem, kb. egy 3,5-es HDD mérete.

A logarléc már főleg egyéni érdeklődésből jött, brahiból számoltam vele.

A számológépeket egyébként nagyon szeretem. A mai napig megvan és az eredeti, 1986-os elemével működik a Sharp 506-osom.

Most az egyetemen vizsgán, ZH-n meg nem lehet mobiltelefont használni, úgyhogy beszereztem a Casio, a Canon és a Sharp aktuális, vizsgán használható csúcsgépét, és imádom nyomogatni őket. A telefon persze okosabb (RealCalc, HyperCalc, Casio 991 emulátor, meg egy csomó grafikus ábrázoló program) meg sokkal jobb a kijelzése, és ugye gyorsabb is (egy jó kis integrálásnál vagy mátrixnál már fontos, bár ilyennel csak kíváncsiságból találkozom), de valami megfog a számológépekben.

MaCS


Frawly
(veterán)

A számológépet már csak ilyen iskolák tartják életben, meg egy-két melóhely, ahová szintén nem lehet telefont bevinni, és PC sincs a közelben (vagy nem érdemes használni valami zord környzet miatt, mert kinyírná), így marad a számológépezés, de elég múlt század, na. Régen volt értelme, mert olcsó volt, míg a PC drága. Viszont ma már egy használt PC sem sokkal drágább, és több mindenre lehet használni.

Nekem volt pár éve olyan OKJ vizsgám, ahol ilyen számrendszerbeli konvertálásokat és műveleteket kellett elvégezni, de még számológépet sem volt szabad használni. Elég pepecs munka volt ilyen sok számjegyes nagy számokkal papíron műveletet végezni. Nem nehéz, de könnyű hibázni, valamit félreszámolni. Kicsit úgy éreztem magam, mintha az őskorba kerültem volna.


Pgraph
(aktív tag)

1983-ban, elsős gimnazistaként kaptam az első számológépemet: Sharp EL-230. Mai napig itt van az íróasztalomon. A gyári elemei(!) 2 éve merültek le... De hetedik-nyolcadikban már volt icipici gombos számológépes kvarcórám. Hamar bedöglöttek a gombjai, csak ceruzaheggyel lehetett nyomkodni egy idő után.

[ Szerkesztve ]


MaCS_70
(félisten)

Ezen a vonalon az volt a kedvencem, amikor pár évig az volt a bevett szabály az iskolákban, hogy szabad számológépet (egyes tanárok szerint számítógépet :W ) használni, de legyen ott azért a szabályos, papíros számolós levezetés a tanult számoszlopokkal! :Y

Egyébként érdekes dolog ez a külön számológép. Szerintem nem vagyok egyedül azzal, hogy szívesebben nyomogatom a gombokat a külön fizikai eszközön, mint a telefonban a sokkal okosabb programon.
Nem lehet véletlen, hogy a nagy cégek a mai napig nagyon komoly fejlesztéseket nyomnak a kéziszámológép-vonalon. A Casio például nem régen újította meg teljesen az egyik csúcs modellvonalát.
Egy munkahelyen egyszerűbb felkapni az asztalról és nyomogatni -- gondolom.

Én már egy éve egy Casio FX-CG50 vásárlásán tökölök. Különösebb gyakorlati okom nincs rá, de nagyon rákívántam... :)

MaCS


SchumiBácsi
(őstag)

"Szerintem nem vagyok egyedül azzal, hogy szívesebben nyomogatom a gombokat a külön fizikai eszközön, mint a telefonban a sokkal okosabb programon." Főleg ha néha bejön egy frankó update és úgy kuka a számológép ahogy van.

Szifonra nem tudom megvolt e az az emlékezetes bug hogy nyomkodtad a paramétereket és ha valahol nem vártad meg míg leanimálódott a gomb, akkor fals eredmény jött ki. Egy ezer éves piacos Ronix tudományos gépem van, annak idején poénból vettem de végül az évek során le is érettségiztem vele :D

Kissé gagyi beütést kelt, de nem adnám 10 okostelefonért.


Pgraph
(aktív tag)

+1. Íróasztali környezetben nem tudok praktikusabbat elképzelni, mint egy számológép. Irodán kívül nyilván az okostelefonok appjai.


MaCS_70
(félisten)

Hát igen, az EL-230 egy örök klasszikus.

Egyébként a holnapi ZH-ra készülve én is éppen a Canonomat nyomogatom, nem a telefont.

MaCS


Pgraph
(aktív tag)

Na, az nem lehet egyszerű. Tanulni jó, meg érdekes, ZéHázni kevésbé...


MaCS_70
(félisten)

Na, pont ezt hagytam figyelmen kívül, amikor jelentkeztem... :)

MaCS

üzenetek