üzenetek

hozzászólások


terkaz
(csendes tag)

Nemrégiben én is hasonló dilemmákkal küzdöttem, az hiszem hogy sikerült magamban tisztázni dolgokat, de leírom, hogy mire jutottam közben, hátha hasznát veszed.

Ezt a kérdést több szinten lehet vitatni.

Ha diploma értékét nezzük, akkor nekem az a meglátásom, hogy a mai magyar felsőoktatás szószerint "kifossa" magából a "munkaerőt". Sajnos nagyon elterjedt nézet, hogy manapság csak az viheti valamire ,meg csak az lehet "ember", akinek van legalább egy diplomája, de mondanom sem kell, hogy ez baromság. Ha megnézzük, gombamódjára bukkannak fel a Gipsz Jakab Főiskolák ahová szánalmasan alacsony a ponthatár, amit a mai érettségi követelményekkel ("ha egy narancs xy FT, akkor 5 narancs hány forint") akkor is el tudsz érni, ha nem célod, de elvégezni se sokkal nehezebb. Igazából gőzöm sincs, hogy azzal a több száz jogász/közgazdás/stb. -vel, akiknek jelentős részét - megérzésem szerint - nem is érdekli az aminek tanul, ismerve a mai munkapiaci lehetőségieket, mit fog magával kezdeni ha elvégzi az egyetemet.. Az iskolában a tanárok azt mondják, hogy "gondoljátok meg,hogy hová jelentkeztek"... ehelyett én azt tanácsolnám, hogy "gondoljátok meg, hogy mi(ke)t szerettek". Én egyre több helyről hallom azt, hogy egy jobb szakmával, amiben akár még örömöd is lelheted(mert érdekel, szereted), sokkal jobban kereshetsz, mert az olyan emberekből sokkal kevesebb van aki tényleg ért is hozzá és tisztességesen meg is csinálja és még csak nem is fognak szopatni az egyetemen matekkal,fizikával, jogelmélettel vagys akármi mással.
Bátyámék most építenek házat és a villanyszerelő 80 ezret kért a ház bevillanyozásáért ami pár napnál nem lehet nagyobb meló... Megteheti, mert: 1. ért hozzá 2. kevés van belőle, mivel mindenki elment menedzsernek, "mert a kézimeló az olyan gáz..."

Ha olyan szempontból tárgyaljuk, hogy BME, akkor szerencséd van mert énis ott koptatom a padot ezért arról is tudok írni. Az első bekezdésem alapján dörzsölhetnénk is a markunkat, hogy húdejó mi nem vagyunk jogászok/bölcsészek, az informatika úgyis felfutóban van, mileszünk a királyok 400ezres kezdőfizuval :C Egy frászt...
Ez az állítás több sebből vérzik. Rövid távon még tényleg nincs feltöltve a munkaerőpiac velünk, ezért MOST jók a kilátások ilyen téren de: gyakorlatilag a mai "tinidzsertársadalom" 90%-a számítógép közelében nő fel, és ha oda jut majd, hogy tovább "kell" tanulni, akkor ő is majd a műinfót fogja választani, mivel zsírjól tud msn-ezni,chatelni, játszani, esetleg még Fotoshoppal retusálni, de máshoz nem ért/nem érdekli(pl. biológia), meg tudja csinálni a fentebb említett érettségi példát és ő neki is azt mondja majd az apuka/anyuka/tanítónéni, hogy most az informatikus a menő, legyél az.
Ami az itteni diploma értékét illeti, mivel a felsőoktatást tömegesítették, ezért lehet, hogy még a pályád kezdetén számítani fog, hogy te a BMEn végeztél és nem a salgótarjáni mérnökinfon, de mikor már több év tapasztalat áll az emberek mögött, akkor munkahelyváltásnál nem azt fogják nézni, hogy hol végeztél, hanem a referenciáidat, meg a tudásod, bár egy gyakvezér nekem azt mondta, hogy most már sok helyen meg se nézik, hogy van-e diplomád, hanem elédvágják a feladatot és akkor ott eldől, hogy értesz-e hozzá.

Összefoglalva én azt tanácsolnám neked, hogy azt csináld amit szeretsz és van hozzá érzéked. Ha pl. bölcsész szeretnél lenni, akkor akár abből is megélhetsz ha te vagy a legjobb, még akkor is ha sok van belőlük, mert értesz hozzá és szereted csinálni. Énis csak ezért tanulok már. De ha csak a pénz számítana, akkor én se tudom megmondani, hogy 20 év múlva melyik diploma éri majd meg.

Amit idáig írtam, az mind csak saját vélemény volt, remélem hozzá szól még más is :-) , de én így látom. Ha pedig a sulival kapcsolatban van kérdésed, kérdezz nyugodtam, szívesen válaszolok. :)

üzenetek