Villámolvasás - Tudomány, oktatás fórum

üzenetek

hozzászólások


Steelheart
(senior tag)

Hát nemtom, gondold csak meg, mennyire hozna drámai változást az életedben, ha hipergyorsan olvasnál. Könyveket, rendesen tanulni való tananyagot úgy úgysem érdemes, ezekután még marad pl. a net és az újság... Hát hozhat változást, de nem drámai mértékűt, véleményem szerint.

[Szerkesztve]


_Volkovy_
(nagyúr)
Blog

Érdekes viszont, hogy pl Himnuszt, Szózatot, sőt akár a Halotti beszédet meg még nagyon néhány szövegre, amit évekkel ez előtt úgy tényleg megtanultam, még ma is emléxem és akármikor fel tudnám mondani szép hangsúlyozással.

Ez nem érdekes, ez alap. (nak kéne lennie)


Vamp
(senior tag)
Blog

Heh sorry.

A kereső nem dobta ki a topicot. :))


Ariadne
(őstag)

Szerintem jo modszer, Agykonrollos oktatohoz jartam Villamolvasas tanfolyamra, nagyon bejott. Most mar jo ideje nem alkalmaztam, de most, hogy eszembe juttattatatok :R , ujra eloveszem. Munkaban nagyon hasznos lehet, nekem pl. sokszor kell monitoron (legtobbszor) vagy papiron nagy terjedelmu szovegeket attekintenem, a lenyeget leszurni belole, vagy megkeresni benne valamit. Az utobbi esetben mondjuk maig is hallgatni szoktam a `megerzeseimre`, ahogy vegignezem a lapokat, kiugrik sokszor, amit keresek. Szerintem hasznos, bar tanfolyam nelkul szvsz nehez lehet megtanulni. :) (Bocs az ekezetnelkulisegert, most nem tudom oket idevarazsolni.)


Bubu79
(addikt)
Blog

Biztosan tuti adolog annak, aki képes elsajátítani a technikát...
Sajna amikor próbálkoztam vele, akkor nemigen jött össze.

Annak idején a Hose Siva ( ? ) féle Agykontroll című könyvben olvastam róla, meg az alfában tanulásról is.
Az alfában tanulást gyakoroltam is lelkesen, de valahogy mire a tanulós részhez értem volna, az alfa hullámok helyét rendszerint átvették a delta hullámok ( aztán pedig már omegában jártam szvsz, mert olyan mélyen aludtam :DDD


szerk.: egy kicsit igazgattam a szöveg kinézetén...

[Szerkesztve]


navegre
(újonc)

Sziasztok! Egy újabb oldal a villámolvasásról:
[link]


bradam
(aktív tag)
Blog

Sziasztok!

Látom elég régi a téma,viszont nem rég bukkantam rá a dologra, érdekelne,hogy azóta valakinek van vele tapasztalata?:)


bok92
(addikt)

Egyéb tapasztalatokra én is kíváncsi lennék... :K


bok92
(addikt)

no, ne ilyen sokan.... :DDD


DeFranco
(nagyúr)
Blog

Mire vagy kiváncsi?


bok92
(addikt)

Például arra,hogy érdemes e a tanfolyamra elmenni?Kb 20 k lenne...
Meg,hogy valóban oly látványos fejlődést lehet vele elérni?Nagyjából ezekre.Esetleg a személyes tapasztalatod 1-2 mondatban. ;)


DeFranco
(nagyúr)
Blog

Én nem mennék tanfolyamra. Van egy nagyon jó könyv, ez, ebből az alapokat nagyon jól meg lehet ismerni. Én is ebből tanultam meg, igaz akkor még kamasz voltam, máshogy járt és fogott az agyam, de akkor nagyon tetszett a könyv szerkesztése, ritmusa, nyelvezete. Jóval olcsóbb, mint a tanfolyam, és ismerkedésnek tökéletes. Ha ezek után is érdekel, és többet szeretnél tudni, még mindig ott a tanfolyam.

Látványos fejlődés? Hát... ez a húzósabb része a dolognak. A magyar, jellemzően poroszos iskolarendszerhez szerintem egyáltalán nem passzol, nem igazán lehet vele történelemre, irodalomra, pénzügyre vagy méréstanra felkészülni, mert ott taxatív felsorolásokat, és komplett szövegrészeket kérnek. A villámolvasás pedig nem erről szól, erre szerintem alkalmatlan.

Az amerikai típusú, ismereteket integráló, problémamegoldó, projektszemléletű oktatáshoz viszont szerintem igen-igen hasznos lehet.

Nem is arról szól, mint ahogy ezt többen tudni vélték itt korábban. A gyors szóképolvasás az a gyorsolvasás, ez pedig más, talán kicsit szerencsétlenül fordítva villámolvasás. Itt sokkal inkább rétegezetten teszed magadévá az olvasott anyagot, attól függően, hogy egyáltalán mennyi információra van szükséged belőle. Van, hogy csak "ránézel" az oldalakra, van hogy már a tartalomjegyzék alapján készítesz egy vázlatot, van, hogy egyes részeket "hagyományos" olvasással el is olvasol.

Ha nagyon meg akarom magyarázni, ami kicsit erőszaktevés, akkor azt mondom, hogy a villámolvasás inkább a tudatalatti kapacitásainak segítségével is történő információbányászat egy adott anyagban. Ez persze elvisz egészen messzire, sok mindenre lehet használni, de teljes biztonsággal semmire nem tudnám rámondani, hogy na, itt biztosan működni fog.

Ez egy "puha" dolog. Nagy segítség, és tényleg nagyon jól működik, ha sikerül elsajátítani, de nem mérhető, nem igazán körülhatárolható. Tapasztalattal lehet csak megtanulni, hogy az adott egyénnél mire lesz jó és mire nem.

Amire nálam nagyon jó volt:
- iszonyat méretű lexikális tudás az agyba be, nyersen, tömörítve, aztán majd az rendezi ahogy akarja
- ebből, ha szükség volt valamire, akkor "megéreztem" egyszerűen "tudtam" hogy melyik polc melyik könyvét kell elővenni, és hol kell kinyitni, hogy ott legyen a válasz - ez most így durva, meg nagy varázslásnak tűnik, nem csoda ez, magadtól is tudhatod, hogy melyik könyvet kell levenni, itt csak valami jobban "húzza" a kezed
- az első pontból következően tök random dobott az agyam sokszor olyan tényadatokat és olyan következtetéseket, amelyeket soha nem "olvastam" ez vagy a "betöltött" anyagból volt, vagy az ottaniak egy egyenes következtetése, amit az agy magától elvégzett
- az első pontból következően néha a derült égből jöttek olyan ráeszmélések a világ dolgaira, miértekre és hogyanokra, amikről addig fogalmam sem volt ez már valahol inkább mellékhatás, mert ezzel a villámolvasással szükségszerűen fejlődik a tudatos és a tudattalan (tudatalatti) agyféltekéd közti "adatkapcsolat" és ezzel az intuitív képességeid rohamosan javulnak
- sorolhatnám még napestig, de nem akarom ajnározni, mert még gyanús lesz

Viszont ha épp felelés közben kellett előhúzni egy évszámot... na ott teljes csőd. Nem mindenre jó. Nem marhaság, valós dolog, kell hozzá egy attitűd, mert "hinni" kell benne (ez a hit nem az a hit, de nincs rá a magyarban jobb szó, talán az, hogy "elhinni hogy működik") ha valaki nyitott ezekre a dolgokra könnyen megtanulja. Van akinek bejön, nekem sokat adott, de persze van akinél ilyen-olyan okból nem gyerebe.

Van még kérdés? :)

szerk: ja, még mindig nem mondtam el mindent, mert ott van még a már említett vázlatkészítés, a mindmap, és a különböző források ütköztetése, mint módszer, amik sokkal realistábbak a fent leírtaknál, kiváló vázlatkészítési és szintetizáló technikák.

[ Szerkesztve ]


bok92
(addikt)

Huu hát köszi ezt a tartalmas összefoglalót!! :R
Egyre jobban érdekel ez a téma.Olvasgattam már itt ott különféle véleményeket, és összességében mindenhol pozitívan nyilatkoztak róla.Persze a gyakorlás elengedhetetlen ehhez...A könyvbe már belenézegettem,de szerintem elmegyek a tanfolyamra, mivel voltak olyan részek amelyek nem voltak teljes mértékben világosak...
Főleg államelméleti, jogi, politológiai ismeretekre lenne szükségem,amit remélhetőleg ez a módszer megfog könnyíteni. :B
Annyi kérdésem lenne még , hogy a nyelvtanulást mennyire könnyíti meg?Pl: egy szótár tartalmát mekkora hatásfokkal lehet megtanulni?
Meg, az az információ amihez a villámolvasás során szereztél , milyen hosszú ideig marad meg?Vagy érdemes az adott könyvet meghatározott időközönként újra elolvasni? ;)

[ Szerkesztve ]


Louro
(őstag)
Blog

Nem vicc, de most voltam a párommal hétvégén tanfolyamon. Könyvet olvastam, többször is. A könyv valóban jó alap, de ha kérdésed van, max a fórumok maradnak, ami kapcsán vagy kapsz választ vagy nem.

A tanfolyamon rengeteg extra dolgot mondanak, ami a könyvben nincs. Pl. a "radaroldalt" nem szükséges látni, elég, ha teljesen látod az oldalt. Az elmetérkép pl. könyv alapján nem ment, de egyelőre furcsa, de megprbálom használni.

SZerintem 20k-t megér, ha elszánt vagy, de nem szabad feladni 1-2 próbálkozás után.

És még egy infó: Nem 2 perc alatt lehet kiolvasni egy lexikont!!!! A rendes olvasási idő kb. tizedére csökkenhet. Nem megváltani akarja a világot a villámolvasás! De azért nem mindegy, hogy egy 300 oldalas könyvet 1-2 nap alatt olvasol el vagy 2-3 óra alatt. Szépirodalmat pedig nem ezzel kell olvasni a jövőben sem.

Részemről ennyi. Szerintem, aki nem zárkózik el, nem befásult, öreg fa - ezt értsétek jól -, annak érdemes egy próbát tennie.


jerry311
(nagyúr)

Najo, egyszer mar voltam itt a topikban jo regen, akkor vegul reszemrol nem lett folytatasa.
Most megrendeltem a Sheele fele konyvet. Meglatjuk mi lesz belole. :))


Jim-Y
(veterán)
Blog

és a gyorsolvasásról/hoz hol lehet anyagot találni? Nekem ez a villámolvasás nem szimpi, ám a "bandzsítva" olvasás, amit a többiek is írtak érdekelne. Az is eléggé felgyorsítja az olvasást, és azzal még talán esélyem is van felfogni a nézetteket:D


bok92
(addikt)

Elméletileg ez egy jó könyv:[link]
De ha csak beleakarsz olvasgatni, akkor a gugli csodákra képes... ;]


Jim-Y
(veterán)
Blog

:R


DeFranco
(nagyúr)
Blog

Nyelvtanulás: jó példa. Egy szótárat megtanulni? Hát... azt nemigen lehet, erre alkalmatlan.

Amire viszont alkalmas, az a következő:

1: Ha foto-olvasod a szótárat (nem tudom mi lenne erre a jó magyar szó) akkor annak tartalma bekerül a tudatalattidba és adott helyzetben egész jó aránnyal "dobja ki" neked a megfelelő szavakat, sőt, adott esetben azok szinonímáját is. Persze ez is "puha" dolog, vagy dobja vagy nem dobja, sok mindentől függ, de ártani nem árt, és kezdőként is érezhető a hatása.

Megvan ennek a folyamata, hogy miért és hogyan történik. Egzakt fogalmakkal és adatokkal nem lehet alátámasztani, itt még az orvosi értelemben vett agykutatás sem tart, éppen ezért a magyarázat is rengeteg elvont fogalmat, metaforát használ. Ha meg kellene magyaráznom, csak így tudnám.

2: Ha adott esetben analóg szótárazni kell - és ez ma már okostelefonok mellett elég ritka - akkor a konkrét szó megtalálásában sokat segít. Ez az, amit ez előtt írtam, az, hogy húzza valami a kezed. Megtalálnád amúgy is, csak így jóval gyorsabb, mert valahol mélyen még azt is pontosan tudod, hogy az oldalon belül hol helyezkedik el a keresett szó. Sok esetben volt olyan is, hogy egy sokkal jobb szinonimát találtam a keresés közben. Egyszerűen csak valahogy odavonzotta a tekintetem.

Mennyi ideig marad meg? Véleményem szerint korlátlanul. Én úgy gondolom (és ezt nem én találtam ki természetesen) hogy az emberi agy kapacitása ilyen szempontból végtelen, az életben megtapasztalt összes dolog / élmény / információ tartósan megmarad az agyban.

Amik itt a lényeget jelentik, azok a szinapszisok. Minden információ minden emlék, minden adat az agyban az agysejtek meghatározott kapcsolata útján tárolódik, ezek a szinapszisok. Ez tudtommal tudományos tény. Ezek a szinapszisok, "ösvények" örökre bevésődnek az agyba, tehát többé-kevésbé bármikor előhívhatóak elméletben. Valahol a villámolvasás és az agykontroll erről szól. Természetesen ez csak elméletben működik így, mert ezek a szinapszisok idővel "elhalványulnak" (bár léteznek) vagy annyira "hátra" kerülnek (be a jobb agyféltekébe) ahonnan csak a megfelelő módszerrel és / vagy intuitív úton kerülnek elő. Ennek az az oka, hogy az agy folyamatosan defragmentál, és folyamatosan priorizálja az információkat, hiszen (bár ahogy írtam, feltételezzük, hogy az agy teljes kapacitása végtelen) a tudatos agy kapacitása véges. Éppen ezért az agy egy feltételezett relevancia vagy használati gyakoriság alapján rendezi az információkat a hátsó zugtól a rövid távú memóriáig.

Éppen ezért elméletileg nem kellene elolvasni egy könyvet kétszer, de majd látni fogod, hogy itt az "elovasás" teljesen mást jelent, mint hagyományos esetben. Fotóolvasni egyszer kell, de egy mindmapet megcsinálni, vagy "búvár-technikával" vizsgálni a könyvet többször is. Ezzel erősíted meg a kapcsolatot a tudatalattiban eltárolt információ és a tudatos agyad feldolgozókapacitása között. Ettől függetlenül a tudatalatti magától is dobhat morzsákat, de csak erre hagyatkozni nemigen érdemes, mert a tudatalattinak sajátos "logikája" van. De ez már messzire visz. :)


bok92
(addikt)

Köszi szépen! :))
Mostmár nagyon kíváncsi vagyok a tanfolyamra.2 hét múlva leírom,hogy milyen is volt...


DeFranco
(nagyúr)
Blog

Én a helyedben azért először könyvből próbálkoznék. Felesleges kiadni 20k-t ha egy óra után azt mondod, hogy ez neked nem jön be...


bok92
(addikt)

Múltkor a könyvtárban már beleolvasgattam,és az alapján jónak tűnt a könyv.De majd jövő héten meg is veszem. :)
A tanfolyamra meg szerintem elmegyek, mert magamat ismerve, tudom ,hogy kérdések hada fog megfogalmazódni bennem, és ha már ott az oktató, majd válaszol rá...:DDD A tanfolyam költségeit pedig szerencsére tudom fedezni ösztöndíjamból...
Egyébként voltam már hasonló tanfolyamon pár éve, csak az jobb agyféltekés rajzolás volt, és lehet,hogy megtudtam volna könyvből tanulni, de maga a társaság, és a hangulat miatt kár lett volna kihagynom...

[ Szerkesztve ]


DeFranco
(nagyúr)
Blog

Nekem sajnos már nincs meg a könyv, pedig ez volt az első saját pénzből vett saját tulajdonú saját elhatározásból vásárolt könyvem.

De aztán kölcsönadtam, és nem került vissza... :(


bok92
(addikt)

Sajnos ilyen előfordul... :(


bok92
(addikt)

Nos véget ért a 2napos tanfolyam.
Eléggé vegyesek az érzéseim.
Az első nap még naggggyon lelkes voltam.Megbeszéltük,hogy miről szól ez az egész, fotóolvastunk is 2 könyvet.Viszont a 2.napon mikor az aktiválásra került sor, amitől nem voltunk elragadtatva.
Ha nem is egyfajta varázsigére, de valami spécibb módszerre számítottunk, erre meg nagyjából arról szólt az egész,hogy a könyvet 1-2 óra alatt átlapoztuk, meg közben elmetérképet rajzoltunk. Majd ezt követően olvasási tesztet töltöttünk ki, ki ilyen ki olyan eredménnyel.
Ennek ellenére még lelkes vagyok, mivel ezután bementem egy könyvkereskedésbe, és legszívesebben minden könyvet fotóolvastam volna. :DDD
Bízok benne,hogy idővel jobb lesz, főleg s vizsgákra való felkészülésben.
Azt tervezem,hogy a tananyagot minden héten fotóolvasom, ami csak pár percet vesz igénybe, viszont a hajrában remélhetőleg lényegesen könnyebb lesz. :B
Szóról szóra nem igazán lehet így tanulni, meg a szótárakat sem, igaz utóbbi nem lehetetlen.Habár ott csak spontán aktiválás lehetséges, tehát beszélgetni másokkal az adott nyelven vagy filmet nézni, úgy lehetne tudatosítani az újonnan megtanult szavakat.Furcsa módon az oktató ajánlotta a regények olvasását is...
Ami viszont még tetszett,hogy számítógépről is simán lehet olvasni, ultrabrutál sebességben.Más kérdés,hogy mennyi marad meg...
Röviden ennyit.
Érdekes volt, csak fura meg szokatlan ez az egész.

[ Szerkesztve ]


DeFranco
(nagyúr)
Blog

Kb. ezt mondtam én is előre :) (ingyen) :D

Kísérletezgetni kell vele, a könyvet nagyon ajánlom, olvasd el legalább egyszer (még rendesen :D ) aztán meglátjuk mennyire fog meg. Az aktiválás nem varázsige, ha varázsige lenne, akkor lenne csalás. Időt így is rengeteget nyersz vele, a megértésed sokkal-sokkal jobb lesz, mint előtte volt, de dolgozni ettől még kell vele. Ezt viszont egy határozott alappal, és nem utolsósorban tudatosan és strukturáltan teszed.

Ezért mondom, hogy ez nem egy varázslat, ez egy technológia. Van benne cseppnyi "misztikum" és valahol meredekebb dolgok előszobája, de ahogy írtam is, kemény logikai alapokra épül, és ez a jó benne. Emészthető, és működik.


bok92
(addikt)

Hát igen... :B
Na annyi,hogy legalább az elmetérkép készítésről meg a pc villámolvasásról tudtam meg infókat, de a többi a könyvből megtanulható. :K Ja meg szó esett az újabb villámolvasás könyvről, ami jelenleg csak angol nyelven jelent meg.Nagy változás nincsen az eredetihez képest, szinte csak annyi,hogy a sebesolvasás belekerült az aktiválásba...
Viszont a tanfolyamon használtunk a : Allan Pease, Barbara Pease: A testbeszéd enciklopédiája című könyvet.Ezt ajánlom mindenkinek, mert tényleg nagyon jó! :))


Polarstar
(nagyúr)

Használja valaki ezt az oldalt??


Teasüti
(nagyúr)
Blog

Most találtam rá én is. Februárban megyek tanfolyamra, a házi villámolvasás tanfolyamnak meg a közepén járok épp.
Elvileg már ismerem a lépéseket, bár sikerem még nem volt vele.

Kíváncsi lennék pár egzakt dologra, amire nem kaptam választ a könyvekből.
Pl. a fotó-fókuszhoz kevés nekem az instrukció. Ha divergáló szemekkel nézem a könyvet, akkor a fókuszból is kiesik a szöveg és a nyakamat rá, h periféria ide vagy oda, de homályos katyvaszt nem fog megérteni a tudatalattink.
Ha meg nem divergálom, akkor fókuszba tudom hozni, de akkor az meg ugye nem fotó-fókusz. :U
Egyedül sztereogrammoknál sikerült közelbe hoznom a fókuszt divergáló szemekkel, mivel ott egy értelmes ábra keletkezik a képsíkokból, ha jól illeszted őket össze és csak annyi a dolgod, h fókuszba hozd az ábrát.
Na de ha egy normális látképet nézem párhuzamba állítva, akkor ott csak halandzsát látok (szöveges analógiával élve) és ha nincs értelmes kép, akkor a halandzsát fókuszba se tudom hozni. Vagyis egy könyvnél (meg semmi másnál sem a sztereogrammokat leszámítva) nem tudom elválasztani a fókusztávolságot és a konvergencia pontot egymástól (értsd: olyan messze fókuszálok, amilyen messze nézek).

[ Szerkesztve ]


mateglaj
(tag)

Sziasztok! :)

Történelmet, nagy részben évszámokat és összefüggéseket mennyire lehet hatékonyan elsajátítani villámolvasással?
Előre is köszi.:)


ACR911
(csendes tag)

Kedves Fórumozók!

Paul R. Scheele Villmolvasás c. könyve került a kezembe, ezért idejöttem, hátha ti többet tudtok, mint én. Hátha meg tudtok erősíteni abban, hogy nem egy ordas nagy kamu az egész. Eddig annyit láttam, hogy többet hisztek el, mint én.

A könyvnek a 40. oldalánál tartok, ez kb a negyede (168 oldal mindenestül). Eddig ez egy Amway szintű agymosás, a manapság is trendi "változtasd meg az életed, kezdj el igazán élni" hazugságsziruppal jó bőven leöntve.

Azért szólok hozzá, mert az eddigi 50 hozzászólás írói között voltak, akik már olvasták a könyvet, de senki nem hangsúlyozta ki, mekkora szélhámosság ez az egész. Már ami a fogalmazást illeti, a könyv tartalmát, és ígéreteit.
Kezdjük a szerzőnek azzal a beismerésével (amivel a hagyományos iskolákban megszerezhető tudást kívánja becsmérelni), hogy "A vezetés és diplomácia tudományát a játszótereken sajátítottam el.." (16. oldal, 1995-ös kiadás) Ez a beismerés azt hiszem magáért beszél. Igen komoly szerzővel van dolgunk.

Nem biztos, hogy mindekinek kiüti a szemét a hazug fogalmazásmód, de ha valaki elment MLM bemutatókra, hallott ilyen előadókat yt-on vagy máshol, próbálták már meg beszervezni ilyen helyekre esetleg és hallott ismertetőt, annak ismerősek lehetnek ezek a szólamok. Ez a könyv telis tele van ilyesmikkel, minden oldal a 40.-ig szinte csak erről szól, ugyanazokat a "jobbá akarod tenni az életed? Igen? Akkor a villámolvasást használd, ha elég bátor vagy." szintű szövegekkel. Persze, találtam benne 3 értelmes és megfogadható mondatot, és van benne egy alapvető felismerés: az a félelem, amire épít az egész könyv, hogy túl sok az információ, sokaknak túl nehéz benne eligazodni, senki nem tud elolvasni mindent amit szeretne. És erre felépítettek egy üzleti struktúrát.

Itt minden erről a társaságról, erről az üzletről szól: Learning Strategies Corporation munkatársai a tanárok, nekik szól a köszönetnyilvánítás, név szerint kiemeleve őket, és a könyvben felhozott példákban is ők szerepelnek, kivétel, név és ellenőrizhetőség nélkül. A szerző maga a vállalat alapítója. Gusztustalan, már a köszönetnyilvánítás vége is:" Végül köszönetet szeretnék mondani Neked, kedves olvasó, hogy felismerted magadban az erőt, aminek a segítségével szinte minden vágyadat elérheted." Kérek mindenkit, hogy ha ilyesmit olvas, szólaljon meg benne a vészcsengő!

Van a modern emberi léleknek egy bugyra, ami naiv és aminek kiaknázására rátelepedtek bizonyos üzletágak. Ilyenek a marketing (kereskedelmi reklámok), a vallási szekták (Hit Gyülekezete, ATV és Németh Sándor), az MLM cégek és hálózatok (Amway és társai), a motivációs előadók és trénerek (Szabó Péter és társai), a sztárdiéták és az Agykontroll. Az Agykontrollon belül van a villámolvasás (angolul: Photo Reading, védjeggyel ellátott kifejezés).
Ezek a vállalkozások arra épültek, hogy megmutassák nekünk a titkos, de valójában könnyen elérhető siker útját, a mindannyiunkban meglévő egyéniség és siker kibontakozásának útját.
Ezek a vállalkozások arra épültek, hogy féligazságokkal becsapjanak minket. Mindegyik túl van árazva, és inkorrekt. És sokkal több szenny bújik meg a háttérben, mint ami először látszik.

A könyv első 40 oldala a hangzatos, "megváltoztathatod az életed" szólamok mellett példákkal van teli. Ezek a példák a villámolvasást már kipróbált tanulók példái, név és bármiféle ellenőrizhetőség nélkül. Nem tudunk mást tenni, mint elhisszük őket. Vagy nem.

Érdekesség, hogyan alapozza meg a könyv a villámolvasás létezését történeti példán keresztül:
"Tények sora bizonyítja, hogy valóban lehetséges ilyen szellemi teljesítmény, és ezt a módszert sokféle, változatos területen használják és használták a katonai kiképzéstől és harcművészetektől kezdve az ősi vallási hagyományokig." - 15. oldal. Ennyi. Ezek voltak a példák. Meggyőző, ugye? :D Hű, katonai kiképzés, meg vallási hagyomány... Ugyanmár. Nevetséges ilyet leírni. Még csak földrészt sem nevez meg, ahonnan a vallási hagyomány származna, vagy a katonai kiképzés. Fogalma sincs róla, csak odaírt valamit.

A módszer felvázolása szerint 5 lépésből áll: 1. felkészülés. 2. Előzetes áttekintés. 3. Fotóolvasás. 4. Aktiválás. 5. Sebesolvasás. Ez így a villámolvasás, így egyben, magyarul. Ez eltarthat jó sok ideig is, mivel az utolsó lépés, a Sebesolvasás a könyv szerint: "A sebesolvasás alatt gyorsan végigviszed a tekintetedet a szövegen, az elejétől a végéig. Erre annyi időt szánsz, amennyire szükséged van." -38. oldal. Tehát ez nem 5 perc.

Nézzük meg mekkora hazugságokat állít a könyv ezzel kapcsolatban: "Kollégám villámolvasással olvasta a vetített anyagot, körülbelül harmincoldalas másodpercenkénti sebességgel (ez több, mint 690.000 szó percenként). Ezek után 75%-os megértési eredményt ért el." -31. oldal. Az angol verzióban ez alatt nem azt a villámolvasást érti, amit én egy bekezdéssel fentebb leírtam, hanem csupán a 3. lépést, a fotóolvasást. De ez akkor is hazugság. A számunkra a könyv szerint "elérhető" normál szint az 1 oldal/1 perc, ami 25.000. szó. Ehhez képest a 690.000? Ez még Will Huntingnál is magasabb szint, aki ugye a Good Will Hunting c. ismert film csodagyereke. Tényszerű hazugság ez a példa, ha a könyv módszerének ismeretében visszaolvasom.

A fenti hozzászólásban [link] DeFranco jól elmagyarázza mik az elérhető képességek ezzel a villámolvasással. Hol van ehhez képest a 690.000 szó/ perc? Sehol. Nettó hazugság.

Többeteket zavarta, hogy milyen hatással lesz a villámolvasás a rendes olvasásotokra is. Elvileg megtartod szokásos olvasási módodat is. - 35. oldal.

A 19. oldalon leírt tudományos fogalmak szerintem annak hangzanak tudományosnak, akik az égvilágon semmit nem tudnak erről a témakörről. Minimum nem szakmai színvonal, ellenőrizhetetlen és a tudományos nyelvezet egyáltalán nem egységes. A 21. oldalon van egy magyarázó szövegdoboz, idézem a tartalmát:"A könyvben többnyire "tudatostól eltérő elmét" emlegetek. Ez a fogalom a belső tudat, paratudatos és tudatelőttes kifejezésekkel felcserélhető. Néhány szerző a tudatalatti vagy tudattalan kifejezéseket használja hasonló fogalmak leírására."

Ne legyetek hülyék. Ezek a fogalmak egyáltalán nem ugyanazt jelentik! Az, hogy a szerző teljesen random, jelentésüktől eltérően használja őket, csak azt mutatja, hogy fingja sincs, miről beszél valójában.

A könyv szóhasználata egyébként esetlen, sete-suta. Pongyola. Nem ismeri az odaillő szavakat. Amikor az élet megváltoztatásáról beszél, akkor például azt írja: "az élet dolgairól kialakult hitrendszeremet vagy viselkedésemet" kell megváltoztatni. Hitrendszeredet? A "hozzáállás", "szokás" szavak sokkal idevalóbbak lenének. Ezen kívül már beszéltem a szakmai nyelvezet teljes hiányáról. Úgy hivatkozik tudományos fogalmakra, és úgy használja őket, hogy láthatóan nem ismeri a jelentésüket.

Zárásul jöjjön az egyik legundorítóbb részlet a könyvből: "Tarts emlékezetedben ezt a forgatókönyvet még néhány percig! Ízlelgesd az ezzel járó érzést: az alapos tudás örömét! Élvezd, az idő-, pénz- és örömtöbbletet, amit az olvasás hoz az életedbe! Hát nemcsodálatos?" - 28. old.

Mérhetetlenül undorító szemfényvesztés: hazug ígéretek, hazug példákkal alátámasztva. Csak úgy ömlik belőle a szenvedő, balfasz, boldogtalan kisemberek életmegváltó óhajára rezonáló marketingszöveg.

"LESZ PÉNZED, IDŐD, BOLDOGSÁGOD!!! Csak vedd meg a könyvemet. Csak olvasd el. Aztán gyere el a tanfolyamomra is! Anélkül nem ér semmit. Így írtam meg a könyvet." - ezt persze nem írta bele a könyvbe....

A könyv 90%-a vegytiszta hazugság eddig. Mind megfogalmazásában, mind példáiban, mind tartalmában hazug ez a könyv.

Alig várom, hogy a módszert megismerjem.

A könyvben találhatóak valódi meglátások is, pl.: nem kell mindent egy sebességgel olvasni vagy "Azt várjuk el, hogy egyszeri olvasásra mindent felfogjunk" (19. old), a könyv átfutása és a struktúrájának megismerése segíti a megértést (36.old), létezik "sikertől való félelem" (33. old) és a halogatás egy káros szokás (34. old). De ezek az elszórt értelmes gondolatok igazán ritkák.

Összegzésképpen: hazug és álságos könyv, mindenki nagyon nagy figyelemmel és szkepszissel forgassa!
Kíváncsi leszek, mi vár még rám, milyen lesz a módszer. De az ilyen bevezető után nem várok sok jót.

Mindenki gondolkodjon el azon: ha ilyen jó lenne ez a módszer, miért nem vezették már be a középfokú oktatásban vagy a felsőoktatásban?

A 20 EZER FORINTOS VILLÁMOLVASÁS KÉPZÉSEN VALÓ RÉSZVÉTELTŐL MINDENKIT ÓVA INTEK!!!

Először olvassátok el a könyvet, mert azt tanítják ott is! Könyvtárból kölcsönözzétek ki. Olvassátok el. Ellenőrizzétek le amiket írtam, lássátok ti is a szemfényvesztést. Minden sorát kétségekkel olvassátok, beleértve a bibliográfiát is! Eddigi tapasztalataim alapján majdnem minden sora hazugság.
Pacsi :)

[ Szerkesztve ]


ACR911
(csendes tag)

Nos, már hónapokkal ezelőtt elolvastam a könyvet. Minden oldalon van valami hazugság vagy logikai tévedés, vagy tipikus bóvli marketingszlogen. Ez a könyv egy teljesen habi marhaság, senkinek nem ajánlom az elolvasását. Teljes időpocsékolás.

Kiemelek pár részt a könyvből (Paul R. Scheele Villmolvasás c. könyve, 1995-ös kiadás), amiket vagy a legalávalóbbnak tartok, vagy a legszemléletesebb példának a szerző valódi céljairól és a módszer hibáiról:

1. 62-63. oldal: "Pozitív gondolatokkal a fejedben könnyebben alakíthatsz ki megfelelő készségeket. (...) Néhány különösen hasznos pozitív állítás a fotóolvasáshoz:
- Fotóolvasás közben teljes mértékben koncentrálok.
- Minden, amit fotóolvasok, tartós hatást gyakorol tudatalattimra, és hozzáférhető számomra.
- Vágyom a ... (itt mondd az olvasott könyv címét) könyv információjára, hogy elérjem célomat, hogy ... (ismételd el újra a célodat).
(...)
A megerősítés azokat a korlátokat is kikerüli, amelyeket tudatos részünk állít fel."

Értelmezzük egy kicsit az idézett sorokat: koncentrálni kell,;sulykolni önmagunk számára, hogy hiába nem fogom fel a fotóolvasott szöveget, az attól még bekerül a tudatalattimba; információkat akarok szerezni meghatározott könyvből, és elérni a céljaimat.

Tehát: - ne akarjunk élményeket szerezni a villámolvasással, arra ugyanis nem alkalmas, csupán információszerzésre.
- ne olvassunk cél nélkül, csakis valami meghatározott célért (micsoda amerikai személet ez, te jó ég)
- ha nem is értünk az olvasottakból semmit, győzzük meg magunkat, hogy a tudatalattinkban ott van az! (persze...)
Ez színtiszta fekete mágia, néphülyítés.
A könyv a 63. oldalon azt is leírja: "Rosszul megfogalmazott cél lenne például az, hogy »Pontosan akarok mindenre emlékezni, amit fotóolvasok«." (...) az ilyen rosszul megfogalmazott cél fölösleges csalódáshoz és sikertelenséghez vezet."

Tehát nem fogsz emlékezni mindenre, sőt, amire emlékezni fogsz, azt sem fogod valójában tudni, nem lesz ott a fejedben. Hanem az agyad mély zugaiban fog kavarogni, és azt sem fogod tudni, hogy ott van-e vagy nincs ott. Félelmetes érzés lehet, rendkívül elbizonytalanító. Én nem játszanék az agyammal így.

2. A 127. oldalon szereplő sztorit beidézem, hogy saját szemetekkel olvassátok el, mennyire "hatásos" a módszer:

"Egy végzős teológushallgatót pszichoterapeuta ismerőse villámolvasás-tanfolyamra küldte. Az olvasás és a tanulás ugyanis mindig a gyenge oldala volt, s a tanulás többnyire nyugtalanságot keltett benne. Annak ellenére, hogy kitartóan használta a villámolvasást, nem volt benne biztos, vajon tényleg működik-e nála is a módszer. Az utolsó vizsgára való felkészüléskor a villámolvasás-módszert használta mindenhez, amit meg kellett tanulnia. Mivel ez sokkal kevesebb időt vett igénybe, mint amennyit normálisan rászánt volna, kételkedett felkészültségében. A vizsga ideje alatt laza és magabiztos volt, mindvégig »áradó«, könnyed állapotban maradt. Amikor beadta a dolgozatát, szorongást érzett, nem tudta mit várhat, és produktumával kapcsolatban nem voltak túl jó érzései. Néhány nappal később visszakapta a vizsgadolgozatát, tele dicsérettel. Idézek a tanár véleményéből: »alapos olvasottság és az olvasottak remek alkalmazása«, »kitűnő«, »jó összefoglalás« és »nagyszerű meglátásaid vannak«. A tanuló először megdöbbent. Meglepődése hamarosan örömmé vált. Megértette, hogy éppen megtapasztalt képessége most már örökre vele marad."

Érzitek ezt a ragadó cukormázat a végén? Ezt a tipikus amerikai teleshop-reklám szóhasználatot és világképet? A teljesítmény-nélküli eredmény csodás ízét?

Mi derült ki számunkra ebből a fenti idézetből?
- a teológushallgató a villámolvasás után, de még a vizsga előtt ideges volt, mert a fejében nem volt benne semmi az olvasottakból
- a teológushallgató a vizsgán azt sem tudta mit írt le, mintha ő maga sem tudta volna mi árad ki belőle, csak magabiztos, jó állapotban volt
- a vizsga után pedig nem tudta, hogy amit leírt, az jó volt-e, és kételkedett a vizsga eredményében.

Tehát aki villámolvasást használ, annak fingja sincs arról, hogy mi az amit elolvasott, mi az amit ebből tud, és amit leír ebből, az jó-e egyáltalán. (És mindezt a szerző saját példájából lehet kiolvasni, ez nem az én véleményem) Mit ér az ilyen tudás?!

A szerző többi példájából is ez süt ki: mintha a villámolvasók teljesítményük után nem is értenék, mi történt velük. Ez nem igazi tudás, ez a nagy semmi. És a fene akarja, hogy az agya még erőteljesebben élje a nem tudatos életét.

3. A könyv valódi szellemisége a 117. oldalon kifejezésre jut, amikor cégvezetőkhöz szól:
"Hogyan tudod beindítani az embereidet? Vedd meg számukra ezt a könyvet! (...) A másik lehetőség, hogy villámolvasás-tanfolyamot szervezel a cégnél egy meghívott, megfelelően kiképzett oktatóval. Hívd fel a Learning Strategies Corporaions-t , hogy információt adhassunk ennek részleteiről."
Elképesztően undorító ez a marketing.

4. A 132. oldalon leírja a szerző, hogy mennyire is érti azt a fogalmat, hogy "olvasás". Ez a fejezet a szuperolvasásról szól, amikor a fontosabb részekben elmerülhet az olvasó, miután a nagy egészet már fotó-olvasta. Lássuk, mennyire alapos: "Szuperolvass és merülj le minden könyvnél, hogy olyan részeket találj, amelyek lényegesek célod szempontjából! Ennél a lépésnél a te célod előbbrevaló a szerzők céljainál."

Összefoglalásként:

Logikai hibák sora minden oldalon, nettó hazudozás, szemfényvesztés. Féltudatlan, ostoba emberek a célcsoport, akiknek a legfőbb motivációja: minél több ismeretre szert tenni minél kevesebb energiabefektetéssel. A könyvben nincsen egyetlen konkrét példa sem, ami ellenőrizhető, vagy nem a szerző és társai személyes, bemondott tapasztalatán alapul. A könyvben le van írva, hogy ezzel a villámolvasással nem lehet regényeket olvasni, mert nem marad meg az ember fejében a tartalomból semmi az ég világon.

!!! Ezt a könyvet NE olvasd el, a villámolvasás tanfolyamon NE vegyél részt, és semmiféle dologhoz ne nyúlj, ami Agykontroll-al kapcsolatos!!!

Ezt tudom ajánlani alapos olvasás és végiggondolás után. A módszert természetesen nem próbáltam ki, semmi kedvem nem volt megbolondítani az agyam ezzel a "szenzációs" módszerrel, amit egy olyan könyvben írtak le, aminek minden oldala hazugságokat és olcsó marketingfogásokat tartalmaz. Ahol ennyi a hazugság, ferdítés, átverés, tudománytalanság, látszat-komolyság, direkt marketing; ahol ennyire hülyének nézik az olvasót, ott a módszer is kamu. Mert kamuk a példák, kamu minden a könyvben.

Nincs ingyen leves, nincs teljesítmény nélkül csodás eredmény. Ezt el kell fogadni. Nem fogsz villámolvasni, meg fotóolvasni, ha nem születtél eleve ezzel a ritka képességgel. Nem leszel zseni. Ha nem hiszel nekem, járj utána, de 5 év gyakorlás után is ugyanolyan tökfej maradsz majd, és ez nem azért lesz, mert feladtad és nem fektettél elég energiát a módszerbe, ami amúgy jó. Nem, nem jó. A módszer kamu. Nem tudom veszélyes kamu-e, és lenne-e valami káros hatása a mostani olvasási értelmezésemre, ezért ki sem próbáltam.

Mindig lesznek olyan emberek, akik elhiszik az ilyen marhaságokat, szemfényvesztést és hazudozást, de azokat én sem tudom meggyőzni, hogy ne higgyenek ilyenekben.

Remélem segítettem ezzel a két bejegyzéssel, és akkor ennek a könyvnek az elolvasása részemről már nem volt teljes időpocsékolás: másokat megmentettem ettől és az agykontrolltól. :)


EmberXY
(addikt)

Elég nagy kamunak hangzik, bár most hallok róla először... Kb olyan lehet ez is, mint a jós műsorok a tv-ben, amíg van, aki fizet érte, addig meg tudnak élni az ilyen szélhámosok.
Én racionális ember vagyok, minden "para" képességet és csodát szkeptikusan fogadok, csak azt tudom elhinni, amire racionális magyarázat van. Ezzel együtt azt elhiszem, hogy a testünk korlátait ki tudjuk bővíteni az átlagosnál nagyobb mértékig, de ehhez rengeteg gyakorlás és idő kell, nem egy könyv elolvasása vagy egy gyorstalpaló, de mondjuk ~ 30-40 év egy shaolin kolostorban talán elég lehet ahhoz, hogy a tudatalattinkkal ilyesmit tudjunk művelni (a villámolvasásra gondolok, semmi hókuszpókusz), de egy átlagos ember átlagos napi rutinnal, problémákkal, főleg egy egyetemista egy átbulizott hétvége után ilyesmire nem képes.


mgergo76
(csendes tag)

Fősulin használtam és nekem működött. nem voltam mindenből ötös, de jelentősen megkönnyítette a felkészülést a vizsgákra.

Ha az a célod, hogy megtaláld a módszer hibáit vagy gyengeségeit, lelked rajta. Ettől függetlenül másnak még működhet. Aki nem hisz benne, vagy szkeptikus, az ne használja. Ahogy Henry Ford megfogalmazta: "Akár azt hiszed, képes vagy rá, akár azt, hogy nem, igazad lesz."


sentry0
(tag)

Én nem ítélkezem azok felett, akik alkalmazzák, de irgalmatlan nagy kamunak tartom.

Pár hozzáértő vélemény a villámolvasásról/gyorsolvasásról.

NASA-nak készült jelentés
Illetve két cikk az Association for Psychological Science-tól: [link_1 [link_2

Mindenkire rábízom, hogy a szakembereknek (pszichológusoknak) hisz, vagy egy random szélhámosnak.
Ha lenne bármi mögötte, akkor az évtizedek alatt bebizonyították volna már, hogy igaz. Eszméletlen sokan kutatták már ezt, de soha senkinek nem sikerült bebizonyítani azt, amit a technika oktatói állítanak.


Johnny198612
(tag)

Én nem az amerikai példányt olvastam, hanem a Lantos Mihály-féle "továbbgondolt" verziót belőle. Aláírom ez a magyar könyv nem volt annyira tolakodó, mint amilyennek leírtad azt fentebb a másikról. Gondolom Mihály rájött arra, hogy ez a fajta megközelítés nálunk inkább kontraproduktiv, mint előnyös marketing szempontból.

A könyvet elolvastam, de gyakorlatban még nem igazán alkalmaztam, csak 1-2 gyarkorlatot hajtottam végre az előttem fekvő 1000 oldalas enciklopédián :)

Annyival szállnék csak vitába veled, hogy bár magát ezt a fókuszálatlanul lapozzuk át a könyvet gyorsan, aztán majd az agyunk által észrevett random szavakat olvasgassuk fel csak, 3-4 gyors átlapozás során.. és tádám 5-ös érdemjegy valahonnan a semmiből.. ezt én is humbuknak tartom.

De mint tanulástechnika, szerintem érdemes elolvasni és ötleteket lopni belőle.

Persze van akinek magától értetődik például, hogy ha kézbeveszel egy könyvet akkor előbb átlapozod az egészet, itt ott értelmezed és miután látod hova akar, milyen köztes lépésekkel eljutni, csak utána veted bele magad az olvasásba.
Én pl. nem voltam ilyen, mikor egyetemre jártam. Valljuk be nem így tanítanak bennünket középsuliban tanulni. Ha "komolyan" futottam neki valaminek, akkor sorról sorra olvastam, próbáltam fűzni a logikai szálakat az agyamban, ahogy azok egymás után jöttek a könyvben, anélkül, hogy tudnám, h az első témakörből mennyi lesz majd hasznos az utolsó témakörnél.

Ez az "újfajta" megközelítés ad egy plussz mankót a tanuláshoz, hogy előbb mérd fel az egész könyvet, majd utána már kontextusba helyezve próbáld meg annak részleteit megérteni. Valószínű könnyebb meglátni a kapcsolatokat, mint vakon belekezdeni.

Hogy mikor alaposabban olvasod már az anyagot hagyományosan sorba haladsz és ismételsz, vagy mindegyik fejezetbe belkapsz és a felületestől haladsz az alapos értelmezésig több körben.. Melyik a jobb, ezt gondolom el lehet már dönteni a témától függően.
Én pl. ezzel a második módszerrel próbálom az enciklopédiát, hiszen úgysem tudok mindent megjegyezni belőle hosszútávon.. viszont, ha egy jó alapos átfogó tudásom lesz belőle az elég lesz nekem most.

Regényt olvasni nyilván baromság úgy, hogy előbb minden fejezetbe beleolvasol, meg megnézed mi a vége, mielőtt elkezdenéd :)

Szóval számomra vannak benne jó tippek, amik megtetszettek. És miért ne lenne érdemes 1-2 ilyen gyakorlatra rászánni 1-2 órát, mielőtt belemerülsz az adott könyvbe, valszeg segít eligazodni az anyagban.

A többi "varázslépést" nem próbáltam, a rajzolva jegyzetelés, meg random szavakat olvasgatni összefüggés nélkül... h ez mennyire válik be valójában.
Utóbbiban egyetértek Veled, hogy ez inkább ijesztő, ha működik, egyebként meg nagyobb részben bullshitnek tűnik, mint reálisnak.

[ Szerkesztve ]

üzenetek