Wetek Play - PC, mini PC, barebone, szerver fórum

üzenetek

hozzászólások


Mike88
(senior tag)

Sziasztok!
Szerettem volna egy magyar fórumtémát nyitni ennek a boxnak, de azt nem akartam, hogy ez szó nélkül történjen, ezért írtam pár szót az Openelec rendszer alapbeállításáról. Nem vagyok benne biztos, hogy jó kategória ennek a "PC, barbone, szerver", de ha azt nézzük, hogy akár Ubuntu futtatására is képes, s hogy amennyiben tuneres verziót választunk TV adás hálózaton való megosztására is képes, s ebben a kategóriában vannak az androidos miniPC-k is, akkor talán belefér.

Openelec telepíthető NAND-ra ugyanakkor bootolható microSD kártyáról is, így megtartható az Android rendszer is.

A Wetek play fórumán mindegyik op.rendszer telepítéséhez s beállításához találhatóak bemutató videók, így leginkább csak arról írnék, ami számomra nem volt egyértelmű, ill. nem tudtam meg a videókból, hátha lesz a jövőben olyan magyar tulaj, akinek hasonlóan nem az erőssége az angol, így anyanyelvén próbál megoldást találni. E2 rendszerek egyértelműek, beállításuk egyszerű, android úgy szintén, így leginkább openelec-ről szeretnék írni.
Miután megtörtént a telepítés ill. a bootolás microSD kártyáról s végigmentünk a varázslón, a System/appearance/language menüpontban tudjuk beállítani a magyar nyelvet. Alaphelyzetben csak az angol nyelv települ, a többi nyelvet, így a magyart is úgy tölti le, ezért amennyiben a listában csak az angolt látjuk, akkor indítsuk újra az Openelec-et, ha nem változott a helyzet, ellenőrizzük az internetkapcsolatot, hátha IP ütközésbe futottunk bele, stb. (Egyébként is célszerű statikus IP-t használni.) Ehhez lépjünk a system fülre, majd alatta az Openelec config-ra, s utána pedig a networkre. Itt tudjuk szerkeszteni a kapcsolatot.
Ezután kövessük végig ezt a videót, majd PC-n nyissunk egy böngészőt. A címsorba írjuk be a box IP címét, majd :9981 portot (pl. 192.168.0.101:9981) Ezután ha entert ütöttünk, betölt a TVheadend beállítás panelje. Amennyiben nem statikus IP-t használunk, az IP címet megtudjuk nézni a Rendszer menüpont alatt található rendszer infó-ban.
Katt a Configuration fülre, majd a nyelvnél adjuk hozzá a magyar nyelvet, ezután a kattintsunk a save configuration-re (ez fontos, erre figyeljünk, hogy mindig, minden műveletet menteni kell, minden beállítási fülön elérhető egy save gomb, amit minden változtatás után eszközölni kell, különben olyan, mintha nem csináltunk volna semmit).
Ezután menjünk át a DVB Inputs fülre, Itt láthatjuk a tunereket (én DVB-S2 tunert használok, ez esetben ugyebár 2 tuner van), elsősorban erről tudok írni, így a továbbiakban DVB-S2 tunerre vonatkozó beállításokat fogom leírni.
Láthatsz adapter0 és egy adapter1 "mappát" (dev/dvb/adapter0). Ha a két F csatlakozó veled szembe néz, akkor a bal oldali (a szélső) az adapter1, a jobb oldali (a belső) az adapter0. Ez konfigurációnál fontos, hogy tudd melyik bemenetre mit kötöttél.
Amennyiben a mappa alatt lévő mappára kattintasz (Avalink AVL6211...) akkor jobb oldalt megjelenik egy beállítási panel. Itt tudjuk többek között azt beállítani, hogy használunk-e DiseqC kapcsolót vagy sem, s itt tudjuk bekapcsolni, aktívvá tenni a bemenetet. Állítsuk be nekünk megfelelően, de ne tegyük aktívvá egyelőre. Majd amennyiben DiseqC kapcsolót használunk, akkor ezután menjünk át a Network fülre. Itt katt az Add gombra, majd a listából válasszuk a DVB-S-t, s ezután network névnek adjuk meg a beállított műholdak nevének egyikét pl. Astra19, majd Pre-defined Muxes-nál válasszuk ki pontosan, hogy mely műholdról s pozícióról van szó. Ezután katt a create-re. E szerint adjuk hozzá az összes általunk beállított műholdat. Alaphelyzetben ez a szerencsétlen lekeresi automatikusan az adott műholdakon a frekvenciákat, s azon talált csatornákat. Ha ezt szeretnénk elkerülni, akkor a már hozzáadott műholdak mellől szedjük ki a pipákat, s mentsünk. Majd lépjünk vissza a TV adapter fülre, most aktívvá tehetjük a bemenetet s amennyiben a korábbiakban beállítottuk, hogy használunk valamilyen diseq kapcsolót, akkor az Avalink mappa alatt, már nem azt látjuk, hogy universal LNB, hanem azt pl. hogy 4-port switch, attól függően mit állítottunk be. Kattintsunk erre, majd a jobb oldali panelen állítsuk be, hogy a fejkapcsoló melyik bemenetére melyik műholdra néző antenna van rákötve, majd mentsük el.
No, ezután elkezdhetjük hozzáadni, az általunk kívánt tp-ket. Lépjünk át a muxes fülre, majd katt az Add-ra. Ezután válasszuk ki azt a műholdat, amiről hozzá kívánunk adni tp-t, a panelen pedig adjuk meg annak adatait, ehhez használhatjuk segítségnek pl. a flysat.com oldalt. Fontos, hogy kódolt csatornákat nem fogunk tudni alaphelyzetben lekeresni!
Ha egyet hozzáadtunk, akkor az állapotnál láthatjuk mikor fejezte be a keresést (OK, ha kész van). Ezután a lekeresett csatornákat láthatjuk a Services-ben. Ezek a csatornák még nem jelennek meg a boxon, az Élő TV menüpontban, innen tudjuk kiválasztani, hogy melyik jelenjen meg! Amelyik csatornát hozzá szeretnénk adni, arra katt vagy ctrl nyomvatartásával katt azokra, amelyiket hozzá szeretnénk adni, ha többet szeretnénk hozzáadni. Miután kiválaszottuk melyiket akarjuk hozzáadni, katt a selected map-re. A hozzáadott s Openelecben is elérhető csatornákat a Channel/EPG fül alatt láthatjuk. Sorbarendezése egyszerű, a Number oszlopban adjuk meg, hogy hányadik helyen álljon a listában az adott csatorna.
Csatornák csoportosítását is itt tudjuk végrehajtani, de ehhez előbb létre kell hoznunk a kívánt csoportokat, ezt a Channel Tags fülön tudjuk megtenni. Ide átlépve, az Add-el tudunk új csoportot létrehozni. Ezután a Channels fülre visszalépve a channel tags oszlopban tudjuk beállítani, hogy melyik csatorna melyik csoportba tartozzon, egyszerre több csoportba is tartozhat 1 csatorna.

Specifikáció:
Processzor: AMLogic AML-8726 MX (1.5 GHz Dual Core)
GPU: Mali MP400 (Dual Core)
RAM: 1GB DDR III
Belső memória: 4GB NAND
Csatlakoztatható tunerek:
DVB-S2 (műholdas, dupla tuner)
DVB-C/T/T2 (kábel/földi)
Wifi: 802.11 B/G/N 2.4GHz
Bluetooth: 4.0
Ethernet: 10/100 Mbit
MicroSD: 1x
USB 2.0: 5x (3 külső, 2 belső)
SPDIF: 1x
Serial Debug: van (Jack csatlakozós, a kábel tartozékok része)
A/V kimenet: 1x (kábel nem a tartozékok része)
HDMI: 1x (kábel tartozékok része)
Tápegység: külső, DC csatlakozós
IR: Van (külön vásárolható hozzá "engima2" névre hallgató IR távirányító)
RF: rádiós távirányító a tartozékok része.

Jelenleg elérhető operációs rendszerek:
Android
OpenElec
MDL
Ubuntu

Enigma 2:
OpenATV
OpenHDF
OpenSPA
OpenDL
PBNigma

üzenetek