[Re:] [ELACielvtárs:] Tápkábel "vakteszt" avagy "vaklárma"?! - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


quailstorm
(nagyúr)
Blog

Azt én is szeretném, ha lenne kutatás a témában. Nem tudom, hogy ilyen doktorit lehetne-e írni, hogy az "audiophile hangjavítók hatásainak objektív műszeres mérése". Mindenesetre én mérnökinfós vagyok, ha el is jutok a doktoriig, akkor se lesz meg a tudásom ehhez szerintem. Másik, hogy lehet anyagilag se érné meg erre fordítani az időt, energiát.


Thunder78
(senior tag)

Szerintem ne hasonlítsuk a stúdiós cuccokat a hifi-hez. Olyan értékű berendezéseket nem sokaknak van esélye megvenni.
Ráadásul létezik olyan ismert hangmérnök (több is), aki egy bizonyos típusú kábelezéshez ragaszkodik, ha egy stúdióba hívják dolgozni. Szóval ott sem teljesen ismeretlen ez a történet.
Arról nem is beszélve, hogy vannak olyan stúdiók, ahol csak jó felvételek készülnek, néhány olyan, ahol ritkán eltalálnak valamit, és a többi. Szóval tényleg ne általánosítsunk le a stúdiókra, és azt se mondjuk, hogy ott minden fasza. Mert nem.


adapter07
(csendes tag)

Doktorit olyan témából szokás írni, ahol biztos az eredmény. Már ha tényleg szeretnél doktori fokozatot. :)


Csabroncka
(addikt)
Blog

Szakdolgozat készült ilyen témában.

Az audiofülek által hangoztatott "jelzők" sokszor fizikailag nem mérhetők, értelmezhetők, ráadásul részben szubjektív véleményeken nyugszanak.

A tudomány objektív és a mérésen alapul - amit lehet mérni abból lehet mérnöki doktorit írni.


Depression
(veterán)
Blog

Hívj meg engem, mint nagyothalló, és garantálom, hogy nem veszem észre. :O


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

A stúdiós cumó nem csak az ATC-t foglalja magában. Már 100k-tól kapsz belépő stúdió monitorpárt, melyek már igen jók, igaz általában viszonylag színezett, hifis hanguk van, így legfeljebb hobbistúdiónak jók. Igazán profi stúdiósnak inkább a középkategóriától lehet nevezni (300k+ / hangfalpár) a cuccokat. De ezek az árak egyáltalán nem drágák, ha azt nézzük, hogy hifire mennyit képesek elkölteni az emberek. :)

[ Szerkesztve ]


Armahun
(addikt)
Blog

Ha még a konnektortól a villanyóráig is kicserélnéd ilyenre akkor mekkora javulás lenne.


quailstorm
(nagyúr)
Blog

Kösz, átolvasom majd mindenképp.

Én úgy gondolom, hogy ami létezik, azt lehet is mérni, legfeljebb nem hétköznapi probléma. Nyilván az emberi tényezőt azt pont nem lehet mérni.

Valamilyen módon az eredeti digitális hullámképpel kellene tudni valami összehasonlíthatót begyűjteni, akár kábelen, hangfal helyett. Ehhez kéne a feladathoz optimalizált és nagyon pontos ADC. Na azzal lehetne veszteséget mérni, vagy ha az eredeti fájllal nem is, de a kábeleket, izolátorokat egyebeket egymással összehasonlítani. Már csak azt kell kitalálni hogy mi mit jelent.


Lenry
(félisten)
Blog

konnektortól Paksig


Thunder78
(senior tag)

A hangmérnök ismerőseim általában szidják is az olcsó stúdiómonitorokat :D
A színezés nem jön jól ott, ahol az lenne a feladat, hogy mindent meg kell mutatni. Pont az olcsó stúdiótechnikával lehet szinte a hallgathatatlanságig rontani a felvételek minőségét.


Thunder78
(senior tag)

Aha ... az antennát is az adótoronyig vezeted. Nem?


Lenry
(félisten)
Blog

egyenesen a műsorvezetőig.
az alatt fölösleges is rádiót hallgatni


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

Ezt írtam én is, hogy középkategória alatt komoly munkára nem használhatók, de hát ezek a legolcsóbbak. Mindenestre zenehallgatásra igen jók, mert azért mégis csak stúdió monitorokról van szó, ahol a részletezés a fő szempont. De persze mindent ezek még nem mutatnak meg, s a legtöbbször eléggé színezett hangjuk van. Utóbbi megfelelő részletezés mellett egyébként nem feltétlenül gond, az a lényeg, hogy a hangmérnök számára jó legyen a karakter, tudjon vele dolgozni.


bkercso
(nagyúr)
Blog

Multi GHz rangeben el is hiszem, h a skin-hatás sz?r, de alatta nem. A GHz meg bőven nem kábelen terjed elsősorban: GSM, wifi, bluetooth. :)
Szóval süket duma.

Csabroncka: Nem biztos, h ez jelenleg mérnöki témaként ragadható meg, pontosabban attól, h a mögöttes hatások nem ismertek, még lehet kezelni egy jelenséget. Pl. Lekvár ízének beállításából is lehet diplomázni.
Csak sok humánteszt kell hozzá, lehetőleg nem tök süketekkel. Lehetne plusz beinjektált zajjal is növelni a kábelek hatását a hangra...

[ Szerkesztve ]


Lacielvtárs
(nagyúr)
Blog

Látom felporog a téma :C
Hamarosan elolvasom az összes hszt :R


moha21
(addikt)
Blog

Ha mérnök vagy , akkor nem is értem, hogy miért a középsulis fizikára hagyatkozol :-)


moha21
(addikt)
Blog

Az meg , hogy " Például a mostani tápkábel után a zenei hangerő, ami korábban - 20-18 decibel értéken volt, most igen csak felmegy - 10-11 decibelre".

Ez meg ilyen Egely György féle "magasságokba" emeli a történetet. / azért van idézőjelben, mert ez inkább mélység /.


Thunder78
(senior tag)

Látom kicsit félreérthető volt :)
Arra próbáltam célozni, hogy a fórumokon a legtöbb kísérlet a fizikai magyarázatra (hogy miért van vagy nincs különbség) nem lát tovább a középsülis fizikai alapoknál.
Mivel nem ez volt a szakterületem, én sem értettem korábban. Most meg nem érdekel annyira a fizikai háttere ;)


SunMount3r
(nagyúr)
Blog

Én csak laikusként szkepticizálok, de engem is (legalábbis) érdekelne, hogy pl. egy ilyen tápnak lenne e bármi haszna, hatása akár a kép a kár a hangminőségre egy médialejátszó esetén (Q10 Pro). Tudom hangilag nem Hi-Fi kategória (legalábbis a drágább cuccokkal rendelkezők szokása attól távolian megkülönböztetni ezt az árkategóriát), de azért érdekel lenne e bármi effekt a placebo-n kívül. Ez a gyári tápja.


bkercso
(nagyúr)
Blog

Nem, ez kamu. Lineáris tápot vegyél!


quailstorm
(nagyúr)
Blog

Azzal biztosan többet tud egy ilyen, hogy földelt, a zajosság más kérdés. De ez a hobbibarkács, van otthon egy felesleges laptoptöltő kategória, erre pénzt nem érdemes áldozni. Simán csak raktak egy másik kanócot egy teljesen másra tervezett olcsó konzumer tápra. Szóval ez pont az én kukázott kínai tápom kategóriája, bár az csak 5A.

Jobban utánanézve ennek a terhelhetőség (túlméretezés, túltervezés) és a stabilitás a lényege, nem a hangzás. Az a telefontöltő egyszerűen kevés sokszor (alultervezés).

Kiragadott tapasztalat földeletlen izé és laptoptöltő közt: [link] [link]

Ami rádugtam az SC-55-re, az egyik egy noname 12V-os kapcsolóüzemű táp, külsőre össze lehet keverni egy régi laptoptöltővel, belsőre is hasonló, csak 12V (ezért be lett iktatva még egy DC-DC step down is). Ennek volt valami cicergése amit fent említettem, szóval sokáig nem maradt.
A másik meg egy Gophert CPS-3205 v1-es táp, ezzel tökéletes a hang.

A többit meg neked kell kitapasztalni. A Roland is meg a te cuccod is nagyon messze van az audiofiltől, én is csak a földeléses búgás miatt cseréltem tápot. Ettől függetlenül előfordulhat különbség a tápok közt, ha az is annyira érzékeny, mint a Roland.

[ Szerkesztve ]


SunMount3r
(nagyúr)
Blog

A Futeko-n is azt írta a Support hogy max akkor lenne értelme, ha gondok lennének a mostani tápellátással. De akkor is max egy a gyárihoz hasonlót javasoltak, csak mondjuk 2A helyett 4A-est. (Pl. ha nem bírná a rádugott winyókat). Mert amúgy ezzel sincs gond és se képi, se hang béli anomáliát nem tapasztalok. De furcsállva és kíváncsian állok az ilyesmik előtt, amit a tuning táp leírásában is olvasni és amiről részben ez a blog jegyzet is szólt, meg amiket olvasok itt néha a Topic-okban (bár konkrétumot ritkán írnak, hogy mi és mitől lett jobb).

(#80) bkercso Majd utána nézek én is, de egy-két konkrét tápot tudnál linkelni?

[ Szerkesztve ]


bkercso
(nagyúr)
Blog

Sajnos nem. Nagy hoány van jó tápban. A TME-féle Zs12-t szoktuk ajánlani, meg eBay-ről a STUDER900-koppintásokat, illetve, ha találsz, LT1083/84/85 családot. De a kínai zsákbamacskás.
Én passzív szűrőt építek a kapcsolóüzeműek után, nekem ez vált be. :)


moha21
(addikt)
Blog

Egy passzív szűrőre nem kell áldozni százezer forintokat. :-)

üzenetek