üzenetek

hozzászólások


didyman
(őstag)
Blog

Jó, de olyan összefüggést húzol, amit szintén nem tudsz :-) . Régen nem volt szempont a halk üzem, régen nem volt az NVidiának és az ATI-nak elkefélt technolóiával gyártott GPU-ja/IGP-je/MCH-ja, régen a hűtőbordák lamellázása egyszerű, mart alumínium volt, látszatra nagyobb, valójában kisebb felülettel, régebben nagyobb teljesítménydisszipáció volt jellemző minden alkatrészen átlagosan és kisebb ventillátorok voltak elterjedve (kivéve DTR gépek).

Az ilyen megnyitom a burkolatot átalakítással szintén nem értek egyet otthoni hozzáértés szintjén: A noteszekben rendszerint tervezett (nem írtam szándékosan a "jól"-t) és rengeteg, számotokra nem is triviális alkatrész hűtését segítő, intéző szélcsatorna van, aminek szerves eleme a burkolaton kiképzett nyílások helye, mennyisége. A noteszben a CPU hűtője így nem csak a proci, de az egész gép hűtését végzi. Óriási hiba, tipikus baj, amikor a például zárt ventilátor alatti burkolatot megbontva, külső, hűs levegőt adunk a gépnek: A venti eleve kevesebbet fog forogni, a proci akár hűvösebb is lehet, cserébe amit a szenzorok nem mérnek, és a vastag levegőréteg miatta burkolaton sem érződik, a beágyazott vezérlő, a PWM-ek, és a déli híd is szépen elmelegszik. Van persze kivétel (klasszikus a FuSi amilo-k zárt RAM/NB területének nyitása például), de a legtöbb esetben az ilyen alakítások több kárt tesznek, mint hasznot hajtanak. A procit nem kell amúgy sem félteni, az AMD X2-k között volt ugyan döglés régebben, de egyébként semmi bajuk sem lesz a tartós melegtől, ráadásul védelmük is van, míg a KBC nem tud szólni, hogy melege van és nem is tudja védeni magát, ahogy melegszik, a diffúzió ismét felgyorsul, aztán egy idő után tönkremegy.


hcl
(félisten)
Blog

Én hőcsövekről beszéltem, nem az alu bordákról, a kettő hűtési képességei messze nem mérhetők össze.

Most szedtem szét a T61-em, nem sokban tér el a venti mérete egy S7010-től, vagy egy T30-tól.

Hogy tervezett légáramlás... Hét, annak nagyon tudok örülni, amikor az Acer Travelmate 5xxx-ekben pl. félig le volt ragasztva a venti alatt a rács, gondolom, hogy ne szívjon fel annyi port.
Na most ez miatt levegőt sem nagyon szívott, de por attól még volt benne elég. Eddig az összes ilyen volt... Persze biztos, hogy van, ami tervezett, de annyira azért egy csomó tucatnoti esetében erre nem vennék mérget.
(Pl. pont az alját levéve használás, akkor azért a többi alkatrész is szabadon áramló levegővel érintkezik, és az nagyon sokat számít.)
Hogy a procihűtő az egész gépet hűti? Nem feltétlen lennék ebben biztos, a legtöbb esetben a gép nagy részén lyukak sincsenek, illetve a procihűtő meg aluról beáramló levegőt kap, amit a hűtőn át fúj ki. A többi része (a kerületének többi része, kivéve felfelé, ahol meg legtöbbször a billentyűzet van) zárt. Minimális levegőt húz el a gép többi részéról.

[ Szerkesztve ]


veector
(senior tag)

Mi meg nem.
[...] és ha ráraktam a tutira csiszolt prociblokkot jóformán billegett, [...]
Erre válaszoltál.


#80517504
(csendes tag)

Akkor az én régi vasam a kivételek közzé tartozott. Viszonylag sokáig működött kifogástalanul
"Az ilyen megnyitom a burkolatot átalakítással".


didyman
(őstag)
Blog

Igen? Jobban tudod, mint én?
"fél kiló pasztával meg nem sokat ér a csodatükör polír..."
Erre ment válasz..


didyman
(őstag)
Blog

A hőcső csak hőt vezet, de a levegőnek nem ez adja le, hanem a rápréselt/ragasztott/hegesztett alu, vagy réz lamellák. Nem is akartuk összekeverni a kettőt, hőcsövet a noteszek hőskora óta használnak, manapság ritka a kivétel, ahol nem.
Az a minimális levegő, amit említesz, az a lényeg, pont az a lényeg! Több nem kell, csak annyi, hogy ne rekedjen meg a meleg az adott alkatrész körül. Ha a burkolatot megbontod, megváltozik az egész szisztéma, és azon az adott területen, ahol nincs burkolat, rendszerint ezzel jót teszel, csakhogy ez mekkora része az egész alaplapnak? És vajon oda esik minden kritikus alkatrész?
A tervezésre nyugodtan vegyél mérget. Mivel csendmániás világban élünk, a legvackabb noteszeknél is nagy jelentősége van ennek, már csak költségcsökkentés oldaláról (kevesebb hűtőborda, egyszerűbb anyaghasználat). És persze a tervezett élettartam tekintetében is, meglehetősen szorosra méretezett az egész történet, ha ezen változtatsz, akkor egyáltalán nem biztos, hogy az eredmény pozitív lesz.


didyman
(őstag)
Blog

Sajnos ehhez túl kevés egy gép egy tíőusból, hogy akár pro, akár kontra meg lehessen ítélni. Cégnél heti 50-120 notesz körül szokott forogni a minta, és kevés típus akad, ahol egyértelműen jó ötletnek bizonyul ilyen drasztikusan beleavatkozni a gyári elrendezésbe. Valóban, sokszor nagyon gyenge a gyári megfejtés is, de a burkolat alakításával ezen méginkább rontani lehet, akkor inkább a kritikus ponton bordát kap az áramkör, ha egyáltalán kivitelezhető.


Tikakukac
(titán)

Az én gondom az, hogy sokan políroznak otthon, mert a tükrös felület csábítóbbnak tűnik. Ha valóban tökéletes lenne a kupak meg a blokk felülete is akkor eljönne a megváltás és egy csepp paszta elég lenne procinként. Valóságban általában nem hoz egy fokot sem a polír, mert:
a felület még mindig homorú/domború, csak szép fényes
vagy a gyárilag jó blokkokat félrecsiszolják és még ront is rajta
vagy tökéletesre sikerül a dolog, csak a prociban esetleg más chipben van egy kanyar amit szintén szintre kéne sutukálni
néhány esetben sikerül ideálisra választani a papírt meg Fortuna is kegyes és jön 5-6 fok egy procin, mondjuk.
Az, hogy egy tuningra készített laphoz becsomagolt vizesblokkban legyen 1mm az szerintem durva hiba, van még gyári P4 hűtőm, amiben olyan koncentrikus körök vannak, hogy ihaj és az szemre sem mikron hanem tized mm. Felhasználó meg nem fog több millás műhelyt fenntartani és egy délután becsiszolni, mint én, hanem telibeveri fehér trutyival és csoda, hogy a fórumon 15-fokkal alámennek a többiek, akik ésszel élnek. Egy MX2-3 paszta is aranyat ér, de kenhetem a hajamra is, ha lövészárok van az illesztendő felületek között. Én MX2 paszta, és 600-800-as papírral való gépi csiszolásra esküszöm, eddig maximálisan bevált.


veector
(senior tag)

Amit most idéztél, az szorosan kapcsolódik ahhoz amit én idéztem...
A kontextus már nem is számít? Politikus level up...


#27483136
(aktív tag)
Blog

A felület akkor tükrös, ha kb 450nm-nél nem nagyobbak az egyenetlenségek. Ha 600nm-esek, már nem tükrös. Ezen múlna a hűtés?

Polírozás:
A lencséket, parabola-tükröket az optikai cégek úgy csiszolják géppel, hogy a csiszológéppel az emberi kéz csiszoláskori mozgásának kaotikusságát másolják le: mivel a kézi csiszolás mindig parabola formájú görbe felületet eredményez. Tehát: mi is van, mikor kézzel csiszolunk meg egy hűtőt? Sík lesz?


bagyusz
(őstag)
Blog

Ez a felület nagyságától függ, 1x1cm felületnél elenyésző. A csiszolással kilehet simítani, el lehet tüntetni azokat a nemkívánatos hézagokat ami megnehezíti a hőátadás, a hőpaszta ezt orvosolja de nem minden esetben.


#27483136
(aktív tag)
Blog

Tehát: van 5-10mikron vastagságú paszta-réteged, és közben a felület egyenetlenségét lecsökkented 1-ről 0,4mikronra. E közben lehet, beleviszel 1-2 mikronnyi domborúságot. Hol itt a nyereség?


dave666
(aktív tag)

Köszi a cikket, nagyon érdekes :R


bagyusz
(őstag)
Blog

Csak oda jut paszta ahol kell ez nem feltételezi azt, hogy a teljes felület kap pár mikronnyi paszta réteget. A cél az hogy a paszta is kevesebb szerepet játsszon a hőátadásban.


#80517504
(csendes tag)

Elhiszem, barátom, hogy 1 gép összehasonlítási alapnak kevés, de ez nem is lényeges az én szemszögemből. Ami számomra fontos, hogy annál a gépnél bevált, ugyanis szerkezeti kár nélkül működött és működik.
Azért legközelebb jobban megfontolom az ilyen mérvű beavatkozást. A mostani gépet csak megemeltem, igaz nem is tudnám megbontani.


#27483136
(aktív tag)
Blog

Ezt én nagyon jól tudom.

Valaki kiszámította már, hogy egy néhány mikronos pasztaréteg mekkora hőlépcsőt eredményez? Eléri-e az 1 fokot?
(A hővezetési adatok megtalálhatók a neten. Ha senki, lehet én holnap kiszámítom.)

A polírozáson kb annyi múlik, hogy 5 mikron átlagos pasztavastagság marad 5 mikron...mivel csak a völgyek kisebbek-nagyobbak. De az átlag marad. Viszont, ha egy picivel több pasztát teszünk fel, akkor lehet 6mikron lesz, ha kevesebbet, akkor 4mikron. Sokkal jobban számít, mint a felület minősége. Ezért baromira szubjektív az ilyen "mérés": 2szer egyformán senki nem tudja feltenni a pasztát célgép nélkül.


Babetta-X
(senior tag)

Vajon asztali gépnél is lenne értelme megcsinálni ezt? Egy 3000+ a64-es amd-t hajtok, de szeretném minél halkabban és hűvösebben tenni ezt.


lapa
(veterán)

a múltkor olvastam egy rendkívül alapos tesztet valami több tucat bordával meg különböző paszta kenési módokkal, és egyértelműen kijött, hogy a leszorító erő jelentős tényező. minél nagyobb felületről van kinyomva a paszta, annál több helyen érintkezik a cpu a bordával. egy bizonyos pasztavastagságnál jelentős erő kell a további anyag kipréseléséhez.

az, hogy egy 40w végfokot mi meg hogyan hűt, az az egyensúlyi hőmérséklet ismerete nélkül nem mond sokat. lehet, hogy az a borda 120 fokos közben.

és nyilván pont erről szól a dolog, az alacsonyabb egyensúlyi hőmérséklet kisebb mechanikai stresszt jelent.

azzal messzemenően egyetértek, hogy nem szabad mindenfelé likakat vágni, ki vannak ezek találva.


bagyusz
(őstag)
Blog

"Ezért baromira szubjektív az ilyen "mérés"" -> ez abszolút igaz, ezért sem mindegy hogy most milyen hűtő egységre vonatkoztatsz el. Most gyakorlatilag a "tökéletes" felület ,paszta rétegvastagsáról vitatkozunk, nem ez volt a cél hanem a gyárilag nem, illetve rosszul csiszolt füleltek kezelése. Hűtőblokkonként más és más a felület kezelés.


didyman
(őstag)
Blog

Szerintem most hagyjuk abba ezt a szálat, mert elfogytál az érvekből és a politikára kissé ugrok, ha érted, mire gondolok. Maradok tisztelettel. :R

üzenetek