üzenetek

hozzászólások


Shyciii
(veterán)

A WAV minősége nem pusztán bitekre bontható, már itt hibázol az elméletedben, ráadásul ez nem új keletű dolog, ez már elég régi.

A vaktesztekről meg annyit, hogy amit én láttam, az egy kb 5000-es mintavétel volt mari nénikkel kitöltve. Egy hifista, vagy érzékenyebb fülű ember nem volt ott. Nem tudom miért sérti a lelkivilágodat az, hogy valakinek jobb, érzékenyebb a hallása, mint a tied. Ha ilyen egyszerű dolgot nem tudsz belátni, akkor szerintem ezt a témát hanyagold.

[ Szerkesztve ]


dabadab
(titán)
Blog

"A WAV minősége nem pusztán bitekre bontható"

Hanem miben?


Callisto
(őstag)

Pont azt írtam, hogy ezek vaktesztek. Senkinek semmi fogalma sem volt arról, hogy éppen milyen formátum szól. Szóval elbukott "a vakteszten meg elbukik mindenki" elméleted, ami nem gyakorlaton alapszik, hanem a templomi hiteden.

[ Szerkesztve ]


Shyciii
(veterán)

A konvertáláskor használt eszköz elemei is befolyásolják.

Baromi egyszerű teszt. Soha nem lesz ugyanolyan minsőgű az írott cd-d, mint a nyomott gyári cd. Pedig ugyanaz az 1 és 0-ák sorozata van rajta. Ha te tárgyilagosnak nevezed a cikkeidet, és ezt az ezer eves egyszerű tényt sem látod be, akkor komoly gondok vannak


dabadab
(titán)
Blog

Aha, tehát akkor két, bitre ugyanolyan wav szerinted tök másképp hangzik?

"Soha nem lesz ugyanolyan minsőgű az írott cd-d, mint a nyomott gyári cd."

Ja, látom, megint egy szakertővel van dolgunk, aki hallott információmorzsákat, csak nem érti őket.
Az írott CD-kkel kapcsolatos egyetlen komoly reklamáció (az élettartamot leszámítva, de az más kérdés), az a pitek hosszának az egyenetlensége - ez akkor okozhat jitterhibát, ha a CD lejátszó a lemez pitjei alapján állítja elő a DAC-nak szükséges órajelet.

Vagyis itt nem arról van szó, hogy a digitális adat lenne más, hanem arról, hogy szarul van tervezve a CD lejátszó.


dabadab
(titán)
Blog

"Pont azt írtam, hogy ezek vaktesztek"

Vaktesztnek elég hibás metodológiájúak (mert nyilvávanlóan nem ugyanannak a számnak ugyanazt a masterét hallgattátok meg FLAC-ból meg mp3-ból, így nem zártátok ki az egyéb befolyásoló tényezőket, illetve konkrét számok se kerültek elő (hány szám, abból hányszor tippeltek így, hányszor úgy, stb).
Én meg láttam igazi vakteszteket, ott soha nem akart kijönni ez a különbség, ahogy a saját tapasztalatom is azt mutatja, hogy egy 320-as mp3-at nem nagyon lehet megkülönböztetni az eredetitől.


Shyciii
(veterán)

Szarul van tervezve a CD lejátszó? Tehát azt állítod mint szakértő, hogy a NAIM CD lejátszója amin anno probálgattuk a High-End Show-n, az egy szarul megtervezett fos. Igaz, hogy olyan neves mérnökök alkották, akikről valszeg fogalmad sincs (nem-nem Győzike), és évtizedek óta a szakma jeles képviselői, és kb 5mFt volt már akkor alsó hangon, de te simán leszarozod. Nyilván ők a hülyék, és te a hozzáértő :D

Nah én itt le is zárom ezt a cikket, és szerzőjét, mert ez már olyan szinten komolytalan...

[ Szerkesztve ]


dabadab
(titán)
Blog

Köszönöm szépen ellenérvekben és technikai részletekben gazdag véleményedet és ezennel felteszlek a polcra a többi önjelölt audiofil szakértő mellé, aki mindent mindenkinél sokkal jobban tud, de senki sem érdemes arra, hogy ezt a tudását megossza vele.


Callisto
(őstag)

Master az ugyanaz volt, viszont nem olyan vakteszt természetesen, hogy most A/B kapcsolgatás meg hasonlók. Csupán akik eddig jöttek hallgatózni (számban sem nagy tizennéhány ismerős) és én lejátszottam nekik néhány számot vegyesen MP3 és FLAC beleértve pár számot mindkét formátumban, mindnek feltűnt, hogy egyik szebben szól, mint a másik. Fogalmuk sem volt senkinek, hogy éppen milyen formátum szól, de amire mondták, hogy szebben szól, azok voltak a FLAC-ek.

[ Szerkesztve ]


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

Nem azt mondtam, hogy kamu FLAC, hanem hogy sokszor az szokott lenni. Ebben persze könnyebb beletkötni. A mondandóm másik felét kihagytad: a master is számít. FLAC és WAV között semmi különbség nincsen, bitre ugyanaz, csak az előbbi tömörítve van. Ha mégsem ugyanaz az eredmény, akkor a master (forrásanyag) különbözik.


arn
(félisten)

Összefoglalva elmondhatjuk, hogy nem érdemes az említett üzletben 75 centi USB kábelért 70 ezer forintot kiadni, mert semmivel sem fogunk jobb hangot kapni, mint a DAC-hoz gyárilag csomagolt noname USB kábellel, és nem kell félnünk a bithibás lejátszástól sem, ha lesz bithiba, akkor azt sűrű pattogás kíséretében fogjuk hallani.

en akkoris hallok ket usbkabel kozott elterest usbs dacal... az arral gyakran nem latok osszefuggest (ez dacoknal is elofordul), de mashogy szol.

(#30) lezso6: adatszinten persze, hogy nincs elteres, viszont az proci/oprsz, etc aktualis terheltsege befolyasolhatja a kimenet pontossagat, amikor lejatszod. epp, mint ahogy mashogy szolhat ket bitperfect lejatszo is. az egesz szamitogepes audiolejatszas olyan, mint a lotto, nem tudod, hogy mit kapsz az usbs kimeneten, hiaba usb-usb.

a hifistak kaptak egy ujabb jatszoteret maguknak, hogy mibe lehet olni a penzt, es keresni az arany gralt :)

[ Szerkesztve ]


#90088192
(senior tag)
Blog

Ezt egyszeruen le lehet tesztelni, marmint hogyan szol ket egyforma tartalmu CD, berakod oket a lejatszoba, es meghallgatod. A gyari nyomott CD sokszor nehezebben olvashato mint az irt, Ez viszont sajat tapasztalat.
Amire O gondol, hogy ha szarul irod akkor szarul fog szolni hiszen egy regebbi 1bit DAC-os lejatszoban nincs puffer, es ha CD hibajavito algoritmusara van bizva a dolog akkor igen csak problemas lehet az irott CD(Ez is sajat tapasztalat, ezert irtuk az Auido CD-t max 4X-esen).
Az elso dolog, ha mar 2 dolgot hasonlitunk osssze akkor a tobbi resznek konstansnak kell lenne, na most az egyikotok valami hifishown High end Cuccon hallgatott szarul irt CD vs Gyari cd, mig MI teljesen atlagos korulmenyek kozott JO MP3 es JO FLAC.
Na ebbol konkluziot levonni eleg nehezkes...De valakiknek Sikerult :)

Ezt az egeszet nekem anno az AC 97 hangkartya inditotta el, amikor fejhallgaton hallgattam nem volt egetveroen rossz, aztan raengedtem egy 2X100W-os rendszerre, es nem ertettem mi a baj eloszor. Aztan adtam ala egy SB Live kartyat es megertettem a kulonbseget, kb 3 mp alatt, es ekkor meg a 192 bites mp3 jo volt. Ezek utan a rosz minosegben levo MP3 fajlokat kezdetem lecserelni FLAC ra (JMJ rajongokent megertitek remelem), es erdekes modon megduplazodott a hallhato hangszerek szama, es hirtelen olyan dolgokat hallotam a Zeneben amit azelott NEM. De nekem kimaradt a 320kbit MP3 igy NEM tudok arrol velemenyt mondani sajnos.


SaGaIn
(senior tag)

Amikor valaki egy vitában elkezd tekintélyekre és tekintélyelvre vagy árakra hivatkozni, na akkor lesz egyértelmű hogy kifogyott a tényszerű méréssel ellenőrizhető érvekből, és nem tudja pontosan hogy működik az az eszköz amiről beszél...

Ha veszel két bitre egyforma cd-t és két jól működő cd olvasót, legyen az egyik 3millió a másik meg 4000 Forint a két forrásból bitre ugyanaz a waw készül.
Hogy mást hallasz az nem digitális jeleknél kezdődik, hanem a DA átalakítón, az erősítőn és (jól árnyékolt vezetékek esetén) a hangszórón múlik semmi máson.

Itt azt állítják a szakemberek hogy két bitre azonos wavból grabbelt 320-as mp3 vagy 320-as aac és Flac között ugyan azon az eszközön nem hallani a különbséget. Ezen lehet vitatkozni de tekintéllyel érvelni felesleges.

Saját tesztem alapján tesztoldalról letöltött mp3 és flac között éreztem némi különbséget, viszot az AAC és flac között nem tudtam különbséget tenni egyszersem.

AMDFan örülnék neki ha kibővítenéd a tesztet legalább az aac és lehetőség szeint az ogg formátummal is. Kiváncsi lennék, mennyi a különbség ugyan azon a bitrátán mp3-ogg-aac között a Flachoz képest. Az aac-t személy szerint jobbnak érzem.

Más mi van akkor ha a nem legnagyobb biten csinálsz változást hanem csak egyel arrébb rakod az "1-est"?
Mert a jittler korrekció valós dolog és egy rossz olvasásánál (hibás/karcos cd) megpróbálja kitalálni mi lehetett ott és általában úgy van megírva hogy nem csinál ilyen pattogást

[ Szerkesztve ]


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

Ja, hát szoftver szintjén igen, random lehet a dolog. :K

Nálam eleve nincs USB, optika van. De a DAC-ban amúgy is van anti-jitter, szóval probléma megoldva. :D Hifit pont ezért utálom, vallási fanatizmus egy bizonyos szintről. Persze maga az audio eleve nem egy exakt valami, a nagy részét nem tudjuk számszerűsíteni, de pont ezért előbb bízom meg egy profi hangmérnökben, aki ezzel dolgozik, mint egy hifistában, aki csak vásárol.


arn
(félisten)

rengeteg buktatoja van a szamitogepes lejatszasnak egy bizonyos szint felett, sok user jobban jarna egy spdif kimenettel vmi "buta" eszkozon, nincs oprsz, ami beledisznozzon a kimenet pontossagaba. en kb a 90es evek ota kotom gepre a hifit, de baromira megcsomorlottem az egesztol, katyvasz az egesz. az ilyen tobbszaz euros usbs kartyak csodavilagaba meg eszem agaba sem volt belemenni.


arn
(félisten)

a digitalis audiotransporton tobb elcsuszhat, mint mogotte - ha ott szetcsuszik idoben, megette a fene.


SaGaIn
(senior tag)

Ezt fejtsd ki, mert ez igy csak puffogtatás, ha végén bitre ugyan azt a file-t kapod mi csúszhat el...

Ha van két gépem két különböző szobában, és az egyiken lejátszok egy Waw-ot és a digitális adatfolyamot kilököm hdmi portra, és azt egy kábelen átviszem a másik géphez, ott pedig egy hdmi-t fogadni képes digitalizáló kártyával waw-ba legrabbelem, akkor a két file bitre meg kell hogy egyezzen.

[ Szerkesztve ]


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

Kell exkluzív ASIO / WASAPI aztán meg van oldva, hogy más ne pofázzon bele a dolgokba. D szvsz tök felesleges az ilyen nüanszokkal foglalkozni, ez már a kényszerbetegség kategória. Sokkal fontosabb például a szobaakusztika, amit 99% telibe szokott kakkantani.


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

Jitterre gondol szeirntem. Annak elég fájdalmas hangja tud lenni.


AMDFan
(addikt)
Blog

Más mi van akkor ha a nem legnagyobb biten csinálsz változást hanem csak egyel arrébb rakod az "1-est"?
Mert a jittler korrekció valós dolog és egy rossz olvasásánál (hibás/karcos cd) megpróbálja kitalálni mi lehetett ott és általában úgy van megírva hogy nem csinál ilyen pattogást

Szándékosan a legnagyobb helyiértékű biten változtattam, mert az hallható. Minél kisebb helyiértékű biten történik hiba, annál kevésbé, vagy egyáltalán nem hallható a jelenség, de ha hallható, akkor mindig valamilyen anomáliát fogsz hallani, tehát pattanás, sercenés, ilyesmi. Ráadásul nagyon ritka az hogy USB Audio esetén bithiba lépjen fel, ha pedig tömegesen lép fel bithiba, rossz kábel vagy rossz csatlakozó miatt, akkor egy szakadozó hallgathatatlan valami lesz az eredmény.

AAC-t és OGG-t megnézem majd ha lesz időm. Ritka formátumoknak tűnnek számomra. De amúgy Te is megnézheted, az Audacity egy ingyenes és könnyen kezelhető szoftver ;)

[ Szerkesztve ]

üzenetek