[Re:] [erdoke:] A fogyás és az energetika, azaz annyi az egész, hogy kevesebbet eszünk és többet mozgunk? - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


Dluinet
(nagyúr)
Blog

Ezt tudják az éhezők is?

Ha nem eszel lefogysz.

Aki el van hízva és meg van győződve róla, hogy Ő keveset eszik, akkor is sokat eszik.

Próbáld ki:

Reggeli 125-150g Kefir+ 1 db (42g) kifli + kávé cukor és minden nélkül
Ebéd: 5dkg hús 10dkg köret
Vacsora: 5dkg felvágott (nem párizsi meg hulladékok) 1 db mackó sajt + 1db alma (max 30dgk)

ez mellet annyi víz amennyit akarsz
és 0 nasi, cukor vagy bármi, még üdítő sem

biztos fogyás, hacsak nem fekszel egész nap


erdoke
(titán)
Blog

Biztos súlyvesztést akartál írni, ugye? Mert a testzsír százalékod akár még nőni is fog.
Ha megnézed a jó minőségű kontrollált tanulmányok metaanalízisét, a fűnyíró elven alkalmazott, csak kalória deficitre alapozó vizsgálatok mind megbuknak hosszú távon (22-18 hónap). Vagy semmit nem fogynak, vagy teljesen jelentéktelen mértékben, ellenben az összetételük negatívan változik, tehát több zsír és kevesebb csont, izom.
A valódi tudomány sem támasztja alá a szimpla kalória deficit elméletét.


Dluinet
(nagyúr)
Blog

Én fogyok, ha kevesebbet eszem vagy többet mozgok. Nekem arra kell figyelni, hogy ha többet mozgok akkor többet egyek, mert eltűnik rólam a zsír és rohadt fázós leszek, meg a nadrágok is leesnek rólam.

Ahogy többet mozgok (napi 15km hegyi kerékpározás dombnak felfelé a lehető legnagyobb sebességgel), rögtön többet kell ennem, hogy tartsam a sulyom, ezt főleg zsírokkal és cukrokkal tudom legkönnyebben megtenni.


erdoke
(titán)
Blog

Azzal nincs gond, hogy több energiára van szükséged, ha sokat tekersz, de még azt se vitatom, hogy rövid távon súlyt veszít az, aki elkezd kevesebbet enni. Hosszú távon nem működik, és megvan a tudományos magyarázata (vagy inkább hipotézise), hogy miért nem.
Másrészt az egész kérdéskör a túlsúlyos, kövér emberekből kiindulva került megközelítésre, ami nem egy normál állapot.
Egyébként úgy is simán lehet fogyni, ha egész nap fekszel, csak nem túl egészséges. Nem a fogyás szempontjából, hanem más okokból. Kórosan elhízottak számára max. a napi egészségügyi sétát javasolnám, semmiképpen nem ízület gyilkos rohangászást.

[ Szerkesztve ]


Polllen
(nagyúr)
Blog

Jó írás lett. Én januárban és februárban elvégeztem magamon egy egyszerű kísérletet. 106,5 kg voltam az 171 cm magaságomhoz, ez túl sok. Januárban csak magam által készített ételeket fogyasztottam. Főleg saját levükben/zsírjukban készített ételeket, tejtermékeket, zöldségeket, mindezt úgy hogy kb. 1500-1600 kcal legyen a napi bevitel. Semmilyen extra mozgást nem végeztem. Egy hét után fogyásnak indultam és 103 kg voltam január végén.

Febuárban tartottam az 1500-1600 kcal-t, de a saját készítésű húsételeket lecseréltem arra, amit az ebédlőben adnak. Olajban sütött húsok, panírozva stb-stb és köretnek visszaengedtem a krumplit főve, sülve. Február végére 105,5 kg lettem.

Szóval vagy én működök furán vagy ahogy a cikkben szerepel, önmagában az energiabevitel kontroll kevés.

A március a két fenti módszer ötvözése és napi, minden másnapi 30 perc kardió mozgás ötvözése. Ahogy korábban is írtam egy másik cikkedhez, az extra éhség érzés megjött. Remélem 1 hét alatt, ahogy szokott, elmúlik.


NKing
(tag)

Apró-cseprő tény, hogy az alatt az 1 hét alatt a 106 kilódból 2-3 kiló vizet fogytál, tehát a zsírraktáraidhoz még csak hozzá se kellett nyúlnia a szervezetednek, a csökkentett szénhidrát (+ valószínűleg csökkentett sóbevitel) miatt a tested leengedett valamennyi vizet. Miután visszatértél az alapvetően szénhidrát túlsúlyú étkezésre, ez vissza is jött szépen.

Ezért szokták mondani, hogy ha fogyózni kezdesz, akkor mérlegre állás max. HAVONTA, centimérés meg inkább max. 2-3 havonta! Ha addig kibírtad, akkor valószínűleg látni is fogod a változást.

Más: nem az számít, hogy a mérleg mit mutat, hanem az, hogy azzal a súllyal hogy nézel ki! Mégpedig azért, mert az izomzat sokkal súlyosabb szövet, mint a zsír. Tehát lehet valaki 100 kilósan zsírdisznó és lehet izomkolosszus 10% alatti testzsírral.

Ami a kalóriadeficitet illeti - a glikémiás index elmélet sokkal jobban megállja a helyét. Lassan felszívódó szénhidrátot tovább emészted, lassabban emeli a vércukrot, így a szervezetnek nincs annyi fölösleges cukra, amit gyorsan el kell rakni zsírba.

Hosszú távú fogyás - a csak éhezésen alapuló fogyókúrák azért nem működnek, mert a szervezet nem hülye, éhezésre védekezni kezd, energiát takarít meg (=fáradtabb leszel és gyengébb), a hosszú éhezésre pedig előre felkészül (=energiacsökkenés mellett a kapott táplálékot zsírban elraktározza). Afrikában azért nem híznak mégse el az éhezők ha esznek is néha, mert az egyszeri "civilizált" emberke odáig el se jut, hogy annyit éhezzen mint az afrikaiak, előbb fal fel egy fél hűtőt idegesen, mint sem csontosra éhezzen... mert megteheti.


Dluinet
(nagyúr)
Blog

+1


erdoke
(titán)
Blog

A glikémiás index jó volt kiindulási alapnak, de később nem véletlenül váltottak a glikémiás terhelésre (glycemic load), majd mostanában egyre többen az inzulin pontszámra (IS: Insulin Score). Ezek egyre jobban közelítenek a lényeghez.


Blindmouse
(senior tag)
Blog

Majdnem semmi köze a fogyásnak/hízásnak a napi mozgásmennyiséghez. Az egész a hőháztartással van összefüggésben. Ha nagyon komolyan sportolunk, akkor kb egy órán át 150-200W teljesítmény tudunk leadni, ezzel szemben teljes nyugalomban, szobahőmérsékleten is 100W-ot használunk el a testhőmérséklet fenntartásához. Ha 2-3 fokkal lejjebb tekerjük a termosztátot, akkor 20%-al többet használunk el erre, és lefogyunk. Meg ugye a zsír szigetel, azért öngerjesztő a hízás.


banhammer
(veterán)
Blog

Egyel keves kaloriat, mozogj sokat.
Nem olyan bonyolult ez.

[ Szerkesztve ]


Crystalheart
(senior tag)
Blog

Azért a vadállatos példa erősen sántít, akárhogy is van. A házi kecske a legtermészetesebb diétán, a mezőn legelve is el tud hízni. A természetben élő állatok állandóan az életükért küzdenek - azért nem látsz elhízott állatot, mert ha elhíznának, azonnal belehalnának - avagy az evolúció során az izmosabb, fürgébb egyedek maradtak fenn. Az sem elhanyagolható, hogy a legtöbb vadállat egész életében és legalább évente néhány időszak erejéig az éhhalál küszöbén áll. Azt meg azért csak nem tanácsolhatjuk a fogyni vágyóknak, hogy ezek alapján vegyenek példát a vadállatokról... :)

Különben természetesen nem csak az számít, hogy mennyi kalóriát viszünk be, a fajtája és a saját anyagcserénk is közrejátszik. Én például bármiből bevihetek 6000 kcal kalóriát, és be is viszek, de a nagyja valószínűleg átmegy rajtam, mert alig vagyok 70 kiló.

[ Szerkesztve ]


sutszi
(veterán)
Blog

Szerintem ebből az írásból megint városi legendák fognak születni. Már hallom, ahogy a dagadt emberek önigazolásként emlegetik, hogy hát ott van leírva a 'zinterneten'. Még kevésbé akarnak majd mozogni...
(Mert önigazolásból tele a padlás.)

Itt a fórumon is érdemes főzéssel kapcsolatos témában nyitott szemmel járni. Tisztán látszik, hogy az emberek jelentős része alig főz. Mert nincs rá ideje...(állítólag) :U Abszurd. De fórum előtt rohadni, meg ostoba reality-ket nézni azt van... Veszik a kész és félkész kajákat aztán panaszkodnak...

A másik dolog. Alig isznak folyadékot... ha mégis akkor is valami lónyálat...

Szóval az írásnak az a része igaz, hogy nem mindegy mit eszünk, de a mozgásszegény életmód még problémákat okozhat. (Különben nem lenne ennyi NEM túlsúlyos ember gerinc és mozgásszervi problémákkal) Sajnos a cikk azt sugallja ez nem probléma amellett, hogy rávilágít mennyire nem válogatják meg az emberek a betevő falat minőségét.


banhammer
(veterán)
Blog

Ezen kívül ott a hadifogoly tábor módszer.
Egyél keveset, lehetőleg minnél ócskább ételt és mozogj naponta addig amíg össze nem esel a fáradtságtól.
A fogyás garantált, több millió hadifogoly már csak tudja.
Lásd.: málenkij robot.


Dluinet
(nagyúr)
Blog

vagy Észak-Korea

egyik sem hízott el a táborban


erdoke
(titán)
Blog

"Ha 2-3 fokkal lejjebb tekerjük a termosztátot, akkor 20%-al többet használunk el erre, és lefogyunk."

A mondat első fele igaz, a második nem, mivel hormonális változás nem történik. Meg fog nőni a bevitt táplálék mennyiség, lényeges fogyás nem lesz. :N

(#10) banhammer
Olvastad az írást? :F

(#11) Crystalheart
Vannak olyan évek, amikor a táplálék bőséges, a száraz/hideg időszak viszont enyhe és rövid. Ilyenkor se híznak el az állatok. Én pl. kövér oroszlánt a természetben fotózva még nem láttam. Akkor se, amikor rengeteg volt a fiatal gnú, és utána rövid a száraz időszak. Nyilván van egy természetes ciklusosság a természetben, amihez az ember is alkalmazkodott a gyors hízási képességgel. Csakhogy a menetrendszerint érkező böjtölés manapság nem valósul meg. Az őszi felhízás, majd az azt követő téli böjtölés hormonális vizsgálata pontosan meg is adja a választ a kérdéseinkre.

(#12) sutszi
A főzéssel egyetértek, mi pl. tegnap kenőmájast csináltunk. Asszony resztelt májat, majd összeturmixoltuk vajjal, tejszínnel (de lehetne libazsírral is) és fűszerekkel. Fényévekre van a boltban kapható szutykoktól.
A csontozat problémái is elsősorban táplálkozásra vezethetők vissza. Egyrészt eszünk egy csomó olyan dolgot, ami hasznos tápanyagot alig tartalmaz, ellenben emésztést, felszívódást gátló anyagot annál többet. Másrészt nem eszünk egy csomó másikat, ami gazdag zsírban oldódó vitaminokban (a csontozat alakításának alfája és omegája), megfelelő arányban tartalmaz aminosavakat, zsírsavakat, és ásványi anyagokat.
Itt egy érdekes, friss cikk ezzel kapcsolatban: A fogak a mezőgazdasággal együtt kezdtek össze-vissza állni és romlani

(#13) banhammer
És mi történik, amint azt és annyit ehetnek, amit akarnak? És hogyan érzik magukat közben?
Az egész logika hibás, éppen ezért még csak ellent sem mondasz annak, amiről én írtam.

[ Szerkesztve ]


Ghoosty
(őstag)

A saját életem, totál leköveti a megcáfolni kívánt teóriát.

Egyetemi éveim alatt, heti 1-2 alkalommal eljártam focizni, kosarazni, 2-3 havonta kirándulni. Szinte mindenhova gyalog közlekedtem.
Az étkezésem főként gyors kajákból állt, és képes voltam benyomni egy 45 cm-es pizzát egyedül egy ültő helyemben.

Az eredménye 190cm-emhez kb 75kg.

Elkerültem munkahelyre. Lett pénzem, elkezdett a gyorskaja háttérbe szorulni, több salátát és több húst ettem a szénhidrát csökkent. A zsír szerintem nem változott. Viszont a haveri kör szétesett nem jártam el már sportolni, kocsi is került a seggem alá.

Eredménye 1 év alatt irány 85kg.

Ez nem tetszett, csökkentettem a kaja mennyiséget és visszaestem 82-re és évek óta annyi vagyok. Eleinte "éheztem", de aztán hozzászokott a szervezetem ahhoz a kajamennyiséghez és már nem is kívánok többet.


Polllen
(nagyúr)
Blog

Nem szénhidrát túlsúlyú étkezéshez tértem vissza, hanem mások által készített ételekből válogattam össze az étrendem. A szénhidrát nem nagyon volt több, mint 30-40%, persze ha ez már szénhidrát túlsúly, akkor igaz a jelző. És az is igaz, hogy januárhoz képest növeltem a szénhidrát bevitelt. Az étrendemben a lényeges változás az, hogy az elfogyasztott ételekhez jelentős mennyiségű napraforgó olajat használtak fel.

Az egészet egyébként a kalória kontrollra írtam hiszen 2 hónapon keresztül 1500-1600 kcal bevitel mellett súlyt kellett volna vesztenem. A két hónap szummája kb. -1 kg. Lényegében semmi.


Dluinet
(nagyúr)
Blog

171 cm magassághoz 1000-1200 kcal kéne enned, hogy fogyjál, de inkább még kevesebbet

[ Szerkesztve ]


erdoke
(titán)
Blog

Egy átlagos felnőtt férfi normál metabolikus rátája 2500 kcal körül van. Átlagnál némileg alacsonyabb legyen 2200 kcal. Ehhez képest az 1600 kcal nem fogyást kellene jelentsen? Hogyhogy?
Egyébként a kis mértékű fogyás önmagában még semmit nem jelent, mert az úgy is összejöhet, hogy izom és csont megy le, de zsír még pluszban fel is rakódhat!

(#17) Ghoosty
Ez így nem elégséges információ, ugyanis ismerni kellene a végeredmény összetételét. Szinte biztos vagyok benne, hogy kevesebb izmod és csontod van (a csont fele fehérje!), mint a fogyás előtt. Pontosan ezért tettem bele a cikkbe Sam Feltham kísérletét: hízhatsz 3 hét alatt 1,3 kilót, de ha közben a derékbőséged csökkent 3 centivel, akkor sokkal jobb helyzetben vagy, míg ha fogysz 2 kilót, de 7 centit nőtt a derekad, akkor sokkal rosszabb az eredmény.
Amikor tavaly fogytam, megálltam úgy 28-30 kg ledobása után, majd vissza is kúszott a mérleg 3 kilót. Ennek ellenére nem aggódtam, mert közben 36-os nadrágról 35-ösre váltottam! (Összességében 41-ről 35-re, 197 cm magassághoz.)

[ Szerkesztve ]

üzenetek